Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 12:23:26
Caprioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria-Luisa tocmai asta este creștinismul ! Lupta pentru desăvârșire ! Nu s-ar mai numi creștinism daca nu ar fi astfel ! Creștinul odată ce apucă pe calea mântuirii luptă cu ajutorul lui Dumnezeu pentru a ajunge la destinație: la sfințenie, la Țara cea de sus ! Bineînțeles că orice luptă are victoriile și eșecurile ei... omul se luptă cu păcatul ca să biruiască, însă noi suntem nepuncioși, și în luptă ne mai și rănim, mai și cădem, dar important este să nu abandonăm lupta ! Ne ridicăm ne înarmăm cu mai multă rugăciune, răbdare, smerenie și cu alte "arme" duhovnicești și continuăm lupta ! Cât durează lupta? Toată viața ! Deci a fi creștin înseamnă a fi luptător pentru Adevăr, pentru mântuire, pentru viața cea veșnică ! Cu cine ne luptăm noi? Cu diavolul ! El este dușmanul numărul unu ! El este cel care ne urăște atât de mult și care nu vrea să ne lase să îi luam locul de unde a căzut ! Dar, nu numai cu diavolul trebuie să ne luptăm, ci și cu noi ! Ne luptăm cu noi pentru a tăia voile și poftele stricăcioase ale trupului ! Ne mai luptăm și cu lumea care văzând lupta noastră și efectul pe care îl are asupra noastră, începe să ne socotească ca pe niște oglinzi în care își vede negreala sufletească și care în loc să se trezească și să pună început bun, ea, lumea nu face decât să încerce să îndepărteze și să spargă oglinzile pentru ca să nu-și mai vadă ea urâțenia sufletească !

Așadar, dacă creștinismul înseamnă lupta împotriva păcatului și dacă această luptă presupune și căderi cred că răspunde la toate întrebările tale și nu numai ale tale !

Ce trebuie să reținem este că indiferent de cădere lupta nu trebuie să înceteze ! Pentru cine cunoaște și vrea să cunoască ! Cine nu se încadrează în acestă categorie nu înțeleg ce caută pe aici !??

Doamne ajută !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 12:29:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am multe intrebari.

1. Ideea este ca aici pe forum se pun multe intrebari in acest sens, dar se ajunge de cele mai multe ori la conflicte, atac la persoana, fanatism, etc. ti se tranteste un citat, o filozofie si ti se spune: descurca-te singur!
Atunci ma intreb ce rost are pana la urma totul.

2. Ateii se pare ca sunt mai putin sensibili si vulnerabili si sunt mai deschisi la intrebari. Constat eu aici.
Cam asta este diferenta.

Eu as mai spune ca exista mai multe grupe, cu diverse nuante, nu numai crestini si atei:
- crestini extremi (cam fanatism)
- crestini moderati
- crestini cu tendinta ecumenica (sanatoasa)
- crestini teoreticieni (mai putin practicanti)
- crestini practicanti (ne-teoreticieni)
- atei extremi
- agnostici (nu refuza, dar nu stiu sigur)
- atei deschisi spre crestinism (daca i-ar convinge cineva), adica moderati
etc.

Poate fac un sondaj sa vedem cum ne consideram fiecare.

Gasesc bune asemenea porti deschise spre discutie si m-ar bucura sa existe si la alte grupuri, de ex. homosexuali, hermafroditi, sau alte minoritati, nu neaparat de credinta sau sexualitate, ca sa putem sa-i intelegem inainte de a-i sfarteca judecandu-i.
Dar ei singuri nu se deschid, din teama de consecinte.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 12:31:13
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tot v-ati oferit

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.
5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
11. Ce parere aveti despre genocid?
12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat dumnezu, ati fi deacord?
13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?
16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?
17. Dar a tigarilor si alcoolului?
18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?
19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?
20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2010, 12:37:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
15. Cine este socotit fariseu?
Fariseii au fost o secta a religiei iudaice.Am inteles ca evreii ortodocsi din ziua de azi sunt identificati cu fariseii.Dar probabil ca te-ai referit la altceva , gen : Cine ar fi "fariseii" din zilele noastre?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2010, 12:45:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Am si eu cateva intrebari:
Deoarece ai pus multe intrebari ,e inevitabil sa nu mai si gresesc,asa ca ia-le ca pe opinii personale

1.se poate numi crestin cel care judeca pe altul?.
Da.E un crestin care greseste.Oricine judeca,va fi judecat .Are mult curaj sa judece ,daca nu ii e frica de Judecata Celui care stie totul

2.dar cel care nu isi iubeste chiar si dusmanul?
Da.E un crestin care nu profita .Pentru ca rateaza desavarsirea,asemanaraea cu Dumnezeu.Caci Dumnezeu "da ploaia Sa si peste cei drepti si peste cei nedrepti",si noi suntem chemati la desavarsire

3.mai poate fi socotit dusman acela pe care, desi l-ai privit ca dusman, il iubesti?
In prima faza te lupti cu tine sa il iubesti,sa nu spui lucruri rele cand vb cu el.Dar apoi intradevar,ajungi la iubire,si dispare dusmania

4.se poate numi credincios acela care, desi pronunta numele lui Dumnezeu, aduce hule impotriva altuia?
Aducem noi hule impotriva lui Dumnezeu,d'apai impotriva aproapelui .Aici avem un crestin care va fi judecat ca un pagan

5.ce este de urat, omul rau sau rautatea in general?
Raul nu exista in sine,exista doar prin oameni. Deci sa nu uram,ci sa iubim

6.unde este inceputul imparatiei lui Dumnezeu pe acest pamanant? Cum se poate infaptui Imparatia lui Dumnezeu pe pamant?
Imparatia lui Dumnezeu pe pamant ,nu e in Ierusalim,nu e in al 9 lea cer,ci este in inimile noastre.Ea a fost adusa de Hristos pe pamant,cand propovaduia "Pocaiti-va,caci s-a apropiat Imparatia Cerurillor"

7. cand pacatuiesti cel mai mult impotriva Duhului Sfant? care sunt cele mai mari pacate impotriva Duhului Sfant?
Prin deznadejde zic eu,si pacatele ce izvorasc din aceasta.Caci Duhul Sfant e tocmai cel care ne da viata cea noua.

8. ce ar trebui sa ne preocupe mai intai: viata de dupa moarte sau implinirea Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant?
Cine are Imparatia lui Dumnezeu in el,nu va cunoaste moartea

9. Cum putem contribui la imparatia lui Dumnezeu pe pamant? suntem noi responsabili de aceasta?
Iubind poruncile Sale si indeplinindu-le

10. este Hristos cu noi pe acest pamant? In ce fel?
DAAA. Prin sfanta Euharistie ,si prin harul Duhului,prin care El salasuieste in noi.
Si ,cand 2 sau 3 sunt adunati in Numele Lui
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 12:53:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am multe intrebari.

1. Ideea este ca aici pe forum se pun multe intrebari in acest sens, dar se ajunge de cele mai multe ori la conflicte, atac la persoana, fanatism, etc. ti se tranteste un citat, o filozofie si ti se spune: descurca-te singur!
Atunci ma intreb ce rost are pana la urma totul.

.
Si eu urasc strategia copy-paste . Dar uneori,citatele respective,daca ai rabdare si intelegere sa le citesti,chiar sunt binevenite .
Si in plus eu cred ca ,chiar daca un text dintr-un sfant parinte e adus ca un argument pentru a contrazice ,scopul nu e sanatos. Acel sfant parinte sigur a avut dreptate,dar in contextul epocii sale,si al scrierilor sale.Noi nu avem dreptul sa utilizam asemenea citate ,pentru contrazicere,ci doar pt zidirea aproapelui.
Tot ce facem trebuie sa fie spre binele aproapelui,si nu spre contradictii sterile .
Dar uneori medicamentul poate parea amar...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 13:49:13
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Vin si eu cu multe intrebari...
Cine este Dumnezeu? Va intreb asta pentru ca eu nu mai am deloc credinta, nu stiu cine este Dumnezeu...si de raspunsuri gen Iisus Hristos....nu stiu ce sa mai cred...vreau sa stiu de ce deznadajduiesc, cum Il pot gasii iar pe Dumnezeu, bucuria de a fi crestin...pentru ca m-am pierdut si am nevoie de ajutor...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 14:16:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

AteulCelRau

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?
Care e mai mare -1 sau -2 ?
2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si paine"?
Se profita de deceptia oamenilor,de lipsa de orizont,pentru a li se da un orizont minimal.
3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?
Un set de consideratii generale,care se potrivesc la 10% dar nu se potrivesc la 90%
4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.
In general eu cred ca sunt minuni reale
5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
Toate ideologiile,ori cat s-au vrut de originale,nu au putut fi decat palide imitatoare le crestinismului
6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
Pai ambele,ajuta si in viata actuala,dar mai ales dupa.
7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
Fiti intelepti ca serpi,si nevinovati ca porumbeii
8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
Intre 10 si 90%
9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
Da . Pentru ca multi can zic Dumnezeu,de fapt se refera la Cel din Vechiul Testament,misterios si ascuns.Ei uita da aratarea lui Dumnezeu,fata catre fata,prin Hristos
10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
Cred in "visul american" :)
11. Ce parere aveti despre genocid?
E nimica,fata de ce va fii la sfarsitul lumii
12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat Dumnezu, ati fi deacord?
Nu,pentru ca Mitropoitul tarii este slujbas al dragostei,si nu al celor se cred dumnezei pe pamant
13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?
Grea intrebare .Cei care nu stiu se duc in rai prin fapte bune. Si bineinteles ca crestinii pacatosi se duc in iad.Mai rau e de c ei care stiu si nu fac,decat de cei care nu stiu.
14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?
Grea intrebare.Nu stiu
15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?
Putini,dar daca as avea as da
16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?
Nu.Una e legea pamanteasca,slaba si lipsita de eficienta,si alta e legea eterna. De ajuns ca ii va judeca Dumnezeu,ca sa ii mai batem si noi
17. Dar a tigarilor si alcoolului?
Nu pt ca as scoate-o pe nevasta mea in afara legii
18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?
As vota.Pentru ca macar ar fi format din oameni in care as avea incredere,care vor binele aproapelui .Dar nu asta e scopul Bisericii,ci carmuirea spre viata vesnica
19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?
Media propune in mod egal zei din tot spectrul.Este o reprezentanta fidela si mandra a ratiunii libere
20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?
Legile pamantesti sunt slabe si fara putere,e simpla propaganda.Nu de legi ducem lipsa ,ci de judecatori drepti
21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?
Da.Caci eu insumi am cautat aceste dovezi,dar nu le am gasit...Dimpotriva,am gasit dovezi tot mai multe,ca exista o religie,si numai una,care e un miracol vazut.
[/quote]
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 14:37:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Buna! Interesanta discutie!

Am si eu cateva intrebari:

1.se poate numi crestin cel care judeca pe altul?
2.dar cel care nu isi iubeste chiar si dusmanul?
3.mai poate fi socotit dusman acela pe care, desi l-ai privit ca dusman, il iubesti?
4.se poate numi credincios acela care, desi pronunta numele lui Dumnezeu, aduce hule impotriva altuia?
5.ce este de urat, omul rau sau rautatea in general?
6.unde este inceputul imparatiei lui Dumnezeu pe acest pamanant? Cum se poate infaptui Imparatia lui Dumnezeu pe pamant?
7. cand pacatuiesti cel mai mult impotriva Duhului Sfant? care sunt cele mai mari pacate impotriva Duhului Sfant?
8. ce ar trebui sa ne preocupe mai intai: viata de dupa moarte sau implinirea Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant?
9. Cum putem contribui la imparatia lui Dumnezeu pe pamant? suntem noi responsabili de aceasta?
10. este Hristos cu noi pe acest pamant? In ce fel?
Toți "discipolii" lui Hristos ne numim creștini , mai mult sau mai puțin îndreptățiți,însă creștinul adevărat este precum Hristos si îl urmează pe Hristos.Ceea ce este caracteristic sau ar trebui sa fie caracteristic creștinismului este iubirea.Așa ar trebui sa fie orice urmaș al lui Hristos, să-și iubeasca dusmanii, să nu judece , să ierte pe cei ce ii greșesc,să răsplătească răul cu bine, să se roage pentru dușmanii săi,să binecuvânteze pe cei ce îl blesteamă, adică după cuvintele Mântuitorului : "Ceea ce vreți să vi se facă vouă, acelea să le faceți și voi" și "Întoarceți și obrazul celălalt".Desigur de cele mai multe ori nu reușim să fim la fel precum Hristos, căci nu e usor să ne lepădăm de noi înșine, însă trebuie să încercăm să fim așa.Lupta pentru Împărăția lui Dumnezeu este o luptă continuă pentru dobândirea sufletelor noastre.Această luptă, Sfinții Părinți o numesc Războiul nevăzut.Dupa Cuvântul Evangheliei Împărăția lui Dumnezeu se binevestește si cei ce osârduiesc(se silesc) pun mâna pe ea.Adică să ne silim sa facem cele ale lui Hristos și ale iubirii și să priveghem să nu cădem."Cui i se pare ca stă să ia aminte să nu cadă" și "în răbdarea voastră ve-ți dobândi sufletele voastre".

În legătură cu dușmănia : Dacă tu nu îl mai consideri dușman , atunci el pentru tine nu mai este dușman.Dacă începem sa vedem pe toți oamenii , rod al creației lui Dumnezeu, fiecare creat cu un scop, și ca însăși chip al lui Dumnezeu atunci ne va fi ușor să realizăm rostul fiecăruia pe acest pământ.Precum și Einstein zicea "Refuz să cred că Dumnezeu joacă zaruri".Adică că nu-i pasă de creația Sa.Despre acestea nu voi vorbi eu, prea mult cu cuvintele mele, am să citez ce a spus Sfântul Ioan de Kronstadt.Am să încerc să produc o traducere personală din engleză in română.

"A nu se confunda omul, această imagine a lui Dumnezeu - cu răul care este în el, pentru că răul este numai nenorocirea lui accidentală, o boală, un vis al diavolului, dar esența omului - chipul lui Dumnezeu - este întotdeauna acolo".

"Unul dintre obiectivele de bază ale dragostei este de a vedea pe toată lumea salvată, transformată și unită cu adevărata dragoste divină.Acest lucru este împiedicat de ceea ce el a numit "bucurie malițioasă".El a spus, "O, cât de dezgustat sunt de această bucurie malițioasă și diavolească față/peste/la/în cursul de păcatele vecinului.Oamenii condamnă pe cineva o viață întreagă pentru un păcat pe care acesta l-a comis.Ei uită că iubirea extenuează totul.Un creștin trebuie să-și dorească cu adevărat ca numele lui Dumnezeu să fie lăudat constant atât în el cât si în aproapele ca toți să devină Templu al lui Dumnezeu."

http://www.orthodoxphotos.com/Holy_F..._of_Kronstadt/

O vorbă spune așa "urăște păcatul și nu pe păcătos".

Împărăția lui Dumnezeu pe pământ , incepe cu Hristos și cu Biserica care este corabia care navighează prin această mare involburată a păcatului.

Când păcătuim mai mult împotriva Duhului Sfânt, aici nu prea știu să-ți răspund, am văzut că ți-a răspuns iustin10 : Atunci când deznădăjduim. Orice păcat este păcat , mulți păcătuim , însă ceea ce este cel mai important este să ne ridicăm de fiecare dată când cădem.Atunci când nu facem asta atunci greșim cel mai mult față de Duhul Sfânt.Singurul păcat care nu are iertare este hula împotriva Duhului Sfânt.Hula împotriva Duhului Sfânt este respingerea totală a lui Dumnezeu si ura față de Dumnezeu,de adevăr si de tot ceea ce este bun si sfânt până în final, adica de toate cele ce sunt ale Duhului.Așa cred eu.

Cred ca ar trebui să ne preocupe Împărăția lui Dumnezeu , să facem roade vrednice de iertare și roade bune că Orice pom care nu va aduce rod bun se va tăia și se va arunca în foc.Să lucrăm cu cutremur mântuirea noastră."Frica de Dumnezeu este începutul înțelepciunii" zice înțeleptul, și "nu vă temeți de cei ce ucid trupul, temeți-vă de Cel ce poate sa vă arunce de vii în gheenă" zice Hristos.

Ca să contribuim la Împărăția lui Dumnezeu pe pământ trebuie sa devenim fii și fiice ai lui Hristos și ai Bisericii.Împărăția lui Dumnezeu este inăuntrul nostru, tot acolo trebuie să-l căutăm și pe Dumnezeu.Găsește-te pe tine mai întâi ca să-l poți gasi si pe Dumnezeu.Ca să contribuim la lucrarea Împărăției , trebuie și noi să devenim precum oile cele de-a dreapta.Să dăm viață credinței noastre.Hristos este cu noi până la sfârșitul veacurilor, iar Biserica Sa nu va fi biruită in veac.Biserica suntem noi oamenii, ogorul lui Dumnezeu.Hristos nu ne va lăsa.Am sa zic o povestioară.Moare un om și i se arată tabloul vieții sale.Peste tot vede cate 2 urme de pași, însă în momentele grele și de strâmtoare doar o pereche.Omul îl întreaba pe Hristos: Doamne de ce m-ai lăsat singur atunci când aveam mai mare nevoie de Tine?Iar Hristos îi răspunde: Nu te-am lăsat singur ci te-am purtat în brațele Mele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 14:49:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Vin si eu cu multe intrebari...
Cine este Dumnezeu?
"Eu locuiesc in locuri inalte si in sfintenie.Dar inima Mea,este cu cei necajiti."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57
Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da luceafaruldincer Din Noul Testament 24 28.03.2010 21:50:08
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01