Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2009, 13:42:40
luciandumitrescu07 luciandumitrescu07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 9
Implicit Sprijin in luarea unei decizii

Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2009, 13:50:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb NU divort!

Offff, domnule, acestea sunt ispite evidente! Intorceti-va acasa cu un buchet de flori si spuneti-i ca pentru juramantul facut in fata Domnului sunteti dispus sa uitati acest moment trist care va intuneca casnicia. Discutati ce probleme aveti, poate mai vechi si mocnite, si duceti-va apoi la duhovnic impreuna. Rugaciunea sa nu va lipseasca pentru ca mult folos aduce in inlaturarea ispitelor!

Domnul sa va ocroteasca, iar Maica Sfanta sa-i dea minte treaza sotiei ca impreuna sa puteti invinge toate cate sunt pe bratele crucii voastre unite!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2009, 14:17:44
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pana la casatorie n-ati avut probleme deloc? pentru ca daca e asa, tind sa cred ca e o ispita.
Eu as recomanda sa comunicati cat de mult cu sotia, intrebati-o ce isi doreste, ce ati putea sa-i oferiti, daca o nemultumeste ceva. Ati spus doar ca s-a indragostit, dar pentru dumneavoastra ce simte, ce insemnati pentru ea? Comunicati neaparat.
Si mai scrieti-ne aici. Avem nevoie de mai multe informatii.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2009, 14:25:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rezolvarea la o problema de acest gen nu o gasesti stand de vorba cu noi, ci cu ea si duhovnicul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2009, 16:13:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vai de mine, ce tampenie cu internetul asta !
Nuuuuuu, nu divortati caci asta poate fi o mare inselare, ma mir cum de sotia dumneavoastra se preteaza la astfel de amagiri, care nu pot fi concludente prin intermediul virtual. Trebuie sa fii imatur ca sa divortezi pe premiza unei relatii virtuale, sau poate ca aceasta s-a si concretizat in mod fizic, dar, chiar si asa nu pot sa dai vrabia din mana pe cea de pe gard...cum se spune.
Este o vorba, boala lunga, moarte sigura, asa ca nu inteleg de ce, mai ales in ziua de astazi, cuplurile vorbesc 8-10-12 ani pana ajung sa se casatoreasca, nu este indicat asa ceva fiindca timp de 8 ani poti aluneca deja in rutina care te poate indemna sa renunti.
ACUM, MAI DEPINDE SI DE RELATIA CARE EXISTA INTRE VOI, GOLURILE EI, NEMULTUMIRILE SI PROBLEMELE RAMSE NEREZOLVATE, CARE POATE ACCENTUA DORINTA DE EVADARE IN BRATELE ALTCUIVA.
Personal, cred ca ar trebui sa lasi orgoliul si ranirea la o parte, sa ai rabdare, caci rabdarea desavarseste lucrurile, sa nu actionezi in nici un fel , fiindca nu ai nimic de pierdut, daca tot te doare acest lucru, trebuie sa actionezi in asa fel incat sa ai rabdare cu sotia ta, sa comunicati, sa-si dea seama singura de ceea ce simte pentru individul respectiv,astfel o sa-ti fie recunoscatoare pentru rabdarea si intelegerea de care ai dat dovada.
Oricum ar fi, aveti rabdare unul cu celalalt si nu divortati, nu fara sa incercati a mai salva casnicia...nu va lasati batuti pentru o chestie care poate sa fie, in cele din urma, efemera.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2009, 16:56:08
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Înteleg ca nu aveti copii asa ca eu zic sa divortati. Daca ar fi cazut doar trupeste în pacatul adulterului ar fi fost mai putin grav decât sa spuna ca îl iubeste pe acela; înseamna ca totul s-a terminat între voi sau ca nu a fost dragoste adevarata.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2009, 17:26:57
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Scuza-ma ca te intreb:Dar mai depinde de tine ?!Conteaza pentru ea ce vrei tu sa faci?Ea ce vrea sa faca?!
Acum sta acasa si-si smulge parul din cap de durere ca ai plecat , sau sta pe messenger cu barbatul de care e indragostita?! Sau mai rau...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2009, 20:19:53
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciandumitrescu07 Vezi mesajul
Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.
Duhovnic, duhovnic, duhovnic... Va trebuie un duhovnic sporit, poate unul dintr-o manastire. Dumnezeu sa va ajute sa ramaneti impreuna si sa treceti peste ispita asta. Suna a mofturi copilaresti (actiunile ei). Mergi la o manastire si cauta un duhovnic. Dumnezeu ti-l va scoate in cale daca iti doresti cu sinceritate si cu seriozitate sa asculti de Dumnezeu si de Biserica.

Povestea suna groaznic de similar cu ce imi povestea un parinte: "Am cunoscut un caz, au stat impreuna (in pacat) vreo 6-7 ani, apoi s-au casatorit, insa imediat dupa casatorie au aparut problemele si gata vroiau sa divorteze! Asta din cauza ca au facut pacate traind impreuna necununati atatia ani, si apoi dupa cununie, cand trebuie sa le ispaseasca, sa-si duca crucea, nu mai vor..."

Bogdan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 12:22:55
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Rezolvarea la o problema de acest gen nu o gasesti stand de vorba cu noi, ci cu ea si duhovnicul.
Costele ,ce suflet curat ai ! ..Bun sfat i-ai dat ..ramane sa vrea si ,, ea ,, sa mearga la duhovnic ! Doamne ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2009, 15:53:07
luciandumitrescu07 luciandumitrescu07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 9
Implicit sprijin in luarea unei decizii

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Scuza-ma ca te intreb:Dar mai depinde de tine ?!Conteaza pentru ea ce vrei tu sa faci?Ea ce vrea sa faca?!
Acum sta acasa si-si smulge parul din cap de durere ca ai plecat , sau sta pe messenger cu barbatul de care e indragostita?! Sau mai rau...
din pacate pentru mine nu stiu/nu vreau sa stiu ce face...probabil ca nu isi smulge parul din cap, deoarece am vazut-o destul de linistita si relaxata...deci concluzia singura este de la sine inteleasa. Nu regreta nimic, asa cum singura spune si nu vrea sa dicteze nimic sentimentelor, asa cum sustine tot ea ca sentimentele nu se pot dicta. La aceste cuvinte, la auzul acestor cuvinte ce mai poti spune tu ca barbat? Ti-e deja destul de greu sa accepti ca le auzi, darmite sa le mai si insusesti...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08
ceva interesant(decizii dificile) Patrie si Credinta Morala Crestina 11 01.11.2011 18:10:51
Titlul unei carti caliyo Biserica Romano-Catolica 8 29.06.2010 23:41:15
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 10:35:36
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42