Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2010, 10:32:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Da, romantic..
Partea asta. Dar aia 7 ani traiti in pacate groaznice i-am trecut sub tacere, de dragul romantismului :) (o spun numai ca sa nu rezulte de pe undeva ca vai ce lapte si miere pe-aici pe la noi:))
Nu, nu au fost ani de pacate groaznice, ci au fost ani de tinerete, daca chiar doresti sa te pocaiesti nu incepe prin a detesta intr-atat clipele romantice, chiar daca au stat sub semnul necununiei, incepe prin a le intelege si a le respecta partea frumoasa care, de altfel, a existat , a facut parte din noi insine.
Numai asa vei reusi sa-ti constientizezi pe mai departe lucrurile bune la care vrei sa tinzi in virtutea credintei, lucruri cantarite cu rationament, nu intre o ura dezolanta si aproape nejustificata si o piosenie incerta si , probabil, pe termen limitat. Am observat ca omul are nevoie, mai degraba, de o doza consistenta de ura, ura fata de ceva, de cineva, de sine, de atatea lucruri din jur, decat de iubire, pentru a se aventura in pocainta...si nu am sa inteleg niciodata de ce.
Nu mai exagerati, fiindca oricat am incerca noi sa ne autoimbrobodim si sa ne invinuim, intreaga viata ne formeaza personalitatea si ne caleste pentru spiritualitate, din experiente izvoraste mai cu precadere intelepciunea, decat din iluzia ca o cunoastem dintr-o cercetare teoretica.
Nu numesc pacate groaznice o viata de cuplu aflata sub mireasma unui romantism absolut tineresc, fie ea si intr-o relatie fara cununie. Numesc pacate groaznice o relatie nefireasca si nesanatoasa, sodomie, zoofilie, numesc pacate groaznice violenta intre oameni, mai ales cea fata de copii, numesc pacate groaznice ipocrizia si nepasarea sub care-si infatiseaza semenii superficialitatea...nicidecum un romantism plin de poezie in care trupul se implica in mod firesc si atat de imatur, tocmai datorita faptului ca debordeaza de energie si speranta tinereasca.
Uite-asa, natanga cum este o relatie, investim in ea atatea simtaminte, suntem capabili sa construim o casa, sa facem un copil si toate sunt trasaturi binecuvantate de Dumnezeu, le protejam si ne croim drum prin ele.
Ce ar insemna sa incepem prin a le ura pe toate, nu am mai construi nimic, ba mai mult decat atat, asazisa pocainta a noastra ar fi atat de goala si lipsita de sens, sensul atataor lucruri care ne intrupeaza existenta si principiile.
Prea se abuzeaza de cuvinte, prea se dispretuieste fiinta umana in asa masura incat ajungem inconstient sa-L denigram pe insasi Creatorul acestei fiinte, prea se schimonoseste naturaletea acestei fiinte facuta cu atata maiestrie.
Pe mine ma fascineaza omul sub toate formele lui, iar tineretea acestuia reprezinta debutul cel mai complex intr-o viata pe care, cu discernamant sau nu, ne-o asumam si-i suportam trasaturile pentru perspectiva.
Nu este nevoie sa terfelim o relatie romantica, s-o improscam cu noroi pentru faptul ca s-a dezvoltat si a crescut fara cununie. Este o tampenie si o imaturitate, este o prostie , pana la urma, pentru ca daca nu invatam sa vedem si sa respectam si partea frumoasa, omul frumos si capabil de atatea gesturi si tandrete, de atata daruire, atunci nu vom invata niciodata sa traim o pocainta " frumoasa ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 08.03.2010 at 10:50:14.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2010, 11:01:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Si eu m-am gandit sa scriu ceva asemanator, ory. Ma gandeam insa ca iar o sa fiu taxata de liberala.. Dar nu este vorba de liberalism aici. Este vorba de faptul ca Dumnezeu ne poate curata de pacat si ne poate lasa din trecut cu partea buna, frumoasa, autentica. Oricum, pacat la modul absolut nu exista, probabil. Sau, sa spunem, exista in cazul sadismului, al cruzimii gratuite, al violului etc. Dar cand un om isi incepe viata in mod necrestin din nestiinta, din naivitate, Dumnezeu are grija sa fie alaturi de el si sa ii dea lucruri frumoase si bune care sa il puna pe cale, si ele.
Jane si Anna, daca nu ati fi iubit, asa, omeneste, incomplet, oare l-ati fi cunoscut mai tarziu pe Dumnezeu?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2010, 11:29:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Jane si Anna, daca nu ati fi iubit, asa, omeneste, incomplet, oare l-ati fi cunoscut mai tarziu pe Dumnezeu?
Asta mi-a placut... si eu am iubit pe cineva, asa cum numai la 16-17 ani se poate, si ma gandeam la ce imi foloseste mie sa-l iubesc atat de tare, daca nu ne vom putea casatori niciodata... la ce bun atata ardere, care lui nu i-ar folosi la nimic? In ochii omului astuia L-am vazut eu pe Dumnezeu. El a fost pentru mine dovada clara a existentei lui Dumnezeu. Si iata ca ma rog si acum pentru el sa creada si inca il mai iubesc dupa atata timp, desi vraja s-a terminat de mult... e buna si dragostea asta adolescentina la ceva, iti consolideaza fiinta.

Cred ca inteleg ce vor sa spuna Jane si Anna, este vorba despre amintirile dulci. Are o schita autobiografica Gala Galaction, care, dupa cum se stie, a fost monah la Cernica. Se numeste "Trandafirii". La un examen de latina, el se intalneste cu o fata frumoasa care avea in brate niste trandafiri, flori pe care el nu le mai vazuse niciodata. Este atat de tulburat de mireasma florilor si de frumusetea purtatoarei, care ii si daruieste niste flori, incat simte ca a facut un pacat groaznic si depune trandafirii, asa cum ii sopteste un glas, in fata unei troite cu chipul Mantuitorului sau la icoana Fecioarei, nu mai stiu. Dupa muulti ani, cand devine monah la Cernica si are in grija sa gradini intregi de trandafiri, pe care le daruieste icoanelor sfintilor, marturiseste ca a ramas si atunci cu amintirea dulce a primilor sai trandafiri si cu imaginea idealizata a fetei aceleia. De altfel, am inteles ca Gala Galaction a si fost criticat, la vremea respectiva, de teologi, ca din povestioarele sale nu reiese respingerea totala a pacatului din tinerete, ci o asumare, sublimarea lui intr-o amintire aducatoare de placere, peste ani...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2010, 12:04:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu stiu, glykys, ce sa spun despre povestirea lui Galaction. Mie mi se pare foarte frumoasa ideea povestirii lui.
Dar poate depinde de cum iti amintesti de un pacat sau de o ispita. Daca iti amintesti cu nostalgie de ce a simtit atunci, sau incerci sa sublimezi.
Cred ca este valabil pentru orice experienta umana. Daca nu invatam sa trecem peste partea dureroasa, de tristete, suferinta neagra, disperare, depresie care ne trage in jos (deci, tot de pacat tine, chiar daca nu este asa de usor de definit), sa scoatem din ea ce a fost bun pentru consolidarea fiintei noastre, pentru transformarea nosatra, atunci ramanem cu mireasma pur umana care nu face decat sa ne tina pe loc. Atunci da, nu foloseste la nimic, dimpotriva, sa ne amintim de aceme miresme.
Eu ma gandesc acum, de exemplu, ca o anumita experienta de dragoste dureroasa pe care am avut-o mai demult, despre care stiu acum ca a fost in buna parte o autoinselare si o idealizare a unei persoane, m-a ajutat mult sa evoluez. Si poate fara acea experienta ar fi trebuit sa trec prin acele experiente si sa aduc in viata mea de om casatorit acele greseli, adica ele erau inscrise in mine si le-as fi facut intr-un fel sau altul - daca nu as fi idealizat atunci acel om, daca nu as fi facut atunci anumite greseli de judecata, le-as fi facut mai tarziu cu cel care avea sa-mi fie sot.

La urma urmelor, ceea ce traim acum ca fiind o cale spre Dumnezeu, atunci cand o sa fim in Imparatie o sa ni se para tot ca o ratacire partiala, in care Dumnezeu ne-a purtat si ne-a ajutat sa evoluam chiar si prin partea plina de pacate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2010, 23:04:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu daca exista moda la nunta si/sau logodna.
Exista niste traditii si niste gusturi personale.
De ex. voi stiti ca inainte fetele se maritau numai daca aveau zestre?
Iar baietii trebuiau sa aduca niste daruri fetei, familie ei.
Asa era.
De aici probabil ideea cu inelul de logodna.
Si nu inteleg de ce va deranjeaza. Este un cadou de logodna.
Logodna la biserica (separat), cu verighete...aici nu vad necesitatea si logica.
Iar nunta.
Fiecare cum vrea. Unii in cadru restrans si fara muzica, altii cu putina lume, dar cu muzica si dans, etc.
Eu una am doua placeri:
1. cununia la biserica, asa cum trebuie, dar in cadru normal (este si asa un mare stres pentru miri, mai ales pentru mireasa).
2. nunta ca petrecere
Eu consider normala, necesara si frumoasa o nunta de bun gust, cu ceva invitati (cateva rude si prieteni), cu muzica frumoasa (linistita) si dans, fara betie si nebunie, cu ceva vin si preparate. Si in Caana s-a petrecut si s-a baut vin si mancat si dansat.
Este ceva unic, este bucuria cununiei si iubirii.
Si asa, dupa aceea suntem prigoniti (in credinta) ca fiind desfranati, pacatosi si normali si s-a dus si taina cununiei, de se uita toti Sfintii (Parinti mai ales) in dormitorul nostru.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2017, 16:39:55
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
E bine ca acest inel sa fie pe mana stanga daca esti dreptace. In 24 de Vami ale vazduhului am citit totusi , crestinii nu trebuie sa poarte inel.
Eu port inele și nu cred că asta mă împiedică pe calea mântuirii. Lenea, pe de altă parte,... :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna Valitza Nunta 35 31.03.2014 23:21:21
Logodna-urgent ioana26 Nunta 15 12.09.2010 18:27:17
logodna yulik_4_u Nunta 22 27.12.2008 03:15:20
Logodna misherban Nunta 23 15.02.2008 13:51:36
Logodna amadeus2 Nunta 26 06.06.2007 12:39:31