Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2891  
Vechi 03.09.2011, 01:37:22
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ai fi gasit-o singur in Biblie daca ai fi facut o deductie simpla.

-Este Dumnezeu nemuritor?
-Este.
-Este omul creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
-Este.
-Este omul creat pt. a vietui vesnic in afara pacatului?
-Este.
-Este omul destinat nemuririi?
-Este.
-Este nemuritor umanul unit cu divinul ?
-Este. In Persoana lui Hristos si a tuturor celor care inca de aici au pus inceput acestei uniri prin har, care se continua la infinit dincolo. Moartea trupului nu afecteaza relatia in duh dintre omul credincios si Dumnezeu, altfel Pavel n-ar fi zis ca "moartea este un castig pt. el". Daca n-ar fi stiut ca dupa moarte, il asteapta bucuria de a-L simti mai deplin pe Hristos, de ce ar fi zis ca moartea e un castig pt. el?

Sa te intreb si eu ceva. Inca nimeni n-a reusit sa-mi arate in Biblie expresia "Sfanta Treime". Oare de ce? N-o fi existand?
Delia,
Dupa parerea ta, daca bucuria de a-L simti pe Hristos este mai deplina atunci cand ne debarasam de trup, de ce atunci reprimim trupul la Inviere?

Last edited by Adriana3; 03.09.2011 at 03:12:38.
  #2892  
Vechi 03.09.2011, 10:35:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin, vineri incepe joi seara dupa apusul soarelui, nici eu nu am zis altceva. Cand Pastele coincide cu Sabatul, ultima cina cu paine se ia joi seara inainte de apusul soarelui, deci inainte de inceperea zilei de vineri, adica ziua azimilor in care se arde painea dospita si nu se mananca nici un fel de paine, nici dospita nici nedospita. Deci, ca cineva sa fi putut manca paine, trebuie sa fi fost joi seara inainte de inceperea zilei azimilor, inainte de vineri, care incepea dupa apusul soarelui. Asta scrie pe site-ul evreiesc.
Cat despre catolici, ei au inteles ca Domnul a celebrat Cina pascala tocmai pentru ca exact asta ceruse. Tu insa spui ca Domnul nu a celebrat Cina Pascala in ciuda faptului ca El asta a cerut si asta I-au pregatit ucenicii. Si nu crezi din cauza ca Iisus a celebrat aceasta Cina pascala mai repede decat restul evreilor, iar tu se pare ca nu ai inteles de ce si ca atare preferi sa il contrazici pe Domnul zicand ca de fapt Cina nu era pascala. Sau tu crezi ca era o Cina pascala dar doar pe jumate? Ca nu vad deloc explicatia ta cu privire la faptul ca Domnul insusi a cerut o Cina pascala si ucenicii pe asta i-au pregatit-o. Ca la asta sunt foarte incapatanata, ai dreptate, daca Domnul a cerut sa i se pregateasca Pastile, iar ucenicii I-au pregatit Pastile, pai eu ma incapatanez sa cred ca Pastile au mancat cu totii, atat Iisus cat si toti ucenicii care erau cu El, absolut toti.
Se pare ca nici citatele pe care le dai nu mai au importanta, tu nu vezi ca si citatele tale te contrazic?
Acolo scrie de o situatie speciala, cand Pastile evreiesti sunt sambata noaptea (adica incep duminica) si de Sabat ei nu pot lucra. Painea dospita trebuie inlaturata inainte de sarbatoare, nu cu mai multe zile inainte (in exemplul dat scrie ca sambata, mid-morning).
In citat scrie ca Fast of Firstborn este in ziua dinaintea Pastilor. Uite mai amanuntit aici, are loc dimineata in ziua in care Pastile vor fi seara http://en.wikipedia.org/wiki/Fast_of_the_Firstborn
Ca sa nu mai repet degeaba citatele cu ce spun rabinii sa nu fie rastignit de sarbatoare si altele (care nu au importanta pentru tine, nu te intereseaza adevarul), intreaba tu un copil de 5 ani daca la Cina au mancat paine ce au mancat. O sa spuna ca paine, tu poti reflecta apoi o zi sau doua de ce copilul a spus paine si nu azimi si apoi scrii la ce s-a gandit copilul.
Asadar ori tu nu spui adevarul, ori Sfintii Evanghelisti se inseala si toate Bibliile din lume, cand au scris ca au mancat paine. Dar probabil vrei sa scrii si o noua Biblie, dupa cum crezi tu.
  #2893  
Vechi 03.09.2011, 17:00:38
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Traducerea pe care mi-ai dat-o, e sectara si nu respecta originalul din Septuaginta.


Traducerea sectara: „Dacă omul odată mort ar putea să mai învie, aș mai trage nădejde în tot timpul suferințelor mele, până mi se va schimba starea în care mă găsesc.

Traducerea Douay-Rheims: „Shall man that is dead, thinkest thou, live again? all the days in which I am now in warfare, I expect until my change come”

Traducerea KJV:” If a man die, shall he live again? all the days of my appointed time will I wait, till my change come. „

Traducerea ortodoxa : „Dacă omul a murit o dată, fi-va el iarăși viu? Toate zilele robiei mele aș aștepta până ce vor veni să mă schimbe.”


Ca sa faci corect distinctia intre „a fi viu” si „a invia
Se pare ca te deranjeaza expresia "a invia". De ce este gresita, de vreme ce se vorbeste despre revenirea la viata ("live again") a celui mort? Stiu de ce. Tu ai prefera sa reiasa ca mortul este nemuritor nu ca poate invia. Numai ca Sfanta Scriptura ne spune, in multe locuri, ca mortul poate trai din nou (INVIERE), nu ca mortul traieste in continuare (deliazofie).

Si alte traduceri spun la fel ca traducerea Cornilescu. Spre exemplu:
"Si l`homme une fois mort pouvait revivre...."(French Louis Segond)

Daca vrei, schimbam formularea si in traducerea Cornilescu: "Daca omul odata mort ar trai din nou (in loc de a invia).. Poate este cea corecta (si tind sa cred ca este). Acum esti multumita?

Conform Sfintei Scripturi, va trebui sa accepti doua expresii (una din ele sau amandoua) referitoare la omul mort:
- mortul poate invia;
- mortul poate trai din nou.
Este exclusa, biblic, expresia "mortul traieste in continuare" (ceea ce vrei tu sa demonstrezi). Cauta la Platon sau alti filozofi astfel de idei.
  #2894  
Vechi 03.09.2011, 17:06:36
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Si nu mi-ai raspuns: ce s-a intamplat cu duhul lui Hristos care a vietuit in apostolul Pavel,
Confunzi Duhul lui Hristos cu un implant, care ramane si in omul mort. Nu. Duhul lui Hristos este activ in omul viu. In omul mort nimic nu mai este activ. "în locuinta mortilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici întelepciune!"(Eclesiastul 9:10)
  #2895  
Vechi 03.09.2011, 17:08:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca nici citatele pe care le dai nu mai au importanta, tu nu vezi ca si citatele tale te contrazic?
Acolo scrie de o situatie speciala, cand Pastile evreiesti sunt sambata noaptea (adica incep duminica) si de Sabat ei nu pot lucra. Painea dospita trebuie inlaturata inainte de sarbatoare, nu cu mai multe zile inainte (in exemplul dat scrie ca sambata, mid-morning).
In citat scrie ca Fast of Firstborn este in ziua dinaintea Pastilor. Uite mai amanuntit aici, are loc dimineata in ziua in care Pastile vor fi seara http://en.wikipedia.org/wiki/Fast_of_the_Firstborn
Ca sa nu mai repet degeaba citatele cu ce spun rabinii sa nu fie rastignit de sarbatoare si altele (care nu au importanta pentru tine, nu te intereseaza adevarul), intreaba tu un copil de 5 ani daca la Cina au mancat paine ce au mancat. O sa spuna ca paine, tu poti reflecta apoi o zi sau doua de ce copilul a spus paine si nu azimi si apoi scrii la ce s-a gandit copilul.
Asadar ori tu nu spui adevarul, ori Sfintii Evanghelisti se inseala si toate Bibliile din lume, cand au scris ca au mancat paine. Dar probabil vrei sa scrii si o noua Biblie, dupa cum crezi tu.
Nu ma contrazic deloc citatele. Este prezentat totul la modul general si abia apoi situatia speciala cand Pastele cade imediat dupa Sabat, caz in care devine totul complicat pentru ca in Sabat nu se poate arde (vinde) painea dospita asa cum trebuie facut in ziua azimilor premergatoare Pastilor ci dimpotriva, in Sabst trebuie sa se manance paine de 3 ori pe zi. Si in plus de asta, in Sabat nu se poate gati mancarea de Pasti si nici nu se poate tine ziua primului nascut, ca atare toate acestea se decaleaza, ziua primului nascut se tine joi, iar mancarea de Pasti se pregateste inaintea Sabatului.

Pe tine nu te intereseaza Adevarul pentru ca Iisus a cerut sa manance Pastile si asta i-au pregatit ucenicii. Dar tu nu vrei sa accepti desi scrie in Evanghelii. Si tocmai pentru ca Iisus stia foarte bine ca nu putea fi rastignit de sarbatoare tocmai pentru ca asta a fost in planul lui Dumnezeu, sa fie vandut pe furis si judecat dimineata devreme tocmai pentru a nu se isca tulburare (anarhie) in popor si mai ales pentru a evita opozitia din partea acestuia, si de altfel tocmai ca sefii religiosi se cam temeau de popor, de reactia lui de asta nu L-au prins pe Iisus pe fata ci pe ascuns, si revenind, deci tocmai pentru ca Iisus stia toate acestea, a cerut sa manance Pastile cu ucenicii mai repede decat ceilalti evrei, mai repede decat ar fi trebuit.
Acum daca tu intrebi copiii din Romania daca de Pasti mananca paine, cu siguranta ca iti raspund afirmativ. Daca insa intrebi un copil evreu daca mananca Pastile cu paine, o sa obtii exact raspunsul contrar. Ori Domnul a cerut sa manance Pastile cu ucenicii, ca atare ucenicii l-au pregatit dupa cum scrie in Evanghelii. Si apoi l-au mancat. Este adevarul pe care tu nu vrei sa il accepti.

Last edited by Adriana3; 03.09.2011 at 17:14:59.
  #2896  
Vechi 03.09.2011, 17:25:18
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Se pare ca te deranjeaza expresia "a invia". De ce este gresita, de vreme ce se vorbeste despre revenirea la viata ("live again") a celui mort? Stiu de ce. Tu ai prefera sa reiasa ca mortul este nemuritor nu ca poate invia. Numai ca Sfanta Scriptura ne spune, in multe locuri, ca mortul poate trai din nou (INVIERE), nu ca mortul traieste in continuare (deliazofie).

Si alte traduceri spun la fel ca traducerea Cornilescu. Spre exemplu:
"Si l`homme une fois mort pouvait revivre...."(French Louis Segond)

Daca vrei, schimbam formularea si in traducerea Cornilescu: "Daca omul odata mort ar trai din nou (in loc de a invia).. Poate este cea corecta (si tind sa cred ca este). Acum esti multumita?

Conform Sfintei Scripturi, va trebui sa accepti doua expresii (una din ele sau amandoua) referitoare la omul mort:
- mortul poate invia;
- mortul poate trai din nou.
Este exclusa, biblic, expresia "mortul traieste in continuare" (ceea ce vrei tu sa demonstrezi). Cauta la Platon sau alti filozofi astfel de idei.
"pouvait revivre" in franceza are sensul de a invia daca este folosit la modul real, si are sensul de a isi putea schimba viata daca este folosit la modul simbolic, figurat. Deci in contextul de fata, traducerea este cu a invia.
  #2897  
Vechi 03.09.2011, 17:26:54
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Daca n-ar fi stiut ca dupa moarte, il asteapta bucuria de a-L simti mai deplin pe Hristos, de ce ar fi zis ca moartea e un castig pt. el?
Sfantul Apostol Pavel stia ca dupa moarte il asteapta INVIEREA (evenimentul imediat urmator mortii). O spune clar, atunci cand ne lamureste ce se intampla cu cei morti.
"Nu voim, fratilor, sã fiti în necunostinta despre cei ce au adormit,.."(1 Tesaloniceni 4:13). Citeste mai departe si vezi care este bucuria celor morti in Hristos. Vei gasi, spre dezamagirea ta, descrisa revenirea Mantuitorului si invierea pentru viata vesnica. "Si astfel vom fi totdeauna cu Domnul" (incheia Sfantul Apostol - 1 Tesaloniceni 4:17).

Nu vei gasi, in relatarea Sfantului Apostol, referitor la cei morti in credinta, nimic blasfemitor gen "Mantuitorul si fantomele mortilor".


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Sa te intreb si eu ceva. Inca nimeni n-a reusit sa-mi arate in Biblie expresia "Sfanta Treime". Oare de ce? N-o fi existand?
De ce ceri acest lucru. Nu esti de acord cu aceasta expresie? Nu o folosi. Foloseste expresia "Dumnezeirea triunica". Sau alta care sa arate un adevar Biblic despre Dumnezeire.
Nu consider ca expresia "Sfanta Treime" este o inventie. Este mai degraba o sinteza a unui adevar.


Cat despre expresia "suflet nemuritor"... asta chiar ca nu o gasesti in Biblie si nici nu este un adevar. O gasesti in lucrarile filozofico/pagane care au debaturat crestinismul.
  #2898  
Vechi 03.09.2011, 17:31:51
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
"pouvait revivre" in franceza are sensul de a invia daca este folosit la modul real, si are sensul de a isi putea schimba viata daca este folosit la modul simbolic, figurat. Deci in contextul de fata, traducerea este cu a invia.
Multam fain pentru lamuriri. Daca am retinut bine, locuiti in Franta.
  #2899  
Vechi 03.09.2011, 17:34:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Vașinec-boy, în profilul tău psihologic scrie că atunci începi să te comporți arogant și nesimțit înseamnă că ai intrat în panică și nu mai ai soluții să ieși din impas. Așa te-au învățat la ședințele asociației AZ7 să te porți cu doamnele? Parcă e sabat azi, ar trebui să-ți potolești grobianismul de dragul Legii lui Moise!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #2900  
Vechi 03.09.2011, 17:34:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Confunzi Duhul lui Hristos cu un implant, care ramane si in omul mort. Nu. Duhul lui Hristos este activ in omul viu. In omul mort nimic nu mai este activ. "în locuinta mortilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici întelepciune!"(Eclesiastul 9:10)
Duhul lui Hristos este una iar duhul Sfint este alta , duhul lui Hristos in noi se manifesta prin calitatile caracterului, cu cit caracterul este mai elevat cuatit Dumnezeu locuieste in noi si implicit si duhul sfint interior ni se va intari (fiindca exista o anume legatura intre calitatile noastre si limita puterii duhului sfint).
Cind spiritul-sufletul se desparte de trup prin moarte caracterul nu se diminuiaza ci ramine la fel. Deasemenea se pastreaza in hainele noastre spirituale (care contin calitatile ce trebuisc curatite) si duhul Sfint alocat noua cu taria la care a ajuns pina in acel moment.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38