Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.07.2010, 16:25:42
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cine ti-a zis ca soia nu este de post???
Am vorbit despre produsele din soia!
Cât despre soia ca atare, cred că am socotit-o la cereale.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.07.2010, 16:28:33
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sfintele Scripturi sunt o culegere de relatari si povestiri, ce pot fi reale, dar care nu pot constitui dovada istorica.
Dați-mi voie, să mă înclin, dar, domnul meu, orice sursă documentară, arheologică etc. pot constitui dovezi istorice (se învață la Istorie în clasa a IX-a)!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.07.2010, 16:29:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Am vorbit despre produsele din soia!
Cât despre soia ca atare, cred că am socotit-o la cereale.

Doamne ajută!
"brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia" - astea ce sunt?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.07.2010, 16:45:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Dați-mi voie, să mă înclin, dar, domnul meu, orice sursă documentară, arheologică etc. pot constitui dovezi istorice (se învață la Istorie în clasa a IX-a)!

Doamne ajută!
Atunci de ce tratezi cu ignoranta sursele istorice pe care se bazeaza filmul Agora?
Ele nu sunt surse documentare, nu sunt dovezi istorice?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.07.2010, 16:49:48
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia" - astea ce sunt?
"brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia" sunt alimente (produse artificiale) obținute pe baza unor produse vegetale (în speță, soia etc.), acestea fiind combinate cu o gamă variată de aditivi alimentari pentru a le da formă, gust, culoare asemănătoare produselor naturale create de Bunul Dumnezeu. Dacă ați vrut să știți dacă sunt produse vegetale, ei bine, nu sunt, sunt doar parțial vegetale!

Să fiți dvs. sănătos, dvs. postiți sau nu postiți cum doriți sau cum vă îndeamnă duhovnicul, eu postesc cum doresc sau cum mă îndeamnă duhovnicul. V-am spus și înainte, părerile în această privință sunt împărțite. În ultimele decenii, s-au produs schimbări în privința postului ortodox, n-aveți decât să căutați, citiți și vedeți (întrebați duhovnicul), în privința aceasta, eu îmi văd de canoanele Bisericii.
Nu o consider o problemă atât de mare, așa că vă propun să nu mai continuăm discuția pe tema aceasta.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.07.2010, 16:52:04
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atunci de ce tratezi cu ignoranta sursele istorice pe care se bazeaza filmul Agora?
Ele nu sunt surse documentare, nu sunt dovezi istorice?
Domnul meu, nu v-am jignit!
Oricum, vă mulțumesc!
Iertați-mă.

Doamne ajută!

P.S. "Ele nu sunt surse documentare, nu sunt dovezi istorice?" Pentru că o spuneți dvs.? Sunteți o autoritate în domeniu, nu-i așa? Și ca atare, trebuie să vă cred pe cuvânt, fiindcă nu mi-ați adus nici o dovadă că ar fi surse documentare - dovezi istorice. Dumnezeu să ne ierte!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 16.07.2010 at 16:56:36.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.07.2010, 17:00:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
"brânza vegetală, pateul vegetal, laptele de soia" sunt alimente (produse artificiale) obținute pe baza unor produse vegetale (în speță, soia etc.), acestea fiind combinate cu o gamă variată de aditivi alimentari pentru a le da formă, gust, culoare asemănătoare produselor naturale create de Bunul Dumnezeu. Dacă ați vrut să știți dacă sunt produse vegetale, ei bine, nu sunt, sunt doar parțial vegetale!

Să fiți dvs. sănătos, dvs. postiți sau nu postiți cum doriți sau cum vă îndeamnă duhovnicul, eu postesc cum doresc sau cum mă îndeamnă duhovnicul. V-am spus și înainte, părerile în această privință sunt împărțite. În ultimele decenii, s-au produs schimbări în privința postului ortodox, n-aveți decât să căutați, citiți și vedeți (întrebați duhovnicul), în privința aceasta, eu îmi văd de canoanele Bisericii.
Nu o consider o problemă atât de mare, așa că vă propun să nu mai continuăm discuția pe tema aceasta.

Doamne ajută!
Daca un duhovnic spune ca laptele de soia este "de dulce" nu inseamna ca asa este.
Asta este parerea lui. Pentru un calugar ar putea sa nu fie considerat aliment de post.
Dar noi suntem mireni, iar noi stim ca alimentele "de dulce" sunt cele de origine alimentara.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.07.2010, 17:16:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
P.S. "Ele nu sunt surse documentare, nu sunt dovezi istorice?" Pentru că o spuneți dvs.? Sunteți o autoritate în domeniu, nu-i așa? Și ca atare, trebuie să vă cred pe cuvânt, fiindcă nu mi-ați adus nici o dovadă că ar fi surse documentare - dovezi istorice. Dumnezeu să ne ierte!
Faci misto ... asa cum ii sta bine unui crestin ...
"Dumnezeu să ne ierte!" - de ce? sa-ti ierte mistocareala?

Uciderea Ipatiei sau Hypatiei este relatata de Socrate Scolasticul din secolul V.
Dar nu e de luat in seama, nu?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.07.2010, 17:49:51
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Multumesc.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.07.2010, 17:57:33
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Adica merita sa moara doar pentru ca nu acceptase crestinismul?
Gestul lui Hristos impotriva negustorilor din templu justifica eventualele violente ale crestinilor asupra necredinciosilor?

Gestul lui Hristos impotriva negustorilo din templu arata clar ca crestinismul nu este o religie a pioseniei de prost-gust, ci o religie a darzeniei, a curajului si a libertatii. De sila si scarba a reactionat asa pentru ca Iisus nu raspunde cerintelor tale de simt-comun; el este bun dar nu prost!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agora, crestinism, film



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Participarea crestinilor la razboi laurastifter Morala Crestina 50 05.01.2012 11:43:24
Persecutia crestinilor dillema Religia Islamica 83 08.06.2011 10:11:50
Libertatea crestinilor Fani71 Despre Biserica Ortodoxa in general 179 30.12.2009 11:42:56
Despre persecutarea crestinilor patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 04.01.2009 06:05:48
Pacatele crestinilor Florin-Ionut Generalitati 6 14.09.2008 14:56:29