Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 06.04.2024, 11:55:32
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
M-a surprins faptul ca nu parea relaxat cu un limbaj al corpului destul de stresat in conditiile in care Neamtu este un baiat simpatic si linistit. Simion statea pe muchia fotoliului adus de spate si cu picioarele larg desfacute iar mainile erau des inclestate.
Ar trebui sa plateasca si sa exerseze mai mult felul in care se prezinta deoarece cei ce-l privesc pot crede ca ascunde ceva cind el de fapt este mai timid.
Așa s-a comportat și se comportă tot timpul când apare la tv, probabil avînd pe restul de „conștiință” pe care îl mai are o apăsare a propriei șarlatanii. Mereu este „încrîncenat”, vorbește „scremîndu-se”, sacadat, sincopat, încercând astfel probabil să evite ceea ce i se pare lui că ar fi aberații, prostii și minciuni, și într-un mod simțit parșiv, de aici și percepția despre care ai pomenit și tu că ascunde ceva, că are ceva de ascuns, că vorbește de fapt cu multă parșivenie, încercând să își ducă mai departe stilul „parazitar”, de înșelare a oamenilor naivi, de bună credință prin mimarea șarlatanească a reprezentării unor valori, principii autentice (morale, politice, istorice sau de care ar fi).
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.04.2024, 12:08:06
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neamțu a anunțat pe 1 aprilie la Turcescu că i se va mai naște un copil, spre final de emisiune, deci are motiv să fie puțin stresat, pe lângă asta a tot fost acuzat ca e cu AUR când nu era.

Important e că se face o listă bună pt europarlamentare, mai bună decât ce au celelalte partide, iar creștinii au șansa să fie reprezentați prin unele personalități de pe liste, nu ce postură are unul, ce expresie facială are altul.
Așa, deci „cozia” ne vorbea despre încordarea lui Simion, iar tu vii să ne întorci ca la Răchitosu vorbind despre „încordarea lui Neamțu”, și evident să ne menționezi în cheie de campanie despre liste de nume și caracterul „reprezentativ” al unora care tac ca morții referitor la intențiile malefice, de influență antiortodoxă, nu doar antiromânească, care ar trebui probabil considerate riscuri foarte grave la adresa securității naționale românești, intenții despre care am vorbit și în alte rînduri.

Last edited by David_1859; 06.04.2024 at 12:21:42. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.04.2024, 13:03:30
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Au arătat și alții ce spunea Neamțu despre AUR / Simion înainte:

https://twitter.com/CostinAndriess/s...32552079860042
https://twitter.com/CostinAndriess/s...49147530404197
Neamțu avea în bună măsură dreptate când făcea astfel de afirmații la adresa lui Simion în trecut. Și eu, fără să fi auzit emisiunile sau înregistrările respective, nu am spus decât un lucru cvasi-identic cu Neamțu, anume că este ceva profund anormal din orice punct de vedere, ca un neica-nimeni să aspire să fie președinte de țară sau alt soi de înalt demnitar, avînd în vedere că nu îl recomandă absolut nimic pentru astfel de funcții, în ciuda elucubrațiilor lui Simion și ale „imnografilor” lui.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De ce s-a alăturat tocmai acum când se apropie alegerile și nu a muncit cot la cot cu ei până acum? Din contră, le-a pus bețe în roate, AUR a continuat să crească, și acum l-au adus ca să strângă numere. E ceva pragmatic și gândit la rece, Neamțu nu e om de încredere.
AUR nu este nimic altceva decât o șarlatanie ultragonflată artificial și în capcana căreia au căzut în ultimii ani, că i-au cam pus păcatele (ca să nu zic mai multe), din nefericire, și oameni care păreau verticali și care au valoare din alte puncte de vedere, dar care s-au discreditat prin lipsa de discernămînt politic și nu doar politic în asocierea lor cu această mega-escrocherie antiromânească și anticreștină, antiortodoxă.

Last edited by David_1859; 06.04.2024 at 13:08:22.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.04.2024, 13:59:40
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A înțeles miza momentului, (...)
Evident că a înțeles miza financiară și de parvenire în carieră, alături de ultraparvenitul ultragonflat G. Simion. De altfel, însuși Neamțu spunea nu cu multă vreme în urmă că se întrebau unii sau alții „din ce trăiește Neamțu”; atunci își rărise mult înregistrările pe YT, de ceva vreme însă observăm o escaladare în înregistrări, conferințe, gale etc. despre care nu cred că este nimeni informat privitor la sursele de finanțare ale lui Neamțu și ale acestor evenimente.

Pe de altă parte, ceea ce unii ori nu au observat, ori nu au înțeles ce se întîmpla, a fost că o perioadă MIHAI NEAMȚU a avut o emisiune / podcast la o televiziune la care s-a făcut și se face propagandă iudaistă, sub chipul unor învățături sau interpretări de învățături ale KABALEI IUDAICE.

Ceea ce duce la concluzia, avînd în vedere și alte considerații aduse de mine pe forum, că sînt EXTREM DE SUSPECTE ASOCIERILE CELOR DOI, ȘI NU DOAR ALE LOR, CU DIVERSE „AVATARURI” SAU INTERFEȚE ALE RELIGIEI IUDAICE.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred că ăsta e un moment când treci peste toate orgoliile și ranchiuna și răzbuni toți anii de obidă de după revoluție care ne-au adus unde suntem cu 4 milioane de oameni mai puțin numai din spor demografic negativ, aruncați în toate părțile lumii, cu rădăcinile tăiate, cu un învățământ făcut să producă culegători de sparanghel pt Germania.
Eu am înțeles din afirmațiile publice ale lui Simion, și nu doar ale lui, că el urmărește să arunce pe drumuri încă alte sute de mii de oameni din țară, care cu aceia care ar putea depinde de ei, ar putea „fi” de fapt peste un milion sau milioane de oameni afectați, stimulând evident, asemenea altor ultraliberali extremiști și antiromâni, „băsisto”-„iohaniști”, izgonirea în continuare a românilor din Țară, în paralel cu făgăduințele lui Simion de a facilita practic „înlocuirea” lor sau a unora dintre ei, să zicem așa, oricum posibilitatea unei invazii, a unei strămutări a sute de mii de cetățeni ai altui stat, aparent întîmplător Israel, prin acordarea, împotriva oricăror interese românești și chiar și creștine ortodoxe, împotriva adevărului și a legilor românești, de cetățenii unora în temeiul mega-escrocheriei „istoriografice” despre așa-zisul „trafic de ființe umane”, despre așa-zisa „vînzare ca pe vite” de către România a sute de mii de așkenazi plecați pentru împlinirea unor idealuri sioniste, nu doar a unora individuale, iar pe de altă parte despre așa-zisul „furt” al cetățeniei române de către statul român în cazurile acestor migranți.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Neamțu are un anumit electorat la care Simion nu ajunge tocmai din cauza etichetelor puse lui și atunci e un om care știe să vorbească și să atragă cel puțin 100.000 de voturi.
Nu cred că este vorba în dese rînduri despre etichete nejustificate. Oricine analizează, cercetează în spiritul adevărului și al rosturilor autentice, aproape orice din „cariera” civico-politică a lui Simion, poate să ajungă și în mod normal ar ajunge la concluzia că este un șarlatan, un escroc „civico-politic” de cea mai joasă speță.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.04.2024, 15:32:03
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 283
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...) Cine sunt acești haiduci care vor să ne apere de Simion? David_1859?
Nu știm cine sînt acești haiduci, dacă or fi, nu i-am prea văzut, mai degrabă la ordinea zilei în România sînt trădarea și lașitatea, inclusiv din partea celor despre care s-ar presupune că ar fi dintre haiduci. (În cazul lui Simion este clar că la el și „haiducia” a fost o șarlatanie, o impostură de la început până la sfîrșit, el trădând toate principiile pe care pretindea el că le-ar reprezenta.)

Avînd în vedere că în podcastul cu Neamțu, Georgică „Ciordales” se pretindea deja „împărat”, „în funcție” cumva, precizând că el încearcă să se obișnuiască cu „hainele noi ale împăratului”, deci el se consideră pe sine oarecum deja învestit și nu oricum, ci ca „împărat”, deja „uns împărat”, și avînd în vedere că mai sînt unii locuitori ai României care și ei se consideră tot felul de „regi”, „împărați”, „șefi” etc. (deci „suverani”), nu știu dacă este sau nu o întîmplare că Georgică are origini etnice înrudite cu ale acelora și eventual posibil chiar să fi fost socializat cel puțin o parte a vieții în astfel de anturaje cu origini etnice înrudite cu ale lui.

(Personal, sînt foarte convins că acest impostor și șarlatan pestilențial de cea mai joasă speță percepe orice critică întemeiată la adresa „dumnealui” drept un act de „lez-majestate”. Apropo, și Wernăr Iohannis are o tipologie asemănătoare cu a lui Simion, iar la el nesimțirea totală, disprețul total față de români s-a văzut escaladând pas cu pas de-a lungul a 10 ani, pentru că din nefericire „votanții lui” nu pricepeau că el încă dinainte probabil avea visări megalomane, dar nu avea atunci âncă posibilitatea să și le pună în practică.)

Oricum în România s-a ajuns, nu știu de când, dar este perceptibil, că nu mai poate fi adevărul reprezentat în mod autentic, cel puțin în multe sectoare importante ale societății, decât de haiduci, și cel puțin în sectoare ca politicul, bisericescul („ortodox”) acest lucru a devenit aproape o axiomă.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.04.2024, 19:48:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.996
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu am înțeles din afirmațiile publice ale lui Simion, și nu doar ale lui, că el urmărește să arunce pe drumuri încă alte sute de mii de oameni din țară, care cu aceia care ar putea depinde de ei, ar putea „fi” de fapt peste un milion sau milioane de oameni afectați, stimulând evident, asemenea altor ultraliberali extremiști și antiromâni, „băsisto”-„iohaniști”, izgonirea în continuare a românilor din Țară, în paralel cu făgăduințele lui Simion de a facilita practic „înlocuirea” lor sau a unora dintre ei, să zicem așa, oricum posibilitatea unei invazii, a unei strămutări a sute de mii de cetățeni ai altui stat, aparent întîmplător Israel,
Aha deci asta era cheia viermăielii tale pe forum, te temi că-ți pierzi postul de bugetar în care ai vacanțe cu nemiluita, weekenduri libere, vouchere pt bugetari, privilegii căcălău pe datoria publică pe care o plătesc cei care muncesc în privat.

Mai bine să stăm la masa creditorilor străini că se înființează posturi inutile, să acceptăm parteneriate civile și alte pericole, ca tu și încă 1 milion- 2 să funcționați fără să munciți ca în privat.

Dacă sunteți bun o să munciți în privat sau nici nu o să fiți dați afară, statul trebuie să fie mai suplu fiindcă scade demografic de la an la an și nu se mai justifică cheltuieli ca în anii 90.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.04.2024, 21:40:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.996
Implicit

Scriitorul Mihail Neamțu clarifică situația:
https://mihailneamtu.eu/de-ce-voi-vota-lista-aur/

În 6 decembrie 2020, eram pe un pat de spital din orașul Timișoara, fiind într-o stare de izolare totală, dar și supus unui tratament medicamentos foarte agresiv împotriva infectării cu virusul Covid-19. Așa era protocolul lui Arafat… După cum vă puteți imagina, chiar n-aveam o stare bună. Ceața mentală, bulversarea emoțională, plămânii afectați și un ficat supraîncărcat de antibiotice m-au făcut să spun lucruri pe care astăzi le regret.

Da, confirm faptul c-am făcut niște declarații violente la adresa lui George Simion, pe care liderul AUR a avut eleganța să le uite și să le ierte.
Socot, așadar, enunțurile mele lovite de nulitate.

Pentru cei interesați de anumite detalii biografice, vă reamintesc faptul că, împreună cu o echipă admirabilă de creștini, am ridicat la Timișoara cu cel puțin 5% procentul unui partid condamnat la retrogradare de incompetența strategilor din București.

În iarna anului 2020 încă dădeam crezare propagandei oficiale (lansată contra lui George Simion după modelul atacurilor Stângii la adresa lui Donald Trump) care spunea că succesul AUR se datorează unor troli din Sankt-Petersburg. După patru ani de cercetare și analiză, mi-am luat libertatea de-a face o completă reevaluare a verdictelor nefondate, pripite și puerile rostite atunci.

În 2024 sunt de o cu totul altă părere: modelul anti-democratic promovat de PSD-PNL copiază politica de monopol a lui Vladimir Putin. Creștinii au fost trădați de oligarhii PSD-PNL: sărăcie, exodul creierelor, îndatorare, uzurparea referendumului pentru familie.

Iată de ce voi vota lista care-l include pe Cristian Terheș, Claudiu Târziu, Maria Georgiana Teodorescu și atâția alți oameni valoroși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.04.2024, 21:54:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
(...)
Da, confirm faptul c-am făcut niște declarații violente la adresa lui George Simion, pe care liderul AUR a avut eleganța să le uite și să le ierte.
(...)
Asta am apreciat și eu la Simion, a venit acolo și n-a zis nimic, a lăsat capul jos și s-a smerit chiar dacă Neamțu l-a făcut în toate felurile. Se vede că nu e deloc un om mândru.

Declarația lui Neamțu nu o cred. A stat el 4 ani să cerceteze, hai să fim serioși că nu e copil mic. A vrut să vadă cum stau lucrurile, n-a vrut să muncească sau să-și compromită imaginea de intelectual fără să aibă o garanție politică.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #99  
Vechi 06.04.2024, 22:15:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.996
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta am apreciat și eu la Simion, a venit acolo și n-a zis nimic, a lăsat capul jos și s-a smerit chiar dacă Neamțu l-a făcut în toate felurile. Se vede că nu e deloc un om mândru.
George Simion știe cum să construiască echipe și știe că important nu e să fie el pe listă ci să trimită cea mai bună listă de europarlamentare din 2007 încoace.
Mâine se anunță listele la Târgoviște, fosta capitală voievodală a Țării Românești

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Declarația lui Neamțu nu o cred. A stat el 4 ani să cerceteze, hai să fim serioși că nu e copil mic. A vrut să vadă cum stau lucrurile, n-a vrut să muncească sau să-și compromită imaginea de intelectual fără să aibă o garanție politică.
Neamțu a avut declarații apreciative la adresa lui Simion și prin 2020, spunea în unele live-uri că George Simion e un om curajos, doar că ăsta de a scos ce a spus în campanie și presa ticăloasă nu prezintă obiectiv.
Ce a spus în decembrie 2020 era retorică de campanie, era și bolnav în izolare la spitalul de boli infecțioase.
Covidul chiar dădea stări de încețoșare a minții, de nervozitate, plus chimia medicamentoasă.

De fapt ei presa sistemistă și tot felul de ticăloși plătiți, îl urăsc și pe Simion și pe Neamțu, să nu uităm ce terfelit e Mihai pe youtube de Silviu Faiăr și de încă 2-3 împuțiți din siajul USR care fac cu țintă toată calomnia, să nu crească un vector de imagine conservator în rândul tineretului.

Mihai trebuie să intre în arenă, să se bată, nu să chibițeze de pe margine, a înțeles că din teren dai gol, nu din tribune și-a asumat greșelile trecutului.

Are și sclipiri, a avut curaj să recite ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane într-o vreme când corectitudinea politică pervertea caractere, a stat în anturajul deținuților politic, a fost în zona clasică a țărănismului, a fost olimpic național la filosofie pe țară, puțini din Arad au reușit:

https://www.youtube.com/shorts/mXa78IrkdSs
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 06.04.2024, 22:49:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Are și sclipiri, a avut curaj să recite ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane într-o vreme când corectitudinea politică pervertea caractere, a stat în anturajul deținuților politic, a fost în zona clasică a țărănismului, a fost olimpic național la filosofie pe țară, puțini din Arad au reușit:

https://www.youtube.com/shorts/mXa78IrkdSs
A recitat din Radu Gyr și apoi, la fel cum a făcut cu Simion, l-a făcut în toate felurile:

Citat:
La fel, Radu Gyr. Pagini memorabile sub raport estetic, dar o biografie îndoielnică. În tinerețe, omul a fost de-un oportunism jalnic. A susținut cauza legionară prin anii ’30, dar – la ieșirea din închisoare – a scris și pentru gazeta comunistă “Glasul Patriei”. Cu toate acestea strigătul din “Ridică-te Gheorghe, Ridică-te Ioane” răzbună suferința a sute de mii de plugari și chiaburi închiși de comuniști pentru un simplu motiv: dragostea de pământ și libertate.
Când am recitat “Ridică-te Gheorghe” am vrut să onorez memoria țăranilor uciși de comuniști, iar nu să cauționez aberațiile politice din tinerețea lui Gyr.
https://adevarul.ro/politica/replica...m-1107079.html

Mai bine nu mai recita nimic decât să o facă ca apoi să târască prin noroi un mare mărturisitor și un om de cultură mai mare decât o să fie Neamțu vreodată. Își permite el, un om fără vreo realizare duhovnicească, să-l judece pe Radu Gyr pentru ce a făcut după ce a fost torturat în toate felurile.

Degeaba „a fost olimpic național la filosofie pe țară”, realizările astea nu înseamnă nimic dacă te comporți ca un om de nimic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde