Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.05.2016, 20:03:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Privesti de unde vrei, dar sa nu privesti stramb
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.05.2016, 23:29:45
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Am urmărit subiectul topicului si pentru ca am o problema care ma macina cu oarecare legătura la ce s-a discutat aici, scriu si eu câteva rânduri in speranta ca voi primi răspunsuri folositoare.
Sa va zic despre ce e vorba. O fostă colegă de serviciu, cu care m-am inteles foarte bine...avem o viziune asemănătoare asupra multor lucruri ( din păcate mai Putin in cele ale credinței...este ortodoxă, crede in Dumnezeu, dar foarte rar merge/ mergea la biserică)s- a recăsătorit cu un musulman. Nu si-a schimbat religia ( inca) si ea imi zice că nici nu ii cere acest lucru sotul sau familia lui, dar efectiv nu îmi mai găsesc linistea in relația cu ea. Are un copilas de aproape un an. Când l-am tinut in brate prima data am.simtit o mare tristete gândindu-mă ca nu e botezat. In plus, foarte des imi spune cate ceva citit in Coran sau povestit de sotul ei tot din Coran. Nu mi-am permis niciodată sa- i atrag atenția, nu as vrea sa se supere, dar simt ca greșesc si cu toate ca tin la ea si o simt apropiată am început sa am o stare ciudata ori de cate ori vorbim sau ne întâlnim. Ce părere aveti? Cum sa procedez? Ce atitudine ar trebui sa am? Sunt mai mult ca sigura ca daca i- as atrage atenția in vreun fel s- ar supără si am
rupe legătura. Sau daca ar afla sotul ei de atitudinea sau părerea mea sunt la fel de convinsa ca ar desparti- o de mine daca pot sa zic asa. ( Sper sa se fi inteles problema mea ca altfel mai bine nu m- am priceput sa o expun),
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.05.2016, 23:32:08
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Privesti de unde vrei, dar sa nu privesti stramb
Si care ar fi reperele?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.05.2016, 00:40:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.681
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
In plus, foarte des imi spune cate ceva citit in Coran sau povestit de sotul ei tot din Coran. Nu mi-am permis niciodată sa- i atrag atenția, nu as vrea sa se supere, dar simt ca greșesc si cu toate ca tin la ea si o simt apropiată am început sa am o stare ciudata ori de cate ori vorbim sau ne întâlnim. Ce părere aveti? Cum sa procedez? Ce atitudine ar trebui sa am? Sunt mai mult ca sigura ca daca i- as atrage atenția in vreun fel s- ar supără si am
rupe legătura. Sau daca ar afla sotul ei de atitudinea sau părerea mea sunt la fel de convinsa ca ar desparti- o de mine daca pot sa zic asa. ( Sper sa se fi inteles problema mea ca altfel mai bine nu m- am priceput sa o expun),
Adevarul trebuie sa i-l spui. daca cineva mananca ciuperci otravite nu ii spui ca sa nu se supere?
Daca ea iti spune din Coran, ii poti spune si tu din Sfanta Scriptura, deci ii spui adevarul pe ocolite. Desigur, ami intai trebuie sa il cunosti, sa stii ce spune crestinismul (ortodoxia). Ii poti spune de ce a venit Hristos, ca toti mergeau in Iad inainte, din cauza a pierdusera harul dupa Adam. Iar Hristos a venit sa aduca Botezul, adica sa redea harul pierdut. Fara botez toti merg unde mergeau si inainte de venirea lui Hristos. Deci trebuie sa se gandeasca si sa cerceteze, ca de o decizie depinde ce va face un om o eternitate, dupe ce moare.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.05.2016, 21:50:01
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Pentru mine a fost dureros sa vad un copil de vreo 12 ani, strambandu-se cu dispret in directia unei biserici din alt cult crestin, pe motiv ca nu e ortodoxa. Mi s-a parut trist ca la o varsta atat de frageda, poarta deja bagajul urii, insa am zis in gand un "Doamne-ajuta-i", ca mai mult mi-e cu neputinta sa fac.
Pai bine da dragostea nu e buna, pentru ca si dumneavoastra ati precizat de patimi. Pai ce sunt patimile daca nu o o dragoste exagerata peste masura, deci nu e buna.

Faptul ca un copil mic s-a stambat la temple pagane, e modul normal. Dar eu sunt de parere nu numai ca trebuie sa se strambe ci trebuie sa urasca aceste temple cu toata puterea.
Asa zic eu in momentul de fata, ca trebuie facut
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.05.2016, 22:06:52
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu o va felicita, dar sunt convinsa ca e un omulet suferind care merita iubire, compasiune si o rugaciune din inima...)
Pai da, dar daca o sa analizati ce ati spus aici o sa vedeti ca dragostea aia pe care o invocati, e o gogorita. Pentru ca o aplicati doar selectiv, fata de ce va convine personal. Fata de aceste violente care probabil nu va convin, ati devenit impotriva si fara dragoste.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.05.2016, 00:12:16
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Pai bine da dragostea nu e buna, pentru ca si dumneavoastra ati precizat de patimi. Pai ce sunt patimile daca nu o o dragoste exagerata peste masura, deci nu e buna.

Faptul ca un copil mic s-a stambat la temple pagane, e modul normal. Dar eu sunt de parere nu numai ca trebuie sa se strambe ci trebuie sa urasca aceste temple cu toata puterea.
Asa zic eu in momentul de fata, ca trebuie facut
Asta e fanatism. Nu e scuza ca si "ceilalti" (oricare ar fi aceia, "inamicul" chipurile) fac la fel. Rezultatul? Ura si dispret intaritate cu latrat apologetic, de toate partile implicate, si multi, multi morti, multa durere si razboaie, genocide si fratricide. De ce? Ca sa a zis cutare saman al cutarei factiuni, conduse si intemeiate de extraterestri belicosi prin intermediul societatilor secrete, ca "la noi e adevarul". Vorbesc la modul generic. Este interesant dar si extrem de trist ca cele trei religii abrahamice sint inter-, dar deseori si intra-conflictuale in cel mai inalt grad. Chiar acum traim o dovada vie a urii acesteia: urmasii lui Ishmael ii urasc pe urmasii lui Iafet si pe fiii lui Israel. Acum 60 de ani, Holocasutul, alta crima ingrozitoare: unii dintre urmasii lui Iafet au incercat efectiv exterminarea evreilor, motivati tot de o intaritare din asta tribal-ideo-/teo-logica banala si isteric-latratoare.
Cind naiba o sa ne maturizam si vom inceta cu sloganuri violente si oarbe de genul?! Cu o nanosecunda inainte de distrugerea completa a acestei planete frumoase si a tuturor oamenilor? Probabil.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.05.2016, 06:36:58
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Asta e fanatism. Nu e scuza ca si "ceilalti" (oricare ar fi aceia, "inamicul" chipurile) fac la fel. Rezultatul? Ura si dispret intaritate cu latrat apologetic, de toate partile implicate, si multi, multi morti, multa durere si razboaie, genocide si fratricide. De ce? Ca sa a zis cutare saman al cutarei factiuni, conduse si intemeiate de extraterestri belicosi prin intermediul societatilor secrete, ca "la noi e adevarul". Vorbesc la modul generic. Este interesant dar si extrem de trist ca cele trei religii abrahamice sint inter-, dar deseori si intra-conflictuale in cel mai inalt grad. Chiar acum traim o dovada vie a urii acesteia: urmasii lui Ishmael ii urasc pe urmasii lui Iafet si pe fiii lui Israel. Acum 60 de ani, Holocasutul, alta crima ingrozitoare: unii dintre urmasii lui Iafet au incercat efectiv exterminarea evreilor, motivati tot de o intaritare din asta tribal-ideo-/teo-logica banala si isteric-latratoare.
Cind naiba o sa ne maturizam si vom inceta cu sloganuri violente si oarbe de genul?! Cu o nanosecunda inainte de distrugerea completa a acestei planete frumoase si a tuturor oamenilor? Probabil.
Exagerati si denaturati complet prin ducere la extreme.

De unde ati scos ca religiile trebuie sa se iubeasca intre ele? Nemaipunand la socoteala cum anume sa se poata iubi doua religii? Daca-s diferte!
Pai referitor la sloganul asta al dragostei universale va intreb simplu: religia teroristilor care ii invata sa se detoneze in piete trebuie la fel de iubita?

Ce au patit evreii in istorie, sunt Voia lui Dumnezeu.
Asa cum si noi romanii am patit comunismul prin evrei, tot datorita Voii lui Dumnezeu.

Last edited by altulunul; 22.05.2016 at 06:43:13.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.05.2016, 12:33:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
E
Asa cum si noi romanii am patit comunismul prin evrei, tot datorita Voii lui Dumnezeu.
Tie nu-ti prea plac evreii, nu?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.05.2016, 14:15:20
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tie nu-ti prea plac evreii, nu?
Asa si asa.
Au capacitatea de a calca Romania pe cap, direct de acolo din Israel. Evident sub supravegherea NATO.
Ceea ce mi se pare foarte tare.
Asta daca va referiti la tara evreilor.

Daca va referiti la religia evreiasca, aici lucrurile in opinia mea sunt mai simple: evreii nu sunt evrei ci doar niste musulmani care cred in Alah.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox Radio - Slujba de priveghere, in direct la Manastirea Putna andrei_im Generalitati 1 25.06.2013 21:34:02
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 14:13:45
Slujba comuna de creciun Ortodox-Carolica daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 19 12.12.2010 22:52:32
Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi luchian Generalitati 122 15.03.2010 12:56:02