Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.12.2009, 15:11:19
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Stiu si eu multi ortodocsi care fac binele, dar am vrut sa vezi cum suna o generalizare. Scuze... Stiu insa ca cei ce judeca nu prea mai au timp sa faca bine.

Sunt de acord ca nu trebuie sa astepti preotul acasa, dar sunt cazuri si cazuri. Sunt oameni care mor in mizerie sau sufera mult. Ce sa mai astepti de la acei oameni? Trebuie sa ii ajutam, nu ii putem lasa asa. Si crestinii sunt cei ce trebuie sa arate iubire crestineasca fata de aproapele. Asta diferentiaza un crestin de un om lumesc.

Ioan 13:35
"Prin aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii pentru alții.”

In ce-i priveste pe iehovisti, eu cred ca trebuie sa ne fie mila de ei. Li se impune sa mearga din usa in usa sa faca "lucrare misionara". Ei si mormonii patesc asta. Si din cauza lor sunt urati toti np pe motiv ca fac prozelitism din usa in usa. Dar Dumnezeu poate are o zi de indurare pentru fiecare.
Ma bucur ca esti de acord in privinta faptului ca si ortodocsii fac fapte de milostenie pentru aproapele lor....nu or fi facand toti, insa nici toti nu au aceleasi proritati, nu toti sunt sensibili la suferinta aproapelui..dar asa sunt oamenii, nu toti sunt trasi la indigo.

Da, uite ca m-ai nimerit la faza cu lipsa faptelor bune, insa nu vreau sa se intealaga neaparat ca judec actiunile celorlalte denominatiuni, insa eu nu inteleg de ce procedeaza asa si afirma ca fac bine, si nu vor sa inteleaga ca unii oameni mai vad ceva in spatele faptelor bune facute pentru cel in nevoie. Eu de exemplu chiar nu prea fac fapte de milostenie...recunosc, dar asta si pentru ca nu sunt foarte implicata in societatea de aici, si as zice c ca oamenii nici nu au asa mare nevoie de ajutorul celorlalti asa cum il au cei din Romania, cei care abia isi duc zilele din cauza lipsurilor materiale..aici e alt sistem si alta mentalitate care tine probabil mai mult de drepturile omului si respectul fata de el, decat de religiozitate...zic si eu!!!Poate ca strainii au nevoie de mai mult de suflete calde, de comunicare decat de ajutor material...insa asta e doar o deductie a mea.

Dragostea pentru aproapele nu trebuie sa aiba si alte scopuri, cum ar fi prozelitismul, pentru ca eu percep aici clar o competitie intre confesiuni, mai mult decat dragoste reala si dezinteresata...asa cum trebuie ea sa fie.

Eu de exemplu daca as ajuta pe cineva si as sti si ca e de alta confesiune nu cred ca as considera ca trebuie sa bat aproposuri si sa il conving de ceva, sau ca religia mea ar fi mai altfel decat a lui....nu stiu, eu nu as face asta pur si simplu! Daca e adventist, penticostal...sau orice altceva, inseamna ca e crestin oricum, si daca a ajuns la batranete avand aceasta confesiune, inseamna ca l-a simtit pe Dumnezeu aproape si a considerat ca nu trebuie sa mai caute, nu? Deci e ca si cum eu as avea o ambitie personala, pentru ca de fapt se stie ca toti crestinii il cunosc pe Dumnezeu si cred in Hristos, dar datorita alegerilor facute sau poate pentru faptul ca nu au considerat ca merita sa caute altceva...si-au pastrat confesiunea.

Acum intreaga lume il cunoaste pe Dumnezeu si practic fiecare poate face pasi individual spre Dumnezeu, il poate afla..numai sa vrea, si numai daca nu vor nu cred in El. Dar misionarismul nu a insemnat prozelitism, a insemnat doar increstinarea unor popoare pagane, politesite...si prin intermediul Apostolilor si ucenicilor li s-a facut cunoscut Dumnezeu si Cuvantul lui...acum nu se mai pune problema asa.

E o minciuna si afirmatia ca toate confesiunile sunt la fel si credinta in Dumnezeu e mantuitoare, si atat....pentru ca daca as fi un adevar crezut de cei care fac prozelitism, aceste demersuri nu si-ar avea rostul, si de aceea eu o vad doar ca pe o ambitie de a inmulti numarul adeptilor unui cult...dar e o realitate ca exista credinta in Dumnezeu si in Mantuirotul in majoritatea confesiunilor crestine....deci care este de fapt motorul prozelitismului si de ce se expun neadevaruri pentru a-l pretexta?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.12.2009, 15:27:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Revenind on topic:

Să nu ai impresia că martorii lui Iehova au treabă doar cu ortodocșii. Și eu am fost vizitat de nenumărate ori de ei acasă ori am fost acostat pe stradă cu "Turnul de Veghe", totuși nu am fost tentat (nici măcar în gând) să-i pleznesc peste ochi. Am avut totdeauna discu'ii amabile cu ei, chiar dacă contradictorii uneori.
Ok, dar nu toti au apucat sa imi spuna de ce confesiune sunt.

Trice, nu am spus ca impart palme peste ochi cu darnicie de cum deschide cineva gura, si cred ca tu vrei doar sa rasucesti cuvintele astfel incat sa reiasa ca eu sunt aia rea si cruda, lipsita de toleranta ( de parca as trai in Uzbechistam cu mitraliera pe post de poseta) si tu ala bun, crestin adevarat ...astfel contrastul dintre noi doi sa incline in favoarea ta si implicit a adventismului, dar lucrurile nu stau deloc asa...

Cred ca ai luat acea afirmatie din context, si asta pentru ca eu am facut referire la orice atitudine din partea cuiva care tar rece foarte usor si nu ar dori sa inteleaga refuzul meu politicos de a nu da ascultare celor spuse de el...si asta pentru ca orice om are conceptiile lui de viata, lucrurile pe care le respecta si pe care nu...iar daca as auzi spunandu-mi-se ca toti Sfintii si crestinii ortodocsi care si-au dat viata pentru Ortodoxie nu stiau ce e cu ei, traiau in intuneric si se rugau la copaci, ca si cum nu l-ar fi cunoascut pe Dumnezeu asa cum il cunosc adventistii/penticostalii/martorii lui iehova/ mormonii/evanghelistii...atunci da, este clar ca ar fi o jignire care nu mai poate fi comptabilila de departe cu orice intentie de prozelitism...si daca ar lua-o pe aratura, trecand peste refuzul meu, atunci probabil ca i-as da o palma peste ochi si niste aghiazma sa isi revina....fapta buna, nu?

Cand cineva nu respecta pe celalat, si intrece anumite limite atunci cand vine vorba de conceptii de viata si de ce are celalalt mai sfant...isi asuma riscul lipsei de bun simt si faptul ca nu mai poate fi luat in considerare si deci trebuie si ajutat sa revina la realitate cumva...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.12.2009, 16:06:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ok, dar nu toti au apucat sa imi spuna de ce confesiune sunt.

Trice, nu am spus ca impart palme peste ochi cu darnicie de cum deschide cineva gura, si cred ca tu vrei doar sa rasucesti cuvintele astfel incat sa reiasa ca eu sunt aia rea si cruda, lipsita de toleranta ( de parca as trai in Uzbechistam cu mitraliera pe post de poseta) si tu ala bun, crestin adevarat ...astfel contrastul dintre noi doi sa incline in favoarea ta si implicit a adventismului, dar lucrurile nu stau deloc asa...

Cred ca ai luat acea afirmatie din context, si asta pentru ca eu am facut referire la orice atitudine din partea cuiva care tar rece foarte usor si nu ar dori sa inteleaga refuzul meu politicos de a nu da ascultare celor spuse de el...si asta pentru ca orice om are conceptiile lui de viata, lucrurile pe care le respecta si pe care nu...iar daca as auzi spunandu-mi-se ca toti Sfintii si crestinii ortodocsi care si-au dat viata pentru Ortodoxie nu stiau ce e cu ei, traiau in intuneric si se rugau la copaci, ca si cum nu l-ar fi cunoascut pe Dumnezeu asa cum il cunosc adventistii/penticostalii/martorii lui iehova/ mormonii/evanghelistii...atunci da, este clar ca ar fi o jignire care nu mai poate fi comptabilila de departe cu orice intentie de prozelitism...si daca ar lua-o pe aratura, trecand peste refuzul meu, atunci probabil ca i-as da o palma peste ochi si niste aghiazma sa isi revina....fapta buna, nu?

Cand cineva nu respecta pe celalat, si intrece anumite limite atunci cand vine vorba de conceptii de viata si de ce are celalalt mai sfant...isi asuma riscul lipsei de bun simt si faptul ca nu mai poate fi luat in considerare si deci trebuie si ajutat sa revina la realitate cumva...

Doamne ajuta!
Doamne ajută și păzește de lupi răpitori ce forțează ușa staulului! Acum n-or fi toți neoprotetanții chiar așa de insistenți încât să-ți intre pe fereastră când le trântești ușa-n nas cum de altfel nici ortodocșii nu sunt atât de intoleranți cum vor să pară unii pe forum. Cât despre tine, nu am o părere atât de rea cum cum ar lăsa să se înțeleagă din postările mele

Domnul să ne lumineze și să ne ierte acolo unde am greșit!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.12.2009, 16:41:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Doamne ajută și păzește de lupi răpitori ce forțează ușa staulului! Acum n-or fi toți neoprotetanții chiar așa de insistenți încât să-ți intre pe fereastră când le trântești ușa-n nas, cum de altfel nici ortodocșii nu sunt atât de intoleranți cum vor să pară unii pe forum. Cât despre tine, nu am o părere atât de rea cum cum ar lăsa să se înțeleagă din postările mele

Domnul să ne lumineze și să ne ierte acolo unde am greșit!
Iti dai seama ca nu sunt nici cea mai toleranta persoana din lume, si nici nu vreau sa pozez in asa ceva..pentru ca dupa cum ti-am spus toleranta in opinia mea deja nu o simti fata de lucrurile pozitive, compatibile cu structura ta interioara ci exact fata de cele cu care nu esti de acord din varii motive, si deci nu trebuie impusa, intrucat respectul fata de celalat trebuie sa vina din ambele tabere, in caz contrar echilibrul se clatina si nu e bine.

Bineinteles ca incerc si eu cum pot sa devin mai buna, sa nu mai critic, sa nu mai judec...si mai primesc si eu "palme peste ochi" la figurat de la sotul meu in vederea evitarii acestui pacat, foarte grav de altfel .

Bineinteles ca nu s-a intamplat ca vreo persoana de alta confesiune sa puna piciorul in prag sau sa forteze usa, ca pe la fereastra oricum nu puteau ajunge...dar e mai mult un sentiment care s-a tot sedimentat datorita celor cateva intersectari de priviri si cuvinte de-a lungul timpului cu persoane de alta confesiune ( fata de care eu nici macar nu am deschis subiectul, dar ele s-au dat bine initial..dupa care au abordat subiectul intr-un mod ofensiv)...si astfel mi-am format aceasta imagine despre anumite confesiuni.

Ma bucur ca nu ai o parere chiar rea despre mine ( ca una foarte buna nici nu merit de altfel) si asta pentru ca nici eu nu sunt atat de vehementa in viata reala si nici nu ma lansez in dialoguri interconfesionale de fapt, dar aici exista o oarecare lejeritate in exprimare sau graba de a raspunde uneori fara a fi inteles pe deplin ideea centrala a postarilor, care poate conduce uneori spre o imagine putin deformata a userilor....

Domnul să ne lumineze și să ne ierte acolo unde am greșit!... ( cum foarte frumos ai spus).

Last edited by AndruscaCIM; 02.12.2009 at 15:26:15.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2010, 14:26:02
marinela marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Iata varianta oficiala a crezului lor (luata de pe situl oficial):
Convingeri Argumente biblice
Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu; ea este adevarul 2 Tim. 3:16, 17; 2 Pet. 1:20, 21; Ioan 17:17
Biblia este mult mai demna de încredere decât traditia Mat. 15:3; Col. 2:8
Numele lui Dumnezeu este Iehova Ps. 83:18; Is. 26:4; 42:8; Ex. 6:3
Cristos este Fiul lui Dumnezeu si îi este inferior Tatalui sau Mat. 3:17; Ioan 8:42; 14:28; 20:17; 1 Cor. 11:3; 15:28
Cristos a fost prima creatura a lui Dumnezeu Col. 1:15; Rev. 3:14
Cristos a murit pe un stâlp, nu pe o cruce Gal. 3:13; Faptele 5:30
Cristos si-a dat viata umana ca rascumparare pentru oamenii ascultatori Mat. 20:28; 1 Tim. 2:5, 6; 1 Pet. 2:24
Sacrificiul unic al lui Cristos a fost suficient Rom. 6:10; Evr. 9:25–28
Cristos a fost sculat din morti ca persoana spirituala nemuritoare 1 Pet. 3:18; Rom. 6:9; Rev. 1:17, 18
Prezenta lui Cristos este în spirit Ioan 14:19; Mat. 24:3; 2 Cor. 5:16; Ps. 110:1, 2
Noi traim acum în ‘timpul sfârsitului’ Mat. 24:3–14; 2 Tim. 3:1–5; Luca 17:26–30
Regatul condus de Cristos va guverna pamântul cu dreptate si va instaura pacea Is. 9:6, 7; 11:1–5; Dan. 7:13, 14; Mat. 6:10
Regatul va crea pe pamânt conditii de viata ideale Ps. 72:1–4; Rev. 7:9, 10, 13–17; 21:3, 4
Pamântul nu va fi niciodata distrus sau pustiu Ecl. 1:4; Is. 45:18; Ps. 78:69
Dumnezeu va înlatura actualul sistem de lucruri în batalia Armaghedonului Rev. 16:14, 16; Tef. 3:8; Dan. 2:44; Is. 34:2; 55:10, 11
Cei rai vor fi distrusi pentru totdeauna Mat. 25:41–46; 2 Tes. 1:6–9
Cei pe care Dumnezeu îi aproba vor primi viata vesnica Ioan 3:16; 10:27, 28; 17:3; Marcu 10:29, 30
Nu exista decât o singura cale ce duce la viata Mat. 7:13, 14; Efes. 4:4, 5
Moartea oamenilor este consecinta pacatului lui Adam Rom. 5:12; 6:23
Sufletul uman nu mai exista dupa moarte Ezec. 18:4; Ecl. 9:10; Ps. 6:5; 146:4; Ioan 11:11–14
Iadul este mormântul comun al omenirii Iov 14:13; Rev. 20:13, 14
Speranta pentru cei morti este învierea 1 Cor. 15:20–22; Ioan 5:28, 29; 11:25, 26
Moartea adamica va înceta 1 Cor. 15:26, 54; Rev. 21:4; Is. 25:8
Numai o turma mica de 144 000 de persoane merge la cer pentru a guverna împreuna cu Cristos Luca 12:32; Rev. 14:1, 3; 1 Cor. 15:40–53; Rev. 5:9, 10
Cei 144 000 sunt nascuti din nou ca fii spirituali ai lui Dumnezeu 1 Pet. 1:23; Ioan 3:3; Rev. 7:3, 4
Noul legamânt este încheiat cu Israelul spiritual Ier. 31:31; Evr. 8:10-13
Congregatia lui Cristos este cladita pe el însusi Ef. 2:20; Is. 28:16; Mat. 21:42
Rugaciunile trebuie adresate doar lui Iehova prin intermediul lui Cristos Ioan 14:6, 13, 14; 1 Tim. 2:5
Folosirea icoanelor în închinare este interzisa Ex. 20:4, 5; Lev. 26:1; 1 Cor. 10:14; Ps. 115:4–8
Slujitorii lui Dumnezeu trebuie sa se fereasca de spiritism Deut. 18:10–12; Gal. 5:19–21; Lev. 19:31
Satan este conducatorul invizibil al lumii 1 Ioan 5:19; 2 Cor. 4:4; Ioan 12:31
Crestinii nu trebuie sa participe la miscarile interconfesionale 2 Cor. 6:14–17; 11:13–15; Gal. 5:9; Deut. 7:1–5
Crestinii trebuie sa ramâna separati de lume Iac. 4:4; 1 Ioan 2:15; Ioan 15:19; 17:16
Crestinii trebuie sa asculte de legile umane care nu contravin legilor lui Dumnezeu Mat. 22:20, 21; 1 Pet. 2:12; 4:15
Introducerea de sânge în corp intravenos sau pe cale orala constituie o încalcare a legilor lui Dumnezeu Gen. 9:3, 4; Lev. 17:14; Faptele 15:28, 29
Legile biblice referitoare la moralitate trebuie respectate 1 Cor. 6:9, 10; Evr. 13:4; 1 Tim. 3:2; Prov. 5:1–23
Respectarea Sabatului a fost o cerinta doar pentru Israel, fiind valabila pâna la abrogarea Legii Mozaice Deut. 5:15; Ex. 31:13; Rom. 10:4; Gal. 4:9, 10; Col. 2:16, 17
Nu trebuie sa existe o clasa clericala si titluri speciale Mat. 23:8–12; 20:25–27; Iov 32:21, 22
Omul nu a evoluat, ci a fost creat Is. 45:12; Gen. 1:27; Mat. 19:4
Cristos a dat un exemplu cu privire la modul în care trebuie sa-i slujim lui Dumnezeu 1 Pet. 2:21; Evr. 10:7; Ioan 4:34; 6:38
Botezul prin cufundare completa în apa este simbolul dedicarii Marcu 1:9, 10; Ioan 3:23; Faptele 19:4, 5
Crestinii depun cu placere marturie publica despre adevarul biblic Rom. 10:10; Evr. 13:15; Is. 43:10–12
trezeste te asa sunteti toti cu abureli. daca ziceti ca va rugati prin HRISTOS la DUMNEZEU de ce nu o respectati si pe FECIOARA MARIA doar este mama lui IISUS HRISTOS.ARHANGHELUL MIHAIL A ZIS CLAR DE ACUM TE VOR FERICI TOATE NEAMURILE.SI CA IN PARANTEZA CINE O CINSTESTE ....DOAR ORTODOCSII CARE SUNT CRESTINI ADEVARATI
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.04.2010, 14:34:25
marinela marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai1936 Vezi mesajul
cred ca ar fi mai bine sanu mai criticam celalalte religii ci sa-l lasam pe dumnezeu sa faca lucrul asta....ce zici?spui sa nu se mai dea la tv ce fac anumiti preoti,cu alte cuvinte ce vrei sa spui?ca trebuie ascuns faptul ca exista si preoti care fac tot felul de tampenii?mai intai sa ne vedem gunoiul din ochii nostri ca sa putem vede si cum stau celalate religii.mantuitorul nostru domnul iisus hristos a spus ca adevaratii crestini se vor cunoaste dupa faptele lor.......
da sa vedem gunoiul dar sa nu vina gunoiul peste noi.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.04.2010, 17:29:43
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinela Vezi mesajul
...dar sa nu vina gunoiul peste noi.
La cine te referi tu soră Marinela când scrii cuvântul „gunoi”?
Cumva la cetățenii români din Asociația „Martorii lui Iehova”?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.04.2010, 21:23:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mie imi place sa zic la diversi oameni sectanti ori ironii ori cuvinte de genul Urbi et orbi sau I am ortodox.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.04.2010, 01:05:24
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Multi am vrea sa devenim mucenici marturisindu-L pe Hristos si Adevarul Sau- Ortodoxia in fata celor ce o defaima, dar suntem oare noi vrednici cu toate pacatele si patimile noastre? Suntem noi ca Sfantul Nicolae?
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
pentru invatatura lasata de Domnul Hristos, si intru care m-am nascut duhovniceste (cand eram mic era sa ne manance si pe noi, fam mea, iehovistii, dar a avut grija Maica Domnului si Sf.Nectarie de noi!) imi dau viata cu bucurie! Imi apar credinta pana la sange!!! pt ca si El si-a dat viata pt mine ca sa ma ridice din robia mortii si a pacatului! Si eu tre sa imi apar Credinta si sa nu las pe defaimatori sa batjocoreasca pe Domnul meu Iisus Hristos si nici pe Mama Sa sau Biserica!!! Asa cum pot, ma lupt si ma rog Bunului Dumnezeu si Maicii Domnului sa imi dea putere sa lupt cu Harul Sau!!!
"Credinta fara fapte,e moarta".Citeste si incearca sa intelegi mesajul.Macar martorii lui Iehova nu abuzeaza sexual sau material."Deschide-ti inima si ochii,Iuda".Apropo ,ce masina conduci?Isus a folosit un magar.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.05.2010, 11:56:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru martori: sa va fie rusine de modul in care ati putut traduce Biblia
Ia uitati aici niste diferente majore
Citat:
În prealabil postat de traducerea lumii noi - cel mai grosolan fals
La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si cuvantul era un dumnezeu. El era la inceput cu Dumnezeu. Toate lucrurile au venit in existenta prin el si fara el nu a venit nimic in existenta. Ceea ce a venit in existenta prin el era viata, iar viata era lumina oamenilor. Si lumina straluceste in intuneric, iar intunericul n-a biruit-o. A venit un om care a fost trimis ca reprezentant al lui Dumnezeu: numele lui era Ioan. Omul acesta a venit spre marturie ca sa depuna marturie despre lumina pentru ca oamenii de orice fel sa creada prin el. el nu era lumina aceea ci trebuia sa depuna marturie despre lumina aceea. Adevarata lumina care lumineaza orice fel de oameni urma sa vina in lume. El era in lume si lumea a venit in existenta prin el, dar lumea nul-a cunoscut. el a venit la casa lui dar ai lui nu l-au primit. Dar tuturor celor ce l-au primit, el le-a dat dreptul sa devina copii ai lui Dumnezeu fiindca au manifestat credinta in numele sau Ei nu s-au nascut din sange nici din vointa carnii, nici din vointa omului ci din Dumnezeu. Astfel, Cuvantul a devenit carne si a locuit printre oameni, iar noi am vazut gloria sa, o glorie ca aceea pe care un fiu unic-nascut o are de la tatal sau.
si acum adevarata traducere
Citat:
În prealabil postat de Sfanta Scriptura
1. La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viață și viața era lumina oamenilor.
5. Și lumina luminează în întuneric și întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toți să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12. Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14. Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr.
Ioan, Capitolul 1
daca aveti de gand sa negati acea traducere a lumii noi ca fiind o nascocire(la martori ma refer) sa stiti ca am acces la una. O sa mai caut pe viitor falsuri de genul acesta si o sa le postez aici sa va vada toata lumea adevarata fata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58