Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2011, 10:48:56
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice

Am primit o carte "Identitatea si libertatea omului in ortodoxie -raspunsuri ale bisericii in privinta actelor electronice", Editura Predania.

In afara comunicatelor oficiale ale Sfintelor Sinoade ale bisericilor ortodoxe ale Greciei, Ucrainei, Rusiei, Serbiei, ale sfintei Chinonite a Muntelui Athos, ale Mitropoliei Clujului, ale unor cunoscuti si iubiti, apreciati arhierei, parinti duhovnicesti am gasit o opinie pe care eu am apreciat-o ca extrem de pertinenta si temeinic argumentata a unui tanar preot roman, Dumitru Grigore, inginer fizician, membru titular al comisiei de Cibernetica a Academiei Romane. Din 2001 este licentiat in teologie. Actualmente este preot in Eparhia Argesului si Muscelului..

Am incercat sa atasez in format pdf paginile respective si sa va invit sa cititi (pe cei care binenteles nu au avut pana acum ocazia), insa dimensiunea fisierului nu-mi permite sa-l anexez.
O sa incerc sa copiez.

Undeva, pe o pagina (154) am subliniat concluzia:

"Mai clar spus, comportamentul religios autentic are ca efect cresterea frecventei corelative transcendentei si diminuarea oricaror posibilitati de sondare de la distanta a fiintei umane! Adica, stiinta, in latura aplicabilitatii ei pozitive, ne ofera antidotul la monitorizarea totala: intoarcerea la Scripturi, la Pateric, la normalitatea unei vieti duhovnicesti autentice. In aceasta fireasca stare de manifestare Crestina, orice sistem global de monitorizare, cautandu-va, va gasi doar un nimb transparent in care ultrasofisticatele echipamente de sondare nu vor putea "citi" decat frecventa inalta a unei transformari spirituale reale".

Cand am ajuns la acele randuri mi-am amintit de parintele Paisie Aghioritul care vorbea cu niste germani, fara translator, ei in germana, el in greaca si toti intelegeau, sau cand, un vizitator care voise sa-i faca fotografie fara voia parintelui, s-a trezit cu filmul gol... Puterea Duhului Sfant pogorata asupra parintelui....

Dincolo de profunzimea opiniei-in alta ordine de idei- existenta unor tineri preoti sau calugari daruiti, preocupati, apropiati de om, instruiti, imbunatatiti (am mai intalnit) ma fac sa am speranta ca -in ciuda faptului ca pleaca dintre noi duhovnicii nostri cautati, iubiti cum a fost parintele Arsenie Papacioc adevarati stalpi ai credintei noastre - ortodoxia va fi mereu, va exista mereu, va renaste mereu, se perpetueaza si se intareste prin acesti tineri care vin din urma, crescuti, formati langa batranii duhovnici.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Esti gata sa mori pentru credinta ta ? Rog o opinie avizata sorinelb Biserici Protestante 51 11.07.2011 09:25:18
O opinie interesanta despre Biserica Catolica Erethorn Biserica Romano-Catolica 11 12.02.2011 20:36:01
O melodie extrem de frumoasa.... Simona-Marilena Muzica Bisericeasca 1 04.01.2010 23:11:14
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22
...un sfat...doar atat!! ionita Rugaciuni 11 17.11.2007 20:59:43