Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2010, 17:16:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Si eu ma tot gandesc de ce neo-protestantii nu au imprumutat nimic de la noi, avem atatea rugaciuni frumoase miscatoare de inimi, avem atatea cantari profunde nu superficiale nu sentimentale de ce nu ar imprumuta daca tot nu au nicio lege care sa-i opreasca, cate un antifon un "iubite-voi Doamne, un Doamne strigat-am" mai bine "increstineaza" muzica laica decat sa se imfupte din adevarata muzica sacra, pacat
Mai periculos e cand imprumuta , si imprumuta destule.Sunt si pastori sectari care citesc din Sf.Parinti sau din explicatii ortodoxe.Astia is cei mai periculosi care imbina adevarul cu minciuna si zic jumatati de adevaruri.Sunt destuli astfel de pastori sectari.Ca in firea lor toti sunt neghiobi si prapaditi, nu ar fi in stare sa atraga lumea doar prin felul lor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2010, 17:17:17
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
As dori sa stiu, daca as fi NP, as avea voie sa:

1. citesc rugaciuni din cartile de rugaciuni ortodoxe, si nu singura ci la adunare, sa ne rugam cu totii din textele acelea atat de profunde si adevarate, care ne fac sa ne constientizam propria pacatosenie si sa cerem iertare lui Dumnezeu pentru pacate? Daca nu, de ce?
2. ma spovedesc unui duhovnic ortodox si sa am legatura cu cultul ortodox, pentru infrumusetarea sufletului meu?
3. sa cant cantari de lauda sau de slava lui Dumnezeu si Iisus Hristos, bineinteles, ortodoxe, ba chiar, sa le cantam cu totii la adunare, ca doar is frumoase si nu au cum supara pe Dumnezeu?
4. sa ma inchin in Numele Tatalui, Al Fiului si al Sfantului Duh, cu semnul crucii?
Tu va ca chiar vrei sa scoti dracu din adunarile NP!!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2010, 17:34:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Amarius ,este un adevar incontestabil atunci cand spui ca singur Mijlocitor catre Dumnezeu-Tatal,prin Duhul Sfant este Mantuitorul Iisus Hristos ca de aceea este Mantuitor,nici Budha,nici Mahomed,nici papa nici altcineva doar Iisus Hristos.Maica Domnului,Sfintii,Ingerii toti acestia mijocesc noua pacatosilor catre Iisus Hristos ca acesta are toata judecata.Si am mai zis,,nu stiti oare ca sfintii vor judeca lumea''zice Sf. Pavel.Impreuna cu Iisus Hristos,Maica Sa,sfintii adica prietenii Lui cei ce i-au slujit toata viata vor judeca lumea cu impreuna cu Domnul Iisus.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2010, 17:38:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Draga tricesimusquintus ,,preotia universala''de care vorbeste Isaia in VT nu este echivalenta cu cea din NT care semnifica ,,punerea mainilor''si primirea unor insusiri unice,,legarea si dezlegarea pacatelor'' care apare doar in traditia NT si nu are nici un punct comun cu asa-zisa
preotie universala caruia i-ati insusit false atribute.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2010, 20:11:41
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dar dupa ce a murit Maria, ti se pare ca a avut aceeasi soarta cu bogatul sau saracul din parabola? Ma in doiesc ca Iisus nu si-ar cinsti mama si imediad dupa aceasta ar fi murit...ma indoiesc ca un fiu nu-i va oferi mamei sale mai mult ca unui strain (= ma indoiesc ca Iisus ar trata-o pe mama lui ca pe un om obisnuit)... sunt argumentele mele logice, gasite in Biblie si in viata pamantesca.
Nu poate nimeni sa o puna pe Maica Domnului inaintea Domnului, pt ca nu ea va judeca... nu poti sa te gandesti la MD evitandu-L pe Iisus.
Geony, comparatia nu o fac cu bogatul sau saracul, deoarece acolo se scot alte lucruri in evidenta chiar daca de acolo se arata ca nu se mai poate comunica cu cei de aici.
Sunt multe care nu putem stii cum este in cer, dar cred ca mama Domnului nu este o femeie oarecare din pricina credintei ei, ascultarii ei, curateniei ei,... si mai apoi prin nasterea Omului Isus,... are un loc de cinste deoarece si in cer este ierarhie (sau cum se poate denumi), nu stim cum va masura Domnul locurile, doar in mare, adica martirii, sfintii,...
Si tot asa ni se da exemplu cu Isus la Templu cand i-a spus mamei ca trebuie sa fie in casa Tatalui Sau.
Deci eu nu cred ca cineva din cerul Lui D-zeu are vreo putere de a face ceva, in afara de D-zeu (ca treime) si cel rau cu ai lui, daca la asta te-ai referit.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Jertfa de pe cruce este pt impacarea omului cu D-zeu...nu pt iertarea pacatului facut in fiecare minut si secunda. Aici avem pocainta si spovedania sincera.
Iisus a MIJLOCIT prin Jertfa, salveaza si iarta prin pocainta si marturisirea pacatului facut in aceasta viata pamantesca.
...voi NP invatati ca Jertfa lui Iisus este suficienta pt mantuire. NU! Prin Jertfa am devenit liberi, am scapat de moarte, am devenit fiii Imparatiei. Dar toate acestea ni le putem insusi la sfarsitul vietii pamantesti si numai atunci cand am FACUT VOIA LUI.
Prin afirmatia ta cu privire la Jertfa lui Iisus se da de inteles ca toti oamenii se vor mantui. Pavel vorbea de "cununa nevestejita a maririi" care se da celor ce "au luptat lupta cea buna"...cununa este mantuirea, lupta cea buna este lupta impotriva pacatului....deci spusele lui Pavel ar contrazice Cuvintele lui Iisus pe care le-ai inteles tu intr-un anumit fel.

Dragul meu, ceea ce afirmi tu este foarte adevarat, nu te contrazic, numai ca este vb despre MIJLOCIREA cu privire la greseala omului (pacatul stramosesc) fata de D-zeu.
Ce este greu de inteles ca MIJLOCIRE este egal IMPACARE.
Romano-catolicii vorbesc despre Imaculata conceptie a Maicii Domnului, afirmand ca Maica Domnului s-a nascut fara pacat stramosesc. Daca ar fi fost adevarat, ca ea sa se nasca fara pacat, nu ar mai fi fost nevoie de intruparea si Jertfa lui Iisus.
Dar pentru ca nu s-a nascut in lumea asta un om fara pacat care sa ne poata impaca si mijloci pt noi in fata lui D-zeu, a fost nevoie de intruparea lui Iisus. El s-a facut Om adevarat, afara de pacat, putand astfel sa stabilizeze legatura dintre om si D-zeu.
Nici eu nu inteleg de unde sau pe ce se bazeaza catolicii cand spun ca s-a nascut fara de pacat. Am inceput cu sfarsitul ca-i mai scurt.

Geony, jertfa este pe cruce facuta, adica prin faptul ca si-a dat viata ptr. pacatele noastre,... Aici este mantuirea si aici incepe, dar mantuirea nu continua daca nu este credinta si fapte. Pacate care le facem zilnic, sau mai putin, trebuiesc impacate cu oricine, adica si cu D-zeu si cu oamenii, apropiatii nostri.
Iar mijlocirea (paraklētos, care tradus este avocat, mediator, persoana care intervine, consoleaza,...) ca in Iov cand cel cu coada tot pareste si arata pacatele,... si avem nevoie de un Mijlocitor.

,,1 Ioan 2:1 Copilașilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Advocat. Grecește: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit. ,,
Aici ,,copilasii,, sunt crestinii convertiti adica cei increstinati. Si spune ca in caz de greseala, pacat, avem un mijlocitor, consolator,... pana la moarte vom pacatui,...

In Vechiul T.,,Jov 33:23 Dar dacă se găsește un înger mijlocitor pentru el, unul din miile acelea, cari vestesc omului calea pe care trebuie s'o urmeze,,
Aici ingerul mijlocitor (care explica, intelege, desluseste) este si un invatator caruia nu-i place badjocora, minciuna, deraderea...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2010, 20:29:38
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si am mai zis,,nu stiti oare ca sfintii vor judeca lumea''zice Sf. Pavel.Impreuna cu Iisus Hristos,Maica Sa,sfintii adica prietenii Lui cei ce i-au slujit toata viata vor judeca lumea cu impreuna cu Domnul Iisus.
Asa-i Serafim, ,,sfintii vor judeca lumea,, dar asta inseamna ca va fi, la sfarsit, dupa moarte,... (fiecare cand/cum crede ca va fi), dar puterea de a o judeca o va avea si nu o are e pamant.

,,1Cor 6:2 Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sînteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?
1Cor 6:3 Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cît mai mult lucrurile vieții acesteia?,,

,,Rom 2:16 Și faptul acesta se va vedea în ziua cînd, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor. ,,

va judeca - krinō - este a condamna, a decide, a deosebi, a distinge,...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2010, 22:34:36
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
,,1 Ioan 2:1 Copilașilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Advocat. Grecește: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit. ,,
Aici ,,copilasii,, sunt crestinii convertiti adica cei increstinati. Si spune ca in caz de greseala, pacat, avem un mijlocitor, consolator,... pana la moarte vom pacatui,...
I Timotei cap. 2
v.4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.
v.5. Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
v.6. Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

CITESTE ACESTE VERSETE SI AI SA OBSERVI CA ESTE VORBA DE IMPACAREA OMENIRII CU DUMNEZEU...asa cum am spus eu.

I Ioan cap 1: 8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi.
si I Ioan : 1. Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept.
2. El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru păcatele noastre, ci și pentru ale lumii întregi.
AICI ESTE VORBA DE TAINA MARTURISIRII PACATELOR PE CARE LE FACEM IN FIECARE ZI...Iisus este vazut de Ioan ca mijlocitor in fata Tatalui, pt pacatele de zi cu zi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.03.2010, 22:41:27
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
,,1 Ioan 2:1 Copilașilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiți. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Advocat. Grecește: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit. ,,
Aici ,,copilasii,, sunt crestinii convertiti adica cei increstinati. Si spune ca in caz de greseala, pacat, avem un mijlocitor, consolator,... pana la moarte vom pacatui,...
I Timotei cap. 2
v.4. Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină.
v.5. Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
v.6. Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.

CITESTE ACESTE VERSETE SI AI SA OBSERVI CA ESTE VORBA DE IMPACAREA OMENIRII CU DUMNEZEU...asa cum am spus eu.

I Ioan cap 1: 8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi.
si I Ioan : 1. Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept.
2. El este jertfa de ispășire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru păcatele noastre, ci și pentru ale lumii întregi.
AICI ESTE VORBA DE TAINA MARTURISIRII PACATELOR PE CARE LE FACEM IN FIECARE ZI...Iisus este vazut de Ioan ca mijlocitor in fata Tatalui, pt pacatele de zi cu zi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.03.2010, 22:48:22
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
AICI ESTE VORBA DE TAINA MARTURISIRII PACATELOR PE CARE LE FACEM IN FIECARE ZI...Iisus este vazut de Ioan ca mijlocitor in fata Tatalui, pt pacatele de zi cu zi.
Geony, asta am scris si eu dar cu alte cuvinte, deci este nici o diferenta.
,,in caz de greseala, pacat, avem un mijlocitor, consolator,... pana la moarte vom pacatui,...,,
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.03.2010, 23:18:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, asta am scris si eu dar cu alte cuvinte, deci este nici o diferenta.
,,in caz de greseala, pacat, avem un mijlocitor, consolator,... pana la moarte vom pacatui,...,,
Corect....dar aceste versete nu exclude mijlocirea venita din partea Maicii Domnului si a Sfintilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 02:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 16:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 16:06:08