Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2006, 09:14:16
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am mai uramarit daca toti credinciosii din Ardeal au acceptat ca mitropolit pe cel ales de Sinod. Un coleg m-a intrebat despre asta, el e neoprotestant si zicea ca daca vor fi doua mitropolii nu va fi bine. Ce stiti despre asta? Eu cred ca, daca au fost alegeri corecte, toti trebuie sa se supuna hotararii sinodului si sa accepte autoritatea noului mitropolit. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2006, 13:19:09
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Nu am mai uramarit daca toti credinciosii din Ardeal au acceptat ca mitropolit pe cel ales de Sinod. Un coleg m-a intrebat despre asta, el e neoprotestant si zicea ca daca vor fi doua mitropolii nu va fi bine. Ce stiti despre asta? Eu cred ca, daca au fost alegeri corecte, toti trebuie sa se supuna hotararii sinodului si sa accepte autoritatea noului mitropolit. Doamne ajuta.
Nu se imparte nimica! Asta-i clar! Este vorba despre o organizare administrativa! Care v-a avea drept urmare o sporire a credinciosilor, pe toate planurile, sub toate aspectele, parintii au facut aceasta pentru o mai buna pastorire! Asta-i tot!
Oare normalitatea nu este aceea care tinde spre bine, nu spre distrugere! Oare nu-i normal ca sa-ti doresti sporirea duhovniceasca a pastoritilor tai, a fiilor tai duhovnicesti, a oamenilor in general, pentru ca omul este creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu!? Iar daca parintii sunt pastori de oameni asupra carora este harul Duhului Sfant, nu este normal si evident ca toate actiunile lor, duc la o crestere spirituala, morala si implicit materiala a fiilor duhovnicesti, a pastoritilor, a oamenilor din acele locuri, inclusiv printr-o mai buna chivernisire a bunurilor spirituale dar si a celor mai pamantesti, materiale, adica si prin organizare administrativa, si toate acestea in,prin si din iconomia Duhului Sfant!?

Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2006, 08:42:06
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Mircea
Nu am mai uramarit daca toti credinciosii din Ardeal au acceptat ca mitropolit pe cel ales de Sinod. Un coleg m-a intrebat despre asta, el e neoprotestant si zicea ca daca vor fi doua mitropolii nu va fi bine. Ce stiti despre asta? Eu cred ca, daca au fost alegeri corecte, toti trebuie sa se supuna hotararii sinodului si sa accepte autoritatea noului mitropolit. Doamne ajuta.
Nu se imparte nimica! Asta-i clar! Este vorba despre o organizare administrativa! Care v-a avea drept urmare o sporire a credinciosilor, pe toate planurile, sub toate aspectele, parintii au facut aceasta pentru o mai buna pastorire! Asta-i tot!
Oare normalitatea nu este aceea care tinde spre bine, nu spre distrugere! Oare nu-i normal ca sa-ti doresti sporirea duhovniceasca a pastoritilor tai, a fiilor tai duhovnicesti, a oamenilor in general, pentru ca omul este creat dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu!? Iar daca parintii sunt pastori de oameni asupra carora este harul Duhului Sfant, nu este normal si evident ca toate actiunile lor, duc la o crestere spirituala, morala si implicit materiala a fiilor duhovnicesti, a pastoritilor, a oamenilor din acele locuri, inclusiv printr-o mai buna chivernisire a bunurilor spirituale dar si a celor mai pamantesti, materiale, adica si prin organizare administrativa, si toate acestea in,prin si din iconomia Duhului Sfant!?
Doamne ajuta, sper sa fie totul bine:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2006, 15:31:09
hibou1 hibou1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2006
Mesaje: 1
Implicit

Mitropolia Ardealului pirde din importanta pe care si-a castigat-o de-a lungul timpului. Pe de altă parte, această nouă mitropolie va duce la o mai bună administrare a teritoriului şi inclusiv o mai bună păstorire a credincioşilor. Bineînţeles, în condiţiile unei conduceri cu responsabilitate, în vederea mântuirii sufletelor. Acesta ar trebui să fie, de fapt, ţelul ultim al demersurilor făcute pentru o mai bună administrare. Dumnezeu să aibă grijă de noi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2006, 10:27:20
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Grecii au vreo 30 de mitropolii si asta nu-i impiedica sa functioneze f. bine, asa ca nu-i nici un pericol. Pericol era daca ieseau de sub jurisdictia Sf. Sinod.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2006, 12:00:20
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai erea nevoie de inca un mitropolit? Asa de rau mergea treaba ca a trebuit scindata?
Credeti ca acum mitoplitii au sa apara mai des intr-o biserica dintr-un sat uitat de lume? O sa poata face mai multa baie de multime? Dispare inscrierea pentru a putea discuta cu mitropolitul? O sa ia avint viata duhovniceasca din Ardeal?
S-a ales cel pe care-l dorea poporul? De ce nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.12.2006, 18:06:37
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

tiganie curata. fuga dupa ciolan! sunt doar popi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2006, 18:47:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nustiu dar cred ca a fost o chestie buna infintarea unei noi mitropolii la cluj, de ce nu! ce e rau? Grecia are vre-o 80 de mitropolii si populatia e jumate fata de Romania, asa ca nu vad ce e rau, eu nu cred ca a fost din interes facuta, IPS Bartolomeu e unul dintre valorile ortodoxiei contemporane, cred ca a fost potrivit pt aceasta functie, Domnul sa-i dea putere sa duca crucea pana la capat, La acest inceput de mileniu IPS Bartolomeu a inbogatit ortodoxia cu o revizuire a traducerii textului scripturistic, Biblia editata dupa traducerea Anania, este cea mai buna traducere de pana acum a Scripturii, o adevarata comoara pt cei ce o au si o citesc, Numai bucurie de sarbatori la toata lumea!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2006, 20:22:36
Abis Abis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2006
Mesaje: 22
Implicit

Cel mai tare ma inspaimanta ideea de scindare. Asa cum s-a condus mitropolia ardealului atatea secole, mai putea sa mai stea un timp. Nu ardea asa tare, mai ales acum in perioada asta de lupte aprige. Oamenii privesc totul ca pe o ruptura. Nu conteaza cat de eficienta este acum daca isi pierde din credinciosi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simonie in mitropolia olteniei!!!!!!! marcelpanait Biserica Ortodoxa Romana 15 01.05.2010 11:29:09
Mai se cinsteste Sfantul Fotie Marturisitorul in Mitropolia Munteniei si Moldovei? mihailt Generalitati 1 05.01.2010 13:53:54
Mitropolia Basarabiei PadreCory Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.06.2008 23:47:10
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 22:35:16