Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2023, 15:13:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Uite sensul vietii daca tot am deviat de la subiect pentru discutii personale, particulare.
Unicornul Noului Ierusalim poarta Cuvantul lui Dumnezeu asa acum manzul asinei L-a purtat pe Domnul Iisus Hristos cand a intrat in Ierusalim acum 2000 de ani.

Te-am sfatuit foarte frumos: sa-ti simplifici viata. De ce nu cauti sa ai credinta si sa crezi in Dumnezeu? Impreuna cu El vei avea fericire in viitor si in vesnicie.
Nu va faceti planuri pe termen lung... ci lepadand lumea pregatiti-va pentru Cer si pentru infricosatoarea judecata finala pe care o va face Domnul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.01.2023 at 13:55:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2023, 20:54:35
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu va faceti planuri pe termen lung... ci lepadand lumea pregatiti-va pentru Cer si pentru infricosatoarea judecata finala pe care o va face Domnul.
Halal sfat: nu-ti fa planuri, ca oricum te vei duce pe copca la un moment dat, asa ca pregateste-te pentru momentul in care vei duce o viata subacvatica. Continua sa traiesti de pe o zi pe alta precum celelalte vietuitoare cu care impartasesti acelasi cod genetic...

Omul e o fiinta care isi face planuri. Omul gandeste in perspectiva, are grija cum isi aranjeaza viata, tine cont de cei din jurul sau, convietuieste cu ei si isi face planuri impreuna cu acestia. Pana si lupii isi planuiesc vanatoarea si vaneaza in echipa, chiar daca, in general, sunt animale solitare. Ce sa mai vorbim de oameni.

Da, intr-adevar, lucrurile nu se petrec intotdeauna dupa cum le calculam noi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne batem joc de viata aceasta in asteptarea unei vieti de apoi. De altfel, nici cel mai habotnic dintre calugari nu traieste strict pentru viata de dupa moarte. Mai mananca, se mai spala, se mai aranjeaza cand iese in lume sa nu dea impresia ca il doare in cot de simtul estetic al celorlalti. Si e normal sa fie asa, ca doar traim printre oameni, nu ca lupii in padure. Deci sa spunem ca trebuie sa renuntam la lume ascunde clar o disonanta cognitiva. Pe de o parte ma misc in societate si profit de pe urma celor care imi fabrica painea, hainele, imi purifica apa pe care o beau si au grija de albinele din care e facuta ceara lumanarilor pe care le ard, iar pe de alta parte spun ca nu am nevoie de aceasta lume. Atunci ia plugul si ara, te apuca si tese, fa filtre sa nu se spuna la judecata de apoi ca te-ai sinucis band apa contaminata si, nu in ultimul rand, ia-ti o pusca sa te aperi de oamenii rai, ca ai zis ca nu vrei sa te apere nimeni. Sau lasa-i pe cei rai sa te trimita pe lumea cealalta. E mai usor decat sa te spanzuri si poate vei avea o scuza, desi nu cred.

Traim in lume, deci sa nu ne mai mintim singuri. Sau mai ales pe altii!
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2023, 14:10:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Halal sfat: nu-ti fa planuri, ca oricum te vei duce pe copca la un moment dat, asa ca pregateste-te pentru momentul in care vei duce o viata subacvatica. Continua sa traiesti de pe o zi pe alta precum celelalte vietuitoare cu care impartasesti acelasi cod genetic...

Omul e o fiinta care isi face planuri. Omul gandeste in perspectiva, are grija cum isi aranjeaza viata, tine cont de cei din jurul sau, convietuieste cu ei si isi face planuri impreuna cu acestia. Pana si lupii isi planuiesc vanatoarea si vaneaza in echipa, chiar daca, in general, sunt animale solitare. Ce sa mai vorbim de oameni.

Da, intr-adevar, lucrurile nu se petrec intotdeauna dupa cum le calculam noi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne batem joc de viata aceasta in asteptarea unei vieti de apoi. De altfel, nici cel mai habotnic dintre calugari nu traieste strict pentru viata de dupa moarte. Mai mananca, se mai spala, se mai aranjeaza cand iese in lume sa nu dea impresia ca il doare in cot de simtul estetic al celorlalti. Si e normal sa fie asa, ca doar traim printre oameni, nu ca lupii in padure. Deci sa spunem ca trebuie sa renuntam la lume ascunde clar o disonanta cognitiva. Pe de o parte ma misc in societate si profit de pe urma celor care imi fabrica painea, hainele, imi purifica apa pe care o beau si au grija de albinele din care e facuta ceara lumanarilor pe care le ard, iar pe de alta parte spun ca nu am nevoie de aceasta lume. Atunci ia plugul si ara, te apuca si tese, fa filtre sa nu se spuna la judecata de apoi ca te-ai sinucis band apa contaminata si, nu in ultimul rand, ia-ti o pusca sa te aperi de oamenii rai, ca ai zis ca nu vrei sa te apere nimeni. Sau lasa-i pe cei rai sa te trimita pe lumea cealalta. E mai usor decat sa te spanzuri si poate vei avea o scuza, desi nu cred.

Traim in lume, deci sa nu ne mai mintim singuri. Sau mai ales pe altii!
La ce-ti folosesc toate planurile, indeletnicirile, averile si bunurile daca nu vietuirii vremelnice aici pe pamant? Dupa marea trecere nu iei nimic cu tine de aici. Daca te preocupi doar de vremelnicia ta cum oare vei intra in vesnicie si ce vei avea tu acolo daca tot ceea ce ai strans pentru vesnicie e pamantesc si vremelnic in timp ce esti constient ca vesnicia cu vremelnicia nu au nimic in comun?.. pentru ca ce e vremelnic e trecator, trece si nu se mai cunoaste ca ar fi fost vreodata. Deci iata ca "intelepciunea" ta te tzepuieste ca in vesnicie sa n-ai nimic ce dainuie vesnic cu adevarat dovedindu-te inaintea tuturor un naiv tzepuit care intretine vremelnicii care cad din vesnicie si dispar, deci toti vor constata ca esti un om care nu a auzit sau a ignorat cuvantul: "Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește."

Hristos-Cuvantul fiind si Om care a biruit moartea si fiind si Dumnezeu este Vesnicie deci El ar fi fost si ar fi de ascultat si adunat intru sfintenie cat suntem pe pamant si nicidecum lumea care fiind vremelnica dispare la fiecare generatie chiar daca urmasii intretin si reconditioneaza idolii cu care se lauda intre ei ca nesabuitii, ca prostii, ca naivii fraieriti de pofta ochilor si trufia averilor vremelnice, trufia prosteasca a vietii cu care omul se lauda vremelnic scriindu-se in cartile de istorie ca mare berou al lumii. Deci la ce-ti foloseste totul daca nu esti scris cu viata buna si faptele bune in Cerul Vesniciei fericite?

Nebunii carora le-au rodit tzerina si au lacomit si si-au asigurat saturarea si zeificare sufletului cu vremelnicii se vor odihni aici vremelnic intretinand vremelnicii chiar si in lumea de dincolo in timp ce sfintii si dreptii se vor odihni cu adevarat si aici si dincolo caci au adunat vesnicii... fericite.

Nu incerca deci sa vinzi gogoserpi si castreveti murmurati la gradinari! Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.01.2023 at 20:05:31.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2023, 00:24:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deja site-ul asta dupa posturile si contributia lui Moroco pare a fi un mijloc de propaganda sectara.

Deja site-ul miroase puternic a propaganda NIP, si daca citesti prin posturi peste tot il gasesti pe Morocel.

Pacat ca administratorii dorm si nu isi dau seama cat de mult rau se face prin atatea posturi sectare, prin contributia unui sectar pe un forum ortodox.

Site-ul asta nu prea mai e ortodox, e NIP-izat. Miroase a Noul Ierusalim.

Cam asta e si scopul lui Morocel sa isi faca propaganda cat poate.

Dormi administratore, dormi, ca lupii isi fac aici salas, si mananca. In special naivi care intra pe forumul asta si vad ce zice Morocel. Si il mai si cred, pentru ca site-ul il gireaza.


Dormi administratore, dormi. Ca site-ul e deja impachetat in propaganda Noul Ierusalim.

Cum e cu pacatul, azi o pietricica, maine una, si apoi ai sacul. Asa e si cu forumul asta, azi un post, maine un post, si poimaine tot site-ul e ... MOROCO.


Admine, daca erai ortodox, intelegeai cum se judeca situatia asta. Nu se lasa un dereglat cum e Morocel sa contribuie pe forum.

In numele niciunei liberatati nu poti lasa nebunii in plata lor. Asta nu e libertate, e prostie.

Pe termen lung ce a scris Morocel pe forum lasa urme adanci in constiinta forumului dar si in invatatura transmisa celor care cauta posturi pe net. Or sa-l gaseasca astia care cauta sfaturi ortodoxe pe... Morocel, girat de adminii unui forum ortodox.

Admine, vezi ca tu ce faci acum este sa lasi invatatura lui Morocel pe forum, sa fie aici. E total gresit cum gandesti si e total gresit sa il lasi pe asta pe forum. E distructiv pentru tot netul. Scrie numai prostii. Si o sa platesti in fata lui Dumnezeu ca o sa invete altii prostii de la el, prin permisiunea ta. Asta nu e bine, e rau. Sa il lasi pe Morocel sa invete un forum intreg cu baliverne sectare in numele libertatii diavolesti, si sa lasi asta in public e un mare rau. Vezi ca faci pacat mare, mai bine te spovedesti de asta ca ai lasat sectarii la propovaduit. Cine stie cati se plimba acum pe la NIP dupa referintele de pe forumul asta. Cumva admine e posibil sa ai o lista mare pe constiinta, ar trebui sa te trezesti si tu.

Last edited by gpalama; 04.02.2023 at 00:27:45.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.02.2023, 16:58:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deja site-ul asta dupa posturile si contributia lui Moroco pare a fi un mijloc de propaganda sectara.

Deja site-ul miroase puternic a propaganda NIP, si daca citesti prin posturi peste tot il gasesti pe Morocel.

Pacat ca administratorii dorm si nu isi dau seama cat de mult rau se face prin atatea posturi sectare, prin contributia unui sectar pe un forum ortodox.

Site-ul asta nu prea mai e ortodox, e NIP-izat. Miroase a Noul Ierusalim.

Cam asta e si scopul lui Morocel sa isi faca propaganda cat poate.

Dormi administratore, dormi, ca lupii isi fac aici salas, si mananca. In special naivi care intra pe forumul asta si vad ce zice Morocel. Si il mai si cred, pentru ca site-ul il gireaza.


Dormi administratore, dormi. Ca site-ul e deja impachetat in propaganda Noul Ierusalim.

Cum e cu pacatul, azi o pietricica, maine una, si apoi ai sacul. Asa e si cu forumul asta, azi un post, maine un post, si poimaine tot site-ul e ... MOROCO.


Admine, daca erai ortodox, intelegeai cum se judeca situatia asta. Nu se lasa un dereglat cum e Morocel sa contribuie pe forum.

In numele niciunei liberatati nu poti lasa nebunii in plata lor. Asta nu e libertate, e prostie.

Pe termen lung ce a scris Morocel pe forum lasa urme adanci in constiinta forumului dar si in invatatura transmisa celor care cauta posturi pe net. Or sa-l gaseasca astia care cauta sfaturi ortodoxe pe... Morocel, girat de adminii unui forum ortodox.

Admine, vezi ca tu ce faci acum este sa lasi invatatura lui Morocel pe forum, sa fie aici. E total gresit cum gandesti si e total gresit sa il lasi pe asta pe forum. E distructiv pentru tot netul. Scrie numai prostii. Si o sa platesti in fata lui Dumnezeu ca o sa invete altii prostii de la el, prin permisiunea ta. Asta nu e bine, e rau. Sa il lasi pe Morocel sa invete un forum intreg cu baliverne sectare in numele libertatii diavolesti, si sa lasi asta in public e un mare rau. Vezi ca faci pacat mare, mai bine te spovedesti de asta ca ai lasat sectarii la propovaduit. Cine stie cati se plimba acum pe la NIP dupa referintele de pe forumul asta. Cumva admine e posibil sa ai o lista mare pe constiinta, ar trebui sa te trezesti si tu.
Chiar n-ai niciun respect pentru subiect, pentru autorul threadului, pentru ceilalti care nu vor sa fie deturnati spre obsesiile tale sectariste, spre trufiile terorismelor tale, spre santajele tale emotionale, spre patimile tale procesomane si inchizitoriale bazate pe mitomanii si interese viclene inserate in tine de satanismul globalist al necredintei cu a carui putere vii mereu sa ceri inhaitare spre excludere sau sa distrugi?

De ce ai venit iar sa strici acest thread cu ispitirile si provocarile tale ridicole?

Sa stii ca nu te iert ca alta data fara sa ceri pentru defaimarile tale bazate pe mitomanie fara margini! Poate adminul te iarta ca-l faci in fel si chip santajandu-l emotional ca sa-i faca pe plac unui trufas pripit ce vrea sa se autointroneze cu aere de "mare" ortodox ascuns dupa o icoana de mare sfant aparator. Nu mai incape satana de mine pe forum, vrea musai cenzura, vrea exclusivism? Nu poate suporta pe un forum liber discutiile libere, diversitatea de opinie? Io nu te mai iert pentru toate rautatile si afirmatiile tale ce ti le-am bolduit la adresa mea! Neiertat fiind ne vei povesti cum te-au pedepsit pacatele tale si cum ti-ai pierdut pacea. Pacatele astea sunt foarte grave, practic nu pe mine ci pe El il denigrezi si chiar mai mult, pe Duhul Sfant si Cuvantul si pentru asa ceva nu este iertare in veci. Vei vedea tu ce ti se intampla cat timp nu te-am iertat incepand de acum! Sa vii sa ne spui ce simti, ce patesti, cum iti mai merge saptamana asta daca ti-am dat liber s-o patesti asa cum ti-o cauti cu lumanarea! Sa vedem si sa auzim si noi ce pateste cel ce da cu capul, cu piciorul si cu pulanul in tepushe la nesfarsit ridicand calcaiul teologiei si cerand razbunare, inhaitare, lapidare ca pe vremea sf. Stefan! Nu incerca sa tzepuiesti adminul cu amenintarile tale rushinoase. Io nu te amenint ci doar nu te mai iert pana nu vii sa-ti ceri iertare. Doar iti repet ca tot ce spui se bazeaza pe o tampenie crasa cat china rostogolita de fricosii lasi si orbi, obedienti, de cei cu barna cat stalpul in ochiul cel drept, ca cica Cele 7 Trambite Apocaliptice ar fi niste trompete sectare, niste inselati, niste demonizati.

Nimeni sa nu indrazneasca ceea ce indrazneste acest pripit! Vai de sufletul lui! Nu amenint. Fac apel la chibzuinta, la a nu va lua dupa pripeala lui. Io stiu ce slavesc, ce scriu, ce sustin, io am cercetat, io-s lamurit. El nu stie ce denigreaza, nu stie ce face si ce cere! Il astept cu cererea de iertare sa i-o dau ca nu cumva sa fie lui muuult, mult mai rau! Nefiind preot, io nu pot sa-l iert decat pentru ce mi-a facut mie. Dar daca-si va cere iertare serios, public, voi pune o vorba buna pentru el si la Domnul Hristos-Cuvantul caci practic involuntar nu a facut decat propaganda. Io n-am de ce sa fac propaganda, este pe net, io discut, io dezbat, de aia-i forum. El insa dandu-si foc la valiza pe toate threadurile face propaganda si mare tamtam. Generand conflict, involuntar ajuta Adevarul. Se vrea erou insa din pacate pentru el va ajunge berou negativ la final in Lumina din ziua aceea. Pedeapsa incapatanarii si insistentei sale pripite va fi insa grea. De la aceia o va primii, de la cei pe care-i slujeste, de la inchizitia exclusivista satanica din cotlon, inchizitia tradarii si corcelii, inchizitia eretica colaborationista a politrucilor antihristi care vrea cenzura ca sa nu se vadeasca faptele lor nedrepte si bineinteles de la pacatul sau asociat cu adictia, recidiva, inmultirea, nepasarea.

Te astept deci sa vi sa distrugi toate firele de discutie cu marturisirea despre cum ai cazut si cum ti-ai pierdut pacea, linistea, odihna, sanatatea, mintile, sufletul! Te astept cu cererea publica de iertare pentru ce ai afirmat despre mine aici, ce ti-am bolduit... ca pe restul ti le-am iertat fara sa fi cerut! Din mila. Dar daca n-ai bun simt si nu te-ai pocait si insisti crezand ca merge la nesfarsit sa minti despre mine ca-s sectant si sa denigrezi credinta mea atunci iata nu te mai iert pana nu o vei cere! Poate nu-ti pasa. Foarte bine. Vom trai si vom vedea ce se intampla, vom muri si vom fi liberi!.. inviind.

Iata, te las liber sa o patesti precum ti-o ceri!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.02.2023 at 18:58:59.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2023, 00:09:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Stii cum esti Morocele, incerci sa abati atentia de la dara de uratenie pe care o lasi in urma la chestii marunte precum corectitudinea politica a poluarii unui thread.

Diavolul umbla pe threaduri si le explica altora sa fie corecti cand vorbesc...


Vezi-ti barnele din propriii ochi si lasa corectitudinile nerelevante in pace...

S-a trezit diavolul sa fie corect in cele mici si el le incalca pe toate cele mari.

Dar tu vezi ca tot ce spui este poluare, ca poluarea ta pe threaduri e de zeci de ori mai mare decat orice imputi altora?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2023, 23:58:12
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
La ce-ti folosesc toate planurile, indeletnicirile, averile si bunurile daca nu vietuirii vremelnice aici pe pamant?
Pai tocmai la acestea folosesc planurile, la aranjarea vietuirii noastre vremelnice. Iar bunurile au si ele utilitatea lor. Daca nu mancam, nu putem vietui, iar vietuirea noastra vremelnica va fi foarte scurta, iar sfarsitul nostru va mirosi mai degraba a sinucidere prin infometare. Averile sunt si ele bune. Avem nevoie de case sa nu ne ploua, de unelte ca sa lucram cu ele, sa ne facem case si sa producem de mancare si de bani ca sa nu schimbam grau pe mere si cuie pe lemne (banii ne ajuta sa facem schimburile mai usor). Nu planurile, bunurile si averile constituie problema, ci intunericul moral din sufletele unora dintre noi.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca te preocupi doar de vremelnicia ta cum oare vei intra in vesnicie si ce vei avea tu acolo daca tot ceea ce ai strans pentru vesnicie e pamantesc si vremelnic in timp ce esti constient ca vesnicia cu vremelnicia nu au nimic in comun?
Daca nu ma preocupa vremelnicia mea pot sa intru in vesnicie mult mai rapid. E suficienta o supradoza si gata. Dar daca tot am la dispozitie ceva timp sa ma plimb pe lumea asta, ma gandeam sa nu stau degeaba si sa fac ceva. Da, stiu ca munca e grea. Biblia nu spune ca oamenii ce lucreaza vor ajunge bine. Mai degraba vor ajunge cei ce stau degeaba. Mai ales Noul Testament e un manual bun despre cum sa pierzi timpul pe acest pamant. In Vechiul Testament oamenii mai dadeau si cu sapa. In Noul Testament ei discuta, filozofeaza si se plimba (calare, pe jos, cu barca etc.)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Site-ul asta nu prea mai e ortodox, e NIP-izat. Miroase a Noul Ierusalim.
Noul Ierusalim, Vechiul Ierusalim: vorbe goale, batere teologhisita a apei in piua. Nu mai scapam niciodata de nostalgiile unui trecut care bine ca a trecut de tot si sper sa nu se mai intoarca niciodata! De ce ne mai agatam de ideile unor indivizi ce au trait in epoca fierului? Dupa cum am inteles, acesti NIPi cred ca Duhul Sfant e un amalgam de calitati umane, atribute si alte prostii. Ma rog, sper ca am inteles eu bine, desi nu stiu ce poti sa intelegi din toata teologia, in general, decat faptul ca nu poti intelege nimic. Timp de cateva sute de ani bizantinii si-au tot stors creierii sa inteleaga ce e cu acest Dumnezeu. S-au certat intre ei: ortodocsi (ce o mai fi insemnand si asta?), arieni, monofiziti, iconoclasti, fiecare cu partidul de care apartinea, ne-au dat crezul pe care niciun om cu mintea intreaga nu-l pricepe (ce inseamna sa fii unic in fiinta si intreit in persoana, sau ce inseamna sa purcezi de la Tatal?), au venit acum si acesti NIPi cu idei la fel de stranii, ce-i drept intarziati cu mai mult de un mileniu. Macar ortodocsii, arienii si alti pe care i-am pomenit aveau o scuza: lumea pe atunci stia mult mai putine decat azi. Insa NIPii si altii ca ei nu stiu ce mai cauta in peisaj. Ce-i drept nu ma deranjeaza doctrinele lor despre Sfantul Duh sau alte chestiuni cu caracter abstract pe care oricum le consider pura speculatie fara legatura cu realitatea si deci sortite sa fie date uitarii la fel ca toate speculatiile inutile. Insa nu imi place sa mi se spuna cum sa-mi petrec "vremelnicia" mai ales cand sfaturile ce mi se dau sunt de-a dreptul aberante.

Si apropo, vesnicia si vremelnicia au ceva in comun: ambele au legatura cu timpul. Iar daca te preocupa prea mult vesnicia s-ar putea sa pierzi timpul degeaba si sa devii o fiinta cu adevarat vremelnica.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.02.2023, 15:53:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pai tocmai la acestea folosesc planurile, la aranjarea vietuirii noastre vremelnice. Iar bunurile au si ele utilitatea lor. Daca nu mancam, nu putem vietui, iar vietuirea noastra vremelnica va fi foarte scurta, iar sfarsitul nostru va mirosi mai degraba a sinucidere prin infometare. Averile sunt si ele bune. Avem nevoie de case sa nu ne ploua, de unelte ca sa lucram cu ele, sa ne facem case si sa producem de mancare si de bani ca sa nu schimbam grau pe mere si cuie pe lemne (banii ne ajuta sa facem schimburile mai usor). Nu planurile, bunurile si averile constituie problema, ci intunericul moral din sufletele unora dintre noi.



Daca nu ma preocupa vremelnicia mea pot sa intru in vesnicie mult mai rapid. E suficienta o supradoza si gata. Dar daca tot am la dispozitie ceva timp sa ma plimb pe lumea asta, ma gandeam sa nu stau degeaba si sa fac ceva. Da, stiu ca munca e grea. Biblia nu spune ca oamenii ce lucreaza vor ajunge bine. Mai degraba vor ajunge cei ce stau degeaba. Mai ales Noul Testament e un manual bun despre cum sa pierzi timpul pe acest pamant. In Vechiul Testament oamenii mai dadeau si cu sapa. In Noul Testament ei discuta, filozofeaza si se plimba (calare, pe jos, cu barca etc.)



Noul Ierusalim, Vechiul Ierusalim: vorbe goale, batere teologhisita a apei in piua. Nu mai scapam niciodata de nostalgiile unui trecut care bine ca a trecut de tot si sper sa nu se mai intoarca niciodata! De ce ne mai agatam de ideile unor indivizi ce au trait in epoca fierului? Dupa cum am inteles, acesti NIPi cred ca Duhul Sfant e un amalgam de calitati umane, atribute si alte prostii. Ma rog, sper ca am inteles eu bine, desi nu stiu ce poti sa intelegi din toata teologia, in general, decat faptul ca nu poti intelege nimic. Timp de cateva sute de ani bizantinii si-au tot stors creierii sa inteleaga ce e cu acest Dumnezeu. S-au certat intre ei: ortodocsi (ce o mai fi insemnand si asta?), arieni, monofiziti, iconoclasti, fiecare cu partidul de care apartinea, ne-au dat crezul pe care niciun om cu mintea intreaga nu-l pricepe (ce inseamna sa fii unic in fiinta si intreit in persoana, sau ce inseamna sa purcezi de la Tatal?), au venit acum si acesti NIPi cu idei la fel de stranii, ce-i drept intarziati cu mai mult de un mileniu. Macar ortodocsii, arienii si alti pe care i-am pomenit aveau o scuza: lumea pe atunci stia mult mai putine decat azi. Insa NIPii si altii ca ei nu stiu ce mai cauta in peisaj. Ce-i drept nu ma deranjeaza doctrinele lor despre Sfantul Duh sau alte chestiuni cu caracter abstract pe care oricum le consider pura speculatie fara legatura cu realitatea si deci sortite sa fie date uitarii la fel ca toate speculatiile inutile. Insa nu imi place sa mi se spuna cum sa-mi petrec "vremelnicia" mai ales cand sfaturile ce mi se dau sunt de-a dreptul aberante.

Si apropo, vesnicia si vremelnicia au ceva in comun: ambele au legatura cu timpul. Iar daca te preocupa prea mult vesnicia s-ar putea sa pierzi timpul degeaba si sa devii o fiinta cu adevarat vremelnica.
Dragul meu, Duhul Sfant este a treia putere Dumnezeiasca dupa Tatal si dupa Fiul. Duhul Sfant a purces din Tatal prin Fiul cand Acesta s-a nascut din Tatal mai inainte de toti vecii si apoi Duhul s-a odihnit peste Fiul luand de la El si daruind si altora asa cum e iubirea, mila si voia Lui Dumnezeu.

Dumezeu a facut sufletele oamenilor vesnice, deci a dat fiecarui suflet ceva din El insusi caci doar Dumnezeu e vesnic, restul moare, se transforma sau dispare si nimeni nu mai stie daca a fost. Dupa caderea din Rai prin neascultare omul moare si el, se transforma si dispare trupul său, se intoarce in pulberea din care a fost luat dar sufletul lui cel vesnic se duce inaintea lui Dumnezeu ca sa-i fie hotarat locul in care va locui in vesnicie, cercetandu-i-se credinta si toate faptele, gandurile, sentimentele si cuvintele si tot ce a facut in viata si se constata daca e nevoie sa fie judecat si daca trebuie pedepsit atunci acel suflet este judecat si pedepsit in mod particular si toate sufletele judecate ce se afla in pedeapsa in diferite munci vesnice asteapta cu speranta infricosetoarea judecata finala care va sa vina prin Hristos-Cuvantul, sperand ei la o eliberare, la o inviere si la o imbunatatire a stari vesnice a sufletului lor cel vesnic. Sateii nu vor sa creada in vesnicia sufletului lor primit de la Dumnezeu si razvratindu-se cer dezbinarea sau disparitia totala a sufletelor lor vesnice pismuind si ispitind ca toate sufletele sa vrea la fel ca ei dezbinarea, distrugerea si disparitia, dar asa ceva nu se poate asa ca aceste suflete pierdute se intorc in intunericul minciunii si necredintei locuind acolo ca si cum n-ar exista si ca si cum n-au existat niciodata sustinand ca acolo e nirbana, intelepciunea si lipsa oricarei dureri... li se da aceasta libertate de credinta in minciuna care este o desertaciune a desertaciunilor si o vanare de vant si un rau nespus de mare... intuneric. Doar Biserica a carui Cap este Hristos-Cuvantul lucrand impreuna cu Duhul Sfant voia Tatalui, prin pomenirea mortilor si prin marturisirea adevarului poate scoate de acolo si readuce in adevar si la o treapta superioara acele suflete pierdute si deznadajduite care se chinuie vesnic in intunericul necredintei in Dumnezeu, a credintei in minciuna si in nefericirea chinului vesnic, in pedeapsa si in cadere fara margini, in mandrie si laudarosenie sataniceasca.

Ei bine aici in lume noi avem suflete vesnice si traim intru cele vremelnice. Daca ne pierdem timpul cu cele vremelnice agonisind bani si averi si lucruri vremelnice alipindu-ne inima si sufeltul de ele atunci cand vom trece la cele vesnice vom avea fix ceea ce ne-am strans in vesnicie. De aceea spune Domnul Iisus, strangeti-va comori in Ceruri unde nu le prada hotii, nu le manca moliile sau rugina, ascultati de Dumnezeu dandu-i Lui slava si veti primi rasplata celor nestricacioase si vesnice din mana Lui.

Tu daca tu vrei sa nu iei in serios marturisirea Eclesiastului, rege al lui Israel cu cea mai mare slava si lucrare regala, atunci n-ai decat, ia in serios pe cine vrei. (puneti viteza de redare pe 1.5x sau 2x)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.02.2023 at 16:52:45.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.02.2023, 23:58:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Dragul meu, Duhul Sfant este a treia putere Dumnezeiasca dupa Tatal si dupa Fiul.

Duhul Sfant a purces din Tatal prin Fiul cand Acesta s-a nascut din Tatal mai inainte de toti vecii si apoi Duhul s-a odihnit peste Fiul luand de la El si daruind si altora asa cum e iubirea, mila si voia Lui Dumnezeu.

Ereziile dogmatice ale lui Moroncel in textul de mai sus:
1. Subordinationism
2. Sectarism protestantism si dogma treimica protestanta.
3. Filioque, dogma catolica.

Amice, tu ai o problema mare, dar nu prea te prinzi de asta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2023, 00:27:52
afc1993 afc1993 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2023
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoleta1989 Vezi mesajul
Buna seara,
Am aproape 33 de ani si inca nu m-am casatorit si nici nu am copii. Am intampinat mereu probleme in a-mi gasi o persoana potrivita, desi multa lume se minuneaza, deoarece ma considera o fata draguta si desteapta. Am momente in care simt ca Dumnezeu ma pedepseste pentru ceva sau ca trebuie sa trag pentru niste pacate din neam. Am crescut cu un tata alcoolic, agresiv verbal si destul de rau. Nu prea am avut o viata frumoasa, si in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult la care ar fi scopul meu in viata? Lucrez de acasa, nu am un job care sa ma multumeasca, am 2 prietene (una locuieste in alt oras si alta in alta tara), sunt cam singura, desi am incercat sa cunosc oameni noi, participand la tot felul de evenimente. Cu cat ma zbat mai mult, cu atat vad ca nu se schimba nimic in viata mea. Imi doresc si eu o familie, dar mi se pare ca Dumnezeu si-a intors privirea de la mine. Nu am niciun talent, mi se pare ca nu sunt buna la nimic si ca efectiv fac umbra pe pamant degeaba. Am incercat sa am aproprii de Dumnezeu prin rugaciuni, dar simt ca nu sunt demna de el. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?
Încearcă sa te regăsești pe tine, sa știi ce tip de om vrei alături, abia apoi sa îți dorești sa te căsătorești . Eu am 13 ani de când am “crescut” cu soția , suntem pe al 5lea an de căsnicie și ne aflam pe pragul de a divorța pentru ca a hotărât sa aibă încă o relație in paralel (de vreo 2 ani) . Nu te arunca cu capul înainte la o căsătorie pana nu Cunoști pe deplin acel om. Nu merita suferința de după .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
blestem, casatorie, familie, scop

Thread Tools
Moduri de afișare