Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.08.2010, 14:13:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

V-am mai intrebat o data, si vad ca preferati sa ocoliti raspunsul:

Folositi in permanenta peroana intaia plural - dumneavoastra vorbiti in numele intregii Biserici Ortodoxe ?! Daca da, cine v-a acordat aceasta autoritate ?

Ati spus mai sus - "Nu ne plac cartile catolice" - cate carti de teologie catolice ati citit ?

Ati spus mai sus - "Nu ne place Liturghia lor scurtata" - la cate Liturghii Novus Ordo sau Tridentine ati participat ?

"Nu ne place orga" - idem, cate cantari sfinte cu acompaniament de orga ati ascultat ?

Si, in general, ce va face sa credeti ca Adevarul e o chestiune care tine de "placut" ?!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.08.2010, 14:18:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ina una,ca mi-ati amintit: Nu ne place limbajul latin si termenii folositi de catolici.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.08.2010, 14:28:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Mi se pare ca trebuie sa explic ca la copiii mici:

1.Am folosit experesia nu ne place,care poate fi usor echivalata,in acest caz,cu nu suntem de acord.

2.Folosesc pluralul,avand in vedere toate luarile de pozitie ,similare cu ale mele,luate de fratii ortodocsi,plus luarile de pozitie similare a Sfintilor Parinti.

3."autoritatea" mea este una de forum,nu cred ca se duce mai departe,nu va ingrijorati...
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.08.2010, 15:36:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Talking

Chiar as fi curios sa-mi explicati de ce nu sunteti de acord cu limba latina. Aceasta, tinand cont ca sunteti un credincios al Bisericii Ortodoxe Romane.

Daca ati fi trait in Evul Mediu, ce lima ati fi preferat sa auziti in biserica: slavona sau latina ?

Oricum, nu trebuie sa va faceti griji, caci Liturghiile in Biserica Catolica se celebreaza in limba vernaculara.

Mai mult, toate elementele de liturgica ce "nu va plac" dumneavoastra, cum ar fi orga, bancile, statuile, impartasania cu o singura specie, celibatul preotilor, sunt specifice cultului latin.

Daca cineva doreste, cu sinceritate, sa se intoarca la adevarata Biserica a lui Isus Cristos, are posibilitatea sa o faca pastrandu-si cultul bizantin, in cadrul BRU.

Last edited by Erethorn; 17.08.2010 at 15:39:15.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.08.2010, 15:38:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Daca cineva doreste, cu sinceritate, sa se intoarca la adevarata Biserica a lui Isus Cristos, are posibilitatea sa o facai pastrandu-si cultul bizantin, in cadrul BRU.
Minciuna...
Reply With Quote
  #136  
Vechi 17.08.2010, 15:46:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Chiar as fi curios sa-mi explicati de ce nu sunteti de acord cu limba latina. Aceasta, tinand cont ca sunteti un credincios al Bisericii Ortodoxe Romane.

Daca ati fi trait in Evul Mediu, ce lima ati fi preferat sa auziti in biserica: slavona sau latina ?

Oricum, nu trebuie sa va faceti griji, caci Liturghiile in Biserica Catolica se celebreaza in limba vernaculara.

Mai mult, toate elementele de liturgica ce "nu va plac" dumneavoastra, cum ar fi orga, bancile, statuile, impartasania cu o singura specie, celibatul preotilor, sunt specifice cultului latin.

.
Romana nu e acelasi lucru cu latina.
Nu suntem in Evul mediu.
Nu stiu ce inseamna si nu-mi place cuvantul "vernaculara"
Daca sunt specifice cultului latin,sa fiti sanatosi,noi avem cultul bizantin.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 17.08.2010, 15:49:54
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Haideti, domnule, ca nu e asa de greu. Va inteleg ezitarile, dar stim atatea exemple, chiar de sfinti, care s-au nascut si crescut in afara Bisericii... Sfantul Duh poate ajuta pe oricine.

In principiu nu sunt de acord cu prozelitismul activ; sunt de parere ca pentru oricine are dorinta sincera de Adevar, si este dispus sa priveasca dincolo de prejudecatile ce i-au fost inoculate, Adevarul in ce priveste Biserica lui Cristos se va releva de la sine.

In cazul dumneavoastra, insistenta cu care tineti sa discutati despre Biserica Catolica reflecta fara indoiala un interes real. Probabil este primul pas al calatoriei catre "acasa". Va trebui doar sa va faceti curaj si sa priviti lucrurile si pe langa prejudecatile dumneavoastra. Stiti ce a spus Mantuitorul - "Dacă ați fi orbi n-ați avea păcat. Dar acum ziceți: Noi vedem. De aceea păcatul rămâne asupra voastră."
Reply With Quote
  #138  
Vechi 17.08.2010, 15:52:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Haideti, domnule, ca nu e asa de greu. Va inteleg ezitarile, dar stim atatea exemple, chiar de sfinti, care s-au nascut si crescut in afara Bisericii... Sfantul Duh poate ajuta pe oricine.

In principiu nu sunt de acord cu prozelitismul activ; sunt de parere ca pentru oricine are dorinta sincera de Adevar, si este dispus sa priveasca dincolo de prejudecatile ce i-au fost inoculate, Adevarul in ce priveste Biserica lui Cristos se va releva de la sine.

In cazul dumneavoastra, insistenta cu care tineti sa discutati despre Biserica Catolica reflecta fara indoiala un interes real. Probabil este primul pas al calatoriei catre "acasa". Va trebui doar sa va faceti curaj si sa priviti lucrurile si pe langa prejudecatile dumneavoastra. Stiti ce a spus Mantuitorul - "Dacă ați fi orbi n-ați avea păcat. Dar acum ziceți: Noi vedem. De aceea păcatul rămâne asupra voastră."
Nu am nici o ezitare si nu doresc nici o secunda sa ma duc la catolici,nu mai insinuati lucruri din astea.
Am scris pe acest topic pentru ca sa incerc sa va mai deschid ochii,dar se pare ca asta e o utopie.Poate pur si simplu,am pierdut timpul.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 17.08.2010, 15:53:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Domnilor ,haideti sa sintetizam ce nu ne place la catolici,ca sa nu le mai treaca prin cap sa se "uneasca" cu noi.

1.Nu ne plac bancile,noi preferam sa stam la Liturghie in picioare.
Nu vă oprește nimeni. În prezent e obligatoriu să stați în strane ? Sau puteți să stați și în picioare ? Ei bine, tot așa e și la catolici.

Citat:
2.Nu ne place lipsa postului,noi respectam si credem in postul dat de Biserica Ortodoxa.
Tocmai am ieșit din binecuvântatul post catolic al Maicii Domnului.

Citat:
3.Nu ne place orga ,noi preferam cantarea corala.
Nu există orgi la catolicii răsăriteni. De fapt, nu a existat orgă nici la catolicii apuseni, până în urmă cu câteva secole. Se cânta "a capella", așa cum se cântă la răsăriteni.

Citat:
4.Nu ne place celibatul impus la preoti,care au dus la atatea probleme,la pedofilie si curvie.
Dar preoților noștri nu le impune nimeni nici un celibat. Parohul meu a rămas văduv, iar protopopul meu este căsătorit, soția lui e o preoteasă minunată, cu mult interes pentru copiii parohiei. Doar arhiereii se aleg dintre cei cărora "li s-a impus celibatul" cum spuneți, ca să aibă mai multă vreme pentru eparhiile lor.

Citat:
5.Nu ne place ca se impartasesc numai din ostia care semnifica Trupul Domnului.Noi ne impartasim si cu Sangele Lui.
Exact așa facem și noi.

Citat:
6.Nu ne place Liturghia lor scurtata,si care se face de mai multe ori pe zi,noi credem intr-o singura Liturghie zilnica.
Preotul meu paroh face liturghie zilnică. Duminica durează cam 2 ore și ceva. Fără a socoti Proscomidia, ci cronometrând doar de la "Binecuvântată este împărăția...".

Citat:
7.Nu ne place papa,infaibilitatea lui,si dreptul sau de a da dogme,indulgente etc
Nici nouă nu ne plăcea mitropolitul sârb, de aceea am trecut sub omoforul celui din Roma.

Citat:
8.Nu ne plac cartile catolice,preferam scrierile Parintilor ortodocsi.
Noi ne referim mereu la sfinții părinți catolici, și în mod deosebit la Vasile cel Mare, Ioan Gură de Aur, Maxim Mărturisitorul, Grigore din Nyssa, Grigore din Nazianz și alți sfinți, ierarhi și teologi, care au îmbogățit cu opera lor inspirată patrimoniul Bisericii Catolice.

Citat:
9.Nu ne plac statuetele folosite de ei,noi ne inchinam la icoane,exclusiv.
Exact așa facem și noi. Răsăritul a prețuit mereu icoana.

Citat:
10.Nu ne place trecutul lor,Inchizitia si faptul ca au dat prilejul aparitiei protestantilor, ca reactie la abuzurile facute de biserica catolica.
Acuma, nici nouă nu ne-a plăcut chiar tot din vreme când eram schismatici. În mod clar nu ne-a plăcut torturarea celor care își spun "stavroveri" (mai cunoscuți ca "lipoveni") și care au dus la schismă, ca reacție la abuzurile împăraților ortodocși împotriva lor.

Citat:
11.Nu ne place dogma lipsei pacatului originar la PreaSfanta Fecioara Maria.
Noi o socotim fără de prihană, ca mulți dintre Părinții noștri.

Citat:
12.Nu ne place adaosul Filioque la crez.
Nu există acest adaus în limba greacă. În limba română, e opțional. Nici un Liturghier nu îl menționează.


Citat:
Am putea face si o enumerare cu ce ne place la Biserica noastra.
Sigur că putem. Atâtea lucruri îmi plac la Biserica mea ! Dar, dacă m-ar întreba cineva ce prețuiesc mai mult, aș spune: jertfa întâistătătorilor noștri, care au preferat torturile și moartea decât schisma. Toți ca unul au spus: "Credința noastră este viața noastră". S-a spus că "sângele martirilor hrănește semințele Bisericii" și este adevărat. O astfel de sămânță sunt eu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.08.2010 at 15:57:30.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 17.08.2010, 15:57:54
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

"Am scris pe acest topic pentru ca sa incerc sa va mai deschid ochii"

Doriti sa-mi deschideti ochii ? Cu ce doriti sa-mi deschideti ochii ?!

Fara nici un argument ? Nu ati argumentat nici macar o singura parere personala.

Va atrag atentia ca formularile de genul "eu nu sunt de acord" si "mie/noua nu ne place" nu reprezinta argumente decat in curtea gradinitei.

Recunoasteti singur ca nu aveti cunostinte de teologie; din postarile dumneavoastra rezulta clar ca lumina zilei ca habar n-aveti despre Biserica Catolica.

Ati postat un cearsaf de link-uri catre zeci de articole ale altor persoane.

Cam la atat se rezuma incercarea dumneavoastra de a-mi deschide ochii. Triste incercari. Sa stiti ca apologetica nu se face dupa ureche. Trebuie pregatire speciala. Tot ce ati reusit sa-mi demonstrati este ca nu va puteti apara convingerile cu argumente si nu puteti ataca ideile celorlalti decat cu formule sereotipe, bazate pe prejudecati.

Last edited by Erethorn; 17.08.2010 at 16:00:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Iadul, suferința de a nu mai putea să iubești“ la Dostoievski georgeval Generalitati 6 18.09.2014 19:41:26
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 15:16:22