Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2011, 21:54:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce Bun Prieten !

Ce bun prieten am gasit / Cand ajutorul i-am primit , / Dar am uitat aceasta zi / Cand El mi-a spus : " vei birui "! / Prieten bun El mi-a ramas / Prin ajutorul ce mi-a dat , / Dar rugaciunea am uitat / S-o zic pentru prieten drag . / Prietene, ce bun ai fost! / Cand mi-amintesc de bunul scoop , / Dar saracia ma indeamna / Sa te gasesc in a mea viata . / Prietenul mi-a spus frumos : / " Iubirea trece peste tot , / Sa-ti fie sufletul curat / Si rugaciunea bunul dar ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2011, 19:55:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Locul cel mai insemnat il are iubirea - " Dumnezeu este IUBIRE "

In raportarea lui Dumnezeu fata de oameni , locul cel mai insemnat il are iubirea ;deci Dumnezeu este iubire . Iar iubirea inalta , iubirea ridica , iubirea completeaza , iubirea daruieste . Unde se vorbeste de Dumnezeu , si fratii sunt uniti cu adevarat in credinta si dragoste de Dumnezeu , aceasta iubire copleseste , dar acolo unde sufletul este impietrit , pe toate le vede rele , strambe , caci rautatea , multa rautate , nu mai presupune bunatate . Dar tot atat de adevarat , este ca :" Pe om , daca-l cauti de bun , bun il gasesti , si daca-l cauti de rau ,si rau il gasesti " . Sa ne lasam coplesiti de iubirea lui Dumnezeu , oriunde am fi , pentru ca ea inalta , ridica , completeaza , daruiete . Slava Tie , Dumnezeule in veci !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2011, 21:08:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Miza pe prietenie "

<< De acum nu va mai spun slugi , fiindca sluga nu stie ce face stapanul sau ; ci v-am numit prieteni , pentru ca pe toate le-am auzit de la Tatal Meu vi le-am facut cunoscute >>. . . Despre " Miza prieteniei ":http://www.crestinortodox.ro/editori...nie-70400.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2011, 21:03:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un scurt cuvant, Tie Doamne !

O saptamana de truda , de ispite , de mult incercari s-au abatut asupra-mi , dar tot Tu , Doamne , mi-ai intins mana cea nevazuta si m-ai scos la liman linistit . Stiu , sunt convins , ca-i linistea de dinaintea "furtunii " , si de aceea Te rog sa ma-ntaresti sa fac fata la toate cele ce or veni asuprea-mi . Tu esti dorirea mea , Tu esti scaparea si izbavitorul meu , Tu esti Dumnezeul parintilor , parinilor mei , Tu esti dorirea si prietenul meu , caci toti m-au parasit , iar de-mi sta cineva alaturi neputincios ca mine este . Iti scriu si aici , pe forum , si oriunde voi fi : te rog Doamne iarta-ma si da-mi din intelepciunea Ta , ca toate sa le fac , nu dupa voia mea , ci dupa voia Ta ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2011, 17:05:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Iti multumesc din suflet , si-ti cer iertare !

Iti multumesc Doamne ca astazi mi-ai iertat pacatele savarsite pana acum , dar te rog din suflet sa nu te manii pentru neputinta mea , caci stiu ca voi mai fi in greseli si in faradelegi , si de aceea te rog sa ai rabdare cu mine netrebtnicul , nestatornicul , lenesul , caci fara Tine pier ! Amin !
Attached Images
File Type: jpg 11032011216.jpg (64,4 KB, 6 views)
File Type: jpg 11032011219.jpg (57,4 KB, 5 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 11.03.2011 at 17:14:50.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2011, 18:38:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Tie, Doamne!

Bine-ai venit
În suflet curat,
Îți strigă toată ființa,
Tu, Dulce Mângâiere
M-ai ridicat
Și mi-ai primit nevoința.
De te-am uitat,
M-ai iertat,
Înflorește-mă,
Dulce Chemare,
Săracă de prieteni
Te-am căutat,
Dorite,dă-mi alinare !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 14:14:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune la necazuri si suparari

Doamne , viforul necazurilor se ridica asupra mea si ape intrat-au pana la sufletul meu - dar intru Tine este toata nadejdea mea . Tu cunosti pricina raului ce ma bantuie. La Tine perii capului meu sunt numarati. La Tine , deci scap si pe Tine Te rog sa departezi de la mine orice rau pierzator de suflet si sa-mi ajuti a birui toate ispitele ce ma invaluie - ca Tu esti intarirea , scaparea si Izbavitorul meu , Hristoase Dumnezeule , si Tie slava inaltam , Tatalui si Fiului si Sfantului Duh . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.03.2011, 12:04:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugaciune a Parintelui Cleopa

O rugaciune mai putin cunoscuta a Parintelui Cleopa :"Dumnezeu , Cel in Treime inchinat , Tatal , Fiul si Duhul Sfant , pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre Nascatoarei de Dumnezeu si Pururea Fecioarei Maria si cu ale tuturor sfintilor , sa ne miluiasca , sa ne ajute noua pacatosilor , ca sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2011, 14:03:49
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
sa avem catre Dumnezeu inima de fiu , catre noi sa avem minte de judecator , si catre aproapele , inima de mama . Amin!+
Deosebit de frumos acest pasaj..

Last edited by Melissa; 17.03.2011 at 14:06:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2011, 19:18:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Când sufletul se umple / De adâncă amărăciune , / Eu cad îngenunchiat / În sfântă rugăciune . / Nu știu să zic prea multe , / Dar sufletul se-nchină, / Și inima , și trupul / Cu-adânc oftat suspină. / E drept , m-a prins păcatul / În ale sale mreji , / Și nu-mi găsesc alinul / Umblând pe căi pribegi . / De aceea vin la Tine / Rugându-Te fierbinte , / Să-mi ierți nesăbuința , / Să fiu ca înainte. / Coboară pacea Ta adâncă / În inima mea frântă , / Să piară de la mine / Acei ce mă-spăimântă . / Căci vreau numai cu Tine / De-a pururi să rămân, / În sfânta rugăciune , / Acum și-n veci , Amin !+
Sunt foarte frumoase versurile! Au si un autor?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Alta minune a bunului dumnezeu ionut12 Generalitati 3 25.10.2010 15:48:34
Dumnezeu cel ascuns in cate un vers... inorog Arta bisericeasca in general 4 31.01.2010 22:49:41