Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.05.2009, 12:15:45
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, Andrei, imi sustin punctul de vedere! Ortodoxul de ocazie este f bine descris in urmatorul citat pe care TU NU L_AI RECUNOSCUT!!! (De aceea nu ai inteles punctul meu de vedere).
Si daca era citat, draga Ana,nu era normal sa pui si ghilimelele de rigoare????? Iti insusesti texte ce nu iti apartin, facand pe profesorul la scoala care verifica cat de bine si-a invatat elevul lectia??? Rusinica!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.05.2009, 12:45:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A fi doar de ocazie, e ceva cert pentru noi. Mergem la unii prieteni doar de ziua lor, vorbim cu unii doar sa le facem urari de Anul Nou, Paste, Craciun (ca ziua lor de nastere nu o stim); intram in biserica doar pentru un botez, o inmormantare, o cununie si cam atat. Oare asta nu se numeste ocazie?

Multi aseaza in locul Liturghiei o plimbare in parc, o iesire in alta localitate, un somn prelungit, ... dar nu renunta la titlul de ortodox, cand vine vorba de un chestionar. Iata cum la procent, stam bine cu cei de ocazie.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.05.2009, 12:53:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aceasta afirmatie chiar este jenanta Anca. Ar trebui sa ne fie rusine cu cite usurinta aruncam cu noroi in toate directiile numai pentru un scop MIC, acela de a cistiga un argument( adica de a incerca)

Citeva caracteristici crestine despre multi catolici( observat personal de mine, nu dat cu parerea):

Se duc sa se lupte in tribunale pentru necajiti si oprimati de sistem, pentru drogangii si criminali care nu au aparare corespunzatoare in tribunal

Se scoala de la 5 dimineata sa sa le faca de mincare, sa administreze medicamente de TBC celor in nevoie

Pleaca prin zone periculoase pentru a sapa puturi de apa

Leagana copiii abandonati in Bangladej care sunt in prag de moarte......foarte teoretic, nu?
(sau noi nu ne pretam la asa ceva deoarece aia sunt "eretici" si cu creasta)

Pun gitul la butuc in zonele de musulmani extremisti pentru a ajunge la oamenii necajiti

citeva exemple mai linistite

Fac regulat cateheza cu copiii
Organizeaza deverse excursii de apropiere de tineret, la parcuri de distractii, picnicuri, campinguri, locuri nu neaparat cu conotatii religioase, tocmai pentru mai multa intelegere si incredere in preot.

Au seri muzicale

Au coruri

Au grupuri de muzica instrumentala, invita muzicieni pentru inaltarea sufletului copilului si prin muzica

Vai de capul nostru, Doamne, de de cita necunoastere dam dovada, ignoranta pe care o mai si diseminam aici pe forum si altora cu scopuri MICI, meschine cu mentalitate de bisericuta.

S-ar rasuci in racle Sfintii Parinti daca ne-ar auzi ce spunem.
Ma refeream la catoicii pe care ii cunosc personal. am vazut modul lor degandire; a vazut cum barfesc, invidiaza, sunt to timpul in concurenta de cele materiale. La asta m-am referit, nu la toata lumea catolica. Doar stiti ca sunt impotriva generalizarilor.
Am vazut deasemeni catolica trecuta la New-Age.
La ebun cateheza la 13 ani, daca nu e traita credinta? Cunosc asa un catolic, care la 11 sau 13 ani a fost la cateheza si acum crede in ce spune Dan Brown.
Cat despre rusine, sa dam mai intai noi dovada ca ne e rusine sa dam drumul cuvintelor nepotrivite.
Daca nu intelegi o afirmatie mai bine intreaba si apoi exprima-te in acest fel.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.05.2009, 12:54:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare stim noi Anca , cum lucreaza Duhul Sfint? Oare poate observa ochiul si mintea omeneasca cum Duhul paraseste pe pacatos? stii tu cum si cind se retrage de tot?

Iar suntem experti in cine-si inmulteste talantul si cine nu?

Pentru multi oameni care traiesc cu sufletul curat, si cu principii SOLIDE, care traiesc in asa fel incit sa nu le fie niciodata rusine pentru ce fac, simpla amintire ca sunt botezati Crestin -Ortodocsi este o inmultire a talantului, simplul fapt ca stii cine esti este deja mult in ochii lui Dumnezeu iar, da, daca mai asculti si o slujba de citeva ori pe luna deja este foarte mult.
Mai citeste siinvata, Andrei, ca se simt golurile imense in materie pe care le ai.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.05.2009, 13:05:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Da Anca, tocmai de aceea il intelg si pe Andrei. ii inteleg comportamanetul (nu ma dau "bine pe langa tine Andrei ). Stii de ce? pentru ca el face parte din aceea care a participat practic la asemenea "tabere de intrajutorare". ori unul care vede zilnic faptele unuia de alta credinta, repet faptele nu vorbele efectiv nu poate sa il declare eretic sau osandit la Iad pe vecie. Nu poti, intelegi? Nu poti, ptr ca tocmai inima ta de crestin adevarat te face sa ii iubesti pe toti la fel. Cred ca la acesta iubire fata de semen se refera el. Si aici ii dau dreptate. Oricata duhovnicie am avea, daca am dispretuit fie si pe unul mic, cu nimic mai bun decat ultimul eretic nu suntem. Toti suntem creatia Lui, nu stim noi cum si cine sa va mantui. Da Insusi Hristos ne-a invatat ca nu va avea parte de Mine cel ce nu va bea Sangele Meu si nu va manaca trupul Meu. Dar oare nu cumva noi judecam pe Hristos daca El va mantui si pe celalat din numai stitute de El motive? Oare nu cumva ne asezam in fata Lui si punem mana in sold si spunem, pai Doamne eu Ti-am slujit toata viata am facut ce ai vrut TU dar Tu de ce ai mantuit si pe acel catolic?? Acesta sunt ale Lui, nu ale noastre. Noi avem datoria sa iubim pe toti la fel. Sa-i iubim nu sa ii urmam in credinta lor. Eu cred ca mantuirea este un Dar, nimeni nu e vredinic de ea..fara mila lui..toti am merge in iad. Doamne iarta-ne si ne pazeste! Daca exista o problema (cu care m-am confruntat si eu pana mi-am luat ceva suturi) pe care o sesizez si la Andrei (daca gresesc iertare si ajuta-ma sa inteleg) e aceea ca ne punem noi sufletul ptr semen mai mult decat o poate face Hristos. Numai cazand am invatat ca NU putem schimba noi lumea...nu putem noi iubi mai mult decat El, catolcii, musulmanii, protestantii..Nu ii vom mantui noi prin iubirea noastra (daca exista) ci Hristos daca doreste asta! Noi putem eventual sa devenim falcii arzand care sa le lumineze calea spre El. Dar ca sa fim faclii iar ma intorc la cuvantul de inceput...Poate darui acel "ceva" doar acela care are.. Eu am crezut candva ca am si am cazut amarnic.. Acum stiu ca nu pot eu iubi pe nimeni mai mult decat Hristos. Si lupt sa pun eu insumi inceput bun..nu ma mai avant in "procese de aparare a lumii intregi"..mai am ani buni de scoala pana devin avocat (Acuzator..caci Judecator numai 1 este, Domnul Dumnezeul nostru!)
Jenica, tu macar ar trebui sa stii ca noi nu-i judecam pe catolici pentru ca sunt catolici, ci ne distantam de greselile strecurate in aceasta invatatura.
Cine a citit putin despre ortodoxie stie ca nu are voie sa judece si sa condamne omul ci faptele lui; deci nu stiu de ce va referiti la oameni si nu la faptele lor?!?
Poate atunci cand se va intelege acest lucru nu veti mai acuza pe nedrept de ura, pe care si-o inchipuie cei, care in fapt judeca omul si nu faptele lui.
Asa ca, Jenica, nu te mai pune tu "cu mana in sold" si nu mai judeca un ortodox care stie din Sfanta Scriptura cum trebuie gandit referitor la aproapele.
Si daca nu poti schimba lumea, care mai e sensul acestei postari?!?
Oare crezi ca eu pot schimba lumea? Nu, doar Dumnezeu poate. Noi aici discutam ca sa ne intarim credinta proprie si sa acumulam cunoastere. Atat!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.05.2009, 13:08:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si daca era citat, draga Ana,nu era normal sa pui si ghilimelele de rigoare????? Iti insusesti texte ce nu iti apartin, facand pe profesorul la scoala care verifica cat de bine si-a invatat elevul lectia??? Rusinica!!!!!!!!!
Iertare, Marina, mai avem si noi scapari...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.05.2009, 13:41:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Doamne cita contaminare exista deja

Cum poti sa afirmi ca nu are rost sa te bucuri daca esti departe de Dumnezeu. Cum de ai ajuns la concluzia ca cel care se bucura de viata este departe de Dumnezeu.

Eu am vorbit personal cu parintele Roman Braga, pe care eu unul il consider sfint. Nici nu-ti poti imagina cita bucurie de viata are acest om pe chipul sau si nici o clipa nu a facut atita caz din deplingerea permanenta a pacatelor. Dupa o discutie cu dinsul pleci cu o mare liniste in suflet si bucurie

Omul mai are si momente de liniste sufleteasca, de echilibru, nu numai de durere si suferinta continua
L-am vazut si eu pe Pr. Roman Braga intr-o inregistrare, si i-am remarcat bucuria de pe chip. Aceasta este rezultatul salasluirii Duhului Sfant in inima lui de crestin, care a trecut cu bine toate probele suferintei. Parintele a fost unul din detinutii din era comunista a Romaniei, care a suferit caineste alaturi de Pr. Arsenie Papacioc, Pr. Ghe. Calciu Dumitreasa si Sfintii inchisorilor. Aceasta bucurie este intemeiata.

Dar cum sa ne comparam noi cu acesti Sfinti, cand noi cautam doar bunastarea, ne place numai lumea civilizata, luxul?!? Pentru ce sa ne dea Dumnezeu fara nici o suferinta reala si fara stradania de a ne curati de pacate, pentru ce sa ne dea Duhul Sfant, ca sa avem acea bucurie pe chip? Stii cum se zice: "La placinte inainte...".

Mi-e teama ca nu vom trece proba prin placere, de care vorbeste Pr. Petroniu Tanase in "Chemarea sfintei Ortodoxii". Si daca nu trecem aceasta proba, nu vom avea parte nici de Duhul Sfant salasluit in inima noastra, si nici bucuria revarsadu-se de pe chipul nostru, caci in loc ca proba placerii sa ne aduca victoria asupra pacatului, ne-a adus in fapt decaderea fiintei umane la nivelul cel mai de jos din tot cursul istoriei sale, spune Parintele.

Indestularea exagerata a trupului, a pantecelui, atrage dupa sine intreaga coloana a celor 7 pacate capitale: desfranarea in primul rand, apoi iubirea de arginti, exploatarea celor slabi, cultul placerii, cu expresia lui fireasca a desfranarii sub toate formele posibile, care constituie nota dominanta a sistemului capitalist (pe care noi il admiramatat demult si dispretuim saracia relativa din Romania).

...si cine nu vede legatura dintre aceste observatii ale Pr. Petroniu Tanase si viata adevarata a acestui secol, sa se ia pe sine sub lupa si sa traga concluziile...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.05.2009, 14:08:02
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pentru ca simt miros de mormant, haha. Scuze, dar nu m-am putut abtine sa nu va impartasesc gluma facuta de un preot (catolic)
Perfect de acord . Bunica mea era unguroaica si romano-catolica si spunea mereu ca preotii mint , ca predica apa si beau vin , etc . Probabil ca s-a referit doar la preotii romano-catolici .
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.05.2009, 14:17:26
icjulian icjulian is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Practicant inseamna ca stai de vorba cu Dumnezeu alaturi de ceilalti, ca te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului impreuna cu ceilalti, ca nu mai faci nimic singur.

Practicant inseamna ca esti prezent si in Biserica. Dar sa nu ne amagim. Nu e de ajuns sa afirmi ca ai fost si la Biserica, atat timp cat modul tau de vietuire este acelasi. Pentru mine practicant este cel care iese in lume cu chip nou, dupa plecarea sa din Biserica, si aduce doar bucurie.

Scrabble, Ortodoxia nu e invechita si nici incremenita. Si nu are nevoie de bannere si campanii pentru a exista in continuare.

Sa vietuim cum se cuvine si vom vedea ca multe se vor schimba in bine atat in noi, cat si in jurul nostru.
Hai sa te intreb ceva . Spuneai mai sus ca trebuie sa mergi la Biserica si sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului . Stiut este ca daca intr-o biserica , la Liturghie , in momentul sfintirii darurilor , daca participa macar si un singur om necurat , chiar si daca este ortodox ( as putea adauga si necredincios ) , s-ar putea sa nu se sfinteasca darurile , adica painea si vinul sa nu devina Euharistie . Intrand in biserica , vad o gramada de femei care sunt regulat acolo , vin in pantaloni , vopsite si sa nu mai spun ca palavragesc incontinuu ( stiut fiind ca femeia trebuie sa fie tacuta in biserica ) .
In atari conditii , se mai sfintesc oare darurile ? .
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.05.2009, 15:32:59
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ma refeream la catoicii pe care ii cunosc personal. am vazut modul lor degandire; a vazut cum barfesc, invidiaza, sunt to timpul in concurenta de cele materiale. La asta m-am referit, nu la toata lumea catolica. Doar stiti ca sunt impotriva generalizarilor.
Am vazut deasemeni catolica trecuta la New-Age.
La ebun cateheza la 13 ani, daca nu e traita credinta? Cunosc asa un catolic, care la 11 sau 13 ani a fost la cateheza si acum crede in ce spune Dan Brown.
Acelasi lucru l-am vazut la ortodocsii nostri Anca. Nu numai la ei. Ai dreptate credinta fara traire nu mai e credinta este doar o haina cu imprumut pe care tu o porti cu emfaza (sau poate nu..) Insa, ceea ce eu am vrut sa spun in mesajul anterior si se pare ca tu nu ai inteles corect este ca TOATA aceasta credinta nu valoreaza nimic daca nu e pusa in slujba aproapelui. Vorbeai undeva de 3000 de metanii...si de "valoarea" lor. Crede-ma Anca, stiu cum e sa faci mii de metanii, stiu cum e sa nu manaci carne cu anii, stiu cum e sa priveghezi noapte de noapte si sa citesti Psaltirea toata, dar acesta TOATE daca nu sunt socotite ca jertfa pentru aproapele nu valoreaza nimic!! NIMIC! Degeaba priveghezi si te ostenesti daca nu esti capabil de jertfa pentru semen. Domnul nu are nevoie de metaniile noastre si de privegheri ci de mila fata de semen. Este buna si privegherea (sa nu intelegi gresit) dar fara jertfa Nu esti decat un vegetarian ce face conditie fizica..atat! Daca nu e iubire , nimic nu e. Si, cum stii daca ai iubire?? Neprivind in curtea vecinul cautand sa descoperi gresalele lui. De ce vb de catolici, cand avem atatea de rezolvat in propria gradina. Cate nu sunt si la noi in BOR.. Spui sa nu judecam, pai nu o facem dar cui foloseste sa scoatem la iveala problemele lor si nu ale noastre? Cui?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica, ortodox, ortodoxa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 20:48:00