Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3791  
Vechi 27.09.2011, 01:24:04
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai zis ca la acea biserica ortodoxa au venit si musulmani. Acum te intreb eu pe tine: cum poate un musulman sa-l gaseasca pe Hristos in moscheele lor atat timp cat in Islam Iisus este doar un simplu profet si nu fiul lui Dumnezeu iar Mahomed este mai mare ca Iisus? Iar la intrebarea: ce este de fapt Ortodoxia raspunsul meu este ORTODOXIA=CRESTINISM!
Eu nu sunt experta in Islam. Am aflat de pe acest site doar de calugarii sufi ca ar cunoaste Trinitatea, nu si ceilalti. Dar oricum nu era vorba de ei. Minunea a atras oameni de diverse confesiuni si tocmai faptul ca oamenii nu mai sunt atat de separatisti pe motive religioase a facut ca unii sa isi depaseasca granitele propriei confesiuni si sa intre intr-o biserica ortodoxa.

Daca Ortodoxia=Crestinism atunci Crestinism=Ortodoxia, ca in matematica? :)
  #3792  
Vechi 27.09.2011, 03:35:37
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana76 Vezi mesajul
Arsenie Boca spunea: "Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca".
Raspunsul la intrebarea ta este unul simplu si in acelasi timp extrem de complex, avand legatura cu cuvintele Domnului:
"Nu judeca si nu vei fi judecat"
si
"Cu ce judecata vei judeca, cu aceea ti se va judeca si tie".

Adica, judecata lui Dumnezeu nu este una absoluta facuta dupa un sablon ci dimpotriva, va fi o judecata aplicata celei omenesti, va tine cont de limitele judecatii omenesti tradusa in iubirea de aproapele pentru ca cel care nu judeca deloc aproapele este cel care isi iubeste foarte mult aproapele si viceversa.
Nu este vorba de judecarea aproapelui pentru neputintele sale morale, ci de criticarea învataturilor eretice.

"Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti.

Cel ce crede în adevarurile Revelatiei dumnezeiesti aduce cinstire lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotriveste acestora îl scoate pe Dumnezeu mincinos (vezi I In 5, 10). Iar acest fapt este un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh, care nu se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor (vezi Mt. 12, 32)!"

Vorbele lui Hristos "Nu judecati ca sa nu fiti judecati!" nu înseamna sa admitem stricarea dreptei noastre credinte de catre eretici. Aceste cuvinte ne îndeamna sa nu osândim pe aproapele nostru pentru pacatele si slabiciunile lui firesti."

Surse: "Unica osândire îngaduita" din cartea Arhimandritului Serafim Alexeiev "Cea mai scurta cale catre rai: Nu judeca si nu vei fi judecat"
si http://hristofor.wordpress.com/2011/...ire-ingaduita/
  #3793  
Vechi 27.09.2011, 05:41:58
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu este vorba de judecarea aproapelui pentru neputintele sale morale, ci de criticarea învataturilor eretice.

"Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti.

Cel ce crede în adevarurile Revelatiei dumnezeiesti aduce cinstire lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotriveste acestora îl scoate pe Dumnezeu mincinos (vezi I In 5, 10). Iar acest fapt este un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh, care nu se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor (vezi Mt. 12, 32)!"

Vorbele lui Hristos "Nu judecati ca sa nu fiti judecati!" nu înseamna sa admitem stricarea dreptei noastre credinte de catre eretici. Aceste cuvinte ne îndeamna sa nu osândim pe aproapele nostru pentru pacatele si slabiciunile lui firesti."

Surse: "Unica osândire îngaduita" din cartea Arhimandritului Serafim Alexeiev "Cea mai scurta cale catre rai: Nu judeca si nu vei fi judecat"
si http://hristofor.wordpress.com/2011/...ire-ingaduita/

Ce intelegi prin oameni "obisnuiti"? Toti oamenii "obisnuiti" au o parere despre acest subiect si intr-un nici un caz nu gandesc nici macar a miliardimea parte ca tine.
Adevarul revelat este unul singur, Iisus Hristos, ori definitia Lui pentru pacatul impotriva Duhului Sfant a fost cu totul alta.
Judeci cele despre Adevarul revelat exact dupa iubirea pe care o ai fata de oameni. Cu cat ai mai multa, judeci mai drept si cu cat ai mai putina, judeci mai stramb. Iar cum iubirea nu se poate invata teoretic ci se poate numai trai, orice discutie despre Adevarul revelat intre doua persoane cu nivel diferit de a iubi si deci de a intelege Adevarul revelat devine inutila. Sa nu te superi.

Last edited by Adriana76; 27.09.2011 at 05:47:53.
  #3794  
Vechi 27.09.2011, 12:13:28
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana76 Vezi mesajul
Ce intelegi prin oameni "obisnuiti"? Toti oamenii "obisnuiti" au o parere despre acest subiect si intr-un nici un caz nu gandesc nici macar a miliardimea parte ca tine.
Citatul meu era urmatorul: "Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti." Daca din tot citatul doar sintagma "oamenii obisnuiti" ti-a retinut atentia, atunci nu mai are sens sa continuam discutia, fiindca tu ai idei preconcepute, raspunsuri pregatite la tot felul de întrebari, iar de se întâmpla ca un raspuns sa te gaseasca nepregatita sau sa nu-ti convina, atunci te legi de detalii.

De retinut ca:
Adevarul nu se schimba în functie de numarul celor care-l sustin, fiindca adevarul este mai presus de ceea ce sunt capabili sau incapabili sa gândeasca si sa accepte oamenii. Si aici nu e vorba de vreo opinie oarecare, a vreunui nestiutor, ci de Adevarul revelat, pastrat întreg doar în Ortodoxie. Sper ca acum sa fie clar.
Citat:
Adevarul revelat este unul singur, Iisus Hristos, ori definitia Lui pentru pacatul impotriva Duhului Sfant a fost cu totul alta.
Mîntuitorul nu a dat definitii, dar daca tu vrei sa le numesti astfel, atunci, te rog sa redai aici "definitia" Sa despre pacatul împotriva Duhului Sfînt.
Citat:
Judeci cele despre Adevarul revelat exact dupa iubirea pe care o ai fata de oameni. Cu cat ai mai multa, judeci mai drept si cu cat ai mai putina, judeci mai stramb. Iar cum iubirea nu se poate invata teoretic ci se poate numai trai, orice discutie despre Adevarul revelat intre doua persoane cu nivel diferit de a iubi si deci de a intelege Adevarul revelat devine inutila. Sa nu te superi.
Nu ma supar, dar marea problema o constituie tocmai felul tau de a interpreta Scripturile si Cuvîntul lui Dumnezeu. Adevarul nu se schimba în functie de capacitatea fiecaruia de a-L întelege. Daca s'ar fi mers pe principiul asta, azi nu am mai fi avut acces la Adevarul pastrat cu atâta jertfa si transmis noua, nevrednicilor.
Or, tu propui în permanenta modificari, în functie de factorul iubire. Ei bine, nu poate fi vorba de iubire decât în adevar si celui care se departeaza de el, trebuie sa i se spuna. Nu facem compromisuri în numele unei iubiri prost întelese.

Adriana, în ciuda faptului ca te declari ortodoxa, din felul tau de a pune problema razbat o gândire si o atutidine de tip neo-protestant, incompatibile cu Ortodoxia, în care daca ai cauta fara prejudecati si cu mai multa smerenie, ai afla raspunsuri la toate întrebarile, si cu ajutorul lui Dumnezeu, ai întelege mai multe. Iertare ca tocmai eu vorbesc de smerenie, dar chiar daca noua oamenilor ne vine foarte greu sa ne smerim, sa nu uitam ca este o conditie fara de care nu putem înainta duhovniceste.
  #3795  
Vechi 27.09.2011, 14:38:35
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Citatul meu era urmatorul: "Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti." Daca din tot citatul doar sintagma "oamenii obisnuiti" ti-a retinut atentia, atunci nu mai are sens sa continuam discutia, fiindca tu ai idei preconcepute, raspunsuri pregatite la tot felul de întrebari, iar de se întâmpla ca un raspuns sa te gaseasca nepregatita sau sa nu-ti convina, atunci te legi de detalii.

De retinut ca:
Adevarul nu se schimba în functie de numarul celor care-l sustin, fiindca adevarul este mai presus de ceea ce sunt capabili sau incapabili sa gândeasca si sa accepte oamenii. Si aici nu e vorba de vreo opinie oarecare, a vreunui nestiutor, ci de Adevarul revelat, pastrat întreg doar în Ortodoxie. Sper ca acum sa fie clar.
Mîntuitorul nu a dat definitii, dar daca tu vrei sa le numesti astfel, atunci, te rog sa redai aici "definitia" Sa despre pacatul împotriva Duhului Sfînt.
Nu ma supar, dar marea problema o constituie tocmai felul tau de a interpreta Scripturile si Cuvîntul lui Dumnezeu. Adevarul nu se schimba în functie de capacitatea fiecaruia de a-L întelege. Daca s'ar fi mers pe principiul asta, azi nu am mai fi avut acces la Adevarul pastrat cu atâta jertfa si transmis noua, nevrednicilor.
Or, tu propui în permanenta modificari, în functie de factorul iubire. Ei bine, nu poate fi vorba de iubire decât în adevar si celui care se departeaza de el, trebuie sa i se spuna. Nu facem compromisuri în numele unei iubiri prost întelese.

Adriana, în ciuda faptului ca te declari ortodoxa, din felul tau de a pune problema razbat o gândire si o atutidine de tip neo-protestant, incompatibile cu Ortodoxia, în care daca ai cauta fara prejudecati si cu mai multa smerenie, ai afla raspunsuri la toate întrebarile, si cu ajutorul lui Dumnezeu, ai întelege mai multe. Iertare ca tocmai eu vorbesc de smerenie, dar chiar daca noua oamenilor ne vine foarte greu sa ne smerim, sa nu uitam ca este o conditie fara de care nu putem înainta duhovniceste.
Adevarul nu poate fi modificat in nici un fel pentru ca nu este o idee sau o dogma ci este o Persoana, este Iisus Hristos care nu poate fi modificat dupa bunul plac al unuia si altuia iar cele spuse de El se gasesc in Evanghelie, inclusiv invatatura despre pacatul impotriva Duhului Sfant care nu-i altceva decat a atribui satanei cele ce sunt de la Dumnezeu. A mai spus tot Iisus ca cine va pacatui impotriva Lui, a lui Iisus, va fi iertat, deci pacatul impotriva Lui nu este tot una cu pacatul impotriva Duhului Sfant. Scrie negru pe alb.

Vorbesti mereu de interpretare. Fariseii cei invatati il acuzau pe Iisus de hula cand de fapt ei erau hulitorii. Multimea oamenilor neinvatati insa intelegea perfect cuvintele Domnului motiv pentru care Domnul multumeste Tatalui ca a ascuns toata invatatura de cei invatati pentru a o dezvalui celor mici. Deci scrie negru pe alb ca cei mici inteleg invatatura mai bine decat invatatii de farisei. Care era diferenta intre farisei si oamenii obisnuiti de invatatura primilor nu le servea la nimic iar incultura celor din urma era un avantaj? Diferenta era una singura: primii (fariseii) erau plini de ura si pizma in timp ce ultimii (oamenii simplii) erau plini de iubire si recunostinta. Fara aceasta asezare a inimii oamenilor simplii, adica celor de pe urma, nimeni nu poate ajunge printre primii ci primii vor fi cei din urma si vice-versa.
  #3796  
Vechi 27.09.2011, 20:45:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Nu este vorba de judecarea aproapelui pentru neputintele sale morale, ci de criticarea învataturilor eretice.

"Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe pacatuiesc direct împotriva lui Dumnezeu, si nu împotriva oamenilor. Ei hulesc Adevarul revelat, si nu parerile oamenilor obisnuiti.

Cel ce crede în adevarurile Revelatiei dumnezeiesti aduce cinstire lui Dumnezeu. Iar cel ce se împotriveste acestora îl scoate pe Dumnezeu mincinos (vezi I In 5, 10). Iar acest fapt este un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh, care nu se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor (vezi Mt. 12, 32)!"

Vorbele lui Hristos "Nu judecati ca sa nu fiti judecati!" nu înseamna sa admitem stricarea dreptei noastre credinte de catre eretici. Aceste cuvinte ne îndeamna sa nu osândim pe aproapele nostru pentru pacatele si slabiciunile lui firesti."

Surse: "Unica osândire îngaduita" din cartea Arhimandritului Serafim Alexeiev "Cea mai scurta cale catre rai: Nu judeca si nu vei fi judecat"
si http://hristofor.wordpress.com/2011/...ire-ingaduita/
Corect ceea ce ai scris, acesta e adevarul.
  #3797  
Vechi 27.09.2011, 21:08:05
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce inseamna exact ,,Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe"? Daca,de exemplu,eu iau la cunostiinta de cele sustinute de credinta ortodoxa dar ramin protestant inseamna pacat contra ei si implicit ,,un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh"?As dori,daca se poate,un raspuns scurt si la obiect.Cine este Arhimandritului Serafim Alexeiev?Inteleg ca este un rus.A facut ceva notabil,adica este declarat sfant sau este doar arhimandrit?Am dat cautare dupa nume si nu am gasit mare lucru.Un link cu detalii daca se poate,multumesc.

Last edited by Scotland The Brave; 27.09.2011 at 21:12:57.
  #3798  
Vechi 28.09.2011, 00:10:50
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Ce inseamna exact ,,Cei ce pacatuiesc împotriva credintei ortodoxe"? Daca,de exemplu,eu iau la cunostiinta de cele sustinute de credinta ortodoxa dar ramin protestant inseamna pacat contra ei si implicit ,,un sacrilegiu! Este hula împotriva Sfântului Duh"?As dori,daca se poate,un raspuns scurt si la obiect.Cine este Arhimandritului Serafim Alexeiev?Inteleg ca este un rus.A facut ceva notabil,adica este declarat sfant sau este doar arhimandrit?Am dat cautare dupa nume si nu am gasit mare lucru.Un link cu detalii daca se poate,multumesc.
Din punctul de vedere al celor care folosesc expresia "pacat impotriva credintei ortodoxe" lucrurile stau asa: adevarul revelat este constituit din dogmele ortodoxe si toata invatatura ortodoxa iar cine spune altfel decat aceasta invatatura nu spune adevarul revelat ci spune minciuni iar aceste minciuni impotriva adevarului revelat sunt pacate impotriva Duhului Sfant. Este strict punctul lor de vedere. Ca atare, din punctul lor de vedere, faptul ca ai luat la cunostinta ceea ce spune ortodoxia dar continui sa sustii alte idei contrare ei, pacatuiesti impotriva credintei ortodoxe si a Duhului Sfant. Este o idee destul de vehiculata de fundamentalisti, nu numai de cei ortodocsi, ci si de cei din alte religii care fac exact acelasi rationament, folosindu-se bine-nteles de modul lor de a exprima aceste notiuni. Ortodoxia are meritul de a se fi limitat la pedeapsa cu excomunicarea spre deosebire de altii care au trecut la masuri mai radicale impotriva celor care pacatuiau impotriva credintei (si care sunt perceputi ca dusmani periculosi pentru suflet).
Exista si religii care nu au acest concept de pacat impotriva credintei, iar consecinta este o mare toleranta fata de altii si o mare deschidere de spirit, gandire etc, lucruri interzise in credintele unde exista ideea de pacat impotriva credintei.
Din ce am observat pana acum...
  #3799  
Vechi 28.09.2011, 00:38:07
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles.Deci din punct de vedere al invataturii ortodoxe,raportata la situatia mea,daca nu se schimba in sensul convertirii mele,ma duc direct(pacat care nu se iarta)in iad.Dead man walking.In cazul in care nimeni nu mai are(si tacerea este un raspuns) nimic de adaugat,strict cu privire la intrebarea mea,multumesc pentru precizari.Las posteritatii ultimele mele cuvinte :)

Last edited by Scotland The Brave; 28.09.2011 at 00:50:23.
  #3800  
Vechi 28.09.2011, 01:59:00
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Am inteles.Deci din punct de vedere al invataturii ortodoxe,raportata la situatia mea,daca nu se schimba in sensul convertirii mele,ma duc direct(pacat care nu se iarta)in iad.Dead man walking.In cazul in care nimeni nu mai are(si tacerea este un raspuns) nimic de adaugat,strict cu privire la intrebarea mea,multumesc pentru precizari.Las posteritatii ultimele mele cuvinte :)

:)

Nu numai tu, dar si toti non-ortodocsii si toti paganii necrestini daca Dumnezeu nu decide altfel cu cate unul in mod exceptional. Exemplul preferat de multi este imparatul Traian :)

Eu cu siguranta il cred pe Domnul si pe Apostolul Pavel la acest capitol. Dar cum spuneam, trebuie multa iubire de semen pentru a interpreta corect cuvintele referitoare la mantuire :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38