Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2010, 11:31:40
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Buna ziua, pentru inceput sa facem o scurta prezentare. Ma numesc Anda Mihaela sunt din Ploiesti si am 24 de ani si as dori sa va spun ca nu am stiut cat de frumos este sa ierti pe cineva pana cand am trait acest sentiment pe propria piele

In viata am cunoscut o persoana ce mi-a facut foarte rau, ce m-a umilit, s-a comportat cu mine in ultimul hal si desi el s-a comportat asa el zice ca eu sunt cea rea si ca "i-am secat inima" cand defapt el era cel care se comporta urat cu mine... El a decis sa puna punct intr-un mod cat mai las posibil..Nu in fata "gata punem punct"..cu toate astea in sufletul meu pentru ce mi-a facut nu exista ura, resentimente...
Multi mi-au zis " de ce tii la el, daca ti-a facut ce ti-a facut? uita-l!" din pacate/fericire eu nu pot fi radicala, sa spun "da du-te in p.m" si sa si simt acest lucru...

Ce este mai frumos sa ierti pe cineva care ti-a facut un rau? sa nu porti pica, resentimente? el fata de mine simte acest lucru si refuza orice contact cu mine... Eu mi-as dori sa fiu in armonie cu el, in pace, ptr ca desi 90% mi-a facut rau 10% mi-a facut si bine... Oare Dumnezeu nu vrea sa traim toti in armonie, pace? ce inseamna sa fim inchisi in noi sa ne ascundem sa avem sufletul intunecat?

A gresi este omenesc, dar impacarea nu este frumoasa? printr-un e-mail i-am explicat unde a gresit cu mine (sunt un om sincer si obiectiv) si el a zis "daca eu fata de tine am gresit, de ce ma cauti? uita-ma" , si eu i-am spus "ptr ca tin la tine si iti vreau binele, ptr ca imi este mila stiind ca te autodistrugi"

A uita parerea mea este a lasa pe om sa se cufunde tot mai mult in greselile sale si sa faca altele sau sa le continue... Acest baiat de care vorbesc a facut de cel putin 2 ori aceleasi greseli...

Oare un om care vede un criminal ca omoara si trece mai departe si se face ca nu vede nu aude si uita evenimentul tragic, acel criminal nu va omori si maine? din ce cauza? din cauza ca acel om a vrut sa uite evenimentul zicand " nu ma intereseaza, poate ala merita sa moara!"

Mi-am dat seama cat de frumos este sa ierti si totusi traiesc cu o amaraciune..mi-as dori sa fac pace cu acest baiat, sa ne putem saluta civilizat...mi-as dori ca Dumnezeu sa-mi asculte rugile pentru ca este ceva sincer... dar Gabriele nu vrea acest lucru..nu pentru ca ar simti ca nu merita prietenia mea ci ptr ca se simte superior si crede ca are dreptate ca este in masura sa reactioneze asa..desi repet el este cel care a facut rau si nu vorbesc de un rau inchipuit ci de un rau vizibil de toti...Din pacate multi te teama sa nu fie respinsi nu-l fac sa inteleaga ce a facut, il lasa asa, ca pe un copil care ia 4 la scoala si mama lui il pupa si ii mai si zice "data viitoare scumpule sa vi cu 3!"




Mi-as dori ca Dumnezeu asa cum mi-a dat forta sa ierti sa ma ajute sa fac pace cu acest baiat cu Gabriele, o pace decenta, o pace sincera, in care sa ne putem privi in ochi

"Sa privim inapoi cu iertare,inainte cu speranta ,in jos cu intelegere si in Sus cu recunostinta!"

Multi poate o sa spuneti "dar poate nu vrea Dumnezeu sa te impaci cu el", poate nu e pentru tine..

in primul rand trebuie sa precizez ca fata de Gabriele am o afectiune de prietenie, frateasca nu o afectiune femeie-barbat"

dar eu zic asa, oare Dumnezeu nu vrea sa fim in armonie cu toti? Dumnezeu alege cine merita sa ierte si cine nu, cine merita razboi si cine merita pace? Dumnezeu oare ii spune la ureche unui medic " vezi, asta e tigan si a furat ,de asta este impuscat, nu-i salva viata ca nu merita"

Pentr mine Dumnezeu inseamna sa fi armonie cu toti, El vrea armonie, pace cu toti...

Nu cer comori, averi ci vreau armonie cu Gabriele sa pot vorbi cu el ca inainte.. sufletul meu si mintea asta vor...

Vreau din tot sufletul meu sa-l ajut,sa aflu ca este bine chiar de la el, nu de la intermediari, sa aflu ca incet incet se realizeaza in viata, ca are un sens in viata..Nu as vrea ca Dumnezeu sa-mi de-a raceala lui Gabriele si sa stiu poate peste ani ca cineva sufera in aceasta viata... Din pacate Gabriele este ca un kamikaze ce se distruge pe sine..
Cand ma gandesc la impacare nu ma gandesc la mine ci ma gandesc la el ca are nevoie de acest lucru sa fie impacat cu sine cu cei din jur...

Poate veti spune sa am rabdare, au trecut aproape 5 luni si nimic si stiu cum este el, un om plin de resentimente, de ura fata de toti fata si de el insusi...Oare cine va invinge? dorinta mea curata si sincera de a fi in armonie si pace cu el, de a fi prieteni? sau el o sa castige cu resentimentele lui?
Dumnezeu ne iarta pe noi de fiecare data cind gresim ,si noi trebuie sa stim sa iertam . Foarte frumos ce aud este bine ca ai luat aceasta decizie in primul rind pentru sufletul tau .Doamne Ajuta!
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.11.2010, 11:41:47
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Intelegi?Fiecare are drumul sau in viata,propriile greseli de facut,propriile alegeri,fiecare invata in ritmul sau lectiile de viata,iar noi nu avem dreptul sa intervenim in destinul nimanui fara ca asta sa ni se fi cerut in mod expres,oricat de bune intentii am avea,pentru ca riscam sa facem rau celui in cauza,dar si noua.Oamenii se schimba nu cand vrem noi,ci cand si daca aleg ei si este dreptul lor sa isi faca alegerile,un drept dat de Dumnezeu.Daca El il respecta,atunci cine suntem noi sa fortam lucrurile?

Heaven....un alcoolic niciodata nu o sa spuna ca are probleme cu bautura, un om care ia droguri o sa spuna intotdeauna ca este totul sub control... Ai vazut vreodata vreun om care ia droguri sa recunoasca ca ia droguri? sau ca este dependent? Niciodata iti spun eu...Sa inteleg ca Dumnezeu ii da dreptul si chiar il incurajeaza pe drogat sa traga pe nas mai departe! O femeie care este batuta de sot va spune ca a cazut pe scari... cum poate cineva sa ceara ajutorul cand nu-si recunoaste problema in primul rand?

Poate tu ai zice ca daca un tata isi ia cu forta baiatul ce se drogheaza si-l baga la dezintoxicatie ai zice ca tatal e nebun "ca nu respecta vointa baiatului de a se droga, ca Il forteaza pe Dumnezeu sa il ajute pe baiat", dar acel parinte ii va face bine copilului sau.



Sa luam alt exemplu, vine un om ranit grav la spital, ce trebuie sa faca medicul? sa nu-l opereze sa astepte acordul victimei ca poate "nu- o sa-i placa cicatricile ramase" Uneori medicul trebuie sa ia decizii acum... Nu cere "aprobarea" pacientului ci se roaga la Dumnzeu sa-i de-a minte sa-si aminteasca aceea lectie din manual ce acum il va ajuta....



Sunt unii oameni bolnavi trupeste ce nu pot cere ei ajutorul si o fac altii ptr ei... Sunt unii oameni bolnavi sufleteste ce nu pot cere ei ajutorul, nu vor...


Crede-ma ca daca ii faci bine cuiva, poate acum te injura dar mai tarziu iti va multumi... Un alcoolic daca-l duci la spital acum sa se trateze te va blestema si injura ca-i calci drepturile, dar pe urma nu se va simti bine sa stie ca este vindecat?

Stiu ca vi se pare absurd sa ma rog la Dumnezeu si ptr Gabriele dar eu o fac si o rugaciune un gand bun nu are de ce sa-i faca rau...repet povestea cu alcoolicul si cu drogatul...cam asa este si sufletul lui gabriele, un suflet dependent de "cocaina uraii" la inceput drogul e placut apoi dureros apoi disperare dar tu in continuare nu ceri ajutorul pentru ca esti blocat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2010, 12:10:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ladyanda,hai sa o luam putin cu calm si detasare sa analizam ce se petrece aici:
In primul rand nu ti s-a spus sa nu ierti sau sa nu te rogi pentru cineva care ti-a facut rau,doar ca din ceea ce reiese din postarile tale,tu vrei sa faci mult mai mult de atat-adica sa intervii in viata unui om,desi acesta nu isi doreste acest lucru,ba si-a exprimat si dezaprobarea, pentru "a-l aduce pe calea cea buna"!Iar aici da,inseamna incalcarea liberului arbitru al cuiva si ti-am explicat mai sus de ce este eronat sa procedezi in acest mod.
Totusi,la cum observ eu lucrurile,la momentul prezent esti faza de negare,rationalizare,te aperi sa admiti si sa constientizezi ce simti cu adevarat fata de acest om si fara sa iti dai seama cauti motive,fundamentate religios si moral,pentru a fi din nou in compania sa.
Chestiunea nu este aici Gabriele si problemele sale de viata,ci disperarea cu care tu cauti sa reintri in viata lui si sa te convingi pe tine si pe cei din jur ca este "spre binele lui"!
Daca ar fi vorba de a fi frati,inaintea lui Dumnezeu cu totii suntem,iar unii chiar striga dupa ajutor,totul e sa ne deschidem ochii sa privim in jurul nostru!De ce nu esti la fel de afectata si perseverenta in a ajuta niste oameni care au nevoie si cer acest ajutor?De ce Gabriele care nu are nevoie de el?Privind mai obiectiv si detasat,desi stiu ca iti este greu in aceste momente,ai intelege ca,de fapt,aici nu e vorba de el,ci de tine...
Te pot intreba si altfel: pe tine te-ai salvat?Traiesti in pace si armonie cu tine insati in primul rand?Oare tu nu ai nevoie de ajutorul tau,de vindecare sufleteasca?
Daca spui ca vrei sa il salvezi pe altul,oare nu ar trebui intai sa incepi cu tine?
Dar,ai si tu acest liber arbitru si e alegerea ta daca vei dori sa privesti in tine,sa vezi care sunt adevaratele cauze ce te determina sa actionezi asa visavi de acest om si sa lucrezi cu ele (primul pas este constientizarea lor) sau sa te indarjesti in continuare in "misiunea" de salvare a unui om ce nu doreste sa fie salvat!
Te rog doar,daca vei dori,sa ne povestesti si noua ulterior cum au decurs lucrurile...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.11.2010 at 12:18:54.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2010, 20:33:29
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Tocmai ca m-am salvat pe mine ca traiesc in armonie cu mine, imi doresc (observi nu spun vreau) sa fiu in armonie cu toti. Mi-e mi-a luat 5 luni sa-ma impac cu mine...

Pe Gabriele il vad ca pe un frate, un prieten nu ca pe un iubit, caci daca ar fi fost asa ii toleram toate jigniriile si umilintele si la ora asta as fi vorbit cu el... Nu-l vad si niciodata nu l-am vazut ca pe un barbat.

Nu inteleg de ce faci scenarii ce nu sunt cred ca esti plin/plina de controverse... Crede-ma sunt o persoana care stie ce vrea de la viata si de la parteneri si nu trebuie sa vi tu sa faci supozitii acolo unde nu sunt.. Daca era asa cum spui tu, spuneam de la inceput "sunt moarta dupa el, Doamne adu-l in Viata mea", dar eu am zis sa fiu in armonie cu el...
Sa-ti zic ce inseamna asta ca poate iti faci scenarii...

Pentru ca il stiu pe Gabriele el doarme cu povara faptelor sale rele se trezeste cu povara faptelor sale, dar daca el a devenit dependent de faptele sale ca un drogat de droguri , in primul rand nu va recunoaste ca este dependent, in al doilea rand nu va recunoaste ca are probleme si de aceea nu cere el ajutor...

Nu stiu daca ai citit cand am spus ca ma rog lui Dumnezeu sa-l aduca pe calea cea buna..Ti se pare absurd sa-i cer asta lui Dumnezeu? Pe urma va fi decizia lui Gabriele ce face si chiar daca nu ar mai vorbi cu mine as stii ca este in armonie cu el insusi caci nu este (si iti zic eu ca nu este, caci il cunosc) si poate incet incet va fi in armonie si cu ceilalti din jurul sau.

NU CAUT NICIUN FOLOS IN A MA RUGA LUI DUMNEZEU PTR GABRIELE
NU VREAU NIMIC PTR MINE (CACI CE VREAU IMI IAU SINGURA SI NU APELEZ LA NIMENI)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2010, 21:32:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ladyanda,imi cer iertare daca te-am suparat,chiar nu asta a fost intentia mea si aceasta va fi ultima mea postare catre tine,caci nu doresc sa fiu inoportuna.Eu,doar am incercat sa atrag atentia asupra anumitor aspecte care reies din ceea ce scrii.
Ti-am spus si in alta postare ca nu gasesc absolut nimic rau in a te ruga pentru cineva care ti-a facut rau,atata vreme cat te rezumi doar la atat,adica nu si la a interveni in mod direct,fara voia sa in viata lui.
Am inteles ca spui ca il vezi ca pe un frate,insa oricare ar fi natura atasamentului tau fata de el, esti in mod vadit foarte afectata de aceasta persoana si,iertare,dar imi pari inca departe de a fi impacata si in armonie cu tine insati sau ca ai fi lasat la o parte orice resentiment fata de el.Dar,nu este important ce cred eu pana la urma...
Atunci cand te-am intrebat daca la mijloc exista doar redobandirea armoniei crestinesti si dorinta de a salva un om aflat in nevoie,te-am intrebat de ce nu iti indrepti aceasi atentie si grija spre alte persoane din jurul tau care au nevoie de ajutor si care vizibil il cer,de ce doar el,care nu isi doreste interventia ta,insa nu am primit un raspuns...
Inca o data iertare pentru postarile mele,poti face abstractie de ele daca te deranjeaza ca si cum nu le-ai fi citit vreodata!
O seara frumoasa iti doresc!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2010, 23:57:27
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Dumnezeu ne iarta pe noi de fiecare data cind gresim ,si noi trebuie sa stim sa iertam . Foarte frumos ce aud este bine ca ai luat aceasta decizie in primul rind pentru sufletul tau .Doamne Ajuta!
Iti multumesc frumos..intr-adevar este un lucru frumos
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.11.2010, 00:13:39
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ladyanda,imi cer iertare daca te-am suparat,chiar nu asta a fost intentia mea si aceasta va fi ultima mea postare catre tine,caci nu doresc sa fiu inoportuna.Eu,doar am incercat sa atrag atentia asupra anumitor aspecte care reies din ceea ce scrii.
Ti-am spus si in alta postare ca nu gasesc absolut nimic rau in a te ruga pentru cineva care ti-a facut rau,atata vreme cat te rezumi doar la atat,adica nu si la a interveni in mod direct,fara voia sa in viata lui.
Am inteles ca spui ca il vezi ca pe un frate,insa oricare ar fi natura atasamentului tau fata de el, esti in mod vadit foarte afectata de aceasta persoana si,iertare,dar imi pari inca departe de a fi impacata si in armonie cu tine insati sau ca ai fi lasat la o parte orice resentiment fata de el.Dar,nu este important ce cred eu pana la urma...
Atunci cand te-am intrebat daca la mijloc exista doar redobandirea armoniei crestinesti si dorinta de a salva un om aflat in nevoie,te-am intrebat de ce nu iti indrepti aceasi atentie si grija spre alte persoane din jurul tau care au nevoie de ajutor si care vizibil il cer,de ce doar el,care nu isi doreste interventia ta,insa nu am primit un raspuns...
Inca o data iertare pentru postarile mele,poti face abstractie de ele daca te deranjeaza ca si cum nu le-ai fi citit vreodata!
O seara frumoasa iti doresc!
Asa sunt eu imi pasa de cei din jurul meu

Numarul destinului 9



Persoanele nascute sub Numarul destinului 9 sunt filantropice, umanitare, cu constiinta sociala si adanc ingrijorate de starea lumii. Sunteti capabili de o mare compasiune si idealism. Sunteti oarecum utopici si va veti petrece viata ca sa realizati multe dintre aspectele visurilor voastre de Utopici, sacrificandu-va banii, timpul si energia pentru a ajuta la crearea unei lumi mai bune. Asa gasiti voi ca puteti gasi satisfactia maxima.

Numarul destinului = 9. Calitati.
Nu va preocupa in mod special castigurile materiale, chiar daca, prin natura lucrurilor, persoana care are numarul destinului 9 le va obtine destul de usor. Latura pozitiva a numarului destinului confera adesea o atitudine altruista, care conduce pana la donarea bunurilor materiale in folosul comunitatii. Compasiunea este, de asemenea, o trasatura de caracter pregnanta a persoanei cu numarul destinului 9. Aveti tendinta sa ii ajutati pe ceilalti, mai ales pe cei defavorizati sau handicapati. Pentru ca generozitatea dumneavoastra poate fi gresit inteleasa, nu este exclus sa descoperiti adesea ca unii incearca sa profite de dumneavoastra, iar altii va dezamagesc. Datorita firii deschise si personalitatii puternice, legati foarte usor relatii de prietenie.

Numarul destinului = 9. Defecte.
Si numarul destinului 9 are o latura negativa, greu de evitat. Persoana cu numarul destinului 9 ar putea descoperi ca nu este deloc usor sa fii altruist si sa iti asumi mari responsabilitati. Uneori este greu de acceptat o viata in care sa daruiesti totul si sa nu ai ambitii materiale. Va trebuie sa intelegeti si sa acceptati ca, daca refuzati umanitarismul conferit de numarul destinului 9, nu puteti avea satisfactii si impliniri pe termen lung.


Binele celorlalti este si binele meu! Tristetiile celor din jur este si tristetea mea..

Heaven eu ajut pe toti, sunt alaturi de toti si de familia mea si de toti, nu trebuie sa ma judeci sau sa-ti inchipui ce vrei... Este pacat ca in ziua de azi nu se mai crede in prietenia adevarata si ca se considera ca intotdeauna se ascund ganduri necurate.. "Dar nu exista asa ceva, dar este imposibil"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2010, 14:09:58
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Sincer nu mi-as dori ca Dumnezeu sa-i faca rau, caci la cat rau a facut el in viata asta, pana si flacarile iadului par adierea vantului...[/quote]

Daca e adevarat ce spui roaga-te pentru el. Am citit undeva ca, in momentul in care auzim pe cineva dracuind sau injurand, in loc sa-i atragem atentia, mai bine ne-am ruga pentru el. Cel mai bine ar fi sa te indepartezi de el in totalitate si sa te apropii de Dumnezeu cu desavarsire! Doar rugaciunea si dragoste ne pot ajuta sa ne indreptam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica iertarii... icamilin Diverse Sarbatori 9 14.03.2013 16:54:53
"Terapia iertarii" Fani71 Pocainta 173 13.04.2011 10:42:18
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 17:10:36
Duminica iertarii omulet Generalitati 8 18.03.2008 10:21:17