Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2007, 10:40:59
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Urzicuta,am inteles ca esti preoteasa si poate ca ai si studii in Teologie,dar nu asta conteaza neaparat,ci conteaza faptul ca ar trebui sa cam stii ca,din pacate,lucrurile stau altfel si vrajile acestea de care tu razi cu atata pofta(sa te ierte Dumnezeu!)exista din nefericire,si vezi tu,Harap Alb,ca cine rade la urma,rade mai bine,dar nu esti tu acee persoana care va rade la urma,ci va fi fata aceasta care va scapa de rele si de ele,tu ca o buna crestina ce esti si te consideri las-o mai moale cu rasul de altii,ca din cate stiu eu in Sfanta Biblie Ortodoxa nu sta scris nicaieri ca Mantuitorul radea cu pofta de necazurile si durerile cuiva,sau ca Maica Sa,Sfanta Fecioara Maria,ar fi facut asa ceva,eu iti recomand sa Ii ai pe Ei si pe toti Sfintii si Sfintele ca modele si exemple de viata crestina,asa ca,vezi tu,vrajile astea se cam intorc pe capul celui/celei care rade de relele si necazurile care i se intampla aproapelui sau,iar eu pot sa spun cu mana pe inima ca am vazut indraciti la Manastire care erau bonavi sarmanii de ei,din cauza vrajilor,farmecelor,blestemelor, practicii necurate si oculte yoga,spiritism,ghicit,injurat prea mult,etc.Ai grija ce faci si ce zici pe aici ca nu e frumos deloc sa razi de altul care are asa ceva,in caz ca are,mai bine sa nu aiba,dar vorba aceea:"paza buna trece primejdia rea".Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2007, 10:43:00
LEXA LEXA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LEXA
Am si eu o problema...Dateaza de vreo 2 ani...Acum 2 ani l-am cunoscut pe cel care acum mi-a devenit sot.El atunci tocmai se despartise de o fata care se tragea dintr-un neam de tiganci-cel putin am auzit ca mama ei s-ar ocupa cu vrajitorii.El ii facuse mult rau,iar ea cred ca a facut cumva si i-a facut vraji sau farmece.Timp de 2 ani de zile s-au intamplat atatea ca nu as avea cuvinte sa va spun!...Noi ne-am iubit enorm de la inceput,el a fost primul meu barbat,iar eu prima sa femeie...Ne-am darut cu iubire si ne-am jurat credinta...De la un timp insa,au inceput certuri groaznice,interminabile,oribile,care nu pot exista decat intre dusmani de moarte...Ne spuneam lucruri oribile,de neiertat,plangeam non-stop...Am avut atatea tentative de despartire ca nici nu-mi mai aduc aminte...Tot timpul intervenea subiectul "ea"-fiind fosta lui prietena.Tot timpul ne certam din cauza ei,intr-un fel sau altul.A si intervenit direct in relatia nostra-telefoane,mesaje-despre care el ma mintea.Ma iubea,il iubeam.NU REUSEAM SA INTELEGEM DE CE NE PURTAM ASA UNUL CU CELALALT!...Pana intr-o zi cand am aflat ca unele dintre bijuteriile pe care mi le daduse cadou fusesera de fapt luate de alte fete,iar inelul de logodna-DIN AUR-fusese furat...Si ca avea mereu vise intunecate in care ii aparea "ea"...Eu stiam de mica ca aurul furat e blestemat.Inca nu-mi imaginez cum a avut curajul sa-mi spuna...Dar ii multumesc si acum,caci daca nu o facea cine stie cum ajungeam...Atunci le-am aruncat pe toate si am mers la un preot sa ne descante si sa vina sa ne sfinteasca casa si am pus si un acatist.DE ATUNCI LUCRURILE AU MERS DIN CE IN CE MAI BINE...Ne-am casatorit,ne iubim si ne respectam si mai mult...Dar de curand am inceput EU sa am cosmaruri-PISICI NEGRE TURBATE,CARE MA MUSCA,SERPI CARE SAR SA NE MUSTE...MAI NOU-NU MAI AM SOMN DELOC!Si el a inceput sa viseze PISICI care vor sa-l muste si care latra la el...NOAPTEA AUD TOT FELUL DE ZGOMOTE PRIN CASA SI PARCA SIMT CA MA ATINGE CINEVA...A INCEPUT SA-MI FIE FRICA DE INTUNERIC,DE NOAPTE!...IERI mi-a zis si mama mea-care este tocmai in ITALIA-ca m-a visat urat si ca cineva imi face FARMECE!AM DAT CU APA SFINTITA PRIN CASA ASEARA,AM ARS O LUMANARE SFINTITA,L-AM DAT SI PE SOTUL MEU CU agheasma
IN FRUNTE,AM CITIT DIN BIBLIE,AM SPUS CATEVA RUGACIUNI,MI-AM PUS O CRUCIULITA LA GAT,UMBLU CU ICONITA IN GEANTA...Nu stiu ce as mai putea face...Nu inteleg cum DUMNEZEU lasa oamenii rai sa faca atatea rautati celor buni...REcunosc,nu ma duc la biserica decat f. rar,dar PORT CREDINTA IN SUFLET...OARE NU E DE AJUNS?!...VA IMPLOR DATI-MI UN SFAT,SPUNETI-MI CEVA CARE SA MA LINISTEASCA,CACI ALTFEL MI-ESTE TEAMA CA IMI VOI PIERDE CREDINTA IN DUMNEZEU!...VA ROG MULT,AJUTATI-MA!...
L-AM DAT CU AGHEASMA IN FRUNTE,NU CU LUMANAREA!:) AM GRESIT EU CAND AM SCRIS!...AM UITAT SA PRECIZEZ CEVA:...SOTUL MEU NU E CREDINCIOS!...ADICA STIE CA DUMNEZEU EXISTA,PROBABIL,DAR IL IRITA CAND DESCHID SUBIECTUL...ASA CA CU EL NU O SCOT LA CAPAT,DECAT SINGURA...MI-AR PLACEA SA IL POT VEDEA SI EU CA I SE INTAMPLA CEVA CARE SA-L TRANSFORME INTR-UN OM CREDINCIOS!...EL ZICE CEVA DE GENUL"DACA CREZI SI IN BECUL DE LA BAIE,TE SIMTI PROTEJATA SI AI O MOTIVATIE,ASA CA D-ZEU E DOAR UN LUCRU IN CARE SA CREZI CA SA NU TE TEMI SI SA FII PUTERNIC...".VA MULTUMESC ENORM PTR MESAJELE LASATE,MAI PUTIN CEI CARE AU FACUT MISTO...LA FEL FACEAM SI EU INAINTE,PANA AM PATIT-O PE PIELEA MEA...NU CREZI PANA NU VEZI!...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.08.2007, 15:25:19
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Curaj Lexa!Sa-ti ajute Dumnezeu sa gasesti un duhovnic cu experienta caruia sa-i spui situatia ta.Sunt convins ca te va ajuta sa treci peste necazurile tale.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2007, 16:34:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Sebastiana am auzit atatea povesti ca am inceput sa ma indoiesc de veridicitatea lor..aproape toata lumea e speriata de vraji,a devenit o moda sa spui ca iti face vraji nu stiu care,depinde cu cine te insotesti...,colegele mele nemaritate mai toate spun ca au cununiile legate(dar nici nu vor sa se spovedeasca si sa se impartaseasca,nu spun ca ele au gresit in tinerete facand sex,avorturi,nu spun ca au fist amante de ocazie,ca au alergat numai dupa barbati cu bani...),nurorile despre soacre si viceversa spun ca au vraji facute..in sfarsit nevestele disperate ale barbatilor cu amante sustin ca amantele le fac vraji...sa ma ierte Dumnezeu exista duhuri rele cu neniluita dar nu cred eu ca asta e lucrarea lor preferata sa-i trimita pe toti cu mic cu mare la vrajitoare,iar acolo unde exista trupul lui Hristos,in aceia nu cred ca patrunde asa usor necuratul....nici pe mine nu m-au ocolit aceste spaime...cand aveam eu vreo 23 de ani si eram fascinata de comunicarea cu spiritele(desi nu am practicat spiritismul),credeam in reincarnare,in entitati nevazute (atunci nu stiam ca duhurile sunt rele sau bune)simteam o prezenta stranie in camera noaptea,nu de putine ori ma trezeam tipand,auzeam zgomote,fosnete.......mama bineinteles superstitioasa s-a dus pe la tot felul de babe,care o sfatuiau sa mearga la sapte morminte...s.s.m.d.p...........................de cand m-am spovedit si impartasit si mi-am pus putina ordine in viata am incetat si sa mai cred in astfel de lucruri desi stiu ca ele exista,imi place mie sa le ignor existenta..nu sunt intangibila fereasca Dumnezeu,nu vorbesc cu infumurare...dar prea dese sunt temerile acestea,ar trebui mai atent verificate(de multe ori si subconstientul ne joaca feste..le cam amestec!)E bine sa avem la indemana rugaciuni de pocainta,rugaciunea inimii si vrajmasul dispare!Asared eu ,fara sa am studii teologice.Cat despre malitiozitatea mea,e si asta un pacat,de multe ori nu imi dau seama ca ustura
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2007, 23:09:15
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

"Nu,doar cununie am facut ca nu ne-a permis situatia financiara... "
Intr-un timp ma gandeam la casatorie si vedeam numai ospatul,ca sa-i zic asa..Intre timp am ajuns sa pun baza asa mare pe cununia religioasa,incat daca e asa de scump cum zici,renunt la ospat si raman cu o cununie religoasa si atat,nu-mi mai trebuie nimic.Pe de alta parte poate ai dreptate,am cunoscut si eu o pereche careia i s-au cerut nu stiu cate milioane,multe,pt oficierea cununiei religioase.Asa ca au cautat o alta biserica unde preotul le-a zis asa:Daca vreti dati.Si daca dat ...cat va lasa inima.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2007, 15:52:04
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Lexa,asa este exact cum a zis si Negroponte,quasar si 06 dec,si anume faptul ca trebuie sa tii legatura cu Biserica Ortodoxa si Sfintele ei slujbe,cu un Parinte Duhovnic,dar sfatul meu este sa va casatoriti religios intrucat nu se stie de ce treceti prin asa ceva,dar poate chiar din aceasta cauza,din acest motiv prin urmare,vi se intampla voua,tie si sotului tau,sa treceti prin aceasta perioada de cumpana,de mare incercare,pt. ca nu aveti aceasta cununie religioasa in fata Lui Dumnezeu si poate ca tocmai de aceea va si incearca acum,in acest fel,pt.ca sa va uniti religios,caci asta este cel mai important detaliu,cununia inaintea Lui Dumnezeu si mai apoi inaintea oamenilor,sa tinem cont de asta si sa luam in calcul importanta acestei ordini.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2007, 16:06:19
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)dE CE TREBUIE SA SE CUNUNE CU un om care se poarta atat de urat?Tu nu ai de ce sa-i dai o sansa,cu atat mai mult ca nu sunteti nici cununati.Uita-l,fa un canon,spovedeste-te si ia viata de la capat fara resentimente..poate vei intalni un barbat care sa te merite nu unul care sta cu nadragii-n vine(scuze pentru exprimare)..eu asa vad lucrurile ..atatea casnicii care nu merg..doar pentru ca a fost primul barbat..tatal copiilor..bla-bla-bla..omul n-a avut vraji,omul tau e afemeiat...:) poate..te-ai gandit?Apai desfranatii sunt robii acestei patimi,greeeeeeeeeu ii poti intoarce,eu nu m-as incumeta....recidiveaza ai sa vezi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2007, 16:09:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Pe langa desfranat mai e si hot,abia acu vazui.....daca vrei un smecheras alaturi de care sa suferi ,cununa-te!Dar daca vrei un baiat serios ..mai cauta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2007, 17:53:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Lexa,

Faptul ca nu sunteti cununati va expune la o vulnerabilitate incredibilia vizavi de atacurile satanicesti. Nu e de glumit, cine nu crede nu are decat sa nu creada. Sunt lucruri care exista indiferent de credinta noastra.

Nu ai de unde sti daca ti-a facut cineva sau nu farmece, insa ceea ce ti se intampla nu este absolut deloc ceva de nebagat in seama.

Motivezi faptul ca nu te-ai cununat religios prin lipsa de bani, desi si tu o stii foarte bine ca nu asta a fost. Cununia religioasa nu este conditionata de bani!

Credinta se naste in suflet, se poarta in suflet, insa in afara BIsericii, lipsiti de Sfintele Taine si de Sfanta Liturghie sunt in mijlocul valurilor, nu iti poti mentine credinta in afara Bisericii, e doar o falsa impresie.

Ce e de facut?

Rapid la un preot, rapid la spovedanie pentru ca acolo vei gasi putere. Si urmeaza sfatul duhovnicului,spune-i ca nu sunteti cununati! Si ia lucrurile mai in serios! Ar trebui sa iti fie teama nu de faptul ca iti pierzi credinta, ci de faptul ca te-ai lasat purtata in aceasta situatie prin neascultare de randuielile dumnezeiesti!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.08.2007, 19:50:22
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Barbatul pacatos se poate mantui cu ajutorul unei femei credincioase,si invers...Oamenii se pot schimba.Dar totusi spunea intr-o carte Parintele Arsenie Boca: sunt oameni din care nu se poate scoate nimic bun.Dar astia cred ca sunt putini.Nu pot sa cred ca pot exista chiar asa de multi oameni care sa nu aiba o farama de iuire in suflet.Asa ca, draga Lexa,sa nu iti pierzi speranta.Incearca,indrazneste,NU ESTI SINGURA.
Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 02.05.2012 00:55:01
Incep inscrierile la Seminarele Teologice Ortodoxe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 10.06.2010 22:03:54
Incep sa-i inteleg pe pustnici... sophia Generalitati 37 08.06.2010 23:28:36
credinta dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 13 13.10.2007 23:29:02