Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 29.02.2012, 08:50:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
N-am fumat chiar 25 de ani, doar vreo 15. recunosc. De cand m-am lasat de asemeni am mai bagat vreo 4-5 tigari, la nervi, dar mi s-a parut ca au un gust ingrozitor. Iar in prima perioada, spre a nu risca un atac de panica am avut la mine un pachet cu ceva tigari, in caz de urgenta. Majoritatea le-am dat colegilor care mi-au cerut, doar 2 le-am fumat eu (in vreo 2 luni), si dupa aia nu mi-am mai luat. Recunosc ca mai simt nevoia cateodata, dar nu asa acut. Noroc ca sunt asa de scarboase, nu stiu cum de nu mi-am dat seama atata timp...
Eram convinsa ca ai in jur de 20 ani!
Toate mesajele ti le-am scris cum i-as scrie unei persoane la varsta studentiei.
Iarta-ma daca te-a ofensat atitudinea mea.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 29.02.2012, 11:09:22
flori01 flori01 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Mesaje: 1
Implicit fumatul

Fumatul este un viciu, un viciu de care nu poti scapa fara credinta si fara ambitie. Si eu am fumat vreo 30 de ani si am constatat ca imi fac rau singura, cheltui banii munciti de mine pe ceva care imi distruge sanatatea. Crestineste, fumatul este un pacat. Astea doua lucruri m-au motivat foarte tare sa renunt la fumat. Metoda este foarte simpla - "de maine nu mai beau cafea si nu mai fumez"! Asta am spus in 11.12.2011. Bautul cafelei este un incitator foarte puternic de a te ispiti sa-ti aprinzi o tigara. Dupa o luna, m-am testat, am incercat sa beau o cescuta de cafea si cand am ajuns la jumatate a aparut si dorinta fumatului. Deci, renunta si la cafea! Va doresc sa aveti multa credinta, ambitie si succes!
Reply With Quote
  #163  
Vechi 29.02.2012, 12:05:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eram convinsa ca ai in jur de 20 ani!
Toate mesajele ti le-am scris cum i-as scrie unei persoane la varsta studentiei.
Iarta-ma daca te-a ofensat atitudinea mea.
Mersi! As vrea eu sa-i mai am...Dar cu siguranta la varsta aia n-as fi ascultat de nimeni, as fi crezut ca sunt eu mai desteapta. Sti cum se spune, da-i Doamne omului mintea cea de pe urma. Oricum sfaturile tale sunt binevenite.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 29.02.2012, 12:09:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Subscriu. Eu nu mai fumez de un an si cu toate astea cand intru in biserica hainele inca imi miros a tutun... e drept ca in casa inca se mai fumeaza, din pacate. Dar pe de alta parte la fel de neplacut este orice alt miros (neplacut, se intelege- de alcool, de transpiratie...) emanat de orice persoana care vine asa la biserica (mai ales ca femeie).
Cand m-am lasat, nu a fost nici pe departe atat de greu cat ma asteptam, insa sa nu credeti ca a venit fara un pret al ei. Dar cu timpul am realizat, pur si simplu, ca fumatul nu aducea absolut nici un folos in nici o situatie (asa cum nu aduce nici alcoolul, nici sexul - ca activitati in sine; altceva e cand bei un pahar la masa cu cei dragi sau cand... ma intelegeti).
Dar cred ca cel mai important lucru pe care trebuie sa il intelegem e ca fumatul e un pacat impotriva propriului nostru trup, prin care distrugem, in timp, ceea ce ne-a dat Dumnezeu, "templul Duhului sfant"; sau chiar daca nu suntem credinciosi, tot trebuie sa intelegem ca daca ne distrugem corpul o sa avem de suferit mai tarziu.
Poate ca sa va fie mai usor, aveti nevoie de un "trigger". O
Si ceea ce e important si am uitat sa specific, m-am intrerupt brusc din scris, este faptul ca veti simti ca v-ati eliberat de o povara, lucru pe care de putine ori avem ocazia in viata sa-l simtim...
PS : daca fumatul era singura chestie care ma oprea de la impartasit, poate as fi avut si mai multa ambitie ...
Reply With Quote
  #165  
Vechi 01.03.2012, 21:04:06
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Relatii sexuale in afara casatoriei

Ia ziceti-mi si mie asa repede:

Daca doi tineri au relatii sexuale in afara casatoriei, mai pot ei sa se impartaseasca, dupa ce s-au spovedit? Cu multumiri.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 01.03.2012, 21:30:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Ia ziceti-mi si mie asa repede:

Daca doi tineri au relatii sexuale in afara casatoriei, mai pot ei sa se impartaseasca, dupa ce s-au spovedit? Cu multumiri.

Pai noi iti spunem repede, sa intrebi tot repede preotul, duhovnicul... Nu noi suntem cei care dam dezlegare...
Si noi avem nevoie de dezlegarea duhovnicului... fiind pacatosi si nevrednici.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 01.03.2012, 22:02:09
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit daca ai relatii sexuale cu cineva nefiind casatorit cu persoana aceea

Deci daca faci una ca asta, 7 ani nu mai poti sa te impartasesti XD.

Duhovnicul meu asa mi-a spus ca trebuie sa fac, dar recent cineva de pe acest forum mi-a replicat ca nu, ca daca te spovedesti ai voie sa te impartasesti XD.

Pentru cine vrea sa afle mai multe

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.03.2012, 22:22:59
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Tot despre impartasanie

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm

Deci daca iti saruti sotia acolo unde nu trebuie, ia-ti gandul de la impartasanie pentru 15 de ani ... si daca ascunzi asta si te impartasesti .... uuu ..... nu iei impartasanie, iei osanda !

"Preacurvarii (Cei căsătoriti, desfrânând cu persoane străine căsătorite se numesc preacurvari.) , homosexualii (Homosexuali se numesc aceia care desfrânează anal bărbat cu bărbat sau bărbatul cu sotia lui desfrânând in chipul arătat mai sus.), cei care se împreună cu dobitoacele, cei ce se împreună cu femeile lor peste fire (împreunarea peste fire este atunci când bărbatul sau o femeie îsi fac demonica plăcere sarutându-se unde nu trebuie.), 15 ani să nu se împărtăsească."

Deci daca esti homo sau iti saruti sotia acolo unde nu trebuie, tot dracu ala e, ptiu drace!!!

Last edited by androneo; 01.03.2012 at 22:26:43.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 02.03.2012, 09:32:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fumatul este mai mult o robie a unui duh necurat, decat o dependenta fiziologica.
Pentru eliberare, este nevoie de vointa, de pocainta si de smerenie inaintea lui Dumnezeu.

Impartasania luata intre doua tigari este foc mistuitor, iar nu tamaduire.
Daca se fumeaza insa, macar sa fie cu zdrobire de inima, pentru robia in care se afla sufletul si trupul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #170  
Vechi 02.03.2012, 10:13:57
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Fumatul - impediment la Sfanta Impartasanie !

Ma intemeiez in prezenta argumentare pe:

"Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi ? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." (I Cor. 3, 16-17)

Vedeti si: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14648

In Biserica este Iisus Hristos, da ? Este templul Lui Dumnezeu, nu ? Acolo se fumeaza ? Nu ! Iti spune constiinta ca ar fi foarte in neregula sa fumezi in biserica, nu ? Acolo, eventual, se tamaiaza, cu miresme bine mirositoare, simbol al rugaciunii care se inalta la Dumnezeu si al darurilor Duhului Sfant, nu-i asa ?

Pai, ce vrednicie si cu ce demnitate te impartasesti daca tu iti gasesti placere in fumat ? Fumatul, am putea echivala, ca si anti-hristul, este o imitatie draceasca a tamaiei, nu ? Este tamaia dracilor ? Logic.

Deci... in ce ne regasim linistea si pacea interioara ? In fumat, sau in Hristos. Putem sluji la doi domni ? Ce zice Noul Testament ?

Intrebare ? Cei care, fumatori fiind, s-au impartasit, ce parere au de:

"Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați." (I Cor. 11, 29-31)

Sa va fie de folos !

P.S.: nu eram nici eu strain de acest pacat...
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)

Last edited by alexmatei; 02.03.2012 at 10:17:51. Motiv: Sfanta Impartasanie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08