Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.07.2010, 16:31:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
adrian, ma bucur ca intervii...nu am nici o perceptie, nu cunosc absolut nimic despre el..doar simt in inima mea ca vreau nespus de mult sa fiu f aproape de El, ori sa Il cunosc...nu stiu cum sa ma exprim.
Stai linistita ca nu esti singura care-si pune problema asta. Adrian ca si multi altii doar isi imagineaza ca-l cunoaste pe Dumnezeu cind de fapt este scris in Biblie ca pe Dumnezeu nu ai cum sa-l cunosti si cu atit mai mult sa-l etichetezi, sa-i dai denumiri care mai de care mai fanteziste...poti doar trai si actiona cu El inainte! ATIT!
Dumnezeu chiar ne previne ca nici macar sa nu ne inchipuim ca-l cunoastem, deoarece am pacatui imaginindu-ne acest lucru, fenomen care duce la idolatrie, la aberatii.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.07.2010, 17:05:55
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Daniel777, nu te mai lasa orbit de subiectivism, ci invata sa deosebesti duhurile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dragul meu,IN CRESTINISM ai nevoie cel mai mult de discernamant.Daca ocolesti cativa autori nu e mare problema,pentru ca poti sa citesti pe altii.Insa ,desi am citit tot ce ai recomandat tu cu emfaza ,mi-a placut si am apreciat si pe Klaus Kenneth.Si nu am fost singurul care l-a apreciat si poate iubit,ci a fost si parintele Sofronie,care a trecut la Domnul+ ucenicii sai de la manastirea Essex,este acum si parintele Rafail Noica.
In tara a fost la multe manastiri unde a fost primit foarte bine(nu stiu daca ai auzit de Lupsa),s-a intalnit cu mai multi mitropoliti ,printre care si Teofan al Moldovei.
Tu mi-l opui pe staretul de la Antim tuturor acestor personalitati duhovnicesti si pe autorii catorva bloguri ortodoxe.Nu stiu daca ai citit cartea Doua milioane de km,ca sa te pronunti,insa eu am citit-o cu multi ani inaintea acestui scandal mediatic,si mi-a placut inca de atunci.Staretul de la Antim care a declansat acest scandal,este un om poate corect ,rigorist,care aplica dogmele ortodoxe,insa, intr-un mod rigid,fara viata,fara o intelegere vie a credintei.
Si ca sa nu crezi ca te contrazic total,intr-adevar Yannaris este un teolog(ceea ce Kenneth nu e) care a cazut ,prin scrierile lui ,in rataciri dogmatice,lucru aratat de parintele Paisie si de alti monahi de la muntele Athos.

Numai bine si Doamne ajuta sa traim in pace ,intelegere si dragoste unul fata de altul.
Da, intr-adevar, in Crestinism este nevoie de mult discernamant, ceea ce s-ar parea ca tie iti cam lipseste...
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si nu am fost singurul care l-a apreciat si poate iubit,ci a fost si parintele Sofronie,care a trecut la Domnul+ ucenicii sai de la manastirea Essex,este acum si parintele Rafail Noica.
- Ciudat, eu nu-mi amintesc sa fi vazut prin magazinul de carti sau prin mica biblioteca din man. Essex, nici o carte semnata Klaus Kenneth... (sau poate nu m-oi fi uitat eu bine, mai stii? se prea poate...). In schimb, am vazut lucrari de-ale Par. Arsenie Boca, precum 'Cararea Imparatiei' s.a. Si ma indoiesc de faptul ca l-ai mai prins tu in viata pe un par. precum Sofronie, ca sa-i auzi parerea personala in legatura cu acest subiect!... Iarasi, ciudat, eu am tot discutat de atatea ori cu par. Symeon din Essex, ucenicul par. Sofronie, dar nu-mi amintesc sa-mi fi recomandat nici dansul, nici una din cartile lui Klaus Kenneth...
Spui ca l-au apreciat si iubit - da, nu te contrazic, fiindca ei apreciaza si iubesc pe toata lumea, ca persoane, din iubire catre aproapele (datorie crestina), dar de aici si pana la a recomanda scrierile lui si altora... e cale lunga, totusi, hai sa fim seriosi!... E f. usor pt. tot felul de 'autori' si impostori etc aparuti de niciunde si veniti de nicaieri, sa se foloseasca de numele nu-stiu-caror preoti iubiti de popor, ca 'strategii de marketing', pt. a-si face ei publicitate si a-si vinde lucrarile etc (sunt si unii preoti care se fol. de nume mari, precum cel al Par. Arsenie Boca, si desi nici macar nu l-au cunoscut, se tot pretind 'ucenici' ai dansului etc, de ex., pt. a scoate niscaiva profit financiar si/sau respectiv, publicitate gratuita, popularitate etc, pt. a-si vinde ei nu-stiu-ce carti obscure si unele fara nici un fel de valoare literara sau de folos duhovnicesc macar! s.a.m.d.). Nu mai tot inflori lucrurile doar de dragul de a le inflori si din pricina ca esti tu mare fan Klaus Kenneth (sa fie din cauza ca te-a lasat sa te fotografiezi alaturi de el si, brusc, ai devenit 'starstruck' si subiectiv?! mda, se prea poate!...)

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In tara a fost la multe manastiri unde a fost primit foarte bine(nu stiu daca ai auzit de Lupsa),s-a intalnit cu mai multi mitropoliti ,printre care si Teofan al Moldovei.
- Vai, ce sa-ti povestesc, de parca nici nu stie o tara-ntreaga cat de inselati mai pot fi si unii dintre ierarhi BOR (daca nu chiar toti)!... dar presupunand totusi, ca nu ar fi inselati - in plus, atat preotii, cat si ierarhii, sunt si ei oameni, supusi greselii, macar din cand in cand... Iar in ceea ce priveste man. Lupsa sau nu-stiu-care alta man., e suficient sa-ti dau exemplul celor de la Pucioasa, cu 'Noul Ierusalim' al lor - crezi ca altii din alte man. nu pot face greseli si cadea in rataciri? ba da, si inca cum, din pacate!... fereasca Dumnezeu!...

PS. Si tot ceea ce am recomandat eu acolo nu am facut-o cu nici un fel de emfaza, ci dimpotriva, doar am propus niste sugestii si-atata tot. Dar, din cate observ, tu nu doar ca interpretezi gresit (orbit de propriul subiectivism), dar tot tu esti cel plin de emfaza fatza de Klaus Kenneth asta al tau pe care nu mai contenesti a-l ridica atata in slavi pe-aici in stil propagandistic (esti cumva propovaduitor, ag. publicitar 'undercover' al scrierilor lui? plateste bine?!)

Si daca tot zici ca ai citit tot ce recomandasem eu acolo, cum se face ca nu recomanzi unele din acele lucrari, in loc de cele ale lui Klaus Kenneth? Ei, din cauza ca nici unul din acei Parinti nu s-a 'impozat' cu tine ori semnat vreun autograf, ca sa ai si tu cu ce sa te afisezi si sa te dai mare pe-aci (ca, vai, cunosti 'indeaproape' o 'celebritate'), pai nu?!

Si iarasi, daca tot zici ca ai citit tot ce recomandasem eu acolo 'cu emfaza' (lucrari din care mai mult ca sigur ca n-ai inteles ori ramas cu mare lucru, lesne de observat), cum de ai omis asta: "- Părinte, atunci când un ortodox se unește cu hinduiștii etc, dacă după aceea se pocăiește, este primit iarăși în Biserica Ortodoxă?
- Unul ca acesta are trebuință de pocăință mare și de miruire. Dacă vrea să se întoarcă la Ortodoxie și să devină iarăși mădular al Bisericii, conform canoanelor trebuie ca mai întâi să adeverească prin libellus 10 că se leapădă de credințele lor cele rele și mărturisește credința ortodoxă și după aceea preotul să-i citească rugăciunile pentru întoarcere la adevărata credință și să-l miruiască cu Sfântul Mir." - ori tu scrisesi clar, ca un 'atoatestiutor' ce iti place sa te crezi, intr-unul din mesajele anterioare, ca nici Mirungerea nu se mai poate repeta... ei, uite ca Par. Paisie te contrazice!...

Tu nu numai ca intelegi gresit unele lucruri si te lasi 'purtat de val', dar te mai apuci sa mai invetzi si pe altii unele chestii gresite (incercand sa-i tragi, astfel, dupa tine, dupa conform spuselor Par. Paisie: "Ratacind pe altii, rataciti fiind ei isisi")... Eu ti-as sugera, prieteneste si fara nici un fel de emfaza, ca in loc de scrieri de-ale lui Klaus Kenneth & co, sa te-apuci mai bine sa citesti si sa ras-citesti (fiindca dupa ce citesti ceva intr-adevar util, cel rau cauta sa-ti stearga imediat informatiile bune si folositoare pt. suflet, sa te faca sa uiti etc, de aceea ar fi bine sa si 'ras-citesti' de mai multe ori) carti precum Filocaliile, Patericul, Vietile Sfintilor, Faptele Apostolilor, Sf. Evanghelii, Omiliile Sf. Ioan Gura-de-Aur, interpretarile la psalmi ale Sf. Vasile Cel Mare s.a.m.d.

In sfarsit, eu ma opresc aici, nu mai are rost sa mai insist, caci vad ca tu o tii tot cu ratacirile tale (si, respectiv, ratacitii tai etc), refuzand sa vezi si sa accepti calea cea dreapta si spunand despre altii care vor sa-ti arate calea cea adevarata (inclusiv par. precum cel de la Antim - si Hristos a fost rastignit tot fiindca celor din vremea Lui nu le convenea 'rigurozitatea' Lu, pe care o gaseau cam 'rigida si rece' etc, in totala neconcordantza cu voile lor viclene...), ca ei sunt ratacitii etc... Din cate observ, nu o poate scoate omul la capat cu tine, asa ca te las 'in plata Domnului', Care sper sa-ti lumineze mintea si sa-ti ghideze pasii pe drumul cel bun in viatza.

Last edited by cherub; 20.07.2010 at 17:14:43.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.07.2010, 17:32:02
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

nu va mai insultati ca nu are rost! pe mine m-a rebotezat intr-un fel si m-a uns cu sf mir, mai departe nu mai stiu. dar nu are rost sa va lasati orgoliile sa explodeze degeaba!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 20.07.2010, 18:12:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

@cherub

Am o veste buna pentru tine,parintele Stanciu nu mai este staret la Manastirea Antim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 20.07.2010, 18:24:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si oa alta veste mai putin buna : Trebuie sa-ti mai faci ordine in ganduri ca sunt foarte razlete.
In privinta Mirungerii intr-adevar m-am corectat dupa disputa cu tine,nu stiu daca ai avut timp sa observi,si am spus ca se poate face si a doua oara,dar nu ca repetare a tainei ci ca intarire in credinta a celor care au parasit Biserica.Acolo ai avut dreptate.

In rest ,perorezi multe si nevrute.Daca ai avut sansa sa ajungi la manastirea Essex si nu ai inteles nimic,dupa cum se vede,mai ai o posibilitate.Contacteaza-l personal pe Kenneth pe facebook sau pe email si poate iti vei schimba parerile.Lasa fanatismul deoparte.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.07.2010, 21:43:47
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit iarta-ma...

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
draga samy, si eu lupt ca si tine..uneori reusesc, alteori nu, dar perseverez! degeaba ma ironizezi..nu cred ca esti in masura sa ironizezi pe oricare dintre cei din jurul tau...sau poate orgoliul tau!? cine stie? sa ai o zi minunata!
Si doar te-am rugat sa nu te superi , dar titlul topicului este “ vorbiti-mi putin!”….iar eu am facut-o putin mai dur….imi pare rau si te rog sa ma ierti….intentia mea a fost sa-ti spun ca poate iti lipseste “ credinta lucratoare”(exista si o carte scrisa de parintele T. Paraian :”Credinta lucratoare prin iubire”)….acea credinta care te apropie de Dumnezeu si iti umple sufletul de bucurie….
Cum spunea si parintele Cleopa” rabdare , rabdare, rabdare….”….si toate vor venii la timpul lor….

Last edited by Samy02; 31.07.2010 at 15:21:35.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.07.2010, 21:55:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Daniel777, cine ti-a spus tie ca m-ar preocupa subiectul?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
@cherub

Am o veste buna pentru tine,parintele Stanciu nu mai este staret la Manastirea Antim.
vad ca esti la curent cu ultimile barfe si intrigi din BOR, nu-ti scapa nimica, pai cum altfel?... in primul rand, cine ti-a spus tie ca m-ar preocupa subiectul?! dar in orice caz, ca sa-ti raspund, iarasi, trebuie sa existe un motiv intemeiat pt. asta: ori de vina sunt cei ecumenistii & co. infiltrati peste tot prin BOR, ori poate ca a renuntat dansul, de bunavoie, satul probabil de atatea rautati si alte celea... caci, la urma urmei, staretia nu e nimic mai mult decat o amarata de functie, acolo... cu mult mai importanta este slujirea adevarata a adevaratului Hristos!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.07.2010, 22:46:18
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Daniel777, fa-ti ordine in minte decat sa te tot grabesti sa tragi concluzii gresite

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si oa alta veste mai putin buna : Trebuie sa-ti mai faci ordine in ganduri ca sunt foarte razlete.
In privinta Mirungerii intr-adevar m-am corectat dupa disputa cu tine,nu stiu daca ai avut timp sa observi,si am spus ca se poate face si a doua oara,dar nu ca repetare a tainei ci ca intarire in credinta a celor care au parasit Biserica.Acolo ai avut dreptate.

In rest ,perorezi multe si nevrute.Daca ai avut sansa sa ajungi la manastirea Essex si nu ai inteles nimic,dupa cum se vede,mai ai o posibilitate.Contacteaza-l personal pe Kenneth pe facebook sau pe email si poate iti vei schimba parerile.Lasa fanatismul deoparte.
Da, cu sigurantza ca ar trebui sa-ti pui ordine in ganduri, cat de curand!... mai bine fa-ti ordine in minte decat sa te tot grabesti sa tragi concluzii gresite si sa te tot 'iei dupa toate mushtele' precum Klaus Kenneth & co... dar si mai bine, incearca sa te rogi, sa citesti rugaciuni si acatiste (cu mult mai folositoare), in loc de pierdut vremea cu scrieri de-ale lui Kenneth & co...

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In rest ,perorezi multe si nevrute.Daca ai avut sansa sa ajungi la manastirea Essex si nu ai inteles nimic,dupa cum se vede,mai ai o posibilitate.Contacteaza-l personal pe Kenneth pe facebook sau pe email si poate iti vei schimba parerile.Lasa fanatismul deoparte.
Dimpotriva, eu as spune asta despre tine, ti se aplica tie, si nu mie (in nici un caz)!... Am si eu slabiciunile si lacunele mele, destule, si recunosc, dar in cazul de fatza e putin diferit... Ai observat singur ca am avut dreptate in privinta tainei Mirungerii (si ti-am adus si argumente solide etc), ar fi bine sa observi ca am dreptate si in celelalte privinte, si ca nu 'perorez' etc deloc, doar de dragul de a 'perora' pe-aici aiurea, cum faci tu doar de dragul de-a avea ultimul cuvant (dealtfel, tipic celor autosuficientzi ca tine, destui), ci numai vin cu unele argumente, in incercarea de a te lamuri si scoate la lumina, cat de cat... Dar daca tu refuzi cu obstinatie sa intelegi si te incapatzanezi sa persisti cu ale tale, doar de dragul contrazicerii etc, pb ta, ce pot sa zic, decat sa-ti urez, din nou, sa e lumineze Bunul Dumnezeu... E bine macar ca ai observat ca trebuie sa-ti faci ordine in ganduri, e totusi, un inceput (promitzator, sa speram!)

Si nu se pune pb 'fanatismului' la mine (departe!), iarasi te grabesti si aici cu alte concluzii gresite (ca si in cazul in care ma acuzai de 'emfaza' etc), dar daca tu asa vezi lucrurile... imi pare rau. Chestia cu a-i acuza de 'fanatism' sau, respectiv, 'extremism religios', este doar un alt tertip, o alta stratagema de tip ecumenist sau new-age etc, de manipulare subtila a maselor spre a-i marginaliza sau inlatura pe cei care inca se mai opun 'schimbarii' de tip antihristic pe care vor ei sa o instaureze peste tot, 'pregatind terenul' stapanitorului intunericului... Asemanator, prin presa aparusera si niste fabricatii si minciuni sfruntate precum ca monahii de la man. Esfigmenu din Sf. M-te ar fi 'extremisti religiosi' care ar avea arme si camere video la man. lor etc. Si un alt exemplu de abuz si manipulare ar fi si evidentele trimise unui website de un tanar soldat din America, in care un grup de soldati au deschis focul 'din distractie', asupra unor civili afgani, printre care si copii, toti neinarmati, omorandu-i pe unii si ranindu-i grav pe majoritatea dintre ei, si razand/chiuind in hohote, de nu mai puteau de atata 'distractie', apoi au lansat mesaje mincinoase precum ca afganii ar fi deschis focul primii si ca ei doar le-au opus 'rezistentza eroica' etc! Si nu numai ca website-ul respectiv nu a publicat filmuletzul respectiv, surprins de tanarul soldat cu tel. mobil, dar l-au si predat autoritatilor si a fost pedepsit (bine, si din cauza ca, de suparare, mai vrusese sa faca publice si multe documente strict secrete privind securitatea nationala a tarii) etc. Si circulau mai multe dovezi cu abuzuri (provocari pt. teroristi) comise de unii soldati americani si britanici (unii, la betzie) prin tarile islamice, in care torturau fara motiv capturati din tabara adversa (unii dintre civili neinarmati etc), iar ulterior au fost toate oprite brusc, si relatia dintre presa si armata era cam tensionata, dar apoi, eventual, s-au 'impacat' si au inceput sa scrie mai mult articole elogioase (mai ales dupa ce unii soldati au murit la datorie etc). Si inca un alt exemplu, daca vrei, de 'fabricari de stiri', chiar si in lipsa de subiecte demne de luat in seama, dupa dictonul 'publish or perish' - in timpul administratiei lui Margaret Tatcher, vreo cativa jurnalisti etc au 'plantat', 'imprastiat' niscaiva gunoaie (resturi de ambalaje etc) intr-un parculetz din spatele cladirii parlamentului britanic, apoi au filmat-o pe madam Tatcher venind 'in tromba' (sau, ma rog) si prefacandu-se ca aduna 'gunoaiele' intr-o campanie 'keep Britain tidy', apoi kile intregi de cerneala folosita pt. scris articole (care de care mai mincinoase si mai lingusitoare etc). Asa ca nu-mi zice mie de manipulari in masa si fabricatziuni din astea ieftine gen a face sa para ca unii ar fi 'extremisti' sau 'fanatici' si tot felul de astfel de acuzatii, complet nefondate... ca mi-e o lehamite...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.07.2010, 23:18:43
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

samy, nu-i nimic...iti multumesc ca mi-ai vorbit..oi fi eu mai sensibila uneori, dar trece! te pup!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.07.2010, 23:29:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

@cherub

Cum de scrii atat de mult,nu te plictisesti? Vad ca nu ne putem intelege,vorbesti pe langa subiect si aduci acuzatii nefondate.Eu mi-am recunoscut greseala,pe cand tu continui sa starui in ale tale elucubratii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00