Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2010, 14:57:12
seraph seraph is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit :)

Energii pozitive? fizica cuantica? psihisme/metapsihica? puterea mintii? - presupun ca ai banuit ca te aflii pe un forum crestin ortodox,oamenii atunci erau primitivi??? asta de unde ai scos-o? Pune mana si citeste Sf. Parinti - in special Viata si invatatura Sf. Grigore Palama - despre energiile create si necreate ale lui Dumnezeu . Fizica insemna la inceput o stiinta in acord cu legile naturii date de Dumnezeu omului. Mai oameni buni, terminati-va cu toate modernismele astea, caci multi profeti mincinosi vor aparea in zilele cele de pe urma si vor face mari minuni, hai sa ne oprim sa incercam sa le punem pe aceleasi plan modernismele astea de 2-3 bani (nu de alta, dar astazi sunt, maine apar altele) cu Sf. Traditie lasata noua chiar de Mantuitorul nostru Hristos.
Inca ceva - ai auzit de maxima asta : "teologie - filozofie - psihologie" - te intreb acuma, de ce crezi tu ca psihopupu este ultima?
Back to the rainbow? asta este un simbol cat se poate de clar al new-age-ului ,acuma vedeti de unde vin toate elucubratiile astea .
Doamne ajuta!

Last edited by seraph; 06.07.2010 at 15:01:48.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2010, 15:12:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ai dreptate,frate,unii sunt primitivi si astazi...
Pana la urma ce mare diferenta este intre a incerca sa ucizi fizic un om cu pietre sau a incerca sa ii ucizi libertatea spiritului ?:)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2010, 17:06:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hello,Jane...Hristos a venit pe pamant in urma cu 2000 de ani,el nu putea sa le vorbeasca oamenilor care se aflau la un nivel relativ primitiv fata de timpurile noastre despre psihologie,puterea gandului,astronomie,fizica etc

Deci intelegerea mesajului Hristic tine de .. fizica cuantica?

Pe mine ma amuza intotdeauna aceasta idee ca in urma cu 2000 ani oamenii erau mai "primitivi".
Eu cred ca dimpotriva, aveau o intelegere mai adanca a realitatii decat avem noi azi.
Dar aceasta este consecinta fireasca a teoriei evolutioniste (pe care o cred si cei care totusi nu cred in evolutie.. ca asa merg lucrurile: contesti uneori teoria, dar nu ajungi sa vezi si implicatiile ei si cazi in plasa lor).

Tot stiinta spune ca IQ-ul noilor generatii este in cadere libera.
Fluorul din apa, iodul din sare (este provenit din reziduuri industriale), E-urile din alimente, MSG-ul din alimente, mercurul din vaccine.. lista este f vasta + tampirea coordonata prin educatie liberala (nihilista), televizor, media, arta moderna etc.
(Sanse bune ca bunica mea cu 4 clase sa fi fost mult mai agera la minte decat mine)
Dupa cum spunea Bertrand Russel (laureat Nobel, promotor al vaccinarii in masa, a utilizarii fluorului in apa si adept al eugeniei): În mod gradat, prin reproducere selectivă, diferențele congenitale dintre conducători și conduși vor crește până când vor deveni specii aproape diferite. O revoltă a plebei ar deveni la fel de negândită ca și o insurecție organizată a oilor împotriva practicii de a mânca carne de oaie.”

Dar pentru "gandirea pozitiva" presupun ca este de folos sa negi realitatea si sa crezi ca azi omul este evoluat spiritual!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2010, 22:14:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Universul acesta a fost creat de Dumnezeu functionand dupa niste legi si asa cum este si legea gravitatiei,asa este si legea atractiei.
Oameni buni,incercati sa nu mai fiti extremisti...a gandi pozitiv nu inseamna ca nu te mai rogi!
Stii vorba aceea "De ce ti-e frica de aia nu scapi?"...nimic mai adevarat si cred ca foarte multi dintre voi ati trait pe pielea voastra acest lucru.De ce?
Pentru ca,cu cat ne gandim si simtim mai mult un lucru,cu atat il atragem in viata noastra,pentru ca si gandul este o forma de energie puternica,iar intreg universul nostru este energie.
Legea atracției e o prostie, ca și ghicitul în visuri și alte superstiții. Mintea are într-adevăr puterea de a ne schimba structura personalității, dar nu de a influența întâmplările și fenomenele din exteriorul nostru, întâmplări care depind de acțiunile lui Dumnezeu sau ale oamenilor, nu de legi misterioase ale existenței.

Heaven, mesajele tale trădează o mare confuzie. Îți lipsesc lecturi teologice și cunoașterea principiilor de bază ale creștinismului. Dumnezeu este Persoane, adică Ființa înzestrată cu rațiune, voință și simțire. Nu este o forță impersonală sau nerațională.

Caută carțile lui Lossky, Stăniloaie, citește cărțile ascetice și teologice scrise de Sfinții Părinți și o să-ți dai seama de falsitatea și superficialitatea ideilor care te stăpânesc acum.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 06.07.2010 at 22:17:48.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2010, 22:47:15
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am auzit că unii s-au vândut diavolului, dar cum poți să te vinzi diavolului, dacă să zicem nu ești un om păcătos pe lângă care diavolul se simte bine? Îi zici "nene Dracu, am fost om bun, dar m-am săturat. Vreau ji eu Merțan ca să moară vecinii de invidie și să fiu cu proasta aia frumoasă!"?.
Rugămintea adresată diavolui este satirică și trebuie tratată ca atare. Topicul este cât se poate de serios și trebuie tratat ca atare.
Vanzarea e un lucru serios,se face pe baza de contract,scris,fara notar,ca deh,trebuie sa demonstreze ca ai fost de acord.La negru sigur nu se poate pt.ca ramane cu jalba in protap la judecata de apoi.In schimb iti da de toate,si te bucuri de toate pana iti pierzi sufletul,pe urma nu te mai poti bucura caci ramai pustiu(e) si gol(ala).Pe bune,chiar nu ai ceva mai bun la care sa te gandesti?Iti recomand o carte; "Retele" de Eduard Punset,vei avea mult de gandit.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2010, 23:21:35
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Cum ne vindem sufletul diavolului?

In primul rand prin pacate nespovedite si pacatele neiertate celolarti
cat timp traim si nu lupyam pt a ne indrepta inca de vii suntem ai diavolului
deci fara sfat duhovnicesc fara rugaciune si fara iubirea aproapelui greu ne mantuim
nui destuli sa fim buni
treb sa avem ajutor ca altfel cadem ca frunzele in pacat
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.07.2010, 02:45:01
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Cum ne vindem sufletul diavolului?

Iaca-ta mare taina, bre, pai, foarte simplu, deschidem gurita, si, emitem ceva sunete guturale, din coarda lu' vocala, la care noi le zicem "vorbe de duh", si'i gata, targu'i incheiat...parafat, stampilat, validat, intabulat, publicat in "Monitoru' Oficial a lu' Iadu'".
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.07.2010, 02:56:43
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din cate am aflat, se face un "contract" cu diavolul scriind cu sangele in schimb de cateva dorinte. Persoanele in questiune au murit intr-adevar si scriisoarele au fost gasite de catre familiari.
(Legende metropolitane)

Cu atata rau in lume, ce rost sa mai vinzi sufletul. Daca faci pacate pentru el ii bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2011, 15:23:23
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hello,Jane...Hristos a venit pe pamant in urma cu 2000 de ani,el nu putea sa le vorbeasca oamenilor care se aflau la un nivel relativ primitiv fata de timpurile noastre despre psihologie,puterea gandului,astronomie,fizica etc
Asta nu inseamna ca daca Hristos nu a vorbit despre ele,pentru ca era important sa transmita un mesaj esential pentru evolutia spirituala a omenirii si pe intelesul lor,acestea nu sunt niste realitati!
Aceste lucruri tin de fizica cuantica,dar da...oarecum si de psihologie,pentru ca vorbim de exersarea mintii pentru a avea o gandire pozitiva.
Universul acesta a fost creat de Dumnezeu functionand dupa niste legi si asa cum este si legea gravitatiei,asa este si legea atractiei.
Oameni buni,incercati sa nu mai fiti extremisti...a gandi pozitiv nu inseamna ca nu te mai rogi!
Stii vorba aceea "De ce ti-e frica de aia nu scapi?"...nimic mai adevarat si cred ca foarte multi dintre voi ati trait pe pielea voastra acest lucru.De ce?
Pentru ca,cu cat ne gandim si simtim mai mult un lucru,cu atat il atragem in viata noastra,pentru ca si gandul este o forma de energie puternica,iar intreg universul nostru este energie.
Ma intrebai daca mintea poate fi controlata?Cu siguranta da!Mai curand,educata i-as spune...
Ea are un mare potential,insa in acelasi timp poate fi distructiva daca nu stim cum sa o folosim si gandurile incep sa isi faca de cap,sa spun asa,cu noi.Ajunge sa ne conduca ea pe noi,cand ar trebui sa fie invers.
Vorbeam despre faptul ca Dumnezeu iti da,dar in sac nu iti baga referindu-ma la faptul ca El ne-a creat cu un potential extraordinar,pe care trebuie sa invatam sa il valorificam,in scopuri benefice pentru noi si pentru cei din jurul nostru.
Evident ca nu este suficient doar sa gandesti un lucru pentru a se concretiza,ci a-l simti si a actiona in consecinta pentru indeplinirea lui.Nu poate pica chiar para malaiata in gura lui Natafleatza,trebuie sa punem si noi umarul.
Cam asta am avut de spus si nu cred ca e cazul sa dezvoltam o intreaga poliloghie pe tema acestui subiect,pentru ca nu este cazul.
mai omule, daca te uit la film vei vedea ca acolo spune la sfarsit: ca vei putea face ce vrei cand te vei desprinde de orice statura sociala, etc. religia nu o spune pentru a nu face valvataie. si a castiga mai multi adepti. stiu ca "functioneaza" aceasta lege, dar iti spun ca nu e de la Dumnezeu. sigur! daca sfintii parinti spun sa fim smeriti, filmul spune chiar inversul. daca trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu, filmul spune sa ne punem nadejdea in noi. cum e asta? nu e cumva mandria luciferiana? ca tu poti face orice? ca tu poti face x si y? nu spun ca nu functioneaza aceasta lege, dar nu e de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.06.2011, 15:36:08
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Exclamation :)

legea atractiei. am folosit-o si eu pana nu demult. cand am auzit in spusele sfintilor parinti: imaginatia este puntea diavolilor spre suflet.
desigur acesta nu e singurul lucru ce m-a facut sa renunt. pur si simplu in mintea mea nu se impaca religia cu stiinta. bine, Iisus a spus "credinta ta te-a mantuit", iar aici fiind vorba de credinta ar fi la fel. dar unde oare e "raul" ca conceptie in aceasta lege? devii ateu sa renunti la tot, doar ca sa crezi in tine si sa ai malai. crezi ca Dumnezeu ne-a lasat asa, inchisi la minte pana ce au descoperit altii "secretul"? cum spune in psalmul 50?

"Ca iata adevarul ai iubit, cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii tale ai aratat mie."

adevarul este intru Iisus si biserica. spune biserica sa renunti la "tv si alte chestii"? spune. dar spune cumva biserica ca tu vei face orice prin putere proprie? nu, in nici-un caz. biserica spune sa fim smeriti si sa avem intotdeauna rugaciunea inimii in gand. nu ne spune sa ne gandim ca reusim, sa facem nu stiu ce chestii. iar daca esti un "necredincios" si pui la indoiala biserica, bine. sa luam calugarii din manastiri, care nu au contact cu lumea exterioara, nefiind imbuibati cu anumite lucruri care poate tie nu-ti plac. Parintele Cleopa, Parintele Paisie. ce spun ei? ce spune si biserica! ei au stat ani in pustie, si au trait cu un cartof pe saptamana. in post si rugaciune. ce au facut cei din "the secret"? au facut descoperiri in stiinta? si stiinta e buna, dar nu imi ajuta sufletul in asemenea cazuri.
in film, chiar iti spune la un moment dat ca tu esti dumnezeu. ce a incercat Lucifer? sa fie Dumnezeu. stiu sigur ca aceasta "lege" functioneaza, dar nu e de la Dumnezeul, de la Iisus Hristos. si cum astazi e bataia pentru credinta, fiecare incearca sa atraga aliati pentru sfarsit.

o concluzie pe care am tras-o dupa timpul in care am folosit legea atractiei: dupa o perioada ajungi "mai puternic" fizic, mai hotarat. mai sigur pe tine. dar ajungi in acelasi timp sa nu te mai intereseza de ceilalti, devii ignorant. faci din aceasta lege un idol. devii fizic mai puternic si spiritual dau dracii cu tine de pamant!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 23:34:34
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 20:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 20:39:35
Marea smecherie a diavolului The_Fallen Generalitati 17 27.06.2011 15:57:12
Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vinde harul preotiei maria_bratu Generalitati 278 16.11.2009 03:19:51