Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2015, 21:03:44
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabryelle2503 Vezi mesajul
Iar mie, poate se va gasi cineva care sa citeasca rabdator ceea ce am scris si imi va raspunde fara sa ma considere din start ca fiind o persoana care inventeaza povesti.
O seara binecuvantata!
Tatal tau sa se spovedeasca sa faca canon de pocainta si sa se impartaseasca.
Tu sa faci la fel.
Mergeti apoi impreuna in fiecare Duminica la Sfanta Liturghie.
Dati acatist la preot pt sora voastra ca sa fie pomenita la Proscomidie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2015, 21:05:04
gabryelle2503
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi, ajutor de acest gen si aceasta natura nu se cauta pe Internet.

Daca de un preot aveati nevoie, mergeati mai intai la biserica.

Restul intrebarilor sunt de-a dreptul retorice si chiar hilare pe undeva.
Am fost si la preot, am fost si la psiholog. E ceva rau in faptul ca am vrut o terta parere pe un forum ortodox?

Mai spun doar ca ma bucur ca v-am starnit rasul cu mesajul meu. Inchei discutia cu dumneavoastra aici, pentru ca asa cum am spus anterior: nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, pur si simplu am dorit o indrumare, un sfat, nu sa fiu luata in batjocura. O seara buna pe mai departe!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2015, 21:13:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aha, si din toata povestea asta cu detalii atat de importante, ati omis sa spuneti tocmai chestiile astea si ce sfaturi ati primit acolo.

Sunt sigur ca ambii v-au recomandat sa continuati sa va intretineti sora pana va maritati (si de ce doar atat??) ca deh, poate asa ii vine mintea la cap.

Ca daca v-a urat pentru cateva sute de milioane cate i-at platit datorii, sigur va va iubi pentru bani ide intretinere.

P.S.
Si asta cu "traieste cu el dar locuieste cu mine" mi se pare interesanta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2015 at 21:30:31.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2015, 21:16:22
gabryelle2503
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oaie_cugetatoare, multumesc frumos pentru mesaj. Tata se duce mai des decat mine la biserica, insa in ultimul timp am incercat si eu sa ajung la Sfanta Liturghie - uneori nu prea imi iese, dar, cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa fiu prezenta in cat mai multe duminici.

Mai obijnuiesc sa dau pomelnice la manastiri (de obicei nu las perioade de pauze intre 2 pomeniri). Iar dimineata la serviciu, cat timp colegii isi beau cafeaua si cand nu am o zi incarcata de sarcini, intru pe site si citesc acatistul sfantului din ziua respectiva. Poate fac toate aceste lucruri haotic, si poate nu acord suficient timp insa am observat ca aceste lucrurii ma linistesc si ma ajuta sa merg mai departe.

O sa incerc sa tin cont de sfaturile pe care mi le-ati transmis. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2015, 21:18:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabryelle2503 Vezi mesajul
Cat despre traitul in pacat cu un barbat, sora mea a fost la un preot si cand acesta i-a spus ca ar fi bine sa se lepede de pacatul curviei macar o perioada cat sa se poata impartasii
Leapada-te de pacat o perioada, sa te poti impartasii, pe urma apuca-te iar.

Genial, nimic de zis.

Mai atent(a) cu compozitia data viitoare.

Succes in continuare cu completarea listei cu calugari "din acela batran" facatori de miracole si re-dator de memorie :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.04.2015 at 21:22:59.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2015, 21:29:30
gabryelle2503
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

AlinB, nu credeti ca v-ati inversunat cam tare? Scepticismul dumneavoastra nu mai este doar scepticism, este de-a dreptul ura (iertata-mi fie concluzia daca este prea pripita). Am incercat sa va raspund la mesaj, insa inainte de a apuca sa dau 'trimite mesajul' dumneavoastra ati scris un altul si un altul - ma iertati ca nu tin pasul cu dumneavoastra, insa in momentul acesta chiar nu mai consider ca meritati efortul de a va raspunde la mesaje.

Va spun sincer ca nu sunt genul de persoana care inventeaza povesti pe care le scrie pe forumuri doar de amorul artei. Dar este fix alegerea dumneavoastra sa credeti cum considerati.

Slava Domnului ca au fost totusi cateva persoane cu suflet bun care mi-au oferit un cuvant de incurajare si un sfat spre ajutor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2015, 21:31:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt sigur ca sunt exact sfaturile pe care le-ati asteptat si nu v-ati fi gandit niciodata la ele.

Si cu care problema(??) se va rezolva miraculos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2015, 22:56:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Gabriela,

Asemănător cu ce a spus "oaie_cugetătoare", spun și eu:

1. Tu și tatăl tău, găsiți un duhovnic bun, de care să ascultați, și la care să vă spovediți minim odată la 2 luni.

2. Amândoi, țineți post miercurea și vinerea, și în acele zile, citiți un acatist, oricare și Paraclisul Maicii Domnului.

3. În restul zilelor, când nu țineți post, citiți doar Paraclisul Maicii Domnului, acasă, nu la servici, de pe telefon. Citiți cu rugăciunile începătoare.

Iar la finalul rugăciunilor, faceți o rugăciune personală, prin care să cereți lui Dumnezeu, ca sora voastră să își găsească liniștea și împăcarea cu voi și cu Dumnezeu și cu toți oamenii.

4. Împărtășiți-vă cu Sfântul Trupul și Sânge, ale Domnului Hristos, și tu și tatăl tău, măcar odată pe lună, cu dezlegare de la duhovnic.

5. Spuneții surorii tale, amândoi, tu și tata, spuneți-i că o iubiți mult și că o iertați din adâncul inimii și sufletului. De fiecare dată când vorbiți cu ea, vorbiți frumos și blând cu ea, orice ar spun ea.

6. Neaparat, iertați-l și pe acel băiat, prietenul surorii, spuneți-i că la-ți iertat, chiar dacă continuă să vorbească urât, de fiecare dată dați spuneți-i și lui și surorii, că îl iertați. Și așa să și faceți să-l iertați din inimă, viu, real, concret. Să uitați faptele lui, pentru totdeauna.

7. Încercați, în zile diferite, tu și tata să o sunați pe sora voastră, să vorbiți cu ea, să o întrebați ce mai face, cum se simte, dacă are nevoie de ceva, să-i spuneți că vă e dor de ea, că o iubiți și că și mama ei, din Ceruri, o iubește foarte mult.

8. Niciodată, să nu-i mai dați bani, ci doar să îi plătiți dacă are nevoie cheltuielile, sau chiria, și eventual să mergeți să să-i duceți odată pe săptămână vreo două plase de legume, fructe, mâncare.

9. Ea a făcut ce-a făcut din lipsa mamei, care a afectat-o din nevoia de a se afirma, din nevoia de a fi fericită, de a avea sprijin altul decât cel obișnuit. Din nevoia de a se simți mai utilă decât până în acel moment, de-a fi de folos și desigur, de-a avea o familie a ei, chiar dacă nu știe prea bine ce înseamnă asta, și că asta înseamnă doi uniți în cuget și-n simțiri. Sprijiniți-o în aceste idei ce le-am expus mai sus și le-am exprimat, da-ți-i libertate, dar arătați-i că vă pasă de ea.

Aceste 9 puncte, încercați să le puneți statutul de "obligatorii".

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2015, 23:22:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

[quote=Igor_Paslusnik;589547]Gabriela,

Asemănător cu ce a spus "oaie_cugetătoare", spun și eu:
Citat:
1. Tu și tatăl tău, găsiți un duhovnic bun, de care să ascultați, și la care să vă spovediți minim odată la 2 luni.
Perioada minima este de 40 de zile,nu 60.
Citat:
2. Amândoi, țineți post miercurea și vinerea, și în acele zile, citiți un acatist, oricare și Paraclisul Maicii Domnului.
.......
aici depinde de canonul dat de duhovnic.

Citat:
9. Ea a făcut ce-a făcut din lipsa mamei, care a afectat-o din nevoia de a se afirma, din nevoia de a fi fericită, de a avea sprijin altul decât cel obișnuit. Din nevoia de a se simți mai utilă decât până în acel moment, de-a fi de folos și desigur, de-a avea o familie a ei, chiar dacă nu știe prea bine ce înseamnă asta, și că asta înseamnă doi uniți în cuget și-n simțiri. Sprijiniți-o în aceste idei ce le-am expus mai sus și le-am exprimat, da-ți-i libertate, dar arătați-i că vă pasă de ea.
Deja n-ai de unde stii.Poate fi foarte bine din cauza pacatelor tatalui ei.Pacate de moarte/strigatoare la cer "uitate".
Pacatele parintilor strica copiii, etc, etc.

Ai uitat o chestie: dupa ce duhovnicul da canon, orice altceva in afara cananonului ar trebui stopat.Se va face canonul de pocainta exact cum l-a dat duhovnicul.Nici mai mult si nici mai putin.Ascultarea (de
duhovnic in acest caz) este cea mai importanta.Nu faci ascultare de duhovnic nu ti se iarta pacatele.

Last edited by oaie_cugetatoare; 28.04.2015 at 23:28:08.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2015, 23:25:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ai uitat o chestie: dupa ce duhovnicul da canon, orice altceva in afara cananonului ar trebui stopat.Se va face canonul de pocainta exact cum l-a dat duhovnicul.Nici mai mult si nici mai putin.Ascultarea (de
duhovnic in acest caz) este cea mai importanta.
În sensul celor spuse de tine, dumnealui Botoș Remus Emilian a uitat, într-adevăr, că ascultarea de duhovnic este cea mai importantă. De exemplu, a uitat că, înainte de a se apuca să dea sfaturi "duhovnicești", ar fi trebuit să asculte el însuși de duhovnicul care i-a dat ascultare să nu mai scrie niciodată pe forum.
Reply With Quote
Răspunde