Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.11.2012, 13:03:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si crezi ca un barbat n-ar trebui sa stie ca "pampersii" sunt de unica folosinta (adica nu se spala) si ca "aia" care se spala se numesc "scutece"?

Te pomensti ca o fi din cauza facultatilor in exces..
1o puncte :))))
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.11.2012, 13:26:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scoala are rolul ei, bine definit, zic eu, pentru cine e cu picioarele pe pamant si vede toate problemele, reale de altfel si expuse de tine mai sus.

Problema nu e atat scoala cat parintii care nu au prea mult de oferit, dpdv educativ, propriilor copii si ii lasa pe mana institutiilor statului avand impresia ca ele sunt facute sa scoata oameni, ceea ce, asa cum am mai spus, nu este deloc asa.

Ofera un segment educational care este necesar si care din pacate nu-l poti substitui momentan cu nimic altceva.

Desigur, numarul de clase plus facultati nu echivaleaza cu educatie si din pacate, data fiind performanta invatamantului actual si foamea de bani, nici macar cu instruirea.

Insa nu cred ca e un lucru care trebuie pur si simplu respins ca fiind nefolositor, cu putina chibzuinta si pricepere chiar dintr-un lucru stricat poate iesi ceva bun.
Eu de mult nu mai sunt cu picioarele pe pamint !
Dar asta nu o spun nimanui , ci ii las pe altii sa vad daca ma sesizeaza !
A avea educatie nu insemana obligatoriu a fi cult iar aceasta din urma nu se confunda cu instructia in unul sau 2-3 domenii de activitate umana !

Despre educatie : desi am mai scris aceasta parere , o tot repet in speranta ca voi gasi un partener de discutie intr-un mod asemanator cu al meu : pe timpuri , acum 60-100 de ani , oamenii cei mai multi nu aveau cultura ci doar o strelice de instructie , dar aveau o educatie simpla, sanatoasa , bazata in totalitate pe morala ortodoxa invatindu-si/educindu-si copii sanatos/elevat astfel : mama, sa nu te faci de ris, si nici pe noi, sa nu calci in picioare bunul nume si nici renumele familiei, sa fi ascultator si supus, sa fi muncitor, sa saluti pe toata lumea si sa fi de ajutor grabnic oricarui nepuntincios sau neajutorat, sa nu clevetesti(birfa de astazi), sa nu inseli, sa nu rizi de pacatele si greselile altora, sa fi recunoscator celui ce-ti face bine si iertator celui ce iti greseste ... Asa le spuneau copiilor cind plecau de acasa pt. a merrge mai departe la scoala . Si chiar daca copii nu implineau totul , totusi ramineau multe lucruri pe care ei le faceau asemenea.
Copii aveau astfel o educatie simpla dar sanatoasa . Nu stiau cum sa procedeze in saloanele fandosite si nici cum sa imbrace fracul , cum sa foloseasca cutitul pt. peste si nici alte farafaslicuri mondene , ale lumii decadente , dar stiau de frica si rusinea de Dumnezeu , iar asta era totul !

Incepind cu comunistii , acesti copii bine educati au reusit cu timpul sa fie bine inselati de dracul si sa schimbe educatia primita cu cea comunista (a comunei) si astfel sa ii vicieze, sa ii strice ei insisi , pe proprii copii !
Educatia data de acesti dintii copii , ajunsi maturi si ei insisi cu copii , arata astfel : bai, sa fi destept bai, sa nu te calce nimeni in picioare , sa nu vi batut acasa, sa nu te lasi daca vrei sa obtii ceva , sa incerci pe orice cale sa obtii ce vrei tu , sa fi destept si sa sti sa te invirti in lumea asta curva ... s.a.m.d.

Astfel s-a ajuns in ziua de astazi , cu acesti confrati printre noi, cu o asemenea societate si cu oameni care sunt convinsi ca ei au educatie !

Despre a fi cult : .....
Despre a fi instruit ...

si confuziile voite pe care naimitii si carentatii propriilor parinti si a sistemului educational institutionalizat din ziua de astazi voi posta mai pe seara !


Este adevarat ca scoala din ziua de astzi are rolul ei deoarece nu exista o concurenta serioasa , o alternativa privata sau tot institutionalizata (pusa pe picioare de exemplu de Biserica Ortodoxa) care sa ii arate putregaiul tolerat dar mai ales APRECIAT de multi visatori (ca sa nu le spun chiar pe numele lor !)si ori sa o ajute sa se reinnoiasca ori sa ii cinte prohodul .
Iacata de ce in ziua de astazi scoala institutionala mai are inca un rol !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 02.11.2012 at 13:31:40.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.12.2012, 18:36:18
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Question

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Adica , defapt , dumneata pui problema cum este sa se casatoreasca tata cu fiica , sau mama cu fiul (mai rara aceasta varianta deoarece femeile mature sunt deobicei chiar mature) si cind spun aceasta nu ma refer strict la incest !
Pai cred ca din formularea mea intelegi cit este de grav.

Iar daca te intereseaza ce spun canoanele bisericii ortodoxe (caci scrisa este aceasta norma si nu vorbe in vint !)afla ca ea nu da binecuvintare de cununie la o diferenta mai mare de 10 ani intre parteneri , tocmai din considerente morale (unei asemenea fete ai putea sa ii fi tata si ca atare trebuie sa te comporti cu ea intocmai si nu ca un iubit devenind un om fara judecata tocmai la o virsta semnificativa!).

Sa nu te pacaleasca aspectele decupate din VT precum patriarhii sau si alti venerabili care la virste inaintate si-au luat sotii tinere . Atunci , pe vremea aceea asa a ingaduit Dumnezeu, precum a mai ingaduit si multe altele, aparent nefiresti (casatoria intre copii lui Adam si ai Evei, fete care s-au culcat cu socrii lor si au procreat , s.a.m.d.) dar aceasta ingaduinta a fost pe un timp limitat si nu este perpetua . Acum canoanele spun clar ce si cum se face .
Dar nu mare ar fi mirarea ca sa si gasiti un preot care sa nu cunoasca canoanele sau si mai grav, sa le ignore , si sa va cunune , omorindu-va astfel sufletele!
Dar ce , medici care nu cunosc bine canoanele medicinii sau care , si mai rau, le ignora si actioneaza asupra pacientilor provocindu-le suferinta sau moartea trupului , nu ati vazut ? Oho, sunt cu gramada !
Sau profesori care necunoscind , in primul rind, canoanele pedagogiei ca si pe cele sociale din domeniu , aplica elevilor ,,tratamente" prohibite provocindu-le neplaceri, traume sau chiar suferinte fizice...

Deci nu este de mirare sa gasiti un preot care in loc sa va sfatuiasca corect si bine rusinindu-va pe voi , in primul rind, pt. cutezanta celui mai in virsta dintre parteneri , de a-l atrage pe celalalt intr-un ,,joc" afectiv-emotional murdar si imoral (in loc sa se comporte parental, cu multa judecata si discernamint)... deci care in loc sa va ,,consilieze" corect , va da apa la moara si va aproba tot ce voiti si cereti voi !

Lumea este plina de femei si de barbati , duhneste ... astfel incit nu este nevoie si nici ingaduit sa procedam cu gesturi extreme !

NB: eu am extins discutia chiar pina la cererea cununiei , dar bine inteles ca vietuirea impreuna intre asemenea oameni, adica curvia lor consimtita si perpetua, daca s-a produs, este un lucru care ii situeaza inafara bisericii (ca orice pacat dealtfel , numai ca pacatul desfrinarii este unul ,,de moarte", adica f. grav) , iar de aici , 'or vedea ei cu se capatuiesc !
Ce barbat poate fi tata la varsta de 10 ani?!!!
In plus, diferenta de varsta intre Sfintii Ioachim si Ana a fost de 12 ani.
Eu cred ca se poate merge pana la o diferenta de maxim 18 ani.

Last edited by ciresica; 24.12.2012 at 18:53:43.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.12.2012, 19:47:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Ce barbat poate fi tata la varsta de 10 ani?!!!
In plus, diferenta de varsta intre Sfintii Ioachim si Ana a fost de 12 ani.
Eu cred ca se poate merge pana la o diferenta de maxim 18 ani.
Eu cred urmatoarele :

- daca omul este unul induhovnicit atunci se face pogoramint si se accepta ca diferenta de virsta sa fie de maxim 81 de ani .
- desi traditia BO da niste indicii despre virstele sfintilor Ioachim si Anna va multumesc ca citind cu atentie ati descoperit chiar o diferenta de virsta precisa intre ei , de 12 ani . Marturisesc ca pina acum nu cunosteam aceasta informatie .
- dvs. v-ati gindit la sex cind spuneati ca un baiat nu poate fi tata la virsta de 10 ani .
Eu cind am postat m-am gindit moralmente, ca un tinar de 25 de ani este mult mai matur decit o pustoaica de 15 ani , la minte si la moralitate , desigur putind fi privit precum un parinte fata de partenera lui inocenta.
La virstele extreme, cum spuneti de cea de 10 ani sau mai ales de 70 de ani barbatul si 60 de ani femeia , nu se mai pune aceasta problema , ca de altfel nici cea a sexului... in extrem de multe cazuri !
Doar cei care si-au facut din propriul sex un idol si i se inchina lui, apeleaza si la 76 de ani la tot felul de medicini orientale sau occidentale doar , doar, sa-si mai vada o data implinit hatirul obsesiv si neavenit, pozind in macho .
De f. multe ori la asemenea virste batrinii duhnesc de artroza, de insuficinete circulatorii mai peste tot , de diabet, de scaderea vederii incit poarta ochelari gen "fund de borcan", le atirna pieile peste tot, sunt plini de varice , de dermatita ocra de involutie, de piele marmorata sau cu desen capilar pletoric, proteze dentare deficitar facute incit au o halena respingatoare, au maladii cardiace care ii pot imbolnavi de deces chiar in timpul travaliului sexual (precum actorul Octavian Cotesc cu amanta sa balerina )cu sudoratie si secretie de sebum al pielii care nu mai miroase a viata, a flori, a parfum de cimp (ca la tineri) ci a pamint, a imortele, a putregai (excelenta comparatie si subiect aratat intr-o predica de IPS JUSTINIAN Chira), dara-mi-te sa mai indrasnim sa punem problema de casatorie cu o diferenta de maxim 18 sau 15 sau 10 ani !
Desi eu am exemplificat modificarea/deteriorarea trupului catre virsta de 70 de ani , in realitate, ele sunt manifeste inca de la 45 de ani , in special pt. femei .


Dar este destul , sa nu uitam ca noi privim totul dpv al ortodoxiei.
Altminteri ne stricam seara daca continuam sa observam cit mai profund evolutia fizica a corpului uman in timp ca si preocuparea de a inchega o familie oricind iti vine tie si mai ales netinind cont de nimic .

Este parerea mea !
In realitate , barbatii cer tot timpul ce vor ei si cum vor ei , dar mai trist este ca de fiecare data se gasesc si femei care accepta intocmai .
Chiar Charlie Chaplin s-a casatorit la 81 de ani cu o tinara de 19.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.12.2012 at 16:17:57.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.01.2013, 22:43:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

M-am lamurit asupra faptului ca diferenta de varsta nu reprezinta nicio problema. Cum ? Recitind cronologia vietii lui Stefan cel Mare, propus ortodocsilor ca sfant. Inte el si (pen)ultima sa sotie, Voichita, diferenta de varsta depasea 20 de ani, astfel ca putea usor sa-i fie tata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.01.2013, 23:21:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In realitate , barbatii cer tot timpul ce vor ei si cum vor ei , dar mai trist este ca de fiecare data se gasesc si femei care accepta intocmai .
Foarte adevarat,multumim frate Zaharia!
Daca as fi spus-o eu ca femeie,as fi fost catalogata ca feminista sau misandra.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.01.2013, 23:11:52
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu o sa scriu ceea ce cred eu... Pentru mine conteaza diferenta de varsta pentru ca aceasta are legatura cu mentalitatea. Intr-un fel gandesti la 25 de ani, altfel la 50 de ani. Si sa nu uitam ca iubirea, la un moment dat, nu inseamna numai sa te ti de mana cu cineva, inseamna si sa ai copii. Iar o diferenta mare de varsta poate sa duca la a nu a mai avea mostenitori. Eu nu as putea sa imi impart viata cu un om cu 24 de ani mai mare decat mine. Diferenta maxima de varsta pe care as accepta-o ar fi de +5 ani. Nu ii judec pe cei care accepta diferente mai mari, insa trebuie ca la mijloc sa fie o mare si adevarata iubire.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 29.03.2013, 18:42:18
Sonrisa Sonrisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit va multumesc pentru sfaturi.

Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa aibe o relatie cu un partener cu o diferenta atat de mare de ani.Uneori nici mie nu imi e usor. Acum avem un copilas din mila Lui Dumnezeu. dorim sa ne casatorim la biserica,el este catolic,eu ortodoxa. Ar fi dispus sa se boteze la ortodocsi.Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56