Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2006, 22:41:11
kihlimbar kihlimbar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

E mai mult o confesiune...o rugaminte de a fi ajutat. Cu un an in urma am cunoscut o persoana care a ramas in viata mea.Nu mult timp dupa aceea viata mea a inceput sa se transforme intr-un dezastru. Fiind o persoana cu anumita afectiune fizica, am constatat ca, fara absolut nici o explicatie logica, sanatatea mea mergea din ce in ce mai rau...apoi am cazut intr-o depresie puternica...am inceput sa am vise din ce in ce mai infricosatoare dar, mai presus de orice, era un sentiment de frica ingrozitoare fata de acea persoana, sentiment care, trebuie sa recunosc, nu isi avea justificare...In cele din urma am aflat ca nu era botezata si am facut tot posibilul sa o conving cat de insemnat este botezul pentru un crestin. Am reusit! Cu toate acestea...problemele nu s-au stins aici si sunt momente in care sentimentul ca sunt in prezenta unei fiinte rele revine cu putere. Este un sentiment pe care nu l-am mai avut niciodata, fata de nimeni altcineva. Parca toata fiinta mea se transforma intr-un semnal de alarma. Intrebarea mea este...oare ce anume parte a sufletului unui om ar putea sa "se sustraga" tainei botezului, astfel incat acesta sa pastreze o samanta de rau?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2006, 08:05:44
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Problema ta e putin mai complicata. Daca persoana s-a botezat numai la insistentele tale? Stii ca la botez se fac niste exorcisme, se fac lepadari de satana, unirea cu Hristos... Ei, toate acestea au valabilitate daca persoana, matura fiind, le face cu sinceritate, din toata inima. Pentru un copil e altceva, sunt parintii si nasii care dau marturia in locul copilului si trebuie sa se ingrijeasca de cresterea lui duhovniceasca.
Apoi, viata unui crestin nu se reduce numai la botez, este o continua crestere, care se face prin Tainele Bisericii.
Inteleg ca sunteti impreuna. V-ati casatorit religios ca sa aveti binecuvantarea Bisericii? Duceti viata crestina de rugaciune, post, spovedanie si impartasire cat mai des? Aveti un preot la care sa va spovediti si ca indrumator? Pentru ca trebuie facute toate, nu merge cu jumatati de masura. Atunci cand sunt facute toate, veti avea ajutorul Maicii Domnului, al Sfintilor si al Puterilor Ceresti iar cel rau va fugi din viata voastra. Altfel ii dati indreptatire sa se cuibareasca in voi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2006, 10:44:24
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Mai in orice caz, lucru curat nu-i !
Ceva negru e la mijloc si poate sa nu fie vina bietei fete.

Eugen are dreptate, si inca ceva:
Trebuie mers la o manastire, pentru dezlegari, si neaparat sa tineti ce va va spune, e obligatoriu ! Si asta cat mai degraba !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.06.2006, 17:18:49
oanicutza oanicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kihlimbar
E mai mult o confesiune...o rugaminte de a fi ajutat. Cu un an in urma am cunoscut o persoana care a ramas in viata mea.Nu mult timp dupa aceea viata mea a inceput sa se transforme intr-un dezastru. Fiind o persoana cu anumita afectiune fizica, am constatat ca, fara absolut nici o explicatie logica, sanatatea mea mergea din ce in ce mai rau...apoi am cazut intr-o depresie puternica...am inceput sa am vise din ce in ce mai infricosatoare dar, mai presus de orice, era un sentiment de frica ingrozitoare fata de acea persoana, sentiment care, trebuie sa recunosc, nu isi avea justificare...In cele din urma am aflat ca nu era botezata si am facut tot posibilul sa o conving cat de insemnat este botezul pentru un crestin. Am reusit! Cu toate acestea...problemele nu s-au stins aici si sunt momente in care sentimentul ca sunt in prezenta unei fiinte rele revine cu putere. Este un sentiment pe care nu l-am mai avut niciodata, fata de nimeni altcineva. Parca toata fiinta mea se transforma intr-un semnal de alarma. Intrebarea mea este...oare ce anume parte a sufletului unui om ar putea sa "se sustraga" tainei botezului, astfel incat acesta sa pastreze o samanta de rau?
Langa Targu-Mures, la cca.10 km. de oras se afla un sat MOSUNI. In acest sat, la biserica de acolo se afla parintele Cristian Pomohaci. Incearca sa te duci prima data la slujba de vineri de dimineata (trebuie sa fiti acolo in jur de 8, 8.30) si vorbeste cu dascalul sa-ti spuna ce trebuie sa faci inainte de slujba de dimineata si apoi trebuie sa ramai si la slujba de noapte (de la 12.00 noaptea) cand se fac dezlegari de blesteme si apoi sa incerci sa vorbesti cu parintele Pomohaci (nu vei reusi din prima sa vorbesti tot ceea ce te intereseaza). Crede-ma ca merita sa mergi pana acolo. Succes.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.06.2006, 22:50:02
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Am uitat sa-ti spun, in doua cuvinte, cat de mult conteaza cununia religioasa. Cu ani in urma am botezat copilul unei familii cunoscute. Erau necununati. Am tot insistat sa-i cununam, fara fast, mai ales ca mai aveau un copil. Apoi parintii au vandut apartamentul din Bucuresti si s-au mutat cu totii pe langa Giurgiu. Am pierdut legatura cu ei o perioada mai lunga. Intr-o zi ne-am trezit cu familia tinerilor, impreuna cu copiii; aveau mari probleme si necazuri in familie. Cu parintii se certau continuu, copilul avea crize ce semanau cu epilepsia, era si cam retardat, se punea problema sa fie dat la o scoala cu regim special, el nu lucra decat pe langa casa (deschisesera un fel de mini-ferma). Am insistat din nou sa se cunune, dar au zis ca sa stranga bani sa faca nunta... le-am spus ca, atunci cand se vor hotari, sa vina fara nici un fel de pregatire si ca, pana nu vor primi binecuvantarea casatoriei, sa nu-si faca iluzii ca lucrurile vor merge bine.
Situatia s-a repetat de cateva ori, pana cand, intr-o zi, au venit hotarati sa se cunune, singuri, fara parinti (nici nu i-au anuntat pentru ca nu erau de acord cu o cununie simpla), ceea ce s-a si intamplat in prima duminica. A fost o cununie f. frumoasa, in ciuda modestiei materiale, dar atmosfera a fost deosebita asigurata de grupul nostru, care a fost cu tot sufletul alaturi de noi (suntem un grup unit, care, de multi ani, dupa Sf. Liturghie, luam masa impreuna). Dupa aceea, ca prin minune, toate problemele lor s-au aranjat; tatal le-a cumparat un apartament in Giurgiu, el a gasit un servici bun, copilul si-a revenit, a putut fi dat la o scoala normala unde invata f. bine, ca si ei au ramas uimiti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2006, 22:58:12
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

P.S. Nu stiu daca e bine sa alergi dupa nu stiu care preoti care fac nu stiu ce fel de slujbe de noapte, exorcisme, molitvele Sf. Vasile... etc. N-as vrea sa fac comentarii, dar de cele mai multe ori se fac in scop mercantil. O viata in randuiala crestina ortodoxa face mai mult decat alergatul dupa persoane "harismatice".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2006, 11:59:38
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Cineva m-a sfatuit ca ar trebui sa fac public mesajul pe care l-am trimis in particular celui care a pus intrebarea.
Am stat in Tg.Mures aproape un an si jumatate, am plecat de acolo in toamna, si am cunostinta despre ce se intampla la Mosuni. E cam mult spectacol in ce se intampla acolo.
Mai jos e mesajul:

____________________________________________
Ai grija cu parintele Pomohaci, nu pentru ca e si cantaret de muzica populara in acelasi timp, dar ceva nu e bine nici cu el.
Pare mai degraba a avea preocupari oculte, iar increderea pe care o are in faima si puterea lui nu da incredere.

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar mergi la o manastire. Si cauta, vei gasi tu singur, sint convins de asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2006, 08:29:53
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kihlimbar
E mai mult o confesiune...o rugaminte de a fi ajutat. Cu un an in urma am cunoscut o persoana care a ramas in viata mea.Nu mult timp dupa aceea viata mea a inceput sa se transforme intr-un dezastru. Fiind o persoana cu anumita afectiune fizica, am constatat ca, fara absolut nici o explicatie logica, sanatatea mea mergea din ce in ce mai rau...apoi am cazut intr-o depresie puternica...am inceput sa am vise din ce in ce mai infricosatoare dar, mai presus de orice, era un sentiment de frica ingrozitoare fata de acea persoana, sentiment care, trebuie sa recunosc, nu isi avea justificare...In cele din urma am aflat ca nu era botezata si am facut tot posibilul sa o conving cat de insemnat este botezul pentru un crestin. Am reusit! Cu toate acestea...problemele nu s-au stins aici si sunt momente in care sentimentul ca sunt in prezenta unei fiinte rele revine cu putere. Este un sentiment pe care nu l-am mai avut niciodata, fata de nimeni altcineva. Parca toata fiinta mea se transforma intr-un semnal de alarma. Intrebarea mea este...oare ce anume parte a sufletului unui om ar putea sa "se sustraga" tainei botezului, astfel incat acesta sa pastreze o samanta de rau?
Mai ce sa zic...Mergi la un duhovnic iscusit, fa o spovedanie dupa carte, din copilarie, si tot de la Parintele Cleopa stiu ca Sfantul Maslu e cea mai puternica slujba pentru sanatate trupeasca si sufleteasca, insa aceasta taina nu are efect daca nu esti spovedit. Ia un indreptar de spovedanie si noteaza-ti pe o foaie toate pacatele, spovedeste-te curat si sincer, cere canon de la duhovnic, apoi sa participi cu credinta la Sfantul Maslu. Repeta aceasta reteta, si ai sa te simti mult mai bine...sunt sigur. Deci spovedeste-te curat si cat mai des + Sfantul Maslu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bine si rau? Exista oare? Enlightened Generalitati 57 22.08.2010 23:56:27
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 17.03.2008 23:25:24