Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 07.08.2008, 21:01:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi se citeste tot despre Schimbarea la Fata, din Evanghelia dupa Marcu:

"Si după sase zile a luat Iisus cu Sine pe Petru si pe Iacov si pe Ioan si i-a dus într-un munte înalt, de o parte, pe ei singuri, si S-a schimbat la fată înaintea lor. Si vesmintele Lui s-au făcut strălucitoare, albe foarte, ca zăpada, cum nu poate înălbi asa pe pământ înălbitorul. Si li s-a arătat Ilie împreună cu Moise si vorbeau cu Iisus. Si răspunzând Petru, a zis lui Iisus: <<Invătătorule, bine este ca noi să fim aici; si să facem trei colibe: Tie una si lui Moise una si lui Ilie una>>. Căci nu stia ce să spună, fiindcă erau înspăimântati. Si s-a făcut un nor care îi umbrea, iar un glas din nor a venit zicând: <<Acesta este Fiul Meu cel iubit, pe Acesta să-L ascultati>>. Dar, deodată, privind ei împrejur, n-au mai văzut pe nimeni decât pe Iisus, singur cu ei. Si coborându-se ei din munte, le-a poruncit ca nimănui să nu spună cele ce văzuseră, decât numai când Fiul Omului va învia din morți." (Marcu 9, 2-9)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 08.08.2008, 20:46:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evanghelia zilei: Ioan Botezatorul, al doilea Ilie. Vindecarea fiului lunatic.

"Si ucenicii L-au întrebat, zicând: <<Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?>> Iar El, răspunzând, a zis: <<Ilie într-adevăr va veni si va aseza la loc toate. Eu însă vă spun vouă că Ilie a si venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; asa si Fiul Omului va pătimi de la ei.>> Atunci au înteles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul. Si mergând ei spre multime, s-a apropiat de El un om, căzându-I în genunchi, si zicând: <<Doamne, miluieste pe fiul meu că este lunatic si pătimeste rău, căci adesea cade în foc si adesea în apă. Si l-am dus la ucenicii Tăi si n-au putut să-l vindece.>> Iar Iisus, răspunzând, a zis: <<O, neam necredincios si îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi suferi pe voi? Aduceti-l aici la Mine.>> Si Iisus l-a certat si demonul a iesit din el si copilul s-a vindecat din ceasul acela." (Matei 17, 10-18)
Reply With Quote
  #213  
Vechi 09.08.2008, 15:58:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Puterea cuvantului.

Iisus a spus: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste. De aceea va zic: Orice pacat si orice hula se va ierta oamenilor, dar hula impotriva Duhului nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie. Ori spuneti ca pomul este bun si rodul lui e bun, ori spuneti ca pomul e rau si rodul lui e rau, caci dupa roada se cunoaste pomul. Pui de vipere, cum puteti sa graiti cele bune, odata ce sunteti rai? Caci din prisosul inimii graieste gura. Omul cel bun din comoara lui cea buna scoate afara cele bune, pe cand omul cel rau, din comoara lui cea rea scoate afara cele rele. Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii. Caci din cuvintele tale vei fi gasit drept, si din cuvintele tale vei fi osandit."(Matei 12, 30-37)
Reply With Quote
  #214  
Vechi 10.08.2008, 23:06:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duminica a VIII-a dupa Rusalii

Apostolul zilei: I Corinteni 1, 10-17

10. Vă îndemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti să vorbiti la fel si să nu fie dezbinări între voi; ci să fiti cu totul uniti în acelasi cuget si în aceeasi întelegere.
11. Căci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire că la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a împărtit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati în numele lui Pavel?
14. Multumesc lui Dumnezeu că pe nici unul din voi n-am botezat, decât pe Crispus si pe Gaius,
15. Ca să nu zică cineva că ati fost botezati în numele meu.
16. Am botezat si casa lui Stefana; afară de acestia nu stiu să mai fi botezat pe altcineva.
17. Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu întelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.

Evanghelia zilei : Inmultirea painilor

14. Si iesind, a văzut multime mare si I S-a făcut milă de ei si a vindecat pe bolnavii lor.
15. Iar când s-a făcut seară, ucenicii au venit la El si I-au zis: locul este pustiu si vremea iată a trecut; deci, dă drumul multimilor ca să se ducă în sate, să-si cumpere mâncare.
16. Iisus însă le-a răspuns: N-au trebuintă să se ducă; dati-le voi să mănânce.
17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini si doi pesti.
18. Si El a zis: Aduceti-Mi-le aici.
19. Si poruncind să se aseze multimile pe iarbă si luând cele cinci pâini si cei doi pesti si privind la cer, a binecuvântat si, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii multimilor.
20. Si au mâncat toti si s-au săturat si au strâns rămăsitele de fărâmituri, douăsprezece cosuri pline.
21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbati, afară de femei si de copii.
22. Si îndată Iisus a silit pe ucenici să intre în corabie si să treacă înaintea Lui, pe tărmul celălalt, până ce El va da drumul multimilor. (Matei 14, 14-22)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 11.08.2008, 10:00:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat


17. Iar ei I-au zis: Nu avem aici decât cinci pâini si doi pesti.
18. Si El a zis: Aduceti-Mi-le aici.
19. Si poruncind să se aseze multimile pe iarbă si luând cele cinci pâini si cei doi pesti si privind la cer, a binecuvântat si, frângând, a dat ucenicilor pâinile, iar ucenicii multimilor.
Textul Evangheliei, este ca o icona pentru valoarea Tainei Preotiei in oficierea Euharistiei. Vedem ca Hristos primeste de la Apostoli painile si le imparte multimilor tot prin Apostoli. Si noi primim Euharistia si celellate daruri reversate prin Taine sau celellalte slujbe prin preot. Deci nu intamplator Hristos le-a dat Apostolilor painile, dupa binecuvantarea lor, iar acestia multimilor.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 11.08.2008, 10:13:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Evanghelia zilei: Puterea cuvantului.

Iisus a spus: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine risipeste. De aceea va zic: Orice pacat si orice hula se va ierta oamenilor, dar hula impotriva Duhului nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui, nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie. Ori spuneti ca pomul este bun si rodul lui e bun, ori spuneti ca pomul e rau si rodul lui e rau, caci dupa roada se cunoaste pomul. Pui de vipere, cum puteti sa graiti cele bune, odata ce sunteti rai? Caci din prisosul inimii graieste gura. Omul cel bun din comoara lui cea buna scoate afara cele bune, pe cand omul cel rau, din comoara lui cea rea scoate afara cele rele. Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii. Caci din cuvintele tale vei fi gasit drept, si din cuvintele tale vei fi osandit."(Matei 12, 30-37)
ce se pricepe de aici?

deci hula impotriva Duhului sfant este defapt minciuna fatzarnica shi pentru care se va da socoteala in ziua judecatzii shi din cuvintele tale vei fi gasit drept shi din cuvintele tale vei fi osandit...

deci puiul, puishorul, ala micul nascut al viperei, shi ce face vipera, mushca shi invenineaza, shi shashaie... la noi este vipera cu corn... shi cum ne arata Hristos, ca invenineaza, aratand un prisos al inimii mincinos, deci omul rau scoate din comoara lui cea rea cele rele, deci raul aratat shi scos din inima este de a grai cele bune odata ce suntetzi rai, shi aici este puiul de vipera, shi asta pentru ca nu suntetzi cu Mine shi nu adunatzi cu Mine deci suntetzi impotriva Mea...

deci vedetzi puterea Cuvantului... shi oricepacat impotriva oamenilor, oricehula impotriva oamenilor se va ierta, deci in partea cu omenia lui Dumnezeu se va ierta, dar hula impotriva Duhului Sfant, nu se va ierta, shi care este?

..."Pui de vipere, cum puteti sa graiti cele bune, odata ce sunteti rai?"
"Caci din cuvintele tale vei fi gasit drept, si din cuvintele tale vei fi osandit."

deci ce ne mana? slava desharta a gLumei gLumii sau cine shtie ce alte interese... "...oricecuvant cuvant desert, pe care-l vor rosti..."

"pamantul care shi-a deschis gura ca sa primeasca sangele fratelui tau" Abel, care unde o fi salashluit, caci noul Abel adica sf ap Pavel, P de la Preot probabil ne vorbea despre Raiul al treilea pregatit pentru oameni nevinovatzi... shi nu pentru pui de vipere sau de naparparci...

"pentru ce vi se RIDICA ganduri rele in inimile voastre?" ne intreaba Hristos... deci maicava decat vorbele rostite 9x???:(:(
Reply With Quote
  #217  
Vechi 11.08.2008, 10:16:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mirelat, foarte importante sunt shi cifrele, caci este vorba de smerenia aratata prin cele cinci paini shi 2 peshti de s-au strans 12 coshuri de firmituri... :)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 11.08.2008, 10:28:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deci intrebarea este: "...CUM PUTETZI?...
"Pui de vipere, cum puteti sa graiti cele bune, odata ce sunteti rai?"

CUM?

89104x???:(:(
Reply With Quote
  #219  
Vechi 11.08.2008, 10:55:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi intrebarea CUM nu cred ca este doar retorica din moment ce se poate, ci este un indemn spre ceva, poate ca este shi mustrare dar shi altceva, mai omule-pomule-bun cu roada coapta de cuvant, shi gand shi altele, caci este vorba despre a deosebi duhurile... shi dupa roade ii vetzi cunoashte...

"Caci cine te deosebeste pe tine ? Si ce ai, pe care sa nu-l fi primit ?
Iar daca l-ai primit, de ce te falesti, ca si cum nu l-ai fi primit ?" (I Cor. 4, 7).

cine?

pentru ce? e o alta intrebare nu tocmai retorica... shi va trebui candva sa dam shi raspunsul...???
Reply With Quote
  #220  
Vechi 11.08.2008, 11:10:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

a citat georgeval
&laquo;Neam viclean si desfranat cere semn, dar semn nu i se va da, decat semnul lui Iona proorocul. Ca precum a fost Iona in pantecele chitului trei zile si trei nopti, asa va fi si Fiul Omului in inima pamantului trei zile si trei nopti. Barbatii din Ninive se vor scula la judecata cu neamul acesta si-l vor osandi, ca s-au pocait la propovaduirea lui Iona; iata aici este mai mult decat Iona. Regina de la miazazi se va scula la judecata cu neamul acesta si-l va osandi, caci a venit de la marginile pamantului ca sa asculte intelepciunea lui Solomon, si iata aici este mai mult decat Solomon. si cand duhul necurat a iesit din om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna si nu gaseste. Atunci zice: Ma voi intoarce la casa mea de unde am iesit; si venind, o afla golita, maturata si impodobita. Atunci se duce si ia cu sine alte sapte duhuri mai rele decat el si, intrand, salasluiesc aici si se fac cele de pe urma ale omului aceluia mai rele decat cele dintai. Asa va fi si cu acest neam viclean&raquo;."

dar m-am luat cu vorba ca eu vroiam sa zic despre regina de la rasarit, care este ROMANIA, totushi despre Romania cred ca e vorba... in cuvintele Mantuitorului... asha am identificat shi asha cred ca despre Romania noastra vorbeshte scriptura...

deci poate ca e vai de noi ca ni s-a zis sa nu judecam... dar poate ca este shi o slava de la Dumnezeu... pe cea incoronata ca o Regina... duhovniceshte mai mult... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30