Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2014, 15:37:33
Msilviu Msilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2014
Mesaje: 3
Implicit Paralizie temporara!

Noaptea trecuta m-am culcat pe la 10:40, iar 2:29 m-am trezit si nu am mai putut sa dorm. Dupa 30 min am luat tableta si am putin pe internet pana cand m-a luat somnul. Ma pun la somn si dupa 15 minute (trebuie sa mentionez ca pe parcursul acestor minute nu m-am miscat deloc) simt un fel de presiune pe cap, deasemenea aud si un zgomot,un vuiet ciudat cauzat de aceasta "presiune" (nu este prima data cand mi s-a intamplat acest lucru). De data asta dupa ce dispare "presiunea" nu m-am putut misca timp de vreo 2 minute.

Imi poate oferi cineva vreo informatie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2014, 17:48:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Medicul, cu certitudine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2014, 19:28:57
Msilviu Msilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2014
Mesaje: 3
Implicit

Am mai citit in unele locuri de acest fenomen, doar ca oameni care am mai patit-o, pe langa sunetul aceala si paralizie, au mai vazut fantome, eu aveam capul acoperit cu patura si nu-mi pot da seama daca mai era cineva pe langa mine.
Pe langa asta dupa ce mi-a trecut paralizia nu imi mai amintesc nimic, nu cred ca am adormit deoarece imi era atat de frica incat simteam ca imi iese inima din piept.
Alte pareri?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2014, 20:37:59
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Msilviu Vezi mesajul
Am mai citit in unele locuri de acest fenomen, doar ca oameni care am mai patit-o, pe langa sunetul aceala si paralizie, au mai vazut fantome, eu aveam capul acoperit cu patura si nu-mi pot da seama daca mai era cineva pe langa mine.
Pe langa asta dupa ce mi-a trecut paralizia nu imi mai amintesc nimic, nu cred ca am adormit deoarece imi era atat de frica incat simteam ca imi iese inima din piept.
Alte pareri?
Inainte de a te culca, spune rugaciunile de seara( toate rugaciunile de seara)
si vezi daca ti se mai intampla.
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...ara-72541.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2014, 21:30:37
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Pai cred ca e fenomenul paralizie in somn, nu este grav, si eu am patit asta de mai multe ori, te trezesti dar iti dai seama ca nu te poti misca, si atunci incepe panica, si sa stii ca nu dureaza 2 minute poate 30 de secunde, dar faptul ca nu te poti misca iti da senzatia ca mori, eu la un moment dat m-am linistit, fara sa ma mai tulbur si dupa am adormit :) cauta pe google
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.05.2014, 05:36:34
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si mie mi s-a intamplat, dar doar in adolescenta, acum nu mi se mai intampla. Prima oara, nestiind ce mi se intampla, si neputand simti nimic, nici macar ca respir, ci doar gandeam, chiar am inceput sa cred ca am murit :) Si in spaima mea mi-am amintit de Dumnezeu, si am inceput sa zic Tatal nostru, si atunci am reusit sa ma misc. Incearca sa spui o rugaciune in acele momente, dar eu sper sa nu ti se mai intample, e intr-adevar f neplacut si te apuca panica. Mergi si la un medic daca ti se mai intampla.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2014, 08:48:40
Msilviu Msilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2014
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc de raspunsuri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2014, 18:26:40
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

(mesaj sters, l-am pus din greseala)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde