Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.10.2010, 15:28:22
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Se nasc tot felul de topicuri pe tema relației, atribuțiilor, raporturilor dintre femeie - bărbat. Când o să ne vedem, oare, de noi înșine și de ce putem fiecare face și apoi să mai blamăm pe alții?

Și apoi, cine v-a pus să vă măritați cu unul de care nu vă convine? Aha, n-ați știut de la început ce hram poartă. Păi, atunci, cine-i vinovatul și care e lacuna de judecată?

Și până la urmă, toate acestea sunt niște probleme care denotă absența cunoașterii de sine!
Ce să mai zic de credință și viața întru Hristos?

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.10.2010, 17:05:25
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Parte a problemei poate fi ceea ce a mentionat parintele Iustin Parvu de curand si anume ca suntem destul de sleiti de puteri in zilele noastre, si dupa cum s-a si dovedit, un caine batran poate invata trucuri noi daca are o alimentatie foarte sanatoasa, dupa cum dovedeste si un produs natural nou aparut care determina cresterea producerii de celule stem. Deci, orientarea catre alimente ecologice alaturi de unele produse ale stupului, renuntarea la carne care s-a dovedit ca creste vitalitatea, blandetea si starea de sanatate substantial, la care se pot adauga si suplimente de tipul noni capsule, nu mai scump decat pastila de algocalmin pot asigura fondul pentru a duce mai bine si mai multe sarcini la bun sfarsit. Pe de alta parte, nu trebuie uitat faptul ca a-ti invata aproapele sa devina mai responsabil nu este un dar pe care fiecare a reusit sa si-l dezvolte la timp si insotit de iubirea necesara, astfel ca am vazut destule emisiuni intr-o vreme cu animale de companie care dezvoltau comportamente neplacute sau distructive pe care stapanul efectiv nu reusea sa le inteleaga si sa le faca fata, dar o personalitate afectiv-intuitiva reuseste sa-l invete si pe stapan sa rezolve respectiva problema. Avem in prezent o mare problema cu responsabilitatea, avem milioane de hectare de terenuri care trebuie rapid impadurite numai in Romania si asteptam lectia foametei care a fost invatata in alte parti ca sa investim ecologic in solurile a caror sanatate se reflecta in a noastra proprie. Fata de acum 150 -200 de ani, nu cred ca mai avem 10% din paduri si 10% soluri sanatoase, iar lectia se apropie ...rapid... Oare nu s-ar putea implica si armata, dar cine sa realizeze gravitatea situatiei, grav era pentru poporul ales in pustie ca nu mai aveau carnea si altele din robie, ori pentru cei mai incarcati cu pacate...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.10.2010, 18:22:31
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și apoi, cine v-a pus să vă măritați cu unul de care nu vă convine? Aha, n-ați știut de la început ce hram poartă. Păi, atunci, cine-i vinovatul și care e lacuna de judecată?
Draga frate, nu mai judeca asa, ca nu-i asa!
Daca iti iei sot dupa regula crestineasca a ne-traitului impreuna in aceeasi casa inainte de casatorie, atunci nu stii mai deloc cum se comporta respectivul in variile situatii in care treci prin viata!
Una e sa-l vezi la biserica, pe strada la o plimbare, la cofetarie pt. un suc, samd, iar alta e sa fii impreuna 24 de ore pe zi si sa tii piept problemelor cot la cot. Poate isi arunca sosetele murdare aiurea la-ntamplare, poate sforaie si plescaie cand mananca, e insensibil la nevoile tale, e total nepriceput la treburile gospodaresti, si totodata nedispus sa invete una-alta, etc. Cand apar copiii gama problemelor se diversifica.
Doar asa ajungi sa cunosti un om pe de-a-ntregul, cand se confrunta cu probleme.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.10.2010, 18:54:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Draga frate, nu mai judeca asa, ca nu-i asa! .
Uiti un lucru...ca vorbesti cu un pusti! :)))
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.10.2010, 19:16:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Uiti un lucru...ca vorbesti cu un pusti! :)))
Nenea, mă cam amuzi, dar n-are importanță. Era cât pe ce să-ți răspund cu aceeași monedă, dar am șters rândurile scrise înainte de a le posta.
Mă limitez doar la a-ți spune: să fii iubit!

Doamne ajută!

P.S. A propos, eticheta de puști chiar îmi place, dacă vine de la un bătrân înțelept, dar bătrânețea, uneori, aduce și senilitate. Și atunci, mi-e milă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 06.10.2010 at 19:21:22.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.10.2010, 19:54:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Imi pare rau cand vad atatea topicuri in care sotiile se plang de sotii lor si ma bucur cand vad ca nici un barbat nu a postat ceva din care sa rezulte, macar tangential, ca s-ar plange de sotia sa desi, sunt sigur, ar avea cel putin la fel de multe motive. Poate este de inteles. Femeile sunt mai sensibile, mai delicate, iar rezultatele semnificative pe care le-a obtinut miscarea feminista le-a bulversat, le-a dezorientat, le-a pus insituatii cu totul nespecifice naturii feminine. Noul lor statut, acela de egali ai barbatilor, le-a adus in postura de a calca pe o planeta straina, cu un mediu cu atat mai ostil cu cat se indeparteaza mai mult de adapostul lor, adica acela de femeie, mama, iubitoare, adapost care la inceput era un palat, iar acum a ajuns un cort.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.10.2010, 00:34:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Draga frate, nu mai judeca asa, ca nu-i asa!
Daca iti iei sot dupa regula crestineasca a ne-traitului impreuna in aceeasi casa inainte de casatorie, atunci nu stii mai deloc cum se comporta respectivul in variile situatii in care treci prin viata!
Una e sa-l vezi la biserica, pe strada la o plimbare, la cofetarie pt. un suc, samd, iar alta e sa fii impreuna 24 de ore pe zi si sa tii piept problemelor cot la cot. Poate isi arunca sosetele murdare aiurea la-ntamplare, poate sforaie si plescaie cand mananca, e insensibil la nevoile tale, e total nepriceput la treburile gospodaresti, si totodata nedispus sa invete una-alta, etc. Cand apar copiii gama problemelor se diversifica.
Doar asa ajungi sa cunosti un om pe de-a-ntregul, cand se confrunta cu probleme.
Plescaitul cred ca se poate observa si la cofetarie...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.10.2010, 00:43:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Imi pare rau cand vad atatea topicuri in care sotiile se plang de sotii lor si ma bucur cand vad ca nici un barbat nu a postat ceva din care sa rezulte, macar tangential, ca s-ar plange de sotia sa desi, sunt sigur, ar avea cel putin la fel de multe motive. Poate este de inteles. Femeile sunt mai sensibile, mai delicate, iar rezultatele semnificative pe care le-a obtinut miscarea feminista le-a bulversat, le-a dezorientat, le-a pus insituatii cu totul nespecifice naturii feminine. Noul lor statut, acela de egali ai barbatilor, le-a adus in postura de a calca pe o planeta straina, cu un mediu cu atat mai ostil cu cat se indeparteaza mai mult de adapostul lor, adica acela de femeie, mama, iubitoare,adapost care la inceput era un palat, iar acum a ajuns un cort.
Nu are rost sa iti imaginezi lucruri despre care nu ai habar...cand logic ar fi sa iti imaginezi ca de moment ce nu se plang de sotii..poate chiar nu or avea de ce!!!

Last edited by AndruscaCIM; 07.10.2010 at 00:46:37.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.10.2010, 16:40:40
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și apoi, cine v-a pus să vă măritați cu unul de care nu vă convine? Aha, n-ați știut de la început ce hram poartă. Păi, atunci, cine-i vinovatul și care e lacuna de judecată?
Si cum aflam cum se comporta el cand nu avem voie sa locuim impreuna inainte de casatorie?
Totusi omul isi da in petec acasa intre patru pereti si zi de zi.
Ce spuneti?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.10.2010, 21:46:48
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Daca cineva imi poate spune, va rog, care este pozitia Bisericii in ce priveste rolul femeii si cel al barbatului in asumarea responsabilitatilor in familie...

Oare femeia trebuie sa faca de mancare, sa faca cumparaturile, si spele vasele, sa faca menaj, sa aibe grija de copii, etc (desi si ea lucreaza si uneori pleaca inaintea lui si ajunge dupa el, si pun bani egal la intretinere si mancare) iar barbatul sa spuna tot timpul ca e obosit? Daca il trimiti sa cumpere cateva rosii ca sa ai tu (femeia) timp sa faci mancarea mai repede face tot felul de fete ca i-ai cerut o mare favoare, si mai incolo pleaca sa faca sport "ca altfel nu se simte bine".

Si va mai spun un caz: familia in vacanta, tatal cu fiica cea mare in piscina, mama alapteaza bebelusul. La un moment dat fetita are nevoie sa mearga la toaleta.... Ce face tatal??? O scoate frumos din apa si ii spune "du-te si zi-i lu maica-tii".

Si inca unul, ca sa inchei. Mama, cu 3 copii si insarcinata cu al patrulea, nu mai reuseste sa struneasca copii care plang (si unul dintre ei i-a dat o palma unei fete care incerca sa aduca un pic de ajutor mamei), in timp ce barbatul joaca fotbal.....
Din cate am inteles eu(si sa nu imi sariti in cap cu tot felul de lucruri cum ca sunt imatura)in ortodoxie este ceva absolut normal ca femeia sa fie supusa
sau pusa la mila barbatului.Singura modalitate sa scape de el este sa divorteze iar copii sa ii pastreze ea(pt ca un barbat nu merita sa aiba copii)iar apoi sa traiasca singura,linistita si fericita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
zeul fotbal,una din minunile lui Dumnezeu ! Radu32 Generalitati 42 12.07.2010 23:08:37
CE TREBUIE SA FACA BOR? justiniann Generalitati 46 03.02.2010 21:33:04
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Fotbal si credinta CatalinM Generalitati 4 25.08.2009 21:40:14