Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2008, 01:39:41
ioana26 ioana26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Question Logodna-urgent

Buna. As vrea sa stiu totul despre logodna. Sunt impreuna cu un baiat de cateva luni si ne iubim foarte mult,si simt ca este alesul inimii mele,insa ne este frica sa nu ne desparta cineva,sau ceva, si de aceea ne-am gandit ca ar fi bine sa facem logodna,insa sa nu afle nimeni,iar peste 2,3 ani sa ne casatorim Mentionez ca suntem amandoi majori. As vrea sa stiu,cu cat timp inainte trebuie anuntat preotul pentru logodna?Sau se poate face pe loc,adica dupa ce vorbim cu preotul? De ce avem nevoie? Si cine trebuie sa fie prezent?

Va multumesc...si astept sfaturile voastre
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2008, 13:12:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna. As vrea sa stiu totul despre logodna. Sunt impreuna cu un baiat de cateva luni si ne iubim foarte mult,si simt ca este alesul inimii mele,insa ne este frica sa nu ne desparta cineva,sau ceva, si de aceea ne-am gandit ca ar fi bine sa facem logodna,insa sa nu afle nimeni,iar peste 2,3 ani sa ne casatorim Mentionez ca suntem amandoi majori. As vrea sa stiu,cu cat timp inainte trebuie anuntat preotul pentru logodna?Sau se poate face pe loc,adica dupa ce vorbim cu preotul? De ce avem nevoie? Si cine trebuie sa fie prezent?

Va multumesc...si astept sfaturile voastre
Dumnezeu sa va ajute sa va faceti o familie crestina! Nu cunosc mai nimic despre logodna, insa din cate am auzit de la niste Parinti, 2-3 ani de asteptare pana la nunta este MULT prea mult. Va iubiti, luati binecuvantare de la duhovnic si megeti si va casatoriti.

Si aveti grija ce faceti pana la nunta, pacatele trupesti sunt serioase si au urmari negative, chiar daca dupa aia ajungeti sa va casatoriti.

http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism22.html

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2008, 14:22:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna. As vrea sa stiu totul despre logodna. Sunt impreuna cu un baiat de cateva luni si ne iubim foarte mult,si simt ca este alesul inimii mele,insa ne este frica sa nu ne desparta cineva,sau ceva, si de aceea ne-am gandit ca ar fi bine sa facem logodna,insa sa nu afle nimeni,iar peste 2,3 ani sa ne casatorim Mentionez ca suntem amandoi majori. As vrea sa stiu,cu cat timp inainte trebuie anuntat preotul pentru logodna?Sau se poate face pe loc,adica dupa ce vorbim cu preotul? De ce avem nevoie? Si cine trebuie sa fie prezent?

Va multumesc...si astept sfaturile voastre
Iubita sora in Hristos!
Frumoasa decizie ati luat si totodata plina de mult curaj... dar va spun ca este o avantare prea mare... daca este sa va casatoriti va fi si acum sau mai tarziu... Daca Dumnezeu va vrea impreuna va fi ori acum, ori peste un an, ori peste 3 ani, ori peste 50... Rugati-va mult unul pt celalalt...
Trebuie numai sa luati aminte cu discernamant mare, ca s-ar putea sa dati gres, nu va zic ca sa va sperii, ci trebuie sa luati aceasta hotarare, nu din entuziasmul copilaresc, ci cu minte de batran! Trebuie sa judecati toate asa cum trebuie si raportate la realitate, la viata de zi cu zi, cu tot ce inseamna... locuinta, bani, servici...
Ce aveti de ascuns? Nu credeti ca e este un moment de asa bucurie incat sa participe si parintii, rudele, prietenii?
logodna e pe post de casatorie astazi... trist! Nu se mai casatoresc multi! Dupa un an doi, cu o luna inainte de casatorie, se despart... si Divortul Bisericesc cine il face? Nu exista asa ceva! De aceea trebuie foarte bine avut in vedere aceste lucuri!!!
Va sfatuiesc sa va cercetati bine nu numai intre voi doi, ci si cu duhovnicul ce va trebui sa il aveti amandoi! Numai asa puteti lua asemenea decizii!!! Apoi e bine ca sa faceti totul odata!!! Altfel, va complicati prea mult asa...
Va rog sa ma iertati daca cumva v-am intristat sau v-am gresit cu ceva!!!
Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.12.2008, 16:18:49
ioana26 ioana26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Implicit

va multumesc mult pentru sfaturi........am citit undeva,ca sluja cununiei e recomandat sa se faca in Biserica. Intr-o manastire nu se oficiaza cununie? sau doar logodna,de exemplu intr-o manastire de calugari?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.12.2008, 17:19:11
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
va multumesc mult pentru sfaturi........am citit undeva,ca sluja cununiei e recomandat sa se faca in Biserica. Intr-o manastire nu se oficiaza cununie? sau doar logodna,de exemplu intr-o manastire de calugari?
Orice manastire are si Biserica, deci in acea Biserica se poate face si cununie. S-ar putea insa ca nu toate manastirile sa accepte asa ceva, chiar daca e normal. Trebuie intrebat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.12.2008, 18:33:50
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Orice manastire are si Biserica, deci in acea Biserica se poate face si cununie. S-ar putea insa ca nu toate manastirile sa accepte asa ceva, chiar daca e normal. Trebuie intrebat.
Fratele meu, in Bisericile de Manastire, fie la maici fie la calugari, NU SE FAC NICI LOGODNE, NICI CASATORII, NICI BOTEZURI!!! Asta contravine statutului de calugar!!! In Bisericile de mir, de aia sunt preoti parohi pentru si numai pentru FAMILII (casatorii, botezuri, chiar spovedaniile) caci in Manastire se fac CALUGARIILE iar in Parohii numai CASATORIILE si BOTEZURILE! Calugaria este departare de familie, de femeie sau barbat, si sa se faca casatorii in Manastire acolo unde s-au retras de lume si de FAMILIE??? este ILOGIC!!! Dpdv Moral Crestin este INCORECT, iar dpdv al Dreptului Bisericesc este NECANONIC!!!
Acum ma vei intreba "dar unele Manastiri de ce fac?" iti raspund: "Fac pe propria lor raspundere! Daca ii fuge un calugar din Manastire sau o maica ca sa se casatoreasca este din aceasta cauza! Daca au binecuvantare de la Ierarh, VINA este a lui, daca se intampla lucruri dracesti, ca altfel nu le poti numi! Manastirile care accepta sa se faca casatorii, o fac pt BANI si pt pierzarea lor!!! Pt ca sunt CONSTIENTI de urmarile pacatului, defapt isi aduc singuri ispite..."
Te rog frumos sa ma ierti ca sunt cam aspru, dar sa fim constienti de statutul in societate pe care il avem si sa il respecatam si sa le respectam pe celelalte!
Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.12.2008, 20:21:42
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu, in Bisericile de Manastire, fie la maici fie la calugari, NU SE FAC NICI LOGODNE, NICI CASATORII, NICI BOTEZURI!!! Asta contravine statutului de calugar!!! In Bisericile de mir, de aia sunt preoti parohi pentru si numai pentru FAMILII (casatorii, botezuri, chiar spovedaniile) caci in Manastire se fac CALUGARIILE iar in Parohii numai CASATORIILE si BOTEZURILE! Calugaria este departare de familie, de femeie sau barbat, si sa se faca casatorii in Manastire acolo unde s-au retras de lume si de FAMILIE??? este ILOGIC!!! Dpdv Moral Crestin este INCORECT, iar dpdv al Dreptului Bisericesc este NECANONIC!!!
Acum ma vei intreba "dar unele Manastiri de ce fac?" iti raspund: "Fac pe propria lor raspundere! Daca ii fuge un calugar din Manastire sau o maica ca sa se casatoreasca este din aceasta cauza! Daca au binecuvantare de la Ierarh, VINA este a lui, daca se intampla lucruri dracesti, ca altfel nu le poti numi! Manastirile care accepta sa se faca casatorii, o fac pt BANI si pt pierzarea lor!!! Pt ca sunt CONSTIENTI de urmarile pacatului, defapt isi aduc singuri ispite..."
Te rog frumos sa ma ierti ca sunt cam aspru, dar sa fim constienti de statutul in societate pe care il avem si sa il respecatam si sa le respectam pe celelalte!
Fiti binecuvantati!!!
Esti chiar sigur sigur ca e asa de gresit? Stiu ca si la Sf. Munte Athos se mai intampla sa mai fie botezat cineva (in apa marii de exemplu). Si Pr. Serafim Rose boteza oameni intr-un rau langa manastirea pe care o fondase. Si stiu si manastiri din Romania cu viata duhovniceasca ridicata, unde se mai permite din cand in cand sa se faca botezuri si cununii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.12.2008, 00:31:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Esti chiar sigur sigur ca e asa de gresit? Stiu ca si la Sf. Munte Athos se mai intampla sa mai fie botezat cineva (in apa marii de exemplu). Si Pr. Serafim Rose boteza oameni intr-un rau langa manastirea pe care o fondase. Si stiu si manastiri din Romania cu viata duhovniceasca ridicata, unde se mai permite din cand in cand sa se faca botezuri si cununii...
Fratele meu, la Sf.Munte NICIODATA nu se fac botezuri de PRUNCI!!! mai ales "fetite"... Sunt Botezuri numai de BARBATI care se convertesc la Credinta Ortodoxa! Sunt niste locuri speciale pt a fi Botezati! "a boteza oameni" nu e tot una cu "a boteza prunci", carora le era interzis copiilor in Sf.Munte pana la 14 ani... de cand a aprobat Athoniada din Kareya pt a primi baieti chiar din clasele a 5, s-a lasat aceasta interzicere!
La noi in tara, repet: este pe proprie raspundere! Poate sa fie ele cat de vestite ar fi... numai sa auda sau sa vada din intamplare un calugar mai slab de "inger" de nunta sau de botez, ca dracu il lupta de nu stii ce e aia... si daca pleaca din Manastire sau cade in desfrnare in Manastire, a cui e vina? Nu prea ai stat prin Manastire ca sa aflii din regulile TRADITIONALE monahale ca sa poti spune ce este CORECT!!!
Sa fim cu luare-aminte in toate si cu mare mare discernamant!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2008, 15:23:43
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna. As vrea sa stiu totul despre logodna. Sunt impreuna cu un baiat de cateva luni si ne iubim foarte mult,si simt ca este alesul inimii mele,insa ne este frica sa nu ne desparta cineva,sau ceva, si de aceea ne-am gandit ca ar fi bine sa facem logodna,insa sa nu afle nimeni,iar peste 2,3 ani sa ne casatorim Mentionez ca suntem amandoi majori. As vrea sa stiu,cu cat timp inainte trebuie anuntat preotul pentru logodna?Sau se poate face pe loc,adica dupa ce vorbim cu preotul? De ce avem nevoie? Si cine trebuie sa fie prezent?

Va multumesc...si astept sfaturile voastre
Ce imi este mie neclar ... de ce pe ascuns? Daca sunteti hotarati sa va casatoriti, logodna cred ca ar trebui sa fie oficiala, astfel incat toti sa stie ca sunteti pusi deoparte unul pentru celalalt.
In ceea ce priveste parintii... daca ei nu sunt de acord cu relatia voastra, eu mi-as pleca urechea si la sfatul lor, pentru ca nu degeaba au trecut ei prin viata si au acumulat experiente valoroase. :)
Pentru Dumnezeul nostru, Domnul dragostei, iubirea este o bucurie, dar numai daca se manifesta in adevar si in curatie.

Domnul sa va calauzeasca spre bine!
Fiti binecuvantati! :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2008, 18:43:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne-am obisnuit cu jumatati de masura. Nu vreau sa-mi fie rau, dar nu vreau nici sa cunosc taina nuntii. Si atunci ce fac? Apelez la logodna. Ne impacam cu gandul ca nu mai traim in pacat. Daca ar fi de ajuns logodna, nu s-ar mai oficia taina casatoriei. Insa, ea se oficiaza. Si atunci de ce sa nu apelem la intreg?

In vechime se oficia logodna si dupa o vreme si taina nuntii, dar cei doi nu traiau impreuna decat dupa oficierea tainei casatoriei.

Ne-ai marturisit ca esti de cateva luni cu el. E adevarat ca unii traiesc in cateva luni, cat altii in ani buni, dar daca esti imbatata de gandul ca iubesti si esti iubita, afla ca decizia de a te casatori se ia cel mai bine la trezirea din ea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 23:21:21
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 03:15:20
Logodna sau casatorie? pisi Nunta 2 12.10.2008 17:24:04
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 13:51:36
Logodna amadeus2 Nunta 26 06.06.2007 12:39:31