Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2010, 18:49:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit si tot pt. anaecaterina...

vezi ca ar trebui sa te mai astepti la 'repercursiuni', fiindca lupta intre bine si rau dureaza toata viatza... viatza e o lupta continua... important este sa nu cedezi raului (care poate fi F. subtil si uneori sau de multe ori s-ar putea infatisa sub masca binelui aparent, ca sa te atraga si sa te faca sa cazi in diverse capcane), ci sa persisti in rugaciune/rugaciuni catre Bunul Dumnezeu si Maica Domnului (care ajuta F. mult! de cate ori te simti 'aiurea' etc, citeste 'Paraclisul' ori din 'Psaltirea Maicii Domnului', ori unul dintre acatistele Maicii Domnului; sau repeta in gand orice rugaciune scurta catre Maica Domnului si 'Tatal Nostru'), dar si catre altii dintre Sfintii lui Dumnezeu (Sf. Nectarie, Sf. Parascheva, Sf. Ana sau Ecaterina, ale carei nume le porti s.a.). Citirea de psalmi din Psaltire ajuta, iarasi, destul de mult (dar trebuie ceruta binecuvantarea duhovnicului pt. a citi psalmi din Psaltire). Si, desigur, dupa cum stii si tu deja, sa tii posturile randuite de Bis. Ortodoxa, si sa te spovedesti cu regularitate si impartasesti (daca ti se permite) etc etc.

PS: ceea ce spui tu ca ti se-ntampla (starile prin care treci, gen simtirea sufletului gol etc), ar putea fi si o forma de 'akedie'. Majoritatea populatiei planetare din zilele noastre cred ca sufera de astfel de simptome (printre multe altele), in stadii mai mult sau mai putin avansate etc. Sunt multi factori 'declansatori-cauzatori' aici, dar totul are la baza pacatele noastre (si consecintele etc). Vba ceea: 'ce-si face omul cu mana lui'... Poate ca ti-ar folosi si lecturarea unor carti din seria 'Psihoterapia Ortodoxa'.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2010, 19:26:19
LDanna LDanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 1
Implicit

Va rog sa-mi spuneti daca as putea sa fiu impreuna cu fratele sotului verisoarei mele ??
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2010, 19:31:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
am 30 ani.
Stai calma anaecaterina ca nu RE-CAZI in nici o erezie daca-ti mai intinzi oasele si-ti arcuiesti corpul prin varianta aia Hatha-yoga care din cite stiu este numai gimnastica.
Nu inteleg cum pot unii prefera sa fie crestini burtosi si falcosi si se feresc de sport si de gimnastica ca de dracu, justificind lenea lor ca fiind o cadere in erezie daca fac miscare, neintelegind ca dracu este in suncile alea care atirna si in falcile care de multe ori nu se mai opresc din mestecat.

De yoga a lui d-alde Bivolaru si urmasii lui sa fugi , acolo este de-a dreptul o dementa care din cite am auzit, faceau ce faceau si se ajungea la "transfer de energie" de la Bivolari la prostutele credule..in traducere directa sex in grup..prin apartamentele unde se retrageau ei dupa sesiuni ca sa-si "manince pilaful"!

Last edited by andreicozia; 19.07.2010 at 19:33:46.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2010, 20:20:01
nabucodonosor nabucodonosor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 3
Implicit pt LDanna

Din pacate, canoanele Bisericii Ortodoxe, interzic o astfel de casatorie!
Se poate face totusi cu dispensa de la episcop!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2010, 20:53:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfânta Taină a Mirungerii nu se repetă. Chiar dacă se obisnuieste ca cei care s-au lepădat de credinta crestină ori au părăsit Sfânta Biserică si vor să se întoarcă din nou la ea, să fie iarăsi unsi, aceasta nu înseamnă o repetare a Sfintei Taine, ci numai reintărirea lor în dreapta credintă.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2010, 20:58:47
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Anaecaterina, la 30 de ani la femei incepe sa sune o alarma sa le anunte ca e cazul sa aibe o familie si copii, acesta le este datul. trebuie sa se grabeasca sa prinda ultimul tren, asta fireste, daca nu au ganduri de retragere la manastire. Gandeste-te ca poate asta iti lipseste.

1.Asa, pe moment, poate ti-ar prinde bine un pelerinaj pe la manastiri, mai bine la una singura, decat la mai multe.
2.Lipeste-te de o biserica ferventa, cu slujbe frumoase, unde se predica bine, unde iti poti face prieteni credinciosi.
3.Indotdeauna cand esti "jos" ajuta sa-i ajuti pe altii. Poate ai batrani in familie, sau niste nepotei, asta intotdeauna te incarca, in ciuda aparentei de istovire si consum.

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
viata mea se afla intr-un punct de cotitura acum si sunt situatii, stari sufletesti, atitudini interioare cu care ma confrunt si pe care nu le inteleg. am practicat mai multi ani o alta invatatura decat cea crestina. ii ceream lui dumnezeu sa ma apropie de el orice ar fi si vedeam in toate credintele ceva spiritual si un rezultat final la care toate duceau. credeam in Dzeu, In sf treime, in toate tainele crestine, doar ca am cautat si o alta cale care mi s-a parut in toti acesti ani, mai rapida.
m-am trezit intr-o zi pe marginea prapastiei, dar cu aceiasi ruga in suflet: sa ma propie dzeu de el cat mai mult! am renuntat la acele practici printr-o conjunctura neasteptata si ma bucur . am inceput o relatie de iubire, am urmarit permanent sa ma rog si sa fac binele, am crezut cu toata fiinta mea in bine!
acum, relatia mea este cam grea, eu ca fiinta plina de aspiratii nu ma mai regasesc si imi e greu sa inteleg ce se petrece cu mine. imi place simplitatea, dar viata mea a devenit putin trista si sunt multe momente in care ma simt f singura. orice as face ajung sa ma simt singura. ma spovedesc lunar si ma impartasesc, dar in mine nu reusesc sa inteleg prea multe! e o stare in care sufletul meu se simte greoi si nu stiu ce sa fac sa ma regasesc! poate imi dati ceva idei! va multumesc! sunt o fire f dinamica, sunt vesela si ascund ceea ce traiesc cu adevarat in mine. imi place sa lupt, sa imi pun intrebari, mi-ar place sa devin puternica si vreau doar sa ma apropii de dzeu! orice preocupare am, starea de multumire imi lipseste! va pup!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2010, 21:04:02
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit "Dar cine vă opreste să faceti metanii, care este o miscare completă a organismului"

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stai calma anaecaterina ca nu RE-CAZI in nici o erezie daca-ti mai intinzi oasele si-ti arcuiesti corpul prin varianta aia Hatha-yoga care din cite stiu este numai gimnastica.
Nu inteleg cum pot unii prefera sa fie crestini burtosi si falcosi si se feresc de sport si de gimnastica ca de dracu, justificind lenea lor ca fiind o cadere in erezie daca fac miscare, neintelegind ca dracu este in suncile alea care atirna si in falcile care de multe ori nu se mai opresc din mestecat.

De yoga a lui d-alde Bivolaru si urmasii lui sa fugi , acolo este de-a dreptul o dementa care din cite am auzit, faceau ce faceau si se ajungea la "transfer de energie" de la Bivolari la prostutele credule..in traducere directa sex in grup..prin apartamentele unde se retrageau ei dupa sesiuni ca sa-si "manince pilaful"!
"- Nu vă mai înselati si cu yoga, dragii mei, Biserica o consideră erezie.
A venit cineva la mine si a început să vorbească despre yoga si i-am spus: "Dar cine vă opreste să faceti metanii, care este o miscare completă a organismului. S-au văzut crestini deasupra pământului ridicati, cu o fortă împotriva gravitatiei de-ti stă mintea în loc. Îti ajută harul lui Dumnezeu, pe care ei nu contează. Ei îsi dezvoltă muschii... si în numele cărei religii fac ei acestea? Unde vrei să ajungi cu trezirea tuturor fibrelor trupului?" (Par. Arsenie Papacioc) - Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/arsenie-yoga.htm
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2010, 21:07:22
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"- Nu vă mai înselati si cu yoga, dragii mei, Biserica o consideră erezie.
A venit cineva la mine si a început să vorbească despre yoga si i-am spus: "Dar cine vă opreste să faceti metanii, care este o miscare completă a organismului. S-au văzut crestini deasupra pământului ridicati, cu o fortă împotriva gravitatiei de-ti stă mintea în loc. Îti ajută harul lui Dumnezeu, pe care ei nu contează. Ei îsi dezvoltă muschii... si în numele cărei religii fac ei acestea? Unde vrei să ajungi cu trezirea tuturor fibrelor trupului?" (Par. Arsenie Papacioc) - Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/arsenie-yoga.htm

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1148
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2010, 21:39:09
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit "Nu există gimnastică mai bună decât metaniile" (Par. Porfirie)

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stai calma anaecaterina ca nu RE-CAZI in nici o erezie daca-ti mai intinzi oasele si-ti arcuiesti corpul prin varianta aia Hatha-yoga care din cite stiu este numai gimnastica.
Nu inteleg cum pot unii prefera sa fie crestini burtosi si falcosi si se feresc de sport si de gimnastica ca de dracu, justificind lenea lor ca fiind o cadere in erezie daca fac miscare, neintelegind ca dracu este in suncile alea care atirna si in falcile care de multe ori nu se mai opresc din mestecat.

De yoga a lui d-alde Bivolaru si urmasii lui sa fugi , acolo este de-a dreptul o dementa care din cite am auzit, faceau ce faceau si se ajungea la "transfer de energie" de la Bivolari la prostutele credule..in traducere directa sex in grup..prin apartamentele unde se retrageau ei dupa sesiuni ca sa-si "manince pilaful"!
"Cea mai potrivită metodă de întărire a mușchilor abdominali o constituie metaniile. Nu râde, așa este! Când cineva face metanii folosul este dublu, și pentru sufletul și pentru trupul celui care le face. Sufletul se folosește pentru că, prin metanii, cere iertare și milă Domnului, iar trupul, pentru că, astfel, își întărește mușchii abdominali și se fortifică. Îți recomand să faci cât mai multe metanii. Începe cu un număr redus, apoi adaugă altele în fiecare zi, până ajungi în punctul în care să simți că poți rezista. Însuși organismul ne înștiințează limitele rezistenței lui și, atunci, stabilim numărul de metanii în funcție de rezistență. [...] Nu există gimnastică mai bună decât metaniile. După ce ne-am făcut cruce îngenunchiem, atingem pământul cu fruntea, apoi ne ridicăm, făcând aceasta iar și iar, în timp ce sufletul suspină în fața lui Dumnezeu, rostind rugăciunea vameșului: Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului! Sau orice altă rugăciune pe care ne va lumina Duhul Sfânt să o rostim. După metanii urmează bucurie mare, ușurare, pace în suflet, iar trupului nu-i va mai rămâne nici un singur mădular nefolosit și nepus la lucru." (Parintele Porfirie, despre metanii - Extrase din articolul recomandat de JaneSays mai sus, la link-ul: http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1148)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2010, 21:55:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
"Cea mai potrivită metodă de întărire a mușchilor abdominali o constituie metaniile. Nu râde, așa este! Când cineva face metanii folosul este dublu, și pentru sufletul și pentru trupul celui care le face. Sufletul se folosește pentru că, prin metanii, cere iertare și milă Domnului, iar trupul, pentru că, astfel, își întărește mușchii abdominali și se fortifică. Îți recomand să faci cât mai multe metanii. Începe cu un număr redus, apoi adaugă altele în fiecare zi, până ajungi în punctul în care să simți că poți rezista. Însuși organismul ne înștiințează limitele rezistenței lui și, atunci, stabilim numărul de metanii în funcție de rezistență. [...] Nu există gimnastică mai bună decât metaniile. După ce ne-am făcut cruce îngenunchiem, atingem pământul cu fruntea, apoi ne ridicăm, făcând aceasta iar și iar, în timp ce sufletul suspină în fața lui Dumnezeu, rostind rugăciunea vameșului: Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului! Sau orice altă rugăciune pe care ne va lumina Duhul Sfânt să o rostim. După metanii urmează bucurie mare, ușurare, pace în suflet, iar trupului nu-i va mai rămâne nici un singur mădular nefolosit și nepus la lucru." (Parintele Porfirie, despre metanii - Extrase din articolul recomandat de JaneSays mai sus, la link-ul: http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1148)

Este amuzant pentru ca tu vorbesti ca in povestea lui Pokeman pentru copii unde vraja unei actiuni o impiedica pe alta...:)))

Spune-mi si mie cu ce iti deranjeaza tie mintuirea faptul ca stai in pozitia cioarei zbirlite sau a scorpionului cracanat din yoga si spui rugaciuni crestine?..cu nimic! Cu ce pacatuiesti?..la fel cu nimic.
Metaniile sunt la fel, dar poate nu vrei doar sa-ti exersezi burta ci si spatele, picioarele, miinile, gitul capul, vrei sa-ti intinzi ligamentele ca sa te simti binedispus, destins, relaxat..de ce sa te limitezi numai la o pozitie?

La noi la biserica sunt multe mame care vin cu copii si stau pe jos cu picioarele incrucisate si au grija de copilasii care se joaca pe jos. Vrei sa spui ca ele stau in pozitia dracului?

Trebuie prietene, sa ne mai limpezim mintea de tenebrele, fricile si ideile preconcepute ale trecutului
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00