Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2012, 21:06:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Așa înțelegi mântuirea în înțeles creștin: bucurie lăuntrică? Asta ți-o poți „procura” în multe moduri, însă nu mântuitoare.

Bucuria este o consecință a vieții cu Hristos, însă nu izbăvirea de rodul păcatului - moartea duhovnicească.
Ai vrut sa interpretezi "bucuria launtrica" in sens pacatos si ai apelat la un truism (adevar evident).

Este optiunea ta.
__________________

Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2012, 21:10:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ai vrut sa interpretezi "bucuria launtrica" in sens pacatos si ai apelat la un truism (adevar evident).
De unde reiese că am interpretat-o în sens păcătos? Bucuria nu e păcat, cu atât mai puțin cea care se numește lăuntrică. Am vrut doar să spun că nu asta e mântuirea în înțeles creștin.

Spunând că ți-o poți „procura” m-am gândit la diverse moduri prin care poți ajunge la o stare de bine lăuntric: ascultând o anumită muzic, contemplând, meditând, visând...

Last edited by N.Priceputu; 21.02.2012 at 21:13:41.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.02.2012, 21:23:24
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De unde reiese că am interpretat-o în sens păcătos? Bucuria nu e păcat, cu atât mai puțin cea care se numește lăuntrică. Am vrut doar să spun că nu asta e mântuirea în înțeles creștin.
Din aluzia: "procurata in multe moduri".

Bucuria este pacatoasa cand baza care o genereaza este nevirtuoasa (poate fi un furt, o crima, o razbunare, placerile comune..).

Cand aceasta forma de bucurie este gustata de inima se spune ca "actiunea nevirtuoasa" asociata este completa. Din acel moment acea actiune se instituie intr-o cauza care va produce cu siguranta un efect negativ corespondent (exceptie : daca nu este purificata prin spovedanie).
__________________


Last edited by florin.oltean75; 21.02.2012 at 21:42:04.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2012, 12:18:52
GVOICHITA GVOICHITA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 3
Implicit

Eu nu inteleg ideea multor oameni ..... si anume aceea ca....

Daca nu esti cu mine ........ inseamna ca esti impotriva mea ..........

Nu fratilor, exista si o alta cale, a treia ....sau a patra

Nu totul se vede in alb si negru, pot fi si multe nuante de gri !!!!!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2012, 13:43:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt multe chipuri de a intra în împărăția lui Dumnezeu, dar numai o singură ușă: Iisus.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2012, 14:33:31
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Fara aprofundarea lor...cum se poate afirma ca crestinismul le insumeaza?
Suna ilogic. Iarta-ma.

In crestinism este evidentiat ceea ce este esential pentru mantuire (bucurie launtrica): credinta in Dumnezeu-Iisus, frica de pacat, smerenie si dragoste.

In budism avem insa si explicatii de natura psihologica ale acestor virtuti.



Este un budism inteles superficial (cel mai probabil din cateva definitii filosofice - fara suportul unor explicatii profunde)

Dar aceasta discriminare crestinism-budism, in favoarea celei dintai, este benefica in alimentarea unei credinte mai mari in virtutile crestine.

Lipeste-ti sufletul de Hristos cu toata puterea - caci restul intradevar sunt vorbe ...
http://deveghepatriei.wordpress.com/...pre-ortodoxie/

Accesati linkul sa vedeti cat de frumos vorbeste Mircea Eliade despre ortodoxie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2012, 14:39:51
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

"Asadar, orice drum ar apuca, o constiinta contemporana ajunge la crestinismul ortodox. Poate lucrul acesta se va implini tarziu, spre sfarsit de viata trista. Dar se va implini. Si el va fi luminarea de pe urma. Care, la unii, se va rosti: Cred intr-unul Dumnezeu. Iar la altii va transfigura viata, facand-o rodnica, adancind-o, largind-o si exaltand-o pana la proportii de vis. Iar la altii, luminarea va aduce hotararea renuntarii la viata. Renuntarea eroica, pe care toti trebuie s-o jinduim, si catre care nu se inalta decat personalitatile autentice si crunt incercate in lume."

Asta e concluzia lui Mircea Eliade.

M-am inspirat deci, din experienta lui si din cuvintele parintelui Nicolae Steinhardt(Jurnalul Fericirii) cand am spus ca ortodoxia insumeaza toate religiile; si nu numai ca le insumeaza dar se afla si deasupra lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2012, 14:44:21
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GVOICHITA Vezi mesajul
Eu nu inteleg ideea multor oameni ..... si anume aceea ca....

Daca nu esti cu mine ........ inseamna ca esti impotriva mea ..........

Nu fratilor, exista si o alta cale, a treia ....sau a patra

Nu totul se vede in alb si negru, pot fi si multe nuante de gri !!!!!!!

Asta nu e ideea "multor oameni", ci Insusi Iisus Hristos spune "cine nu e cu mine, e impotriva mea". Intr-adevar e greu de inteles mai ales daca o iei afirmatia ca premisa cand ea e de fapt o concluzie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2012, 15:16:21
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Iisus este iubire, iertare, dreptate si Lege,
acolo unde sint acestea este si El indiferent de religie.

Daca El este cuprins in Dumnezeu, oricine i se inchina lui Dumnezeu si Lui i se inchina.

Cum ar putea Dumnezeu sa se manifesta prin binele din oameni fara sa fie acolo si Iisus ?
Cind evreii mozaici manifesta iertare fata de semeni pe Iisus il manifesta.

Cind cineva nu judeca cu partinire pe Iisus il manifesta.

Cum ar putea exista bine si salvare undeva fara sa fie mina lui Dumnezeu acolo?

S-a ajuns pina acolo cu negarea incit se presupune ca tot binele care e dincolo de gardul ortodoxiei nu este decit un bine aparent, fals , o moralitate falsa, o pace falsa , iubire falsa, cinste false , toate false.

Oare cei care implinesc legea firii de la sine fara sa fi primit inca darul credintei implinesc fals Legea ?

Sf Ioan Gura de Aur arata ca din 1000 de preoti unul singur se va mintui .
-asta nu inseamna automat ca restul merg in iad.

ci ca acela unul va atinge deplinatatea arhanta si vor fi considerati mucenici care si-au dat viata orgoliului lor sacrificindu-l ca sa paota primi deplinatatea desavirsirii lor.

iar restul de mintuiti dintre cei judecati au parte de o salvare partiala -unii participa la imparatia paminteasca de 1000 de ani, altii insa vin pe pamint abia dupa mia de ani.
daca cei care participa pe pamint la imparatia preoteasca a lui Hristos scapa de a doua moarte nu inseamna automat ca ceilalti musai au parte de ea ci doar ca primii au parte de evolutie spirituala pina la desavirsire fara obstacole (nimic rau nu va mai fi) si mai ales ca au botezul sfint.

-botez care nu se poate primi in starea de mort (fara trup fizic) -cum au crezut primii crestini cerind botez pentru cei morti ai lor nebotezati- ci doar dupa ce primesti iar trup traind si respirind.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2012, 15:47:46
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Asa este. Tocmai de aceea ortodocsii vor fi judecati dupa alte lege decat cei din alta religie. Raspunderea ortodocsilor in fata lui Dumnezeu e mult mai mare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 03:20:05
Despre yoga "crestina" mihailt Generalitati 10 08.07.2009 17:41:19