Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 02.08.2012, 11:10:41
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
de preferinta una bruneta, cu picioarele pana'n gat,
de abdomen, torace, nu are nevoie?
Reply With Quote
  #172  
Vechi 16.07.2014, 21:03:33
andrei85 andrei85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2014
Mesaje: 2
Exclamation Am nevoie de un sfat

Doamne ajuta . Am si eu o problema poate puteti sa ma ajutati cu un sfat .
Am 29 de ani ,virgin si in sfarsit am cunoscut o fata ,ea are 24 de ani .
Sufleteste simt ca ne potrivim ,dar binenteles ca as astepta cu relatiile intime pana la casatorie ,imi este foarte draga si ei ii sunt drag.
Ea a avut cateva relatii cu baieti ,cand mi a povestit detaliile am ramas foarte intristat si ma deranjeaza ca nu este si ea curata .Intrebarea mea este.Credeti ca o astfel de relatie \(casatorie ) ar putea functiona o sa pot trece vreodata peste acele lucruri pe care le a facut prietena mea ?Mentionez ca ea de cand a avut relatii s a indreptat si tine posturi si se roaga mult . nu am cine pot sa intreb ca sunt intro situatie delicata,nu sunt in tara .Cand am inceput sa vorbesc cu ea mi a spus ca a avut realtii intime ,si m am gandit la evanghelia cu cei doi datornici ,si ca cel pe care datora mai mult o sa iubeasca mai mult .Si cu acest gand am trecut peste acest aspect dar nu m am gandit ca o sa fie asa de greu ,sufar mult din cauza asta ,ea a avut tot felul de relatii intime ,nenormale ,am si plans din cauza asta.Va rog din suflet poate ma ajuta cineva cu vreun sfat .
Reply With Quote
  #173  
Vechi 16.07.2014, 21:32:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei85 Vezi mesajul
Doamne ajuta . Am si eu o problema poate puteti sa ma ajutati cu un sfat .
Am 29 de ani ,virgin si in sfarsit am cunoscut o fata ,ea are 24 de ani .
Sufleteste simt ca ne potrivim ,dar binenteles ca as astepta cu relatiile intime pana la casatorie ,imi este foarte draga si ei ii sunt drag.
Ea a avut cateva relatii cu baieti ,cand mi a povestit detaliile am ramas foarte intristat si ma deranjeaza ca nu este si ea curata .Intrebarea mea este.Credeti ca o astfel de relatie \(casatorie ) ar putea functiona o sa pot trece vreodata peste acele lucruri pe care le a facut prietena mea ?Mentionez ca ea de cand a avut relatii s a indreptat si tine posturi si se roaga mult . nu am cine pot sa intreb ca sunt intro situatie delicata,nu sunt in tara .Cand am inceput sa vorbesc cu ea mi a spus ca a avut realtii intime ,si m am gandit la evanghelia cu cei doi datornici ,si ca cel pe care datora mai mult o sa iubeasca mai mult .Si cu acest gand am trecut peste acest aspect dar nu m am gandit ca o sa fie asa de greu ,sufar mult din cauza asta ,ea a avut tot felul de relatii intime ,nenormale ,am si plans din cauza asta.Va rog din suflet poate ma ajuta cineva cu vreun sfat .
Apreciaza-i sinceritatea.. alta nu ti-ar fi destainuit secretul, roaga-te si cauta un duhovnic poate iti da sfatul cel mai bun.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #174  
Vechi 16.07.2014, 23:12:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei85 Vezi mesajul
Va rog din suflet poate ma ajuta cineva cu vreun sfat .
Da,tu n-ai probleme si vrei sa-ti faci.Si care-i problema ca a mai avut pe cineva ? Hai sa-ti zic o chestie.Nu trebuie sa te culci cu cineva ca sa faci curvie.
Trebuie doar sa te gandesti la asa ceva si ai si facut-o cu gandul.
A fi virgin nu inseamna a fi neaparat curat.Poti sa fii virgin si sa ai ganduri de curvie mai negre decat altii care nu-s virgini.
Si atunci esti mai "negru" fiind virgin decat altii care nu-s.Eu te sfatuiesc sa lasi astfel de "anchete" pt ca nu trebuie sa judeci pe nimeni cum isi traieste viata.Tu fii insa judecatorul propriei tale vieti si nu a altora.

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.07.2014 at 23:15:51.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 17.07.2014, 00:09:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei85 Vezi mesajul
Credeti ca o astfel de relatie \(casatorie ) ar putea functiona o sa pot trece vreodata peste acele lucruri pe care le a facut prietena mea ?
Cred că dacă nu treci, relația nu va funcționa. Sau va funcționa prost.
Cum ai putea să ai o viață fără resentimente dacă ... ai resentimente?...:)

Oare putem purta cu toții o cămașă curată, chiar de-am primi-o scrobită? Suntem oare în stare? Nu ne-o murdărește, mai întâi, propria transpirație?...

O să spun acum o vorbă zisă de un om mai în vârstă când eram tânăr și frământat de lucruri din astea. Mi-a zis cam așa: "Tinere care te prețuiești cam prea mult, orice femeie stricată a fost cândva o copilă inocentă. Și orice curvar a fost cândva un îngeraș. E ușor și des întâlnit să te noroiești dar e lucru bun și mai rar să te ridici din mocirlă, să te curățești și să rămâi curat până la sfârșit. Problema nu e cum ai ajuns la un moment dat, ci cum continui din clipa următoare și ce fel de om ai devenit până când ți-ai terminat treaba pe lumea asta."

P.S. Să fiu iertat dar atitudinea "eu sunt curat, ea e murdară" nu îmi pare folositoare. Avem de lucru mult, mult de tot cu rufele noastre murdare, mai întâi. Până nu ne miroase trupul precum al moaștelor nu cred că trebuie să ne preocupe prea mult scrobeala cămășilor...
P.P.S. Dacă sunt deja gânduri negre legate de trecutul fetei și dacă totuși s-a strecurat pe-acolo și un fir de iubire, cel mai bun lucru cred că ar fi să dea Dumnezeu ca iubirea aceasta să crească, să devină atât de veritabilă / curată / deplină încât să nu o mai preocupe trecutul pestriț al iubitei, ci doar prezentul și viitorul împreună-devenirii întru Hristos.

Dar e greu, tare greu, trebuie lepădare de sine, de egoism, de fumuri/ifose/prejudecăți și de multe altele. Pe scurt, e nevoie de a traversa neapărat iadul iubirii jertfelnice, deloc călduțe și roz. Adică iadul pocăinței.

Domnul să vă ocrotească!

Last edited by Ioan_Cezar; 17.07.2014 at 00:11:42.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 17.07.2014, 11:32:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei85 Vezi mesajul
Doamne ajuta . Am si eu o problema poate puteti sa ma ajutati cu un sfat .
Am 29 de ani ,virgin si in sfarsit am cunoscut o fata ,ea are 24 de ani .
Sufleteste simt ca ne potrivim ,dar binenteles ca as astepta cu relatiile intime pana la casatorie ,imi este foarte draga si ei ii sunt drag.
Ea a avut cateva relatii cu baieti ,cand mi a povestit detaliile am ramas foarte intristat si ma deranjeaza ca nu este si ea curata .Intrebarea mea este.Credeti ca o astfel de relatie \(casatorie ) ar putea functiona o sa pot trece vreodata peste acele lucruri pe care le a facut prietena mea ?Mentionez ca ea de cand a avut relatii s a indreptat si tine posturi si se roaga mult . nu am cine pot sa intreb ca sunt intro situatie delicata,nu sunt in tara .Cand am inceput sa vorbesc cu ea mi a spus ca a avut realtii intime ,si m am gandit la evanghelia cu cei doi datornici ,si ca cel pe care datora mai mult o sa iubeasca mai mult .Si cu acest gand am trecut peste acest aspect dar nu m am gandit ca o sa fie asa de greu ,sufar mult din cauza asta ,ea a avut tot felul de relatii intime ,nenormale ,am si plans din cauza asta.Va rog din suflet poate ma ajuta cineva cu vreun sfat .
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.

Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.

Dragostea NU CADE NICIODATĂ.(1 Corinteni 13:4-5-8)
ps: daca o iubesti cu adevarat vei trece peste toate si trecutul ei nu va conta, dar daca nu...vei fi nefericit si o vei face si pe ea nefericita

Last edited by stefan florin; 17.07.2014 at 11:34:44.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 17.07.2014, 20:35:10
andrei85 andrei85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2014
Mesaje: 2
Implicit

Mersy frumos de sfaturi ,sunt constient ca trebuie sa trec peste acest lucru altfel nu o sa mearga .Intr adevar ar trebui sa ma uit prima data la mine ca si eu is pacatos nu sunt fara de pacat.Cred in bunul DUMNEZEU ca o sa ne ajute si o sa ne intarareasca relatia.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 20.07.2014, 22:35:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca aici ar conta cel mai mult ce simtiti pentru aceea persoana. Numai dumneavoastra puteti sti acest lucru, si in functie de asta probabil veti actiona.
Iar de "trecut peste acest lucru", asta trebuie sa faceti din convingere si nu la modul asa doar ca sa fie! In momentul in care tii la cineva, tii la aceea persoana pentru tot ce reprezinta ea ca om.

Last edited by Florinvs; 20.07.2014 at 22:39:23.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 20.07.2014, 22:53:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar ca sa raspund la intrebarea acestui topic: dupa parerea mea, principalele aspecte care trebuie avute in vedere, cand ajungi sa te casatoresti cu cineva, ar fi: in primul rand ca aceea persoana sa fie credincioasa, sa existe sentimente autentice reciproce (nu-i inteleg pe aceia care se casatoresc si cum pot sta impreuna cu cineva pentru bani, pozitie sociala, avere, mosteniri, etc), sa aiba un caracter frumos, sa stii ca te poti baza si ca persoana respectiva va fi alaturi de tine in special in situatii dificile si grele (ca la dans si bucurie e usor- ne pricepem cu totii), sa existe respect, intelegere si comunicare.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 21.07.2014, 17:22:04
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei85 Vezi mesajul
Doamne ajuta . Am si eu o problema poate puteti sa ma ajutati cu un sfat .
Am 29 de ani ,virgin si in sfarsit am cunoscut o fata ,ea are 24 de ani .
Sufleteste simt ca ne potrivim ,dar binenteles ca as astepta cu relatiile intime pana la casatorie ,imi este foarte draga si ei ii sunt drag.
Ea a avut cateva relatii cu baieti ,cand mi a povestit detaliile am ramas foarte intristat si ma deranjeaza ca nu este si ea curata .Intrebarea mea este.Credeti ca o astfel de relatie \(casatorie ) ar putea functiona o sa pot trece vreodata peste acele lucruri pe care le a facut prietena mea ?Mentionez ca ea de cand a avut relatii s a indreptat si tine posturi si se roaga mult . nu am cine pot sa intreb ca sunt intro situatie delicata,nu sunt in tara .Cand am inceput sa vorbesc cu ea mi a spus ca a avut realtii intime ,si m am gandit la evanghelia cu cei doi datornici ,si ca cel pe care datora mai mult o sa iubeasca mai mult .Si cu acest gand am trecut peste acest aspect dar nu m am gandit ca o sa fie asa de greu ,sufar mult din cauza asta ,ea a avut tot felul de relatii intime ,nenormale ,am si plans din cauza asta.Va rog din suflet poate ma ajuta cineva cu vreun sfat .
Eu te-as sfatui asa:

1. Mai insista cu ea sa vezi exact ce inseamna ca "a avut relatii intime".
La 24 de ani daca a avut "cateva" relatii cu baieti atunci:
- a trecut din relatie in relatie
- a trecut de la relatie la sex usor
- a avut "cateva" relatii care pot fi cateva 3 sau .. .cateva 8 ?

Trage-o de limba si intreab-o cum erau ceilalti ... fosti. O sa te cam chinui dar o sa vezi ce fel de relatii a avut si care este firea ei.

2. Mai important decat ce este mai sus este urmatorul lucru care tie ti-a scapat:

DE CE A IESIT DIN "RELATIILE" ALEA ?
Daca erau serioase si se implicase atunci care a fost motivul de a iesi din ele ?
Undeva a fost o problema majora, daca ea a trecut prin "cateva" relatii la varsta asta si a iesit asa de usor din ele.

Nu prea pare tipul de fata care sa "stea" intr-o relatie....

3. Cred ca esti putin visator si naiv.
Pe langa dragoste mai trebuie sa fie si extrem de putin calcul. Nu foarte mult dar suficient incat sa nu iei pe dracul in casatorie si sa nu stii ce sa faci dupa aia......

Te sfatuiesc sa te sfatuiesti.
Te sfatuiesc si sa ai multa rabdare.
Se pare ca nu ai multa experienta si ceva rabdare in problema asta o sa-ti foloseasca mult.

4. Daca fata asta este randuita pentru tine atunci o sa fie a ta si peste 1 si peste 2 ani de zile.
Si ai timp sa-i vezi caracterul in timp si sa te convingi daca este asa cum crezi tu.


5. Du-te la cateva biserici si te roaga sa-ti randuiasca Dumnezeu o fata frumoasa si cum iti doresti tu.

Last edited by gpalama; 21.07.2014 at 17:41:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59