Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.11.2016, 14:37:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, disprețuiesc orice gând, cuvânt și faptă, a mea și a altora, înafara lui Hristos.
Să înțelegi punctul de vedere al celorlalți? Înafara lui Hristos? Adică a demonilor? Al mincinoșilor?
Când ei n-au vrut să înțeleagă și să accepte punctul de vedere al lui Dumnezeu Treime?
Anatema demonilor, că sunt pierzători de suflete și de toată creația.

Una-i să citești Biblia, Noul Testament și Sfinții Părinți, iar alta-i să înțelegi și să aplici ce scrie în Noul Testament și în Sfinții Părinți. În smerenie. Dar tu te lauzi cu ce nu-i al tău. Cu talantul de la care se va cere rodul...

Iar mie mi-e imposibil să pozez în ipostaza infailibilului ipocrit, că ce învăț eu, învață Noul Testament, oricine are acces acolo, oricine poate să facă parte din Biserică, să moștenească Împărăția Cerurilor, pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și ale tuturor Sfinților.

Infailibil e Hristos. Și nu-i ipocrit. Iar eu sunt un biet păcătos, care greșesc în fiecare ceas, greșeli cumplite. Dar nu mă las. Mă ridic, că mă dorește Hristos, și mă întărește și mă cheamă și mă vrea în Biserica Sa.

Da, oricine este înafara Bisericii, e bolnav. Tu ești înafară și ești cumplit de bolnav. Dar am o veste: nu te oprește nimeni să fi bolnav și să rămâi bolnav. Ești posedat și vrei să rămâi așa.

Și nu mă ascund după Sfinți și Noul Testament, dar asta-i măsura normalității și manualul normalității. Nu vreau să gândesc și să acționez înafara Noului Testament, fiindcă vreau să fiu al Bisericii, al lui Hristos. Noul Testament e stasul gândirii mele. Înafara lui, e nebunie, înnebunire, întuneric, abis, haos, și moartea cea de-a doua.

Când vreau să gândesc înafara Noului Testament, intru în părerea de sine, cred că sunt cineva, cred că pot ceva, fără Hristos, și atunci mă duc în hăuri de iad, mă dăruiesc demonilor. Și nu vreau asta. Și-așa fac destule ale dracului, din care abea mă ridic. "Ajunge zilei necazul ei", "să nu apună soarele peste supărarea voastră".

Să-ți ajute Dumnezeu nu numai să știi ce spune un verset, sau un Sfânt, dar să trăiești ce spune, să pătrunzi, să dorești, să te îmbraci ca ființă, în tot ce gândești, ce spui și ce faci, în dorirea lui Hristos. Iar dacă nu vrei... rău ai să ajungi... e alegerea ta.

Doamne miluiește...
Ai de capul meu.Tu chiar ești pe bune:).Deci sunt posedat?Si toți cei care sunt înafara ortodoxiei sunt demoni.Măi tu chiar ești bolnav,si tu o sa ajungi rau dacă ești așa rupt de realitate.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.11.2016, 14:45:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Normal că un Sinod poate greși. "Nu este om care să fie viu și să nu greșească."

Îți dai seama că greșește, dacă ceri să explice hotărârea luată, atunci se intră în dialog și se observă dacă hotărârea este creștinească, în Noul Testament și în Sfinții Părinți, sau dacă nu este creștinească și este înafara Bisericii, atunci este erezie.

Dacă ai fi fost ortodox, adică creștin adevărat, nu în protestantism, ai fi văzut și înțeles, manifestările în istorie ale sinoadelor mincinoase și tâlhărești.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai de capul meu.Tu chiar ești pe bune:).Deci sunt posedat?Si toți cei care sunt înafara ortodoxiei sunt demoni.Măi tu chiar ești bolnav,si tu o sa ajungi rau dacă ești așa rupt de realitate.
Serios?
Ce este realitatea? Ce este viața, ce este moartea? Ce este păcatul, ce este Sfințenia? Ce este virtutea ce este patima?
Ce este mântuirea, ce este osândirea?

Vai de capul tău, da așa este, vai de demonii tăi, care sunt înăuntrul tău, al minții tale, a inimii tale, în sufletul și trupul tău.

Dumnezeu să te vindece.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.11.2016 at 14:48:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.11.2016, 14:47:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Normal că un Sinod poate greși. "Nu este om care să fie viu și să nu greșească."

Îți dai seama că greșește, dacă ceri să explice hotărârea luată, atunci se intră în dialog și se observă dacă hotărârea este creștinească, în Noul Testament și în Sfinții Părinți, sau dacă nu este creștinească și este înafara Bisericii, atunci este erezie.
Pai si nu tot un sinod hotaraste daca e erezie sau nu?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.11.2016, 14:52:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai si nu tot un sinod hotaraste daca e erezie sau nu?
Dacă e Sinod biblic, patristic, dogmatic, canonic, da, hotărăște.
Cum a fost cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice de până acum. Și hotărârile acelea sunt în Duhul Sfânt luate, pentru mântuirea Bisericii.
Dar dacă e un sinod misionar, cum a fost cel de la Creta, are toate șansele să greșească, cum a greșit cel de la Creta și slavă Domnului că s-a însănătoșit, și-a modificat hotărârile, care erau împotriva Sfinteor Canoane.

Dar misiunea Bisericii este să ajute, să îndrepte, să ridice, să îndrume, chiar și căderile și greșelile unor ierarhi, la un Sinod misionar și chiar dogmatic din cele ce vor urma.

Sunt ai noștri, trebuie să avem grijă de ei. Ne pasă, ne doare de ei, de aceea trebuie să-i punem pe cărarea mântuitoare, în Hristos. Cum Hristos l-a pus pe Petru, anunțându-i de mai înainte căderea și lui și lui Iuda, dar Iuda n-a vrut să se îndrepte, a preferat sinuciderea. Cum și azi, un sinod și un ierarh care nu accepte îndreptarea, a preferat să se sinucidă, cum a făcut episcopul Romei, se sinucid sufletește, ”morții își îngroapă morții lor” și cum fac episcopii ecumeniști, dintre cei din Ortodoxia noastră, din Biserică, azi.

Să ne ferească Dumnezeu de orice cădere, că vor ajunge în schismă ierarhii care devin ecumeniști și se vor lepăda de Biserică. Să nu fie.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 14:00:20.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.11.2016, 16:10:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Mai fartatilor, da' la ce-i buna teoria aia multa si impecabila (ca doara e de la Domnul, din Traditie, din invatatura desavarsita a sfintilor) daca noi nu o prefacem in faina vietii?
Daca in noi nu dospeste aluatul acela sfant si deindata, cum deschidem gura, ne purtam ca unii fara strop de invatatura: cui foloseste?

Uite, sa pun nitel punctul pe i, asa cum pot s-o fac in maniera mea de laic. Ma tin la ale mele, cele de demult, sa fiu iertat.
In psihologie am invatat multe teorii. Ce studiam la Teologie e o nimica toata, joaca de copil. In psihologie sunt mult mai multe idei care isi cer dreptul la viata concreta. Si babalacii aia de profesori (sa le dea Dumnezeu sanatate si iertare de pacate!, altminteri) ne puneau sa parcurgem tone de teorii pe semestru, pe an... Vai de capul nostru ca si in somn mai rasfoiam, parca, vreo teorie noua...:)
Dar venea vremea cand trebuia sa ne apropiem de practica. Fie ca era vorba de activitatea de invatare, de sport, de conducerea unei organizatii (firma, etc.), de viata in familie, de tulburarile mintale sau de relatiile spontane de pe strada - ni se cerea sa punem in aplicatie ceea ce citisem prin carti.
Adica, altfel spus, sa operationalizam teoria! Sa o "traduci" in fapte concrete care sa fie in continuitatea/duhul/spiritul teoriei.
Ei, aici sa vezi bulibaseala! Sa mori de ras si de plans pentru ca, printre altele, nu numai ca gandirea noastra refuza sa treaca de la general la particular, de la abstract la concret etc. (adica sa se miste pe verticala, fara a ramane intepenita in orizontala abstractiunilor), dar mai ales pentru ca obisnuintele noastre (rutinele) ne jucau mereu feste.
Vroiai de pilda sa fii asertiv, adica sa tii cont in relatia cu altul atat de nevoile tale cat si de ale lui (alternativele, proaste, sunt sa fii centrat doar pe ale tale - agresivul buldozer; sau doar pe ale lui - submisivul prostanac si mereu perdant), insa te loveai de un amanunt care nu se lasa controlat/condus cu usurinta: mimica, gestica, tonul... O singura privire sau un biet tresarit al vocii iti facea praf toata "asertivitatea". Faceam multe jocuri din astea, la seminarii si workshopuri, pentru a deprinde unitatea dintre gand-simtamant-fapta concreta.

Asadar, daca nu putem operationaliza/traduce in fapt concret o terorie sau alta/o invatatura, atunci toata munca e-n zadar. Nu degeaba Apostolul Iacov zicea ca-i moarta credinta, fara fapta. (Precum e adevarata si reciproca.) Adica de nu e o unitate in toate cele ale omului, rezultatul e acelasi: nici o scofala. Orz stricat pe gaste. Desertaciune...

Deci degeaba dam noi cu catehismul daca o facem fara priza reala la faptele vietii, la solicitarea concreta a celui de langa noi, la necazul aproapelui, la bunul comunitatii etc.
Asta ar trebui sa dea inca si mai mult de gandit (si de facut) dupa opinia mea.
Ca doara nu suntem niste tocilari impatimiti, nu? Mai degraba sa fim niste tarani, adica unii care stiu sa insamanteze, sa ingrijeasca, sa produca roade si sa le puna in valoare (adica sa fie de folos tuturor). Cu Mila Domnului, pe masura puterilor fiecaruia!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.11.2016, 16:15:37
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sunt ai noștri, trebuie să avem grijă de ei. Ne pasă, ne doare de ei, de aceea trebuie să-i punem pe cărarea mântuitoare
La noua teologie, mirenii ii aseaza pe preoti pe cararea mantuitoare?

Sau ortodoxu' atunci cand e mirean, mireanul stie mai bine decat preotul cum e cu mantuirea, iar cand ajunge preot, preotul stie mai bine decat mireanul?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.11.2016, 17:29:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan, fi sincer, la psihologie la voi, s-a recunoscut oficial posedarea demonică? Să fie numită expres, posedare demonică, cu efectele, reacții, acțiuni și reacțiuni, văzute și nevăzute, provenite de la ființe inteligente, cu voință liberă, nevăzute cu ochiul fizic?

Că din câte știu, din psihologia ce-am studiat ca și cultură generală, orice este nevăzut, nu se recunoaște oficial că există. Nici Dumnezeu, nici demoni, nici harul, nici posedarea demonică, nici sfințenia, psihologia nu recunoaște că există lucrurile astea.

Dar te rog să nu eschivezi, să nu fi în subterfugiu, răspunde concret, direct, obiectiv, limpede și sincer. Mulțumesc.

Frate rătăcit, "Penticostal tradițional", în vechea, prezenta și viitoarea teologie a Bisericii, se poate întâmpla, ca unul sau mai mulți diaconi, preoți și episcopi, să fie căzuți în erezie. În acel caz, cine mai este sănătos în Biserică, chiar dacă nu are hirotonie, are harul a cel puțin 5 Sfinte Taine, peste el ca mirean, și dacă a înmulțit acel har, poate ajuta cel puțin sau poate vindeca definitiv orice erezie a oricărui episcop, preot, diacon.

Ne amintim de cazul Sfântului Maxim Mărturisitorul, care era un simplu mirean până la urmă, un monah obișnuit de rând, și a lucrat Duhul Sfânt prin el, că doar învățătura acelui om smerit, doar el singur, a vindecat toată erezia din toată Biserica, de atunci, de pe tot pământul.

"Să stăm bine, să stăm cu frică, să luăm aminte".
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.11.2016 at 17:46:25.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.11.2016, 19:31:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioan, fi sincer, la psihologie la voi, s-a recunoscut oficial posedarea demonică? Să fie numită expres, posedare demonică, cu efectele, reacții, acțiuni și reacțiuni, văzute și nevăzute, provenite de la ființe inteligente, cu voință liberă, nevăzute cu ochiul fizic?
Nu, nu ne ocupam cu lucruri de genul asta. Desi erau uneori amintite, dar mai mult asa, anecdotic...
Deci nu am avut nici un curs unde sa se studieze posesiunea demonica. (Multumesc lui Dumnezeu, ca la noi tot ce se preda teoretic trebuia sa fie urmat si de practica...:))
In schimb, unul dintre profi, care a avut oarece legaturi cu "Meditatia Transcendentala" http://jurnalul.ro/special-jurnalul/...ala-38976.html, ne-a relatat pe scurt o experienta de poltergeist.
O echipa de psihologi dintre care 3 ne erau profesori, au investigat prin anii 80, la solicitarea Militiei, un fenomen care se petrecea intr-o casa dintr-un sat giurgiuvean. Fenomen inexplicabil, catalogat evident de origine draceasca. Expertii in dracologie si-au dat seama deindata ca e lucrare demonica si posesiune tipica deoarece din casa aceea se auzeau sunete foarte bizare si puteau fi vazute obiecte zburind prin aer. In plus, casa scartaia, tabla zbura si se aseza la loc singura, gainile latrau si cainii cantau. Asa, cam ca in perioada de tranzitie de la noi, totul era rasturnat. Diagnosticul era clar: casa era bantuita de draci.
Tinerii psihologi de atunci au fost insa curiosi sa afle ce specie de draci locuia acolo.
Ca urmare, insotiti de doi militieni hipnotizati, au patruns in locuinta unde au gasit ... o pacienta psihotica (schizo paranoida) evident netratata.
Fenomenele de tip poltergeist insa nu s-au putut explica desi cateva au avut loc chiar in prezenta investigatorilor. Unul dintre ei, de pilda, a inceput sa zboare prin camera si la un moment dat a devenit transparent. Pe jumatatea dreapta, doar. La rugamintile pacientei, psihologul si-a recapatat opacitatea si a relatat ca se simte foarte bine.
Misterul pluteste si astazi in aer. Poltergeist, deci, de origine demonica.
Altceva nu stiu sa mai povestesc, sa fiu iertat.
Si pomenit.

Last edited by ioan67; 02.11.2016 at 19:37:11.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.11.2016, 19:44:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Că din câte știu, din psihologia ce-am studiat ca și cultură generală, orice este nevăzut, nu se recunoaște oficial că există.
Aici stii foarte bine. Imi pare rau ca nu te-am avut elev, cred ca ai fost foarte atent si silitor.
Caci psihologia e foarte materialista, ea studiind doar lucruri din astea vazute, pipaibile cu mana, cum ar fi: gandirea, memoria, vointa, imaginatia, inconstientul, constiinta etc. etc.

Vai, Remus taica, vai, vai vai!....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.11.2016, 19:45:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce frumos te-ai eschivat... :) și-ai aruncat și niște momeli, să vezi ce se-ntâmplă... Felicitări, se vede c-ai studiat psiho :)

În fine, personal, îți mulțumesc pentru păreri și efort.

Reformulez:

Părerea ta personală care e?

Crezi că există ființe inteligente, cu voință liberă, nevăzute cu ochiul fizic, care au efecte, reacții, acțiuni și reacțiuni, văzute și nevăzute, asupra oamenilor, animalelor și naturii, care în creștinism, se numesc ierarhie cerească sau ierarhie demonică ?

Asemenea, pomenește-mă și iartă-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare