Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.04.2008, 12:32:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de ancah
"cat despre schimbarile din credinta ortodoxa, se vor obisnui si ortodocsii cu ele, cum dealtfel fac de sute de ani..." (Citat MariaB)

Dragi ortodocsi, cine accepta o schibare, cu timpul devine total insensibil la toate schimbarile. Chiar ajunge sa si le doreasca.
Atentie deci!
Cred ca ce vrea Maria sa spuna este ceea ce spune si Maxim Marturisitorul, adica evenimentele care tot vin spre noi si se deruleaza nu se pot opri, iar cel mai grav pentru un crestin este sa cada in plasa demonica a iritarii din cauza schimbarilor. Aceasta iritare este o deviere de la dispozitia sufleteasca dreapta, dadatoare de daruri de la Duhul Sfint. Iritarea vine de la duhul dracesc

Sa ne cercetam si sa vedem ce fel de daruri am capatat prin dispozitia sufleteasca pe care o avem...daca este nervozitate, gilceava, ura pentru oameni, pentru tot felul de religii si secte, culte, vorbire de rau, denigrare inseamna ca noi facem lucrarea diavoleasca nu a cea a Duhului Sfint, care vine cu darurile care le cunoastem aratate de Hristos.

Totul este sa ne observam si sa ascultam si ce spun altii despre noi,...ca ei pe undeva vad mai bine, ...

Ancah, banuiesc ca vei intreba"..si ce sa raminem apatici schimbarilor"

raspuns, "Da", deoarece ACUM in MOMENTUL ASTA IN LUME TOTUL este un JOC DIAVOLESC, demonic

si deoarece Judecatorul se va uita la dispozitia ta sufleteasca cu care ai iesit din viata, si daca ea nu este cea DADATOARE DE VIATA si de daruri ale Duhului Sfint aratata de Hristos....AI PIERDUT si a cistigat diavolul!

si aceasta dispozitie sufleteasca buna curatatoare de simturi si care duce la capatarea Darurilor Duhului Sfint nu se obtine fiind un MILITANT infocat pentru pastrarea dreptei credinte....pastreaz-o pentru tine!

Nu uita ce le-a spus Hristos, celor mai mari ai bisericii LEGALE ADEVARATE, de atunci!!
tuturor arhiereilor , scribilor, fariseilor, carturarilor...si cine mai era pe acolo MARII FACATORI DE LEGI!!!!!

"TATAL VOSTRU ESTE DIAVOLUL"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SUNA CUNOSCUT? crezi ca a spus-o degeaba?... a spus-o clar ca sa intelegem noi cei de acum, cu cine avem de a face...

Maxim M. " Nu organizatia Bisericala ne salveaza, asa numai prin apartenenta, Vezi ierarhii iudei care pastrau legea... ci DOAR curatia simturilor!!!! prin atitudinea dreapta si dispozitia dreapta, traitoare in comuniune cu Dumnezeu
Cozia, daca putem spune cu tarie ceva despre ortodoxie, e ca a pastrat neschimbata invatatura. Pe asta nu as vrea sa o vad schimbata. In rest, ce se intampla in lume, scris este sa se intample, acolo nu avem ce face, dar daca acceptam schimbarile in credinta noastra, atunci unde ajungem? Ceea ce e de la Dumnezeu trebuie sa ramana neschimbat, asa cum Dumnezeu este neschimbat. Ce e din lume, se schimba in tot mai rau. Iar tatal minciunii e cu noi in lume.
Nimic nu mi se pare mai infricosator decat sa schimbam dogmele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.04.2008, 22:36:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cozia, daca putem spune cu tarie ceva despre ortodoxie, e ca a pastrat neschimbata invatatura.

Nimic nu mi se pare mai infricosator decat sa schimbam dogmele.
Asa este Ancah, si sa nu uitam ca smerenia adevarata nu cea de poleiala a salvat invatatura ortodoxa, inima infrinta si cugetul smerit produc in noi transformari duhovnicesti care tin de poruncile lui Hristos.

Cel mai infricosator cred ca este sa raminem cu dogmele intacte si servind tatalui minciunii prin mindrie si lipsa smereniei, de aceea este necesar sa ne cercetam neincetat ce spunem, ce simtim...si mai ales ce alegeri facem, cum ne comportam cu cei care nu neaparat ne sunt dragi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.04.2008, 23:20:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia: daca am invatat ceva de la ortodoxie, a fost sa nu urasc pe nimeni.
Pentru a-i servi tatalui minciunii trebuie sa existe o bresa, plus acceptul tau personal. Doamne fereste! Sa nu fie!
"Nu rasplatiti celor rai cu rau, sau ocara cu ocara, ci dimpotriva, binecuvantati, caci spre aceasta ati fost chemati, ca sa mosteniti binecuvantarea." (I Petru 3,9)
Cu toate astea, in sinoduri s-au tras palme pentru credinta. Sf. Ioan Gura de Aur, daca nu ma insel!?!
Dar asa e, cozia: mandria mea este mare si smerenia, mica.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.04.2008, 10:59:08
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
wow spiritul "crestin" cum le vede el pe toate...dar numai ce trebuie nu vede..
Mirean vrei sa-l inlocuiesti pe domnul George Pruteanu?
daca "ortodoxi" este o greseala atat de mare si de evidenta,inseamna ca si acest site "crestinortodox.ro" si Sfintii Parinti care l-au folosit,au fost niste analfabeti.si totusi,asta nu le-a furat mantuirea.
Nu pot sa nu zambesc citind raspunsul tau. Amar. O grimasa, ca sa fiu exact.
Ca sa fiu mai clar, in post este vorba de TINE, care nu stii pluralul de la "ortodox". Si iti recomandam ca, inainte de a te "arunca" in apele involburate ale subtilitatilor teologice sa inveti "alfabetul". Evident, alfabetul ortodox. Dar nu numai.

Cat despre Sfintii Parinti, niste ortodocsi autentici, ai ramane surprinsa sa afli cate de bine "mobilati" intelectual erau.

Spre exemplu, Ioan Gura de Aur, a studiat clasicii greci, retorica, ba chiar si dreptul. Mai mult, o perioada chiar a pledat.

"Sfantul Vasilie si-a imbogatit mintea cercetand, rand pe rand, scolile din orasul sau Cezareea, apoi din Bizant, mergand pana si la Atena, cea mai inalta scoala din timpul sau, unde a intalnit pe Sfantul Grigorie de Nazians, cu care a legat o stransa si sfanta prietenie" (http://www.sfantulvasilecelmare.info/)

Exemplele pot continua. Nu pot decat sa te indemn sa urmezi exemplul Sfintilor Parinti.

Ar fi pacat ca urmasii Sf. Parintii sa fie niste "analfabeti" - asa cum spui tu - care sa emita pareri cu pretentii de competenta pe teme teologice "sensibile".

Succes!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.04.2008, 11:44:21
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Nu e necesara shtiintza lui antihrist shi cartzi de studiu eretice Biserica Ortodoxa porunceshte a nu fi citite shi studiate....
Sa ma lamuresti si pe mine, despre care carti "eretice" este vorba? Unde spune BOR ca nu-i voie sa le studiezi?

Apoi exemplul Sf. Parinti de care spuneam, care au studiat, printre altele, retorica, filosofie, drept, nu-i bun de urmat?

Stiai ca la baza tetminologiei utilizare pentru dogma ortodoxa stau termenii grecesti, mai exact cei din filosofie?

Prietene, in topicul asta nu latura duhovniceasca e luata in discutie, ci schimbarea de dogma.

Si ma gandesc eu: cum poate cineva cunoaste "dogma", daca nici sa scrie corect "ortodox" nu poate (ca sa nu mai vorbim de persistenta in greseala)?

Si ma pune pe ganduri si faptul ca cineva sare in apararea celui care greseste si, in loc sa il indrepte, il ataca pe cel care incearca sa-l corecteze...

Pe curand!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.04.2008, 12:47:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Mirean cateodata ma minunez de ce pot debita crestinii.chiar ai pierdut sensul mantuirii.iti reamintesc ca la mantuire nu ajung cei destepti ci cei credinciosi.poti sa nici nu sti sa scri,daca sufletul iti este la Dumnezeu,mantuirea este a ta.si nu vorbesc despre mine aici,ci despre o multime de analfabeti care nu au stiut altceva decat Dumnezeu.
Ca sa te instiintez, si Sfintii Parinti au folosit pluralul ortodoxi,si acest site "crestinortodox.ro" si ziarele si multi altii.este o chestie de amanunt,prea putin importanta si care tine de domeniul "George Pruteanu"(Dumnnezeu sa-l ierte).Dar ca sa te dai mai destept decat altii,ai gasit motivul ca sa ai de ce te lua.Daca intr-adevar vroiai sa-ti arati cultura bogata,pe care eu nu o am,si am avut si nesimtirea de a-mi permite sa vorbesc despre "teologie subtila"(cand de fapt era o intrebare banala),atunci,ai fi putut foarte simplu,in spiritul crestin,sa-mi spui "alexandra,nu e bine cum ai scris,ci asa este bine".dar,din pacate,nu spiritul crestin a vorbit din tine,ci veninul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.04.2008, 12:51:53
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi eu shtiu ca dumneata te refereai la mine cand ai dat explicatzia shi-tzi multzumesc, ca nu shtiam shi acuma mi se pare foarte duhovnicesc sensul literal ortodox-ortodocsi...
Nu ma refeream la dumneata si nici parada de stiinta nu faceam.
Si nici de domnisoara/doamna nu aveam a spune nimic, numai ca nu am vrut sa ma abtin cand am vazut ca topicul este "intrebare pentru ortodoxi".

Aici bateam: multi s-au repezit sa-si dea cu parerea asupra dogmelor, care-s niste chestiuni tare "fine", si asupra schimbarii lor, dar nimeni nu a indreptat un lucru evident, adica greseala din titlu.

Interesant este ca reactia la mentiunea mea a fost neasteptat de dura.

Mai am o nelamurire: care sunt cartile eretice despre care vorbesti?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.04.2008, 12:53:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Mirean cateodata ma minunez de ce pot debita crestinii.chiar ai pierdut sensul mantuirii.iti reamintesc ca la mantuire nu ajung cei destepti ci cei credinciosi.poti sa nici nu sti sa scri,daca sufletul iti este la Dumnezeu,mantuirea este a ta.si nu vorbesc despre mine aici,ci despre o multime de analfabeti care nu au stiut altceva decat Dumnezeu.
Ca sa te instiintez, si Sfintii Parinti au folosit pluralul ortodoxi,si acest site "crestinortodox.ro" si ziarele si multi altii.este o chestie de amanunt,prea putin importanta si care tine de domeniul "George Pruteanu"(Dumnnezeu sa-l ierte).Dar ca sa te dai mai destept decat altii,ai gasit motivul ca sa ai de ce te lua.Daca intr-adevar vroiai sa-ti arati cultura bogata,pe care eu nu o am,si am avut si nesimtirea de a-mi permite sa vorbesc despre "teologie subtila"(cand de fapt era o intrebare banala),atunci,ai fi putut foarte simplu,in spiritul crestin,sa-mi spui "alexandra,nu e bine cum ai scris,ci asa este bine".dar,din pacate,nu spiritul crestin a vorbit din tine,ci veninul.
Nu-i venin draga, este fiere.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.04.2008, 13:32:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Mai am o nelamurire: care sunt cartile eretice despre care vorbesti?
Iarta-ma ca-tzi raspund ca shtii mai bine ca mine, dar eu intuiesc ca ar fi alea care in loc sa-tzi dea sporire duhovniceasca in teorie, ca cine respecta/face in toata teoriea shi in practica plineshte la fel, deci in loc sa te foloseshti, te surpi, dandu-tzi sporire diavoleasca shi apropiindu-te de toate cele lumeshti... nu vorbesc ca shi cum ash shtii din experientza, ci de ce-mi amintesc ca au zis altzii, traitori ai Credintzei... Bunei shi Dreptei credintze creshtin-ortodoxe

Deci ai de grija ca se amesteca fierea shi fierul prin aur shi prin arama shi prin argint shi fac aliaj shi prin lapte shi miere... shi nu trebuiesc mancate sau urmate ca nu mai e miere ci e fiere... cum spune Cuvantul Lui Dumnezeu.

iar eu doar ca un papagal, nimic mai mult, dar shi asha e foarte mult... dar nu orice papagal, ci unul fericit... ca nu cumva sa le treaca la vreunul prin cap ca vai de mine ce experientza are asta, shi cum explica el asha de frumos, n-am habar domnule dar multe se vad ca asha sunt, se aud... deci nimic mai simplu... decat a le da pe goarna... poate iau shi eu aminte de ele... :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.04.2008, 15:04:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
wow spiritul "crestin" cum le vede el pe toate...dar numai ce trebuie nu vede..
Mirean vrei sa-l inlocuiesti pe domnul George Pruteanu?
daca "ortodoxi" este o greseala atat de mare si de evidenta,inseamna ca si acest site "crestinortodox.ro" si Sfintii Parinti care l-au folosit,au fost niste analfabeti.si totusi,asta nu le-a furat mantuirea.
Nu pot sa nu zambesc citind raspunsul tau. Amar. O grimasa, ca sa fiu exact.
Ca sa fiu mai clar, in post este vorba de TINE, care nu stii pluralul de la "ortodox". Si iti recomandam ca, inainte de a te "arunca" in apele involburate ale subtilitatilor teologice sa inveti "alfabetul". Evident, alfabetul ortodox. Dar nu numai.

Cat despre Sfintii Parinti, niste ortodocsi autentici, ai ramane surprinsa sa afli cate de bine "mobilati" intelectual erau.

Spre exemplu, Ioan Gura de Aur, a studiat clasicii greci, retorica, ba chiar si dreptul. Mai mult, o perioada chiar a pledat.

"Sfantul Vasilie si-a imbogatit mintea cercetand, rand pe rand, scolile din orasul sau Cezareea, apoi din Bizant, mergand pana si la Atena, cea mai inalta scoala din timpul sau, unde a intalnit pe Sfantul Grigorie de Nazians, cu care a legat o stransa si sfanta prietenie" (http://www.sfantulvasilecelmare.info/)

Exemplele pot continua. Nu pot decat sa te indemn sa urmezi exemplul Sfintilor Parinti.

Ar fi pacat ca urmasii Sf. Parintii sa fie niste "analfabeti" - asa cum spui tu - care sa emita pareri cu pretentii de competenta pe teme teologice "sensibile".

Succes!
Alexandra a uitat sa puna ghilimele la "analfabeti". Doar nu crezi ca i-a facut analfabeti pe Sfintii Parinti?!?
Dar Patericul este plin de apoftegme cu calugari analfabeti, care au ajuns la indumnezeire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru voi.. ToaderValentin Intrebari utilizatori 2 22.03.2012 16:13:10
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Intrebare catre Preotii Ortodocsi: razvan_m Rugaciuni 5 19.04.2008 21:50:42