Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2011, 20:31:04
fanietta's Avatar
fanietta fanietta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit ortodox la slujba evreiasca

e ok pentru mine daca sunt ortodoxa si vreau sa merg la o slujba evereiasca? asta doar din pura curiozitate...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2011, 22:32:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2011, 22:34:41
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.
:)):))
Foarte tare! De la distanta se simte ca sunteti crestin.
Bravo, bravo!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2011, 15:24:33
fanietta's Avatar
fanietta fanietta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe mine nu m-au lăsat. Am vrut să văd o slujbă evreiască la Templul Coral. Din curiozitate liturgică. Dar m-a "mirosit" portarul că nu sunt de-al lor. Mi-a spus că pot veni, însă numai dacă am invitație de la cineva din Comunitate. N-aveam, că nu mă gândisem că ar fi necesar.
deci nu am nici o sansa... totusi nu mi se pare corect, la noi daca vine cineva care nu apartine ortodoxiei nu cred ca este dat afara
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2011, 15:49:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fanietta Vezi mesajul
deci nu am nici o sansa... totusi nu mi se pare corect, la noi daca vine cineva care nu apartine ortodoxiei nu cred ca este dat afara
Teoretic. Practic, eu nu am auzit de vreun evreu care sa intre intr-o biserica ortodoxa "din pura curiozitate".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2011, 15:52:25
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Teoretic. Practic, eu nu am auzit de vreun evreu care sa intre intr-o biserica ortodoxa "din pura curiozitate".
Nu chiar...ar putea sa intre ca sa isi faca afacerea.Gen...vanzare de icoane, nu au niciun fel de amestec cu religia atata timp cat isi scot banii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2011, 10:35:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Păi, teoretic, după "Cei chemați, ieșiți", nici în biserica creștină n-ar mai avea voie să rămână un evreu, corect ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2011, 02:27:18
Gast84 Gast84 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Asta-i pentru ca pe noi evreii nu ne intereseaza prea mult ca persoanele sa aiba curiozitate. Religia iudaica este una care nu cauta adepti, cine este evreu, sa vina cu noi, cine nu, sa ramana pe loc. De aia nu sunt prea bine primiti cei din alte religii in templele noastre, pentru ca rabinul se adreseaza doar evreilor si crestini nu au de ce sa vina la noi. In plus, nu cred ca vre-un crestin ar vrea sa intre intr-o sinagoga, si mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2011, 11:28:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
Asta-i pentru ca pe noi evreii nu ne intereseaza prea mult ca persoanele sa aiba curiozitate. Religia iudaica este una care nu cauta adepti, cine este evreu, sa vina cu noi, cine nu, sa ramana pe loc. De aia nu sunt prea bine primiti cei din alte religii in templele noastre, pentru ca rabinul se adreseaza doar evreilor si crestini nu au de ce sa vina la noi. In plus, nu cred ca vre-un crestin ar vrea sa intre intr-o sinagoga, si mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.
In templele si in sinagogile voastre va rugati lui YAHVE. Si noi crestinii tot lui YAHVE ne rugam in bisericile noastre. Daca eu as intra intr-o sinagoga si as participa la o slujba religioasa, cu ce v-ar afecta treaba asta si mai ales de ce nu ma-ti primi? De ce acesta discriminare?

Last edited by stefan florin; 08.09.2011 at 11:50:05.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.09.2011, 11:42:24
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
mai mult, nu cred ca un evreu ar vrea niciodata sa calce o biserica.

Comentarii ca sinagoga satanei si chestii topice genul: sa isi faca afacerea si lucruri de astea va rog frumos sa nu le spuneti, noi nu va jignim pe voi.


Dar de ce ar vrea sa calce pe un forum ortodox? o afacere ...ceva?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox Radio - Slujba de priveghere, in direct la Manastirea Putna andrei_im Generalitati 1 25.06.2013 21:34:02
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 14:13:45
Slujba comuna de creciun Ortodox-Carolica daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 19 12.12.2010 22:52:32
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 12:56:02