Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2010, 15:26:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar dacă cele spuse de mine nu se vor referi direct la abordarea discriminării femeii din perspectiva arătată în prima postare, pot afirma că -da,în multe din bisericile noastre de mir femeile sunt marginalizate.
- Consilierii bisericii trebuie neapărat să fie bărbați iar din comitet pot face parte câteva femei dar cu precădere cele care se ocupă de curățenia în biserică.
- La strană cântă și citesc de regulă bărbații (foarte rar vei vedea și femei care sunt citeți).
Și ar mai fi și alte aspecte pe care nu vreau să le scriu.
.................................................. .............................
Toate aceaste în condițiile în care bisericile sunt plin aproape, numai de femei și tot femeile sunt cele care de multe ori fără știrea soțului contribuie substanțial la toate lucrările care se fac în biserică cu bănuțul lor economisit de la cheltuielile curente ale caselor lor.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2010, 15:31:06
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In viata mereu se vor ivi situatii de acest fel. Credinta nu are nimic de a face. Femeile nu sunt discriminate pe motive religioase, ci sociale. Crezi ca un barbat care te pune sa te culci cu el pentru a-ti asigura un loc de munca sau care isi vrea nevasta la cratita o face pentru ca asa a interpretat el Biblia? Sa fim seriosi! aici este vorba despre bun simt si educatie. ia intreaba tu barbatii de pe forum daca asta e conceptia lor asupra rolului femeii!
Să nu ne învârtim în jurul cozii! Ai zis așa:
"Discriminarea mi se pare plauzibila in anumite domenii din sfera laica. In nici un caz din cea bisericeasca. "

La asta m-am referit când am dat replica, nu la faptul că are sau nu a face credința. Aș fi curios să-mi dai câteva exemple de astfel de domenii în care discriminarea ți se pare plauzibilă. Mulțumesc.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2010, 15:32:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Andrei25 - de ce insisti si invidiezi femeile pentru ceea ce nu au? Nu la toate le-a dat aceste daruri: de a purta copii in pantece si a-i alapta. Voua v-a dat mai mult. V-a dat lumea intreaga si biserica si preotia si tot.
Si la urma urmei si voi barbatii ingrijiti de copii si le dati biberon si ii schimbati de scutece, in familie. Sarcina si nasterea nu sunt asa de invidiat (cata suferinta, durere, varsaturi si etc.).
Spune ceva de care voi nu va atingeti si il au schimb femeile. Invers iti dau eu exemplul: preotia, altarul, biserica, functii ierarhice, etc. Acolo femeia nu are acces nici cu degetul mic. Plus altele care biologic nu sunt pentru ea: politica, armata, politie, etc., unde se duc numai putine femei (ca nici nu trebuie). Pentru voi biologic este posibil cam totul (ca profesii).

Da, Dorina, asa este! Subscriu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2010, 15:38:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Andrei25 - de ce insisti si invidiezi femeile pentru ceea ce nu au? Nu la toate le-a dat aceste daruri: de a purta copii in pantece si a-i alapta. Voua v-a dat mai mult. V-a dat lumea intreaga si biserica si preotia si tot.
Si la urma urmei si voi barbatii ingrijiti de copii si le dati biberon si ii schimbati de scutece, in familie. Sarcina si nasterea nu sunt asa de invidiat (cata suferinta, durere, varsaturi si etc.).
Spune ceva de care voi nu va atingeti si il au schimb femeile. Invers iti dau eu exemplul: preotia, altarul, biserica, functii ierarhice, etc. Acolo femeia nu are acces nici cu degetul mic. Plus altele care biologic nu sunt pentru ea: politica, armata, politie, etc., unde se duc numai putine femei (ca nici nu trebuie). Pentru voi biologic este posibil cam totul (ca profesii).

Da, Dorina, asa este! Subscriu.
Uite vezi că putem să avem și păreri comune!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2010, 15:53:22
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Andrei25 - de ce insisti si invidiezi femeile pentru ceea ce nu au? Nu la toate le-a dat aceste daruri: de a purta copii in pantece si a-i alapta. Voua v-a dat mai mult. V-a dat lumea intreaga si biserica si preotia si tot.
Si la urma urmei si voi barbatii ingrijiti de copii si le dati biberon si ii schimbati de scutece, in familie. Sarcina si nasterea nu sunt asa de invidiat (cata suferinta, durere, varsaturi si etc.).
Spune ceva de care voi nu va atingeti si il au schimb femeile. Invers iti dau eu exemplul: preotia, altarul, biserica, functii ierarhice, etc. Acolo femeia nu are acces nici cu degetul mic. Plus altele care biologic nu sunt pentru ea: politica, armata, politie, etc., unde se duc numai putine femei (ca nici nu trebuie). Pentru voi biologic este posibil cam totul (ca profesii).

Da, Dorina, asa este! Subscriu.
Asa e Sophia. Nu toate femeile au aceste daruri. La fel pot sa zic si eu. Nu toti barbatii sunt preoti. Sunt oameni care au vrut sa fie preoti, dar nu a vrut si nu a ingaduit Dumnezeu. Ca tot ce se intampla e cu voia si ingaduinta lui Dumnezeu. Asa e, ai dreptate, e mare suferinta femeii care naste, dar toate femeile care iubesc cu adevarat si pe care le-am intrebat, mi-au raspuns ca bucuriile pe care le-au trait au fost cu mult, mult mai mari decat suferintele. Pt ca totul se obtine cu jertfa. Repet, a fost o parere personala.
Faptul ca femeile nu pot fi preoti, nu pot intra in altar si altele, ma refer aici la lucrurile legate de biserica, este pentru ca asa a lasat Dumnezeu. Daca nu ne convine, inseamna ca ne razvratim impotriva lui Dumnezeu. Doamne fereste! Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2010, 16:24:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Să nu ne învârtim în jurul cozii! Ai zis așa:
"Discriminarea mi se pare plauzibila in anumite domenii din sfera laica. In nici un caz din cea bisericeasca. "

La asta m-am referit când am dat replica, nu la faptul că are sau nu a face credința. Aș fi curios să-mi dai câteva exemple de astfel de domenii în care discriminarea ți se pare plauzibilă. Mulțumesc.
Am spus ca nu are de a face cu credinta, pentru ca, asa cum i-am spus si Sophiei, barbatii care discrimineaza femeile, care le bat si le pun sa se culce cu ei pentru un favor nu au nici in clin, nici in maneca, cu credinta! Ei nu fac asta pentru ca L-ar asculta pe Dumnezeu, dimpotriva, ei fac voia diavolului. Ai dat singur / singura doua exemple - cel cu serviciul (culcatul cu un tip pentru un post) si cel familial (cratita). Dar ia sa mearga femeia respectiva la Biserica, sa se roage Bunului Dumnezeu si Maicutei Sale sa o fereasca de primejdii si ispite, sa ii dea serviciu bun si barbat cu frica de Dumnezeu, sa mai vedem atunci! Dar cum ne asternem, asa dormim! Cu placere.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2010, 16:38:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Chiar dacă cele spuse de mine nu se vor referi direct la abordarea discriminării femeii din perspectiva arătată în prima postare, pot afirma că -da,în multe din bisericile noastre de mir femeile sunt marginalizate.
- Consilierii bisericii trebuie neapărat să fie bărbați iar din comitet pot face parte câteva femei dar cu precădere cele care se ocupă de curățenia în biserică.
- La strană cântă și citesc de regulă bărbații (foarte rar vei vedea și femei care sunt citeți).
Și ar mai fi și alte aspecte pe care nu vreau să le scriu.
.................................................. .............................
Toate aceaste în condițiile în care bisericile sunt plin aproape, numai de femei și tot femeile sunt cele care de multe ori fără știrea soțului contribuie substanțial la toate lucrările care se fac în biserică cu bănuțul lor economisit de la cheltuielile curente ale caselor lor.
Dorina, sa iti spun ceva. Am fost si eu prezenta in biserica la o astfel de alegere a comitetului si a membrilor... E asa cum spui tu, consilieri nu pot fi decat barbati, dar in comitet pana acum 4 ani am inteles ca erau numai femei. Iar numarul membrilor din comitet e dublu. Deci vreo 12 barbati si 24 de femei. Cine iese in majoritate? Tot femeile. Asa a fost, cel putin, in biserica despre care iti povestesc. Si sa stii ca nu se ingramadea nimeni sa se propuna, dimpotriva! Pentru ca la sfarsitul slujbei, toti cei alesi au fost pusi sa jure cu mana pe Evanghelie si cu crucea alaturi, ca vor indeplini nu stiu ce... (era un text destul de lung...). Barbatii isi dadeau toti coate. Nu e lucru de gluma sa fii ales acolo, nu e nimic onorific, ci dimpotriva, e munca de ascultare. Una e sa dea omul, femeia, poftim, un ban acolo, pentru ca asa are ea placerea si sa faca ce o lasa inima ei pentru biserica, si cu totul alta e sa juri pe Evanghelie ca iti vei respecta atributiile...

Cat despre cantatul la strana, crezi ca aceia care stau la strana sunt mai evlaviosi, au mai multa pocainta sau mai bine placuti in fata lui Dumnezeu, daca ii vede lumea la strana? Nu, doar ca sunt mai cinstiti de oameni! :)
Ma iarta, Dorina, dar am scris asta pentru ca stiu ca dumneata esti femeie inteleapta si nu cazi cu una, cu doua.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2010, 16:45:14
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am spus ca nu are de a face cu credinta, pentru ca, asa cum i-am spus si Sophiei, barbatii care discrimineaza femeile, care le bat si le pun sa se culce cu ei pentru un favor nu au nici in clin, nici in maneca, cu credinta! Ei nu fac asta pentru ca L-ar asculta pe Dumnezeu, dimpotriva, ei fac voia diavolului. Ai dat singur / singura doua exemple - cel cu serviciul (culcatul cu un tip pentru un post) si cel familial (cratita). Dar ia sa mearga femeia respectiva la Biserica, sa se roage Bunului Dumnezeu si Maicutei Sale sa o fereasca de primejdii si ispite, sa ii dea serviciu bun si barbat cu frica de Dumnezeu, sa mai vedem atunci! Dar cum ne asternem, asa dormim! Cu placere.
Observ că ne-am înțeles greșit. Am întrebat dacă discriminarea ți se pare plauzibilă în sine, nu dacă ți se pare plauzibilă existența ei în biserică sau altundeva. Și ai spus că da, de unde am tras concluzia că ești de acord cu această manifestare. Am înțeles acum ce ai vrut de fapt să zici.

Cât despre discriminarea în sânul bisericii, nu crezi că ea există pentru că nu consideri ca discriminare ceva ce scrie în Biblie sau în învățăturile sfinților părinți. E asemeni unei licențe poetice, dacă mi-e permisă o astfel de comparație, se știe că e greșit, dar se acceptă, sau ca o excepție de la regulă. Se zice toți sunt egali în fața lui Dumnezeu, dar femeia e supusă bărbatului. Toți suntem egali, dar unii sunt mai egali decât ceilalți...

În trecut au existat și societăți matriarhale, precum în prezent domină patriarhatul, adică bărbații. Asta nu vine de la religie, ci invers, regulile astea s-au introdus și în religie.

Îmi pare rău că există femei care se consumă efectiv în dileme de genul "eu dacă nu pot avea copii ce mai rămâne de făcut, mă călugăresc?". Deși nu mai sunt o persoană religioasă, mă interesează cum religia afectează viața oamenilor și sunt de părere că unii oameni ajung să fie speriați că nu se mai mântuiesc din cauza unor reguli vechi, pe alocuri aberante, care nu au de a face cu prezentul, cu spiritualitatea sau cu adevăratul sens al noțiunii de mântuire. Cel puțin în opinia mea...
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2010, 16:58:46
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@dorinastoica14: Aceste privilegii ale barbatului pe care poate le-ai dori si femeilor nu sunt lucruri de dorint cu ochii inchisi: Preotii sunt judecati mai aspru la Judecata de Apoi, poarta raspunderea pentru sufletele tuturor celor din parohii. A fi politist, militar e o stare cu multe riscuri ca si conseciinte. Sunt in general locuri unde se duc cei ce-si asuma riscuri si responsabilitati. Scopul nostru e sa fim sfinti, nu preoti. Alfel sa-ti doresti preotia si asa e mandrie.
Cat priveste faptul ca nu orice femeie poate fi mama, sau sotie, uite corespondentele: nici orice barbat nu poate fi militar, politist(daca are platfus), preot(are impedimente canonice).
Pentru initiatoare topicului: Dumnezeu nu a poruncit sa ne inmultim, e o diferenta. Nu cred de altfel ca se referea la inmultirea trupeasca.

Last edited by idealist; 13.02.2010 at 17:00:54.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2010, 17:33:29
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Pentru initiatoare topicului: Dumnezeu nu a poruncit sa ne inmultim, e o diferenta. Nu cred de altfel ca se referea la inmultirea trupeasca.
Citat din Biblie: "Dumnezeu i-a binecuvîntat, si Dumnezeu le-a zis: "Cresteti, înmultiti-vă, umpleti pămîntul, si supuneti-l; si stăpîniti peste pestii mării, peste păsările cerului, si peste orice vietuitoare care se miscă pe pămînt." (Geneza 1:28). Se pare că a poruncit.

Cât despre crezut... Așa e cu toate religiile. Ce crede fiecare despre ce scrie în niște texte vechi de sute sau mii de ani. Ăla crede că așa, ălalalt crede că altfel. Este o chestiune de interpretare.

Ăsta e unul din motivele pentru care am ales să gândesc pentru mine, nu să-i las pe alții. De aceea nu mai pun semnul echivalenței între religie și ideea de divinitate. Sunt agnostic. Accept că poate să existe, dar nu sunt naiv în acceptarea asta. Iar textul genezei este doar atât, un text, scris de niște oameni care au trăit în urmă cu ceva mii de ani. Nu trebuie luat la propriu tot ce scrie acolo. Avem o minte. Cum procedăm? :)
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46