Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.04.2015, 17:21:39
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
niciodată să nu citiți rugăciuni de pe net, de pe laptop, sau asemenea.
De ce ? ...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.04.2015, 17:59:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ochi alunecosi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.04.2015, 18:02:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce ? ...
Cred ca lui Igor (emilian, sau.. ma rog, sunt deja confuz cu numele) ii pasa de vederea noastra si ne sfatuieste sa nu stam mult cu ochii in ecrane ca sa nu-i distrugem.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.04.2015, 18:59:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau pe tableta.
Va recomanda Igor-Daniel-Botos-Emilian una.

Ai observat cata lipsa de smerenie?
"fa ce ti-am spus eu"...
Adica cine este el? Vreo fata duhovniceasca de care trebuie mirenii sa asculte?
Wow!! Forumul asta ne descopera tot soiul de caractere...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.04.2015, 19:08:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Corina, eu i-am spus în cele 9 puncte care i-am recomandat să le urmeze și să le împlinească, să nu-i mai plătească nicio datorie.

Nu e nimeni prost. Sunt oameni în suferințe, care suferă. Au nevoie de ajutor. Dar nu știu cum să ceară, iar alții nu știu cum să ofere ajutorul.

Totul e ca o spirală ce duce întrun abis tot mai mare, în fiecare persoană (nu invidivid), apoi în fiecare familie, societate, țară, continent, pământ, atunci când ne lipsim de Dumnezeu. Iar când Hristos este primit în inimile lor, totul se umple, se limpezește și se înalță, rezolvările venind de la sine, una după alta.

Citește mai atent, Corina, și privește spre tot și toate, prin ochii iubirii. Dacă nu-i ai, trăind cât mai intens creștinismul, îi vei primi. Nici eu nu-i am, îi primesc foarte rar, câteva secunde. Poate sună ciudat, dar e adevărat.

Și categoric, și mai ales, rugăciunea nu e degeaba, Corina.
Spui aceste cuvinte, pentru că te rogi foarte rar sau deloc, iar atunci când te rogi, e mecanic, nu simți nimic. Rugăciunea e cel mai intim lucru, pe care îl poți face cu Dumnezeu.
E mai puternică și decât facerea de minuni, și decât învierea morților, și decât orice. E a doua după iubire și vine din iubire. E sora geamănă a smereniei, și nu există una fără alta.
Dar aici e alt subiect.

Iertare tuturor.
Nimeni de aici de pe forum nu a atins masura duhovniceasca a dvs. Suntem mici,pacatosi si inradadnici.
Dar chiar si noi,avem un duhovnic si ascultam de el - deci nu ne mai impartiti sfaturi duhovnicesti in dreapta si in stanga,cu atata generozitate, ca de ascultat tot de duhovnic ascultam.
Plus ca dumnealui,duhovnicul,nu face atata parada afectata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.04.2015, 19:39:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ai observat cata lipsa de smerenie?
"fa ce ti-am spus eu"...
Adica cine este el? Vreo fata duhovniceasca de care trebuie mirenii sa asculte?
Wow!! Forumul asta ne descopera tot soiul de caractere...
Duhovnicul Igor-Daniel-Emilian :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde