Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.07.2010, 14:06:52
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
heaven, ai dreptate! urmaresc constant sa devin armonioasa...nu ma blochez la faza cu casatoria, nu stiu daca asta imi doresc! stiu doar ca imi doresc f mult sa imi implinesc menirea si sa fac ceea ce trebuie si pt care am venit in aceasta viata: sa ma apropii de Dumnezeu, intr-un fel sau altul. doar trebuie sa imi descopar calea proprie!
stiu ca am multe de curatat, si sa mai stii ca ceea ce simt adanc in mine nu a aparut ieri, ci asa am fost de cand ma stiu. ma straduiesc de ani de zile sa ma armonizez, sa devin curata, sa fac binele...dar am obosit sa ma plang....poate imi lipseste starea de multumire!
Sa nu te amarasti peste masura nici sa nu deznadajduiesti si sa abandonezi..
Mergi in continuare pe calea asta si Dumnezeu o sa-ti.. nu stiu, o sa-ti curete si o sa-ti alcatuiasca intr-un fel sufletul.
In Acatistul Sfantului Duh zicem: Vino si lumineaza intunecata netocmire a sufletului meu.. E ceva prin care toti trecem la un moment dat, o stare de nedumerire si.. cred ca netocmire e cel mai bun cuvant, de altfel.
Partea buna e ca.. repet, tuturor ni se intampla. Sau ma rog, multora, majoritatii.. Suficient de multi dintre noi trec prin asa ceva incat sa fie scrisa intr-un acatist problema asta :) Pe care Dumnezeu o cunoaste si o ingaduie cu un scop.
Deci, ai incredere in Dumnezeu si roaga-L sa rearanjeze El puzzle-ul sufletului tau.
Si o va face, chiar daca nu azi sau maine, insa va veni si ziua in care o sa-ti dai seama ca defectul asta a fost tamaduit. Si-atunci o sa vezi mai clar si situatiile concrete de viata, pentru ca un suflet care nu-i chiar bine "intocmit", nici lumea n-o poate oglindi si simti cu acuratete.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 20.07.2010 at 14:08:54.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.07.2010, 14:22:21
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

jane, sigur ca am credinta si nu abandonez, nu se pune problema! doar ca trag singura in directia ce am ales-o si desi urmaresc sa ma curat de toate si ma lupt cu mine si cu cele rele ale mele, imi e greu sa manifest pt cei din jur binele, frumusetea, pacea si iubirea. nu e vorba ca nu ma curat ori ca nu caut sa devin o oglinda curata, ci doar faptul ca imi e greu sa fac asta de una singura, asa cum ma simt! dar am sa merg inainte, cu siguranta! multumesc!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.07.2010, 14:26:18
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

anaecaterina in ce domeniu lucrezi?iti place ,esti multumita de ceea ce faci? te intelegi bine cu colegii de munca?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.07.2010, 14:38:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
heaven, ai dreptate! urmaresc constant sa devin armonioasa...nu ma blochez la faza cu casatoria, nu stiu daca asta imi doresc! stiu doar ca imi doresc f mult sa imi implinesc menirea si sa fac ceea ce trebuie si pt care am venit in aceasta viata: sa ma apropii de Dumnezeu, intr-un fel sau altul. doar trebuie sa imi descopar calea proprie!
stiu ca am multe de curatat, si sa mai stii ca ceea ce simt adanc in mine nu a aparut ieri, ci asa am fost de cand ma stiu. ma straduiesc de ani de zile sa ma armonizez, sa devin curata, sa fac binele...dar am obosit sa ma plang....poate imi lipseste starea de multumire!
Anaecaterina,starea de multumire iti lipseste si pentru ca nu te poti accepta si iubi cu tot ceea ce reprezinti si nu ai suficienta incredere in tine.
Lucrurile de care spui trebuie sa vina natural si nu fortat.Relatia ta cu Dumnezeu este unica si o poti descoperi doar permitandu-ti sa fii tu insati si nu cum ti-au spus altii ca trebuie.Aici nu exista retzete universale,totul se leaga de simtire.
Deasemenea,orice ai fi trait in trecutul tau,nu are sens sa te culpabilizezi,ci sa o iei ca pe o experienta,sa inveti din ea.Dumnezeu nu sta cu o condica in mana pe care ne noteaza toate greselile si cu o joarda,El ne intelege natura umana,cu siguranta mai mult decat ne intelegem noi si asteapta cu o iubire parinteasca sa venim catre El,asa cum suntem noi.El nu ne cere perfectiunea,ne cere doar IUBIREA...
Nu fa absolut nimic din ceea ce nu simti si nu te reprezinta!
Raspunsurile pe care le cauti doar sufletul tau le are: pune-i intrebari si cauta pana vei descoperi cine esti si care este calea pe care trebuie sa mergi in toate aspectele vietii tale.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.07.2010, 14:39:59
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
heaven, ai dreptate! urmaresc constant sa devin armonioasa...nu ma blochez la faza cu casatoria, nu stiu daca asta imi doresc! stiu doar ca imi doresc f mult sa imi implinesc menirea si sa fac ceea ce trebuie si pt care am venit in aceasta viata: sa ma apropii de Dumnezeu, intr-un fel sau altul. doar trebuie sa imi descopar calea proprie!
stiu ca am multe de curatat, si sa mai stii ca ceea ce simt adanc in mine nu a aparut ieri, ci asa am fost de cand ma stiu. ma straduiesc de ani de zile sa ma armonizez, sa devin curata, sa fac binele...dar am obosit sa ma plang....poate imi lipseste starea de multumire!
Ana, ... vezi tu ..., relatia dintre om si Dumnezeu este, oarecum, cea a pestelui cu oceanul. Pestele este in interiorul oceanului, in el se naste, prin el respira, din ce gaseste in el se hraneste, in el traieste, fara el nu poate trai. Asadar, tu nu ai cum sa te apropii de Dumnezeu, pentru ca El nu este undeva, in afara ta, ci este peste tot, in afara ta si in tine, in El existi, in afara Lui nu poti exista. Iarta-ma ca intervin din nou in acest dialog. Nu prea imi place sa bat pe cineva la cap, dar mi s-a parut ca ai o perceptie, hai sa-i spunem ... speciala, asupra relatiei tale cu Dumnezeu.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.07.2010, 14:48:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

PS:Vroiam sa mai spun,asa cum a mentionat si Jane ca rugaciunea iti va fi de un mare folos pe langa dialogul interior pe care eu ti l-am propus.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.07.2010, 15:28:45
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

adrian, ma bucur ca intervii...nu am nici o perceptie, nu cunosc absolut nimic despre el..doar simt in inima mea ca vreau nespus de mult sa fiu f aproape de El, ori sa Il cunosc...nu stiu cum sa ma exprim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.07.2010, 15:30:03
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

armanda...lucrez in domeniul bugetar, la birou...ma inteleg f bine cu colegii desi nu imi place f mult ceea ce fac, dar caut sa fac bine ce fac.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.07.2010, 15:39:15
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

jane, o sa urmez si sfatul tau. multumesc.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.07.2010, 15:39:51
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

heaven, am sa realizez si o introspectie, desi am mai facut-o. multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00