Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.04.2011, 00:16:53
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit NU lua de bun tot ce citesti aici caci:

Citat:
În prealabil postat de Swanheart Vezi mesajul
Buna ziua!

Prietena mea a gasit la sat intr-un dulap un fel de batista care s-ar putea sa aibe farmece sau blesteme nu stiu cum sa le zic. A aparut din senin in dulap si nu ar avea cum sa apara acolo daca nu a fost bagata de o persoana straina si anume o bunica care nu locuieste in casa respectiva dar vine des pe acolo. O bunica de-a prietenei mele e mai ciudata si nu prea ne place, defapt nu place pe nimeni si o banuim ca ar fi facut ceva rau.

Ce trebuie sa facem cu acea batista? Cum sa ne scapam de ea?

Multumesc!
''Unii oameni stiu ce spun.Altii spun ce stiu.Altii nici nu stiu ce spun,dar vorbesc ca sa se afle in treaba..."

Auzi acolo,urina.Stau si ma intreb oare sa plang sau sa rad?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.04.2011, 00:33:35
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Swanheart Vezi mesajul
Buna ziua!

Prietena mea a gasit la sat intr-un dulap un fel de batista care s-ar putea sa aibe farmece sau blesteme nu stiu cum sa le zic. A aparut din senin in dulap si nu ar avea cum sa apara acolo daca nu a fost bagata de o persoana straina si anume o bunica care nu locuieste in casa respectiva dar vine des pe acolo. O bunica de-a prietenei mele e mai ciudata si nu prea ne place, defapt nu place pe nimeni si o banuim ca ar fi facut ceva rau.

Ce trebuie sa facem cu acea batista? Cum sa ne scapam de ea?

Multumesc!
Asa cum sa mai spus,pentru rezolvarea acestui gen de probleme se va avea mai intai in atentie cauza pentru care a ingaduit Dumnezeu ispita.Este necesar ca omul respectiv sa se spovedeasca si,daca duhovnicul da dezlegare pentru SFANTA IMPARTASANIE,SA SE CUMINECE CU PREGATIREA CUVENITA.

Slava TAINELOR TALE datatoare de viata si infricosatoare,DOAMNE!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.04.2011, 00:38:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@vultur77

Se putea sa nu sari si tu,mai inteligentule, sa arunci cu niste pietre??
Raspuns: NU SE PUTEA!!!

PS- am uitat sa pun ghilimele.Pune-le tu unde crezi ca se potrivesc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2011, 00:48:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu inteleg de ce atata valva cu spusele Melissei????
Fata a spus ce stie,ce i s-a spus anterior si chiar de catre un calugar!!!
Drept sa spun,si eu si intrega noastra familie stim acelasi "remediu"pt lucrurile care par necurate,cat si evitarea atingerii lor directe(nu stiu nici macar cat este de eficace,dar sunt sigura ca am auzit aceasta).
Exista farmece si vraji cat cuprinde,uitati-va pe internet,sunt site-uri si bloguri unde gasiti modalitati si lucruri trebuincioase farmecelor si vrajilor!
Bineinteles ca farmecele nu se prind de aceia care sunt spovediti si impartasiti saptamanal,care traiesc in curatie si rugaciuni...dar pt cei care nu"beneficiaza"de scutul ocrotitor al credintei?
Ideea este sa anulezi vraja,sa o dezamorsezi cu urina,sa o indepartezi de tine,casa,familie si te apuci serios de rugaciuni,tamaiat casa,participari la Sf.Maslu,Liturghii,urmat o viata in curatie.Oricat de credinciosi am fi si cat de de mare ar fi gradul spiritualitatii noastre nu este ideal sa te joci cu lucruri din astea si sa-l ispitesti pe cel necurat,spunandu-ti ca pe mine nu ma ajunge nimic,eu sunt al mai credincios...Dvs daca ati gasi ceva necurat in casa,ati da navala sa va atingeti de obiectul vrajit,sa iscoditi necuratiile?sa faceti experimente de intamplari inedite??Nu este mai nimerit sa stati aproape de necuratii,adica sa evitati sa atingeti asa ceva???
Ce sfat rau este in aceasta???
Mai bine aveti atitudinea lui"Doamne apara si pazeste!"decat a lui"eu sunt deja Sfant!"
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2011, 00:49:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Swanheart Vezi mesajul
Si eu ma gandeam la fel ca, daca ai credinta toate aceastea nu se leaga de om.
Daca suntem nedespartiti de Hristos, vom fi feriti de toata primejdia diavoleasca. Trebuie doar sa-L chemam cu credinta, si El ne va ajuta. Harul Sau ne va ocroti de toata reaua-intamplare. Sa avem incredere mare in Dumnezeu si nu vom fi dezamagiti; de vom implini voia Lui, diavolul nu va avea drepturi asupra noastra.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.04.2011, 00:56:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Swanheart Vezi mesajul
Buna ziua!

Prietena mea a gasit la sat intr-un dulap un fel de batista care s-ar putea sa aibe farmece sau blesteme nu stiu cum sa le zic. A aparut din senin in dulap si nu ar avea cum sa apara acolo daca nu a fost bagata de o persoana straina si anume o bunica care nu locuieste in casa respectiva dar vine des pe acolo. O bunica de-a prietenei mele e mai ciudata si nu prea ne place, defapt nu place pe nimeni si o banuim ca ar fi facut ceva rau.

Ce trebuie sa facem cu acea batista? Cum sa ne scapam de ea?

Multumesc!
A gasi doar o simpla batista si a banui ca este purtatoare de farmece,este mai intai de toate o forma usoara de paranoia,foarte raspandita in zilele noastre...
In alta ordine de idei,obiectele purtatoare de farmece trebuie sa aiba unele particularitati,nu sunt doar simple obiecte,ca batista in cauza!Obiectele"fermecate" sunt transformate in procesul vrajilor,sunt manjite,arse,rupte,murdarite,au urme de necuratii sau sunt o adunatura de alte obiecte(funii,ate,fire de par,fragmente de unghii,diverse...).
Asa cum spuneam,o simpla batista ramane o simpla batista
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.04.2011, 01:12:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu inteleg de ce atata valva cu spusele Melissei????
Fata a spus ce stie,ce i s-a spus anterior si chiar de catre un calugar!!!
Drept sa spun,si eu si intrega noastra familie stim acelasi "remediu"pt lucrurile care par necurate,cat si evitarea atingerii lor directe(nu stiu nici macar cat este de eficace,dar sunt sigura ca am auzit aceasta).
Exista farmece si vraji cat cuprinde,uitati-va pe internet,sunt site-uri si bloguri unde gasiti modalitati si lucruri trebuincioase farmecelor si vrajilor!
Bineinteles ca farmecele nu se prind de aceia care sunt spovediti si impartasiti saptamanal,care traiesc in curatie si rugaciuni...dar pt cei care nu"beneficiaza"de scutul ocrotitor al credintei?
Ideea este sa anulezi vraja,sa o dezamorsezi cu urina,sa o indepartezi de tine,casa,familie si te apuci serios de rugaciuni,tamaiat casa,participari la Sf.Maslu,Liturghii,urmat o viata in curatie.Oricat de credinciosi am fi si cat de de mare ar fi gradul spiritualitatii noastre nu este ideal sa te joci cu lucruri din astea si sa-l ispitesti pe cel necurat,spunandu-ti ca pe mine nu ma ajunge nimic,eu sunt al mai credincios...Dvs daca ati gasi ceva necurat in casa,ati da navala sa va atingeti de obiectul vrajit,sa iscoditi necuratiile?sa faceti experimente de intamplari inedite??Nu este mai nimerit sa stati aproape de necuratii,adica sa evitati sa atingeti asa ceva???
Ce sfat rau este in aceasta???
Mai bine aveti atitudinea lui"Doamne apara si pazeste!"decat a lui"eu sunt deja Sfant!"
Multumesc draga mea!

Acum daca ai spus ca stiati si voi de acest "remediu", e clar ca o sa primesti si tu niste remarci pline de "har",chiar daca vor fi nerostite, dupa atitudinea ta ferma:-))..Plus ca atunci cand sari sa aperi pe cineva, sigur o iei din nou..chiar si cu un gand nescris! Dar iubirea ( care circula intre noi doua in acest caz) face ca acele ganduri sa revina la emitator( efect de bumerang)..si unii se mai mira ca au momente cand ii doare sub centura!

Pupici
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.04.2011, 09:13:50
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
Dar oare care dintre noi e atat de curat incat sa nu se prinda nici un lucru rau ?Eu am citit ca intr.adevar vrajile nu se prind daca este credinta,curatenie ....dar mai rar pe pamant atata curatenie .
Nu e vorba de a fi sfânt, însă trebuie să ai o legătură vie cu Biserica. Și să nu trăiești în păcate care te rup de Biserică. Să nu trăiești în curvie, să nu te îmbeți, să nu chemi numele vrăjmașului, să nu furi, să nu urăști ș.a.m.d. Iar dacă păcătuiești, să nu rămâi nespovedit.
Mântuitorul ne păzește de cel rău, ne vindecă, dar ne spune: „Du-te și să nu mai păcătuiești, ca să nu ți se întâmple mai rău” (Ioan 5:14)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2011, 09:16:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am intrebat odata demult un calugar ce e bine sa se faca cu lucrurile suspecte din punctul de vedere descris de tine. Si mi-a spus ca se ard si se spurca (pe cenusa ramasa dupa ardere,se arunca urina celui care le arde).Tot calugarul respectiv mi-a spus ca se recomanda a nu se pune mana pe lucrurile care sunt suspecte. Se iau cu un bat, un cleste, o penseta, etc.
Variante asemanatoare am auzit si eu, dar nu din mediul monahal, ci de la mireni.
Am mai auzit ca se ard sau se arunca intr'o apa.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Unui om unit cu Hristos, nu i se poate intampla nimic rau din astfel de gesturi.
Unirea cu Hristos trebuie sa fie insa una reala... foarte reala si puternica !
Crestinii numiti "de duminica", care tin mai mult la obiceiuri si la rusinea lumii, sa nu creada ca este de ajuns.

Cunosc un om care a patimit multe rele, desi tinea toate posturile, zilele de sarbatoare, se spovedea si se impartasea.
Avea insa ura fata de cateva persoane. Deci... o portita care a facut parca de prisos toata lucrarea sufleteasca.
A ingaduit Domnul poate spre o mai buna venire in fire, spre o vindecare a sufletului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.04.2011, 09:19:40
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu inteleg de ce atata valva cu spusele Melissei????
Fata a spus ce stie,ce i s-a spus anterior si chiar de catre un calugar!!!
Drept sa spun,si eu si intrega noastra familie stim acelasi "remediu"pt lucrurile care par necurate,cat si evitarea atingerii lor directe(nu stiu nici macar cat este de eficace,dar sunt sigura ca am auzit aceasta).
Exista farmece si vraji cat cuprinde,uitati-va pe internet,sunt site-uri si bloguri unde gasiti modalitati si lucruri trebuincioase farmecelor si vrajilor!
Bineinteles ca farmecele nu se prind de aceia care sunt spovediti si impartasiti saptamanal,care traiesc in curatie si rugaciuni...dar pt cei care nu"beneficiaza"de scutul ocrotitor al credintei?
Ideea este sa anulezi vraja,sa o dezamorsezi cu urina,sa o indepartezi de tine,casa,familie si te apuci serios de rugaciuni,tamaiat casa,participari la Sf.Maslu,Liturghii,urmat o viata in curatie.Oricat de credinciosi am fi si cat de de mare ar fi gradul spiritualitatii noastre nu este ideal sa te joci cu lucruri din astea si sa-l ispitesti pe cel necurat,spunandu-ti ca pe mine nu ma ajunge nimic,eu sunt al mai credincios...Dvs daca ati gasi ceva necurat in casa,ati da navala sa va atingeti de obiectul vrajit,sa iscoditi necuratiile?sa faceti experimente de intamplari inedite??Nu este mai nimerit sa stati aproape de necuratii,adica sa evitati sa atingeti asa ceva???
Ce sfat rau este in aceasta???
Mai bine aveti atitudinea lui"Doamne apara si pazeste!"decat a lui"eu sunt deja Sfant!"
Totuși, să nu uităm că diavolul este „un pripiriu”, cum spunea părintele Arsenie Papacioc. Nu se cuvine credinciosului să fie atât de înfricoșat de el, când Domnul a spus de atâtea ori: „Nu vă temeți!”. Dar, bineînțeles, îți dă mâna să nu te temi numai dacă te simți ocrotit de El. Dacă Îl știi aproape. Nu pe tine te bazezi să nu-ți fie frică. Tu ești nimic fără Dumnezeu. Pe El te bizui. Însă dacă ne este frică, ar trebui să ne pună pe gânduri necredința noastră. Și să spunem și noi: „Cred, Doamne, ajută necredinței mele!”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
despre farmece allexandraaa Generalitati 22 11.12.2010 13:44:39
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:18:15
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 22:40:42