Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 07.07.2010, 16:31:01
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Trice ,Zorobabel:

In concluzie:nu avem niciun punct comun cu doctrina voastra ca asa renuntati la acest topic,game over.
  #1152  
Vechi 07.07.2010, 16:37:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Trice ,Zorobabel:

In concluzie:nu avem niciun punct comun cu doctrina voastra ca asa renuntati la acest topic,game over.
Domnule Andrei, banuiesc ca atunci cand spuneti (sau scrieti) "noi" , prin asta va faceti purtatorul de cuvant a tuturor crestinilor ortodocsi, corect ? Sau, poate, al tuturor crestinilor ortodocsi de pe acest forum ? Sau al Bisericii Ortodoxe Romane ?

Va intreb, pentru ca e bine sa lamurim aceasta neclaritate...
  #1153  
Vechi 07.07.2010, 16:42:21
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule Andrei, banuiesc ca atunci cand spuneti (sau scrieti) "noi" , prin asta va faceti purtatorul de cuvant a tuturor crestinilor ortodocsi, corect ? Sau, poate, al tuturor crestinilor ortodocsi de pe acest forum ? Sau al Bisericii Ortodoxe Romane ?

Va intreb, pentru ca e bine sa lamurim aceasta neclaritate...
pai tot ce sa discutat de pa acest forum si sunt de acord cu ortodocsii de pe forum.
  #1154  
Vechi 07.07.2010, 17:18:13
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb M-am lamurit:varianta Sinodala respecta Septuaginta

Exista 2 posibilitati(dupa ce am verificat in Septuaginta tradusa in limba romana)

Biblia sinodala a mers pe Septuaginta care este confirmata si de traducerea lui Badilita(a Septuagintei).Acolo apare ,,Dar sufletul meu va trai pentru EL"(pag 88>Septuaginta trad in limba romana de Badilita volumul 4 I.)Biblia de pe site precum si varianta Anania cred ca au mers pe textul masoretic unde acesta formula nu apare.

Vestea buna este ca Biblia sinodala a respectat Septuaginta pe care o am eu in romana.Parte pe care nu o inteleg este ca exista mai multe versiuni ortodoxe,fiecare mergand pe una dintre cele 2 variante.Daca iei drept etalon Biblia sinodala atunci restul ies din discutie pe acest aspect.Si invers.Aici nu mai ma pot pronunta.In esenta nu este vorba,pe acest aspect,de o diferenta intre KJV(Anania si varianta de pe site merg pe aceiasi traducere ca si KJV) si Biblia sinodala ci in esenta este intre Septuaginta vs textul masoretic.

Si cu asta am incheiat cercetarea mea pe acest subiect.Scuze tuturor(Trice>mai ales tie)pt timpul consumat dar acum imi este mai usor sa inteleg anumite aspecte.Acu urmeza sa ma clarific cu trad in engleza care de fapt este dupa textul masoretic si nu dupa Septuaginta(o sa folosesc The Concise Oxford Dictionary,editia 1934)dar asta deja nu mai este relevant dpdv la ceea ce cautam.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

Last edited by Scotianul; 07.07.2010 at 17:23:02.
  #1155  
Vechi 07.07.2010, 17:24:05
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Exista 2 posibilitati(dupa ce am verificat in Septuaginta tradusa in limba romana)

Biblia sinodala a mers pe Septuaginta care este confirmata si de traducerea lui Badilita(a Septuagintei).Acolo apare ,,Dar sufletul meu va trai pentru EL"(pag 88>Septuaginta trad in limba romana de Badilita volumul 4 I.)Biblia de pe site precum si varianta Anania cred ca au mers pe textul masoretic unde acesta formula nu apare.

Vestea buna este ca Biblia sinodala a respectat Septuaginta pe care o am eu in romana.Parte pe care nu o inteleg este ca exista mai multe versiuni ortodoxe,fiecare mergand pe una dintre cele 2 variante.Daca iei drept etalon Biblia sinodala atunci restul ies din discutie pe acest aspect.Si invers.Aici nu mai ma pot pronunta.In esenta nu este vorba,pe acest aspect,de o diferenta in KJV(Anania si varianta de pe site merg pe aceiasi traducere ca si KJV) si Biblia sinodala ci in esenta este intre Septuaginta vs textul masoretic.

Si cu asta am incheiat cercetarea mea pe acest subiect.Scuze tuturor(Trice>mai ales tie)pt timpul consumat dar acum imi este mai usor sa inteleg anumite aspecte.Acu urmeza sa ma clarific cu trad in engleza care de fapt este dupa textul masoretic si nu dupa Septuaginta(o sa folosesc The Concise Oxford Dictionary,editia 1934)dar asta deja nu mai este relevant dpdv la ceea ce cautam.

Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
felicitari ca ai gasit raspunsuri pe care tot timpul le cautai,dar la gasit in final :)
  #1156  
Vechi 07.07.2010, 17:25:24
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
felicitari ca ai gasit raspunsuri pe care tot timpul le cautai,dar la gasit in final :)
Pai am promis ca voi spune ceea ce voi gasi indiferent de concluzie :) asa ca sa ne ajute Cel de Sus pe toti.
  #1157  
Vechi 07.07.2010, 17:25:58
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

catolicii au ceva comun cu ortodoxia?ca neam lamurit cu neoprotestantii.
  #1158  
Vechi 07.07.2010, 17:27:07
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Pai am promis ca voi spune ceea ce voi gasi indiferent de concluzie :) asa ca sa ne ajute Cel de Sus pe toti.
Domnul si Sfintii Sai sa te ajute in continuare sa gasesti cat mai multe raspunsuri pe care le ai in mintea ta :)
  #1159  
Vechi 07.07.2010, 17:45:38
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Trice ,Zorobabel:

In concluzie:nu avem niciun punct comun cu doctrina voastra ca asa renuntati la acest topic,game over.
nu te opreste nimeni sa iesi de pe acest topic. Ai toata libertatea.
  #1160  
Vechi 07.07.2010, 17:50:40
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PS>stiu ca Trice nu va fi de acord cu mine pe diferenta intre ,,Dar sufletul meu va trai pentru EL"si ,,Si sufletul meu in El viaza"dar aici este deja o extrem de subtila nuanta de traducere pe diferenta intre ,,in" si ,,pentru" si aceste 2 mici cuvinte pot starni o disputa teologica de proportii daca ne gandim bine.Personal inca mai studiez pe acesta nunata dar mie imi era complet neclara care varianta ortodoxa este ceea oficiala si dupa ce a tradus. Din acest punct de vedere m-am clarificat.Pe acel detaliu de traducere,Trice,te las sa dezbati cu Eugen7 :)
Conform dex ,,viaza"(un alt termen cheie)inseamna ,,a trai"( via>antepenultimul paragraf din DEX) http://dexonline.ro/definitie/tr%C4%83i si asta confirma Septuaginta(varianta in romana).Am verificat si pe latura de arhaism si este mentionat cu acelasi sens>a ,,trai" http://www.webdex.ro/dex/60896/via
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42