Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.04.2011, 09:33:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciradu Vezi mesajul
Totuși, să nu uităm că diavolul este „un pripiriu”, cum spunea părintele Arsenie Papacioc.
Vorbeam ieri cu un prieten.
Sa avem grija cum il numim/vedem pe diavol, caci e atat de fioros/infricosator, incat ne poate schimonosi de frica.

Marii parinti ajungeau sa'l numeasca asa, luandu'l parca peste picior (aghiuta, etc).
Sa nu indraznim sa folosim cuvintele lor de adresare fata de diavol, pana nu ajungem... la masura lor duhovniceasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.04.2011, 09:43:52
ciradu ciradu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vorbeam ieri cu un prieten.
Sa avem grija cum il numim/vedem pe diavol, caci e atat de fioros/infricosator, incat ne poate schimonosi de frica.

Marii parinti ajungeau sa'l numeasca asa, luandu'l parca peste picior (aghiuta, etc).
Sa nu indraznim sa folosim cuvintele lor de adresare fata de diavol, pana nu ajungem... la masura lor duhovniceasca.
Nu este bine să citezi trunchiat. Ceea ce urma după această frază explica ceea ce am vrut să spun. Da, poate fi înfricoșător. Însă eu am susținut că Hristos e tare. Pe El trebuie să ne bazăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.04.2011, 10:32:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciradu Vezi mesajul
Totuși, să nu uităm că diavolul este „un pripiriu”, cum spunea părintele Arsenie Papacioc. Nu se cuvine credinciosului să fie atât de înfricoșat de el, când Domnul a spus de atâtea ori: „Nu vă temeți!”. Dar, bineînțeles, îți dă mâna să nu te temi numai dacă te simți ocrotit de El. Dacă Îl știi aproape. Nu pe tine te bazezi să nu-ți fie frică. Tu ești nimic fără Dumnezeu. Pe El te bizui. Însă dacă ne este frică, ar trebui să ne pună pe gânduri necredința noastră. Și să spunem și noi: „Cred, Doamne, ajută necredinței mele!”
Eu ma bizui pe Dumnezeu,dar imi stiu credinta mea ,aia mai mica decat un bob de mustar,si atunci ce sa fac?!?!Stiu ca acum,la nivelul la care sunt nu pot misca nici macar aerul,darmite muntii!!!
O fi diavolul un pispirel,dar eu nu-mi permit sa-l ispitesc in nimicimea mea(desigur ii las pe altii mai"avansati" sa o faca!).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.04.2011, 10:44:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vorbeam ieri cu un prieten.
Sa avem grija cum il numim/vedem pe diavol, caci e atat de fioros/infricosator, incat ne poate schimonosi de frica.

Marii parinti ajungeau sa'l numeasca asa, luandu'l parca peste picior (aghiuta, etc).
Sa nu indraznim sa folosim cuvintele lor de adresare fata de diavol, pana nu ajungem... la masura lor duhovniceasca.
Da,aghiuta este un diminutiv construit din cuvantul grec agios=sfant,deci aghiuta s-ar traduce prin'sfintisorul',cu iz ironic,bineinteles!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.04.2011, 11:16:06
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Taie batista si arunc-o! Nu are rost sa te gandesti de unde si cum a aparut!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.04.2011, 11:35:58
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Taie batista si arunc-o! Nu are rost sa te gandesti de unde si cum a aparut!
Hahaha credeam ca numai taica-meu mai foloseste batiste (clasice) acum mai toata lumea foloseste cele de hartie de unica folosinta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.04.2011, 21:24:09
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit ups!!!

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
@vultur77

Se putea sa nu sari si tu,mai inteligentule, sa arunci cu niste pietre??
Raspuns: NU SE PUTEA!!!

PS- am uitat sa pun ghilimele.Pune-le tu unde crezi ca se potrivesc!
Pe zi ce trece ma uimesti tot mai mult.Eram sigur ca nu o sa poti trece pe langa'' rama din carlig''.Te-as intreba (asta doar daca imi promiti ca esti calma si nu te agiti prea tare),cum ramane cu proprile tale cuvinte,ceva de genul'' aici discutam idei''? Sau crezi cumva ca e bine sa te contrazici pe tine insuti? PIETRELE,DRAGA SURIOARA SUNT DOAR IN CAPUL TAU! CE bine ar fi daca te-ai debarasa de ele,asa am putea discuta mai civilizat!

Acuma,asa intre ghilimele,chiar ti-a zis un calugar sa facem ceva pe ele de vraji???????!!!!!!!! Ca vezi tu,am avut si eu discuti asemanatoare cu cativa calugari,si mi-au zis:sa le ingropam si daca am pus mana pe ele sa ne spalam cu apa sfintita...chesti de genul,dar de ceea ce ai pomenit tu nu prea am auzit si chiar imi vine sa rad,dar daca tu zici am sa incerc sa ma informez mai bine poate imi scapa ceva.

P.S-DACA MA SIMTI CA PE UN GHIMPE IN SPATELE TAU,MI-AS DORI SA NICI NU IMI RASPUNZI LA INTREBARE,dar in acelasi timp pe viitor incearca sa NU mai imi trimiti raspunsuri,caci pot sa iti demonstrez ca tu esti cea care a postat SUB mesajele mele!SAU DACA CREZI CA POTI SA FI CALMA SI PUTIN MAI IUBITOARE,ASTEPT RASPUNSUL TAU. FIE CA DUMNEZEU SA NE LUMINEZE MINTILE!!!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.04.2011, 21:54:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Pe zi ce trece ma uimesti tot mai mult.Eram sigur ca nu o sa poti trece pe langa'' rama din carlig''.Te-as intreba (asta doar daca imi promiti ca esti calma si nu te agiti prea tare),cum ramane cu proprile tale cuvinte,ceva de genul'' aici discutam idei''? Sau crezi cumva ca e bine sa te contrazici pe tine insuti? PIETRELE,DRAGA SURIOARA SUNT DOAR IN CAPUL TAU! CE bine ar fi daca te-ai debarasa de ele,asa am putea discuta mai civilizat!

Acuma,asa intre ghilimele,chiar ti-a zis un calugar sa facem ceva pe ele de vraji???????!!!!!!!! Ca vezi tu,am avut si eu discuti asemanatoare cu cativa calugari,si mi-au zis:sa le ingropam si daca am pus mana pe ele sa ne spalam cu apa sfintita...chesti de genul,dar de ceea ce ai pomenit tu nu prea am auzit si chiar imi vine sa rad,dar daca tu zici am sa incerc sa ma informez mai bine poate imi scapa ceva.

P.S-DACA MA SIMTI CA PE UN GHIMPE IN SPATELE TAU,MI-AS DORI SA NICI NU IMI RASPUNZI LA INTREBARE,dar in acelasi timp pe viitor incearca sa NU mai imi trimiti raspunsuri,caci pot sa iti demonstrez ca tu esti cea care a postat SUB mesajele mele!SAU DACA CREZI CA POTI SA FI CALMA SI PUTIN MAI IUBITOARE,ASTEPT RASPUNSUL TAU. FIE CA DUMNEZEU SA NE LUMINEZE MINTILE!!!
Mah baiete mah, esti muuult mai inteligent decat credeam!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2011, 01:00:51
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mah baiete mah, esti muuult mai inteligent decat credeam!!!
MA bucur ca totusi ai raspuns.CHIAR DACA SE SIMTE O UMBRA DE IRONIE,totusi ne incadram undeva la mijloc,asta inseamna ceva.IN fond si la urma urmei ai zis-o chiar tu...SA NU DAI CU BOLOVAN CA...DOAMNE FERESTE!!!::) SA FI BUNA,CA RAU POATE FI ORICINE!!!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2011, 12:38:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am intrebat odata demult un calugar ce e bine sa se faca cu lucrurile suspecte din punctul de vedere descris de tine.Si mi-a spus ca se ard si se spurca.( pe cenusa ramasa dupa ardere,se arunca urina celui care le arde ).Tot calugarul respectiv mi-a spus ca se recomanda a nu se pune mana pe lucrurile care sunt suspecte.Se iau cu un bat,un cleste,o penseta,etc..
Auzi, urinoterapie contra vrajitorie :))

Nenea calugarul poate a vrut sa faca o gluma, practici de genul asta n-au nici o legatura cu ortodoxia ci cu vrajitoria.

Daca nu-ti place un obiect, il arunci si gata, cu cat e teama mai mare, cu atat este sansa chiar si un obiect inofensiv sa-ti faca rau.

Last edited by AlinB; 06.04.2011 at 12:40:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
despre farmece allexandraaa Generalitati 22 11.12.2010 13:44:39
Despre farmece si vrajitorie strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:18:15
Despre vrajitorie ,farmece, astrologie cozia Generalitati 0 04.02.2007 22:40:42