Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.03.2012, 15:58:41
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine

"Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor." (Matei, 19:14)

Lăudat să fie Dumnezeul nostru!

Iată o fotografie care m-a cutremurat prin forța imaginii. Un copil - exemplu de nevinovăție - sărutând icoana Nevinovăției înseși. Cu unii ca aceștia să ne asemănăm, după cum a spus Cel Nevinovat!

+++
Attached Images
File Type: jpg 0002.jpg (32,2 KB, 21 views)
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2012, 18:54:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos topic ai deschis frate! Cu acest prilej am să postez două capitole dragi mie, cuvântări ale părintelui Arsenie Boca:

Impărăția copiilor
Copiii odihnesc și refac omul! Ei rezumă gingășia și frumusețea, puritatea și nevinovăția, și credința. Chiar ei sunt o refacere a omului. Chiar pe Iisus copiii L-au odihnit. Cei mari Îl amărau mereu...După atâtea și de la atâția și de la toți, Iisus avea nevoie de odihnă. Deci șezând, ia chemat! Și de câte ori i-a chemat..., și le-a zis: „De voiește cineva să fie întâiul, acesta să fie cel mai de pe urmă la toți și sluga tuturor”. (Marcu 9, 35 Biblia din 1914)
Mare înainte lui Dumnezeu nu poate fi decât omul smerit. Oamenii ajung mari prin vitejii, bogății, putere, chiar înțelepciune – dar aceasta este trufie, cu ea sperii lumea; și așa ești mare înaintea lumii.
„Lumea”, însă, nu e cuprinsă în scoarțele cărții cerești; dar în schimb (lumea) se înscrie acolo cu un pahar de apă dat unui drumeț în numele dragostei de oameni.

Și, luând un copilaș în brațe, le-a zis: „Oricine va primi în numele Meu pe unul din acești prunci, pe Mine Mă primește; și oricine Mă primește pe Mine, Îl primește pe Cel ce M-a trimis pe Mine” (Marcu 9,37, Biblia din 1914).

Cuvântul ar putea fi lărgit. Dacă mamele ar primi copiii în numele Domnului, ce străvezii ar fi ei în chipul lui Iisus! Abia atunci și-ar putea da seama mamele pe cine au primit prin copii.
Copiii ajung în brațele lui Dumnezeu, fiindcă sunt cei mai aproape de El. Modul lor de a fi e cel mai iubit de Dumnezeu. Înțelepții Îl înțeleg pe Dumnezeu ca pe o necesitate în explicarea lumii.

Copiii Îl au ca pe un Tată de pe celălalt tărâm. Iată de ce copiii sunt în Adevăr, pe când înțelepții în afara Lui. Găsești ceva și cu mintea lor, numai dacă ai o inimă curată de copil. Aceasta te duce de-a dreptul în brațele Adevărului.
În ochii copiilor, seninătatea e de culoarea cerului. Nu e Dumnezeu mai real în Împărăția copiilor decât într-un tratat de mecanică cerească? Dumnezeu și copiii au înrudirea pe care noi, cei mari, o pierdem. Sfinții sunt niște mari copii! Și ce departe ne ținem de ei!”.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2012, 19:21:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit S-a supărat Iisus

Matei (19, 3-13)

3. Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.
13. Atunci I s-au adus copii, ca să-și pună mâinile peste ei și să Se roage; dar ucenicii îi certau.

Cât de puțin au înțeles chiar uncenicii lui Iisus sensul căsătoriei, se vede din ceea ce a urmat îndată după această lănurire. Mai mult au înțeles mamele ce-și aduceau la El pruncii, ca să-Și pună mâinile peste ei și să-i bineuvânteze. Ucenicii îi certau pe cei care-i aduceau. Iisus, văzând aceasta, S-a supărat și le-a zis: „Lăsați pruncii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca acestota este Împărăția Cerurilor. Și punându-Și mâinile peste ei, S-a dus de acolo.” (Matei 19, 14, 15)

Iată o supărarea a lui Iisus. Supărarea că copiii nu sunt lăsați de mici să vină la Iisus.

Este lucru știut , că omul din copilărie aduce închinarea pentru Dumnezeu, idiferentismul sau necredința. Rar când este altfel. Copilăria este itervalul vieții mai apropiat de sfințenie, mai capabil de credință.

Și oricum, în orice domeniu, „credința” este factorul pe care se clădește și pe care se contează. Dacă acest factor este înclinat dintru început (din copilărie) spre Dumnezeu, vom avea „credința în Dumnezeu”. Dacă este înclinat împotriva Lui, vom avea „credință în necredință”: „Cred Doamne, ajută necredinței mele”.
Filozofia, oricare ar fi ea, se bazează pe factorul primordial al credinței în rațiune, al credinței în știință etc.

Impărăția lui Dumnezeu este făgăduită copiilor, oamenilor ce o primesc fără discuție, ca niște copii, oamenilor ce au venit la Iisus de copii. Deci, cum să nu se supere Împăratul când copiii sunt opriți de a veni la Iisus, când Iisus le este interzis?

Știu, însă, că indiferent cum este dirijată educația copiilor, tot Dumnezeu este Tatăl sufletului, și cele ce lucrează educația pe dinafară pot fi zădărnicite de cele dinlăuntru. Conștiința este un grai de altă natură de cum poate vorbi omul.
Cu toate că lucrurile pot să se desfășoare și în defavoarea necredinței, totuși Dumnezeu rânduiește fiecărei generații liberatatea de a decide.

Mare este răspunderea celor care opresc copiii de la Iisus. „Mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară și ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceștia mici”. (Luca 17, 2)

Last edited by ovidiu b.; 01.03.2012 at 19:27:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2012, 20:15:41
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Excelent!

Copiii sunt una dintre marile mele bucurii și sunt pentru mine printre cei mai buni învățători. Mi se întâmplă de multe ori să-mi încrucișez privirea cu cea a unui copil... Și mă smerește atât de tare limpezimea acelor ochi... simt imediat că Hristos însuși mă privește. Pe mine păcătosul si nevrednicul si cel cu atâta vină grea... mă privește dumnezeiasca Nevinovăție prin ochii unui copil, care... îmi zâmbește! Care îmi oferă necondiționat cea mai sinceră emoție, râde cu sufletul și... cu ochii, împreună cu mine. Se bucură cu mine și mă cheamă să-i țin mâna când traversăm strada, îmi dă din tot ceea ce are el mai drag... îmi dă iubirea lui. Plânge când îl necăjesc, plânge mai sincer decât putem să plângem noi, cei mari, care... nu știm cât de mult a contat pentru el cățelul pe care l-a văzut in stradă și n-a putut să-l ia cu el acasă. Cu adevărat, nu știm! Și în chip dumnezeiesc mă iartă imediat și îmi strânge mâna iar. Mă iartă pe mine, cel întinat în patimi pe care el nici nu le înțelege încă, mă iartă curat, și Hristos Dumnezeu îmi strânge iarăși mâna... prin mâna lui.
De-l părăsesc, mă cheamă să mai trec pe la el, și data viitoare va fi tot acolo, gata să mă smerească și să-mi înfrângă din nou inima... printr-o privire. Cu adevărat, copiii sunt ai Stăpânului, nu sunt ai lumii acesteia.

Iertare, fraților...
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.03.2012, 20:20:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
mă iartă curat, și Hristos Dumnezeu îmi strânge iarăși mâna... prin mâna lui.
De-l părăsesc, mă cheamă să mai trec pe la el, și data viitoare va fi tot acolo, gata să mă smerească și să-mi înfrângă din nou inima... printr-o privire. Cu adevărat, copiii sunt ai Stăpânului, nu sunt ai lumii acesteia.

Iertare, fraților...
Cat adevar este in aceste cuvinte! Din inima mea picura o lacrima de sange, dureros de vinovata!

Last edited by Adriana Cluj; 01.03.2012 at 20:23:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
''Dumnezeu este de vina'' Templier Knight Generalitati 22 14.09.2011 19:39:09
A arunca vina unii pe altii! cristiboss56 Din Vechiul Testament 43 07.06.2011 20:40:27
Vina pentru accidentul aviativ polonez andreicozia Generalitati 2 13.01.2011 21:56:32
Nu va lasati inselati TreciLaRugaciune Generalitati 22 25.08.2010 17:26:35
DOSARIADA - Lasati Biserica in pace cotizo Despre Biserica Ortodoxa in general 3 24.12.2006 23:45:52