Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 09.06.2021, 16:26:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Bine ca mai sunt oameni puternici care nu vor sa se lase la nesfarsit sa fie facuti de lumea condusa de satanism niste handicapati mental!

Cautati Adevarul la Dumnezeu si Credeti!

Spuse sectarul in timp ce mai priza putin din Cartile Albe ale sectei NIP...


Adica si BOR si toti si restul ajung sa fie... cum ai zis tu mai sus. Daca nu esti in NIP ajungi handicapat mental?

Asta invatati la NIP ca toti sunt handicapati mental inafara NIP?


Asta este crestinismul tau? "Toti inafara NIP sunt handicapati mental" pentru ca nu accepta .. pamantul plat si nici NIP ???

La asta ai ajuns tu? Asta este "progresul" tau ca om? Toti sunt handicapati mental?

Last edited by gpalama; 09.06.2021 at 16:45:51.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 11.06.2021, 10:50:28
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Spuse sectarul in timp ce mai priza putin din Cartile Albe ale sectei NIP...


Adica si BOR si toti si restul ajung sa fie... cum ai zis tu mai sus. Daca nu esti in NIP ajungi handicapat mental?

Asta invatati la NIP ca toti sunt handicapati mental inafara NIP?


Asta este crestinismul tau? "Toti inafara NIP sunt handicapati mental" pentru ca nu accepta .. pamantul plat si nici NIP ???

La asta ai ajuns tu? Asta este "progresul" tau ca om? Toti sunt handicapati mental?
Cine sunt aia NIP?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #313  
Vechi 11.06.2021, 14:43:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

NIP este o secta.

Noul Ierusalim Pucioasa - este o secta condamnata oficial de BOR, exclusa din Biserica. Condamnata de parintele Cleopa si de alti duhovnici.

Secta cauta prozeliti peste tot si face prozelitism.

Secta se considera ca "fac parte din ortodoxie" si ca ei sunt "adevaratii ortodocsi".

Au scos niste carti "Cartile Albe" care contin elucubratii dictate "se prespune" de Hristos - cu mesaje apocaliptice.

In mare ei cinstesc niste demonizati de ai lor pe care ii numesc sfinti, se rup de Biserica, nu asculta de BOR, sunt izolati, dar incearca sa stea sub "umbrela numelui BOR" pentru a fi recunoscuti.


Moroco este parte din aceasta secta si promoveaza secta pe aici cu mare putere. Are si in semnatura un mesaj de prozelitism.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 11.06.2021, 16:35:37
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
NIP este o secta.

Noul Ierusalim Pucioasa - este o secta condamnata oficial de BOR, exclusa din Biserica. Condamnata de parintele Cleopa si de alti duhovnici.

Secta cauta prozeliti peste tot si face prozelitism.

Secta se considera ca "fac parte din ortodoxie" si ca ei sunt "adevaratii ortodocsi".

Au scos niste carti "Cartile Albe" care contin elucubratii dictate "se prespune" de Hristos - cu mesaje apocaliptice.

In mare ei cinstesc niste demonizati de ai lor pe care ii numesc sfinti, se rup de Biserica, nu asculta de BOR, sunt izolati, dar incearca sa stea sub "umbrela numelui BOR" pentru a fi recunoscuti.


Moroco este parte din aceasta secta si promoveaza secta pe aici cu mare putere. Are si in semnatura un mesaj de prozelitism.
Nu am auzit de asa ceva...ever. Dar se explica comportamentul lui, are logica ce zici. Am cautat pe net, vad ca e o singura biserica in Romania. Arata ciudat biserica si afara, si inauntru....e cam spooky! Vad ca nu e "acreditata" de BOR
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #315  
Vechi 11.06.2021, 16:37:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

http://noul-ierusalim.ro/index.html

Uite aici cuibul sectar. Si invataturile lor si cartile lor sectare sunt acolo.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 14.06.2021, 15:20:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
http://noul-ierusalim.ro/index.html

Uite aici cuibul sectar. Si invataturile lor si cartile lor sectare sunt acolo.
Puiule al baronului de Miunchauzen, iata ai mai pacalit un om si l-ai intoxicat cu necredinta ta in cele 7 Trambite Apocaliptice. I-ai bagat in cap confuzia SC-NIP cu neoprotestantii care cauta prozeliti. M-ai confundat din nou cu Ewald Frank-enstain si te lauzi cu lupta ta.

Cele 7 Trambite Apocaliptice nu sunt secte, nu sunt trompete sectare ci @gpalama este un mincinos, un mitoman notoriu si multi cad in plasa lui.

Iata ca si pentru Adri.iu91 nu mai conteaza adevarul ci barfa, minciuna, calomnia si asa isi explica si el ”comportamentul” meu... adica necredinta lui in Teoria PacMan3D-nD lasandu-se intoxicat de confunzivul @gpalama care confunda teoria PacMan3D-nD cu teoria pamantului plat si pe mine cu Ewald Frank-enstain ca sa amageasca. Nu e nimic ciudat sau infricosator in sCNIP. Am fost acolo de multe ori si sigur acolo graieste Hristos-Cuvantul! Iar Trambitele si ucenicii sunt oameni cinstiti, buni, cuminti, curajosi, sfinti, crescuti si educati de Domnul, deci intelepti, smeriti, blanzi, ortodocsi cu adevarat.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu am auzit de asa ceva...ever. Dar se explica comportamentul lui, are logica ce zici. Am cautat pe net, vad ca e o singura biserica in Romania. Arata ciudat biserica si afara, si inauntru....e cam spooky! Vad ca nu e "acreditata" de BOR
Domnule @Adr.iu91, Cele 7 Tr.Ap sunt Trmbita Apocaliptica a Domnului Hristos-Cuvantul si prin Cuvantul lui Dumnezeu scris in Cartile Albe se implineste Lucrarea Apocaliptica.

Nu te lasa pacalit de cei ca @gpalama din ortodoxie sau din alte culte care introduc necredinta lor in tine ci mai bine citeste si lamureste-te de unde este Cuvantul lui Dumnezeu, apoi crede si urmeaza ortodoxia asa cum este ea in carte. Calea adica ortodoxia este Hristos-Cuvantul impreuna cu sfintii si nu tot felul de necredinciosi care te pacalesc ca Trambitele sunt neoprotestanti sau demonizati.

Nu vezi pe @gpalama cum minte barfind de parca ar stii el mai bine si cum te lamureste el ca eu nu sunt ortodox, ca cica as cauta sa fac prozelitism si ca prin Cele7TrAp. n-ar sulfta Domnul ci ingerii cazuti sau oamenii rupti de biserica?

MINTE deci lamuraste-te cautand adevarul Adevarat si apoi crede urmand Credinta!

Ce prozelitism fac daca Hristos-Cuvantul te invata sa nu-ti lepezi haina ortodoxa, botezul, Calea cea stramta?

Revenind la subiect, Teoria PacMan3D-nD nu o gasesti la nimeni din lume asa ca @gpalama minte de ingeata apele cand ma face platist sau ca teoria e o inventie a celor din NIP. Teoria asta e marturisirea mea ortodoxa despre Creatie si nu e ceva propovaduit de cineva din ortodoxie sau din NIP sau din alta parte. Deci ca sa te faca sa nu crezi in Adevar, vicleanul @gpalama e in stare sa minta orice cat mai credibil si astfel sa te desparta de Dumnezeu prin credinta ta in minciunile lumii. Nu te lasa sedus de minciunile lui ci cauta Adevarul si crezand vei gasi ceea ce cauti.

Cum ar putea fi locul in care ne aflam daca 73% din suprafata de deasupra e apa si apa e plata?
Nu vezi cum te amageste sa visezi un glob?
Asa te amagesc unii ca @gpalama si ca Cele7Tr.Ap. sunt neo-protestanti ce s-au rupt de ortodoxie si ca eu fac prozelitism.

Nu fac decat sa-mi marturisesc credinta in ortodoxie si in Cele7Tr.Ap. adica o Credinta Ortodoxa Intreaga... la care am mai adaugat si credinta in Teoria PacMan3D-nD, caci asa vad cu ochii mei si cu ochii mintii locul in care ne aflam.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91
Dar se explica comportamentul lui, are logica ce zici.
Nu are logica ci minciuna si viclenie si logica e doar ca sa le lege intre ele plauzibil, credibil... cu asta te pacaleste.

Ce comportament ti se pare ca am?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.06.2021 at 15:40:51.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 14.06.2021, 16:04:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Spuse sectarul in timp ce mai priza putin din Cartile Albe ale sectei NIP...


Adica si BOR si toti si restul ajung sa fie... cum ai zis tu mai sus. Daca nu esti in NIP ajungi handicapat mental?

Asta invatati la NIP ca toti sunt handicapati mental inafara NIP?


Asta este crestinismul tau? "Toti inafara NIP sunt handicapati mental" pentru ca nu accepta .. pamantul plat si nici NIP ???

La asta ai ajuns tu? Asta este "progresul" tau ca om? Toti sunt handicapati mental?
Adica iar ai deviat de la subiect recidivand ca sa aluneci tot mai adanc in minciuni! Adica, adica.... rastalmacesti si te autoamagesti singur.

1.Cartile Albe nu sunt droguri ca sa prizezi ci Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu.
2.Eu nu sunt sfant ci ortodox sfintit si nici Ewald Frank-enstain caci sunt botezat iar Cele7Tr.Ap. nu sunt neo protestanti ci Trambite Apoacliptice!
3. Toti prefera ca mai bine sa fie handicapati mental decat sa aiba curajul de a cerceta scripturile, dovezile, realitatea, decat sa deschida ochii, decat sa caute adevarul Adevarat... mai bine accepta o barfa, o super-stitie pe post de adevar si astfel se fac slujitorii minciunii si grijilor ei slavindu-se unii pe altii ca sefi!

Tu esti exemplul cel mai elocvent de om ce prefera a fi handicapat mintal pana la capat crezand ca astfel esti un bun ortodox. Esti un autoinselat, un pupincurist de sefii lumii! Un orb care nevrand sa vada ii orbeste si-i intoxica pe toti care ar incerca sa-si deschida ochii... si asta pe toate firele de discutie.

De ce ai deviat iar de la subiect? Nu pentru ca sa bagi necredinta ta in capul lui Adri.iu91? Da raspuns?

Eu fac prozelitism sau tu intoxici pe toate firele de discutie facand prozelitismul necredintei tale? Hai, cerceteaza si raspunde-mi de ce ai deviat de la subiect?

Teoria PacMan3D-nD e marturisirea mea ca ortodox deci ai mai auzit-o propovaduita de cineva? Daca nu, atunci de ce minti si sustii ca cineva din NIP propovaduieste Teoria PacMan3D-nD sau ca eu repet niste lucruri cu care am fost prelucrat de ucenicii din NIP?

Minti si nu te poti opri din minciuni oricat iti repet ca minti pentru necredinta ta!

Nu crezi ca ar trebui sa incetezi cu minciuna macar despre cele 7 Tr.Ap?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.06.2021 at 16:07:23.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 29.06.2021, 15:21:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Domnule Bârnabas oximoron,

1. Da-mi o sursa, da-mi un link, da-mi o proba ca vine din lume. Teoria PacMan3D-nD vine de la Dumnezeu.
2. Daca ai gasit la altii din lume arata-mi, arata probe. Gasesti referiri doar in Scriptura si la sfintii parinti.
3. Daca e atat de simpla precum spui cum de nu o pricepi si nu vezi concordanta cu realitatea inconjuratoare?

E clar cine e prostul daca sustine ca e simpla dar nu o gaseste reala, adevarata. Deci e clar ca nu poti pricepe si nu poti crede in ciuda simplitatii!
Tu esti prost de bubui.
Pamantul e mare de se vede cu ochiul liber si sunt filme poze facute de zeci de ani.
Cauta Dacul liber pe Youtube, poate te lamureste el cum e cu lentila ochi de peste si cum sunt facute toate filmele si pozele cu pamantul glob!

Citat:
De 500 de ani oamenii au ajuns la concluzia ca e rotund, vazand. Si folosesc informatia asta.
Vazand? Pai au vazut apa plata in proportie de 73% din suprafata totala? Aia se vede!

Citat:
Ce dovezi sa dau unui dezechilibrat care e bun de spitalul 9.
Dovada ca ai vazut tu un damb de apa!

Citat:
Tu esti caz patologic de psihoza mistica.
Asa zic toti ateii, toti egipsihologii lumii si te transforma in leguma. Te intreaba daca auzi voci. Ce ai putea raspunde? Apoi, dupa mintea lor, esti vinovat ca auzi. Daca ei nu aud si nu vad diavoli atunci tu ai delir mistic sau psihoza mistica. Pai si Domnul Iisus Hristos in pustia Carantaniei a raspuns cu vocea la cele 3 ispitiri ale satanei. Probabil ca azi si lui i-ai zice ca are psihoza mistica. Nu chiar tu ma acuzi mereu de satanism sau neoprotestantism? Esti psihotic? Crezi in tot felul de voci? Astea iti spun tie ca as fi eretic?

Citat:
Cu astfel de indivizi le recomanzi spitalul 9, medicamentatie, un doctor priceput, altceva nu prea mai ce sa le zici.
Ai incredere in legumizarea mintii? Inseamna ca esti un terminator. Daca asta inseamna ajutorul pe care-l recomanzi celor cu probleme inseamna ca esti un calau!

Citat:
Esti deja intr-o zona a medicalului nu a normalului.
Zice vulpeul auto-inaltat in ”intelepciune” ravnind dupa cash! Esti decat un pui al paronului de Mieuhauzen care faci pe altii nebuni ca sa-ti dea lumea dreptate si slava. Miauna la alta masa!

Citat:
Imi pare rau ca am crezut ca am pe cineva sanatos in fata. Dovezile arata ca esti caz medical.
Care dovezi? Ca nu te cred, ca nu te ascult, ca nu fac ce zici, ca nu te urmez? Pai in cine te-ai erijat? In duhovnicul meu? In seful meu? In psihiatrul meu? Tu te-ai erijat in Duhul Sfant. Doar ca tu minti de ingheata apele!

Citat:
Si as recomanda si adminului din nou, sa ia masuri impotriva unui caz medical cum esti tu.
Da,da, recomanzi tu, Torquenada ce sa faca adminul.

Iata ti-a inchis firul de discutie. Mi-am permis doar sa-ti raspund aici caci e un drept constitutional. Dreptul la aparare!.. cand cineva te face pe toate firele de discutie, nebun, prost, satana, eretic pentru faptul ca marturisesti ca mirean ortodox din poBOR credinta in Cele 7 Tr.Ap. nevrand sa desfintezi Apocalipsa din Evanghelii!

Deci Cred in Hristos-Cuvantul si nu ma lepad de El si El ar fi sa fie si Dumnezeul tau daca chiar te crezi crestin-ortodox!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2021 at 15:24:10.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 29.06.2021, 17:10:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iata ti-a inchis firul de discutie. Mi-am permis doar sa-ti raspund aici caci e un drept constitutional. Dreptul la aparare!.. cand cineva te face pe toate firele de discutie, nebun, prost, satana, eretic pentru faptul ca marturisesti ca mirean ortodox din poBOR credinta in Cele 7 Tr.Ap. nevrand sa desfintezi Apocalipsa din Evanghelii!

Deci Cred in Hristos-Cuvantul si nu ma lepad de El si El ar fi sa fie si Dumnezeul tau daca chiar te crezi crestin-ortodox!

Tu iti permiti sa te cuferi pe unde poti si apoi iti permiti din nou sa fii nesimtit dupa ce te-ai cuferit in mod sectar pe unde ai putut (putit).

Adica e dreptul tau consitutional sa fii un cuferitor profesionist si sa te cuferi, nu contesta nimeni asta, dar intotdeauna dupa ce ai sa te cuferi o sa fie cineva care o o sa iti zica sa cureti dupa cufereala.

Asa ca domnul Cufereala, dupa ce te cuferesti in mod constitutional, te rog sa te gandesti ca lumea o sa iti toarne cufereala in cap si ai sa te plangi ca esti victima propriei tale cufereli.

Succes la dreptul tau constitutional de a te cuferi!!!

Moronco Cuferitorul - asta este numele tau autentic

Last edited by gpalama; 29.06.2021 at 17:12:50.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 29.06.2021, 18:02:56
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tu iti permiti sa te cuferi pe unde poti si apoi iti permiti din nou sa fii nesimtit dupa ce te-ai cuferit in mod sectar pe unde ai putut (putit).

Adica e dreptul tau consitutional sa fii un cuferitor profesionist si sa te cuferi, nu contesta nimeni asta, dar intotdeauna dupa ce ai sa te cuferi o sa fie cineva care o o sa iti zica sa cureti dupa cufereala.

Asa ca domnul Cufereala, dupa ce te cuferesti in mod constitutional, te rog sa te gandesti ca lumea o sa iti toarne cufereala in cap si ai sa te plangi ca esti victima propriei tale cufereli.

Succes la dreptul tau constitutional de a te cuferi!!!

Moronco Cuferitorul - asta este numele tau autentic
Am dreptul sa raspund insultelor, mitomaniilor, si acuzatiilor tale!
Daca iti raspund si nu las dupa barfele tale inseamna ca ca tu esti cel cufurit. Nu ai liniste, ai intrat in sevraj, in frenezie si te deserti pe toate firele de discutie la nesfarsit pana mori. Necredinta ta te omoara. Credinta mea iti poate raspunde la infinit! Deci te lovesti de un stalp!... al ortodoxiei!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare