Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2013, 13:54:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 1 octombrei 2013

1 octombrie 2013 va fi o zi ca oricare? De ce Rusia si SUA se asteapta la un dezastru in jurul acestei date? E o alarma falsa ori are o baza reala?

http://www.telegrama.ro/actualitate/...octombrie-2013

Last edited by antoniap; 18.09.2013 at 13:57:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2013, 14:06:28
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca te gindesti la ceva planificat de "baieti", fii sigura ca e alarma falsa. Ei sunt prea destepti pentru a da un clou "maselor/sclavilor/inamicilor". Efectul oricarei lovituri de stat, si in genere, al oricarei actiuni de genul, este multiplicat cu un factor apreciabil de imprevizibilitatea sa. De ce crezi ca i se zice "lovitura"? Lovitura este, prin definitie, ceva spontan si rapid.
Iar daca te gindesti la un dezastru natural...poate veni cind vrea Cerul, nu cind credem/vrem/stim noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2013, 14:06:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Auzisem ceva de un satelit de vreo 10 tone rămas fără control pe orbită. Și care ar cam răspunde chemării pământului. Numa' că nu prea știu unde-o să facă pleosc.
Dacă despre aia e vorba.
Dacă nu, Dumnezeu știe el mai bine ce și cum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2013, 15:55:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Pe 1 octombrie este si sarbatoarea Acoperamantului Maicii Domnului. Sa nadajduim in ajutorul Maicii noastre si in bunatatea Sa: Sub milostivirea Ta scapam, Nascatoare de Dumnezeu… Bucura-te, bucuria noastra, acopera-ne pe noi de tot raul cu cinstitul tau Acoperamant!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2013, 05:42:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
1 octombrie 2013 va fi o zi ca oricare? De ce Rusia si SUA se asteapta la un dezastru in jurul acestei date? E o alarma falsa ori are o baza reala?

http://www.telegrama.ro/actualitate/...octombrie-2013
Eu de 5 ani aștept.

18. Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.
19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
20. Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.(Mc13,18-20)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2013, 20:22:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.

Da, e posibil ca unii sa doreasca sa se joace cu nervii nostri. Cu ochii dupa comete, nu mai vedem scumpirile la gaze.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2013, 00:06:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ce, n-au fost suficient de satisfăcătoare testele pentru 21 dec 2012 și au amînat evenimentul final pe august 2013, apoi pe octombrie? Glumesc...

Rușii, americanii, parcă norvegienii sau altă țară nordică și poate nu numai ei au construit și cumpărat buncăre pentru 21 dec 2012. Nu mă miră că acum cumpără conserve.

Pe ultimatesurvival.net scrie de o navă care se îndreaptă spre noi, că de fapt nu ar fi cometă. Ceva de genul navelor de război romulane din Star Trek. Poze făcute cică de telescopul Hubble și de altul din Arizona, trecute pe la NASA probabil...

Nu numai copiii au nevoie de povești, ci și cei mari.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2013, 00:17:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Auzisem ceva de un satelit de vreo 10 tone rămas fără control pe orbită. Și care ar cam răspunde chemării pământului. Numa' că nu prea știu unde-o să facă pleosc.
Dacă despre aia e vorba.
Dacă nu, Dumnezeu știe el mai bine ce și cum.
Dragoș,

Am înțeles că are dimensiunile unui autobuz, deci cred că are mult mai puțin de 10 tone. Oricum cea mai mare parte va arde în spațiu și probabil că se va anunța în media cam pe unde vor cădea resturile.

Ăștia spun că:

Total of satellites or fragments monitored: 6876.
Space junk next to Re-entry: 62.

Based in orbital evolution model and Solar Flux 135 (SF=135), the next space junk predicted to fall is COSMOS 2251 (Obj. 34403U), forecast to reenter in 20 Sep 2013 at 09h00 UTC +/- 8 hours. To see where this object is expected to fall click here
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2013, 13:52:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce, n-au fost suficient de satisfăcătoare testele pentru 21 dec 2012 și au amînat evenimentul final pe august 2013, apoi pe octombrie? Glumesc...

Rușii, americanii, parcă norvegienii sau altă țară nordică și poate nu numai ei au construit și cumpărat buncăre pentru 21 dec 2012. Nu mă miră că acum cumpără conserve.

Pe ultimatesurvival.net scrie de o navă care se îndreaptă spre noi, că de fapt nu ar fi cometă. Ceva de genul navelor de război romulane din Star Trek. Poze făcute cică de telescopul Hubble și de altul din Arizona, trecute pe la NASA probabil...

Nu numai copiii au nevoie de povești, ci și cei mari.
E greu de prevazut daca si ce se va intampla in lunile urmatoare. Se poate sa nu fie nimic, dar sa avem in vedere si simularea Apocalipsei prin tehnologia moderna.

Trezvia e buna, caci ne putem ingrijora pentru posibilitatea de a muri nepocaiti. Si putem muri in orice zi. Panica, insa, nu mai e crestineasca. Ce avem pe care sa nu-l fi primit de la Dumnezeu?

Ce intelept a fost Iov cand a spus:

,,Domnul a dat, Domnul a luat,
Fie numele Domnului binecuvantat!''
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2013, 22:20:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ce am mai gasit pe aceasta tema:
http://www.naturalnews.com/042211_Ob...n_workers.html
Reply With Quote
Răspunde