Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2016, 10:50:28
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si pentru ca eu ma rog lui Iisus nu ar trebui sa fiu primit intr-o sinagoga? Doar nu ma voi ruga cu voce tare ca sa-i deranjez pe ceilalti.Daca un crestin vrea sa vada o slujba evreiasca o face din pura curiozitate si nimic mai mult. Si evreii sunt bine primiti in orice biserica ortodoxa sau catolica (de celelalte nu zic pentru ca nu stiu). Doamne ajuta!
Dupa parerea mea un crestin ar intra intr-o sinagoga doar ca sa le zică evreilor: Săracii de voi o sa ajungeti toti in Iad, vai de voi.
In mod normal un crestin nu cred ca poate face asta, in plus si organizatiile mondiale evreiesti cred ca ar cere presedintelui României sa-l dea afara de la serviciu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2016, 11:04:53
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Am o prietena pe jumatate evreica si in urma cu cativa ani, m-a invitat la sarbatoarea numita Hannuka, adica Anul nou evreiesc. Am fost la sinagoga, apoi la masa festiva si din punct de vedere cultural, mi s-a parut interesant.
Alta data am participat la comemorarea Holocaustului, cu o invitatie de context si ulterior am fost interesata sa citesc mai mult despre istoria poporului evreu.
Cand am fost in Israel am aflat de la ghidul nostru, multe amanunte despre acest popor si am fost si la Zidul Plangerii.
Eu personal, il port pe Hristos in inima, asa ca pot sa privesc cu ochi de turist orice locas de cult din alta traditie religioasa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2016, 11:29:33
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Poate dvs sunteti suficient de puternica sa va pastrati credinta si convingerile...O buna prietena de-a mea, care la randul ei avea niste prieteni "sectari", s-a lasat convinsa si de ce nu, manata un pic si de curiozitate, sa frecventeze intrunirile lor...A fost primita cu bratele deschise, bineinteles, tratata cu amabilitate si caldura...Nici o presiune ca "schimba-ti religia","devino si tu ca noi", etc
Ce sa mai, normal ca ei i-a placut....Azi asa, maine asa...In tot timpul asta a ramas ortodoxa si mergand la preot sa se spovedeasca, l-a intrebat daca este ok sa mai continue participarea...
Preotul a privit-o si i-a spus: Imagineaza-ti o stanca puternica si cate o picatura de apa care cade in fiecare zi pe ea...in cativa ani, stanca se va eroda,oricat de infailibila se credea ea la inceput... :)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2016, 11:35:53
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Am o prietena pe jumatate evreica si in urma cu cativa ani, m-a invitat la sarbatoarea numita Hannuka, adica Anul nou evreiesc. Am fost la sinagoga, apoi la masa festiva si din punct de vedere cultural, mi s-a parut interesant.
Alta data am participat la comemorarea Holocaustului, cu o invitatie de context si ulterior am fost interesata sa citesc mai mult despre istoria poporului evreu.
Cand am fost in Israel am aflat de la ghidul nostru, multe amanunte despre acest popor si am fost si la Zidul Plangerii.
Eu personal, il port pe Hristos in inima, asa ca pot sa privesc cu ochi de turist orice locas de cult din alta traditie religioasa.
Nu cred ca sunteti invulnerabila
In primul rând ca ii numiti pe evrei evrei, si lacasul lor îl numiti sonagoga, si sărbătoarea Hanuca etc
Ori evreii nu sunt evrei ci niste păgâni, lacasul lor e o moschee, iar sărbătorile lor au fost desfintate
E ca si cum ati zice ca puteri participa la rastignirea lui Hristos doar ca simpla turista fără sa va afecteze spiritual
Doar Papa e in stare de asemenea orori
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2016, 11:51:41
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

De frecventat, frecventez biserica mea.
In altele am intrat poate o data in viata ca turist, iar cu oamenii interactionez daca-s de omenie. Ideea este ca nu resping din frica si incerc sa judec cat mai putin pe altii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2016, 13:43:19
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
De frecventat, frecventez biserica mea.
In altele am intrat poate o data in viata ca turist, iar cu oamenii interactionez daca-s de omenie. Ideea este ca nu resping din frica si incerc sa judec cat mai putin pe altii.
Pai bine da deja comiteti niste orori
In primul rând ca încercări sa amestecati omenia cu religia si lacasurile de cult. E metoda utilizata frecvent in bătaia de joc fata de crestini
A te deplasa intr-o tara păgână cu treburi comerciale e una
A te inchina in capistile idolilor lor e cu totul altceva. Cine face pe prostul incercand sa confunde aceste doua stari cred ca e nasol de tot
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.05.2016, 17:28:19
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Pai bine da deja comiteti niste orori
Eu? Orori? Vai, ce vorba grea si neargumentata!
Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
In primul rând ca încercări sa amestecati omenia cu religia si lacasurile de cult.
Pai eu sunt ardeleanca, adica din zona de amestec religios crestin. Ba mai mult, provin din familie mixta si desi am fosat botezata in religia ortodoxa, inca din copilarie am stiut rugaciuni in doua limbi. Spre ortodoxie insa, m-am indreptat deplin si constient, la maturitate.
Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
A te deplasa intr-o tara păgână cu treburi comerciale e una
Cred ca am fost inteleasa gresit. La evenimente apartinand comunitatii evreiesti am fost invitata in localitatea mea de domiciliu, iar in Israel am fost in pelerinaj ortodox, dar la Ierusalim am avut in program si vizitarea zonei Zidului Plangerii, iar ghidul ne-a dat detalii.
Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
A te inchina in capistile idolilor lor e cu totul altceva.
N-am simtit nevoia sa ma inchin. De fapt si in biserica mea sunt o prezenta discreta, nu ies in evidenta batand matanii.
Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Cine face pe prostul incercand sa confunde aceste doua stari cred ca e nasol de tot
Repet, sunt ardeleanca, lentoarea e scrisa in ADN-ul meu...:)
Adevaru-i ca nu-s fanatica pe fond anxios si multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a dat neputinta asta, fiindca remarc ca e o cruce foarte grea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.05.2016, 18:16:43
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Pai eu sunt ardeleanca, adica din zona de amestec religios crestin. Ba mai mult, provin din familie mixta si desi am fosat botezata in religia ortodoxa, inca din copilarie am stiut rugaciuni in doua limbi. Spre ortodoxie insa, m-am indreptat deplin si constient, la maturitate.
Pai bine astea sunt detalii.
E ca si cum am dezbate de ce ardelenii fac hotii. Si ei sa zica: stiti noi acum 100 de ani eram serbi la unguri si deci saraci lipiti pamantului. Avem un ascendent
E foarte bine daca exista scuze particulare, dar nu despre asta vorbim ci despre esenta si principii.

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Adevaru-i ca nu-s fanatica pe fond anxios si multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a dat neputinta asta, fiindca remarc ca e o cruce foarte grea.
De ce credeti ca fanaticii o sa ajunga in Iad si cei nedumeriti, cu fundul in mai multe luntre vor fi doctori.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2016, 10:19:36
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
E foarte bine daca exista scuze particulare.
Dar eu nu-mi cer scuze pentru neamul in care m-am nascut, sau pentru drumul spiritual urmat.
Asta a fost voia lui Dumnezeu pentru mine.

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
De ce credeti ca fanaticii o sa ajunga in Iad si cei nedumeriti, cu fundul in mai multe luntre vor fi doctori.
Asta nu stiu eu, unde vor ajunge fanaticii si unde nedumeritii.
Stiu doar ca la Judecata se pun in balanta si bune si rele, peste care se revarsa iubirea lui Dumnezeu pentru omul respectiv si depinde cum se inclina balanta. Parintele meu ne spune uneori pilda cu omul pacatos care in toata viata lui n-a facut decat o singura fapta buna, aceea cu firul de ceapa care l-a dus la Rai. Se poate urca la Rai pe un fir de ceapa si se poate cobora la iad pe o scara de aur. Depinde de atitudine, de constientizare, de cainta.

Stiu doar ca orice patima e un pacat, indiferent de cauza pentru care suntem patimasi.
Noi avem de cultivat iubirea, acceptarea si compasiunea. Asa ma invata parintele meu si asa este si dansul, ca altfel n-ar putea fi un model pentru foarte multi omuleti ca mine.

Pentru mine a fost dureros sa vad un copil de vreo 12 ani, strambandu-se cu dispret in directia unei biserici din alt cult crestin, pe motiv ca nu e ortodoxa. Mi s-a parut trist ca la o varsta atat de frageda, poarta deja bagajul urii, insa am zis in gand un "Doamne-ajuta-i", ca mai mult mi-e cu neputinta sa fac.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2016, 10:51:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Parintele meu ne spune uneori pilda cu omul pacatos care in toata viata lui n-a facut decat o singura fapta buna, aceea cu firul de ceapa care l-a dus la Rai.
In poveste cu firul de ceapa, respectivul a primit prin asta sansa de a ajunge in Rai, dar obisnuinta egocentrismului, exersat o viata intreaga a biruit pana la urma, si a sfarsit in Iad.

Da' poate tu nu stii cum era de fapt povestea ..

Iar cu scara de aur, a spus-o Mantuitorul foarte bine: mai usor trece camila prin urechile acului...

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Pentru mine a fost dureros sa vad un copil de vreo 12 ani, strambandu-se cu dispret in directia unei biserici din alt cult crestin, pe motiv ca nu e ortodoxa. Mi s-a parut trist ca la o varsta atat de frageda, poarta deja bagajul urii, insa am zis in gand un "Doamne-ajuta-i", ca mai mult mi-e cu neputinta sa fac.
Eu as zice ca are o judecata mai sanatoasa ca a ta.

Ce ar fi trebuit sa simta, placere pentru lucrarea satanei prin care se rastalmaceste Cuvantul lui Dumnezeu si trage sufletele spre Iad?

Sigur, oamenii aflati in ratacire trebuie compatimiti, dar lucrarea a caror victime sunt, ce crezi ca merita?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.05.2016 at 10:54:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox Radio - Slujba de priveghere, in direct la Manastirea Putna andrei_im Generalitati 1 25.06.2013 21:34:02
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 14:13:45
Slujba comuna de creciun Ortodox-Carolica daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 19 12.12.2010 22:52:32
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 12:56:02