Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 17.02.2013, 18:38:56
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Absurda mi se pare insistenta sa.

Moschei am vizitat, din acelea de influenta bizantina, insa in sinagoga n-am intrat. Culmea e ca am vreo doua in oras, dar tot timpul sunt inchise :)
Ambele sunt absurde ai dreptate.
Nu aveti comunitate evreiasca in oras? Mi se pare ciudat sa fie inchise. Poporul ales isi ia credinta foarte in serios, spre deosebire de mainstreamul "gentiles"...
Reply With Quote
  #232  
Vechi 17.02.2013, 18:51:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Nu aveti comunitate evreiasca in oras? Mi se pare ciudat sa fie inchise. Poporul ales isi ia credinta foarte in serios, spre deosebire de mainstreamul "gentiles"...
Din ce stiu una gazduieste insitutul de iudaistica, deci tine de Universitate, una a devenit un spatiu de arta, gazduind diverse evenimente culturale (expozitii, conferinte) si una singura mai functioneaza ca si sinagoga, un lacas deosebit, construit in stil maur. Nu stiu cat de numeroasa e comunitatea iudaica, probabil vreo 150 de persoane, au plecat foarte multi. N-avem evrei, dar avem Insititut de iudaistica A... mai avem o sinagoga, deasemenea monument istoric, care e in prezent spatiu multifunctional, inchiriat unor firme.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 19:14:15.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 17.02.2013, 18:54:02
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din ce stiu una gazduieste insitutul de iudaistica, deci tine de Universitate, una a devenit un spatiu de arta, gazduind diverse evenimente culturale (expozitii, conferinte) si una singura mai functioneaza ca si sinagoga, un lacas deosebit, construit in stil maur. Chiar nu stiu cat de numeroasa e comunitatea iudaica, probabil vreo 200 de persoane, au plecat multi.
Daca e in stil maur, inseamna ca sunt multi Sepharzi la voi in oras, nu?
Reply With Quote
  #234  
Vechi 17.02.2013, 18:56:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Daca e in stil maur, inseamna ca sunt multi Sepharzi la voi in oras, nu?
Da de unde, din 16.000 cat erau prin anii 40 acuma daca-s 150.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 17.02.2013, 19:02:55
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Da de unde, din 16.000 cat erau prin anii 40 acuma daca-s 150.
Trist. Pleaca evreii, germanii, turco-tatarii, cehii si slovacii, si ramanem cu dragii nostri tigani.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 17.02.2013, 19:09:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Trist. Pleaca evreii, germanii, turco-tatarii, cehii si slovacii, si ramanem cu dragii nostri tigani.
turci avem, italieni, tunisieni, chinezi simpatici :)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 17.02.2013, 19:24:02
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
turci avem, italieni, tunisieni, chinezi simpatici :)
Mi-ar placea si niste coreeni. :)
Reply With Quote
  #238  
Vechi 17.02.2013, 19:28:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Mi-ar placea si niste coreeni. :)
Inca nu sunt, (doar ceva investitori) dar avem institut de invatamant superior cu specializarea limba si literatura coreeana :) suntem si infratiti cu un oras din Coreea de Sud.

Last edited by ioanna; 17.02.2013 at 19:32:56.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 17.02.2013, 20:05:44
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inca nu sunt, (doar ceva investitori) dar avem institut de invatamant superior cu specializarea limba si literatura coreeana :) suntem si infratiti cu un oras din Coreea de Sud.
Mi-ar placea sa fac rost de un manual de coreeana. Ah, daca ar avea grafie latina, precum turca sau azera...
Doua lucruri imi plac enorm la coreeni: harnicia, si faptul ca isi adora trecutul, neuitind prezentul, si construind viitorul. Mihai Viteazul e la fel ca Gwanggaeto cel Mare sau Dae Joyoung. Dar, noi ne aruncam partea valoroasa din trecut la gunoi.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 02.03.2013, 23:41:58
gertzedek gertzedek is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Pana acum am intrat in Biserici Crestine (Ortodocsi, Catolici, Baptisti, Penticostali si Luterani) si in Sinagogi (Ortodoxe si Conservatoare) si m-am simtit bine oriunde. De ce ? Pentru ca am vazut oameni care se preocupa si de spiritual si nu de material.

Incerc sa nu judec, pentru ca nu e datoria mea, dar ma bucura sa vad orice Om care doreste sa invete cum sa-si iubeasca aproapele mai mult ca pe sine insusi.

Am vazut un film cu un preot ortodox, care spunea: "Ce frumoasa ar fi lumea daca toti oamenii ar fi plini de dragoste frateasca pentru toti oamenii." Cred ca despre asta vorbim aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48