Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.05.2016, 11:27:05
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' poate tu nu stii cum era de fapt povestea ..
Sorry, m-am exprimat ambiguu.
Stiu povestea, dar nu ma intereseaza finalul, ci mesajul legat de oportunitatea oferita.
Cat despre povestea cu camila...prefer sa nu ma gandesc la patrimoniul BOR, ca nu e treaba mea cine si unde ajunge dupa Judecata de Apoi :)


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu as zice ca are o judecata mai sanatoasa ca a ta.
Ce ar fi trebuit sa simta, placere pentru lucrarea satanei prin care se rastalmaceste Cuvantul lui Dumnezeu si trage sufletele spre Iad?
Sigur, oamenii aflati in ratacire trebuie compatimiti, dar lucrarea a caror victime sunt, ce crezi ca merita?
Eu simt diferit, asta e. Doar iubirea este solutia.
Efectul Inchizitiei s-a vazut deja in istoria omenirii...

Last edited by alia28aa; 20.05.2016 at 11:29:26.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.05.2016, 12:14:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Eu simt diferit, asta e. Doar iubirea este solutia.
Da, iubirea PENTRU oameni.
Citat:
Efectul Inchizitiei s-a vazut deja in istoria omenirii...
Pardon? Care-i legătura?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2016, 12:49:27
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, iubirea PENTRU oameni.
Pai e simplu. Eu iubesc ortodoxia in esenta ei, dar daca ne referim la oameni, ideea e sa-i iubesc pe toti, fara a tine cont vreun criteriu de selectie (religie, rasa, sex). Odata am auzit un calugar spunand unei maici: “Pentru cei ca noi(adica ortodocsi) ne bucuram, pentru ceilalti ne rugam sa-i lumineze Dumnezeu, dar de iubit ii iubim pe toti.” Mi-au incalzit inima vorbele si bunatatea sa, fiindca pe mine ma doare sa vad oamenii judecandu-se si aratandu-se cu degetul, cateodata atat de tare ca si cum parca aproape m-ar osandi pe mine.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon? Care-i legătura?
Toate manifestarile de extrema sunt distructive si uneori si in randurile ortodocsilor se disting persoane care se manifesta foarte vehement, compulsiv chiar, in sensul de control. Mie personal mi s-a atras de multe ori atentia in pelerinaje sa nu vorbesc cu cate un pelerin sau pelerina, fie pentru ca are catolici sau neoprotestanti in familie, fie ca e banuit ca practica Reiki sau alte terapii, fie ca face X chestie cand de fapt trebuia sa faca Y si alte de-astea. N-am idee cum e bine, dar mie mi-e cu neputinta sa fac asa ceva.
Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege fiecare pentru sine, dar nu si pe cea de a pune pe altul intr-un tipar si de a taia ce ramane pe margini. Noi oamenii insa, ne luam mult mai multe libertati decat cele pe care ni le-a dat Domnezeu si parca-mi si inchipui cum va sta o cunostinta de-a mea in fata Lui, spunand mirata: "Dar Doamne, eu mi-am pleznit copiii cu batul in fiecare seara, fiindca s-au plans ca-i dor genunchiutii si n-au avut rabdare sa spuna rugaciunile si sa asculte acatistul pana la capat. Ce e gresit in asta? Programul de rugaciune EU l-am facut, iar ei TREBUIE sa-l respecte! Ba mai mult Doamne, sotul meu m-a enervat foarte tare ca in fiecare seara cand le aplicam copiilor bataia si rugaciunea de seara, el isi gasea de lucru in garaj si venea in casa mirosind a antigel de prune..."
(Precizare: copiii sunt de gradi si scoala primara, iar auditoriul din care intamplator faceam parte, a fost oripilat la auzul marturisirii femeii. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu o va felicita, dar sunt convinsa ca e un omulet suferind care merita iubire, compasiune si o rugaciune din inima...)

Vaaai, acum imi dau seama ca suntem total off-topic :) :) :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.05.2016, 13:04:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
Toate manifestarile de extrema
Ce insemana pt tine "extrema"? Ce intelegi prin acesta notiune ?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.05.2016, 14:36:12
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ce insemana pt tine "extrema"? Ce intelegi prin acesta notiune ?
De extrema este orice atitudine care se intemeiaza pe un impuls patimas, compulsiv.
Chiar si ceva pozitiv poate deveni distructiv si autodistructiv, daca se pierde masura si daca se pierde pacea launtrica ce iese la suprafata prin iubirea exprimata.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.05.2016, 14:45:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
...compulsiv.
Nu'ș de ce, da' am impresia că habar n-ai despre ce vorbești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.05.2016, 14:52:14
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu'ș de ce, da' am impresia că habar n-ai despre ce vorbești.
Este si asta o posibilitate :).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.05.2016, 15:26:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
De extrema este orice atitudine care se intemeiaza pe un impuls patimas, compulsiv.
Chiar si ceva pozitiv poate deveni distructiv si autodistructiv, daca se pierde masura si daca se pierde pacea launtrica ce iese la suprafata prin iubirea exprimata.
Cred ca asta e o problema de care tu suferi si printr-o "logica" nu rar intalnita o "vezi" la altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.05.2016, 15:31:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Pai e simplu. Eu iubesc ortodoxia in esenta ei, dar daca ne referim la oameni, ideea e sa-i iubesc pe toti, fara a tine cont vreun criteriu de selectie (religie, rasa, sex). Odata am auzit un calugar spunand unei maici: “Pentru cei ca noi(adica ortodocsi) ne bucuram, pentru ceilalti ne rugam sa-i lumineze Dumnezeu, dar de iubit ii iubim pe toti.” Mi-au incalzit inima vorbele si bunatatea sa, fiindca pe mine ma doare sa vad oamenii judecandu-se si aratandu-se cu degetul, cateodata atat de tare ca si cum parca aproape m-ar osandi pe mine.
Iubirea de oameni e perfect compatibila cu dispretul pentru o entitate organizationala care se pune intre ei si Dumnezeu pretinzand, si mai grav, ca de fapt ii duce la El.

Citat:
Toate manifestarile de extrema sunt distructive si uneori si in randurile ortodocsilor se disting persoane care se manifesta foarte vehement, compulsiv chiar, in sensul de control. Mie personal mi s-a atras de multe ori atentia in pelerinaje sa nu vorbesc cu cate un pelerin sau pelerina, fie pentru ca are catolici sau neoprotestanti in familie, fie ca e banuit ca practica Reiki sau alte terapii, fie ca face X chestie cand de fapt trebuia sa faca Y si alte de-astea.
Asta e o cu totul alta poveste.

Una e sa dispretuiesti Reiki, asociatia de Reiki si alta practicantul de Reiki.

Ca sa nu mai vorbim ca atunci cand el nici macar nu se prezinta ca atare ci altii "il dau in gat" moralitatea situatiei e foarte discutabila.

Dar in cazul asta, ai facut totusi ceva? Ai incercat sa le spui celor cu o atitudine nepotrivita ca o gasesti nepotrivita?

Citat:
Noi oamenii insa, ne luam mult mai multe libertati decat cele pe care ni le-a dat Domnezeu si parca-mi si inchipui cum va sta o cunostinta de-a mea in fata Lui, spunand mirata: "Dar Doamne, eu mi-am pleznit copiii cu batul in fiecare seara, fiindca s-au plans ca-i dor genunchiutii si n-au avut rabdare sa spuna rugaciunile si sa asculte acatistul pana la capat. Ce e gresit in asta? Programul de rugaciune EU l-am facut, iar ei TREBUIE sa-l respecte! Ba mai mult Doamne, sotul meu m-a enervat foarte tare ca in fiecare seara cand le aplicam copiilor bataia si rugaciunea de seara, el isi gasea de lucru in garaj si venea in casa mirosind a antigel de prune..."
(Precizare: copiii sunt de gradi si scoala primara, iar auditoriul din care intamplator faceam parte, a fost oripilat la auzul marturisirii femeii. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu o va felicita, dar sunt convinsa ca e un omulet suferind care merita iubire, compasiune si o rugaciune din inima...)
Si asta e o alta.

Si tare ma tem, ca nu ti-ai asumat povara iubirii de semeni in cazul asta, incercand sa explici femeii unde greseste.

Si la fel au facut probabil si restul "oripilatilor", facandu-se astfel, in definitiv, partasi la fapta in cauza.

Teoria e una, dar practica e alta, e mai usor sa critici ce altii au facut, chiar si cand nu au gresit poate, decat sa faci tu ceva bun pentru cineva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.05.2016 at 15:34:10.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.05.2016, 17:12:43
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

AlinB, probabil ca din unghiul acela asa se vede.
Eu insa privesc de altundeva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox Radio - Slujba de priveghere, in direct la Manastirea Putna andrei_im Generalitati 1 25.06.2013 21:34:02
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 14:13:45
Slujba comuna de creciun Ortodox-Carolica daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 19 12.12.2010 22:52:32
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 12:56:02