Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2014, 22:56:59
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit atitudinea fata de pacatul savarsit in biserica

Va propun urmatorul test cu o singura varianta de raspuns:

Esti in biserica si observi un ins care sustrage bani din cutia milei. Ce faci?

a) ii dai milostenie
b) il opresti prin viu grai si ceri si altora ajutor
c) iti faci de lucru in zona, foarte aproape de el, sperand ca se va opri
d) te rogi pentru el
e) te straduiesti sa nu-l judeci si iesi din biserica
f) (alta varianta - specificati-o)

Va rog sa argumentati raspunsul ales!

Cred ca va fi interesant si instructiv. Eu una tocmai ce am picat testul, la propriu. Va voi povesti la final. A, era sa uit - nu se dau premii!! :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2014, 23:10:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Va propun urmatorul test cu o singura varianta de raspuns:

Esti in biserica si observi un ins care sustrage bani din cutia milei. Ce faci?

a) ii dai milostenie
b) il opresti prin viu grai si ceri si altora ajutor
c) iti faci de lucru in zona, foarte aproape de el, sperand ca se va opri
d) te rogi pentru el
e) te straduiesti sa nu-l judeci si iesi din biserica
f) (alta varianta - specificati-o)

Va rog sa argumentati raspunsul ales!

Cred ca va fi interesant si instructiv. Eu una tocmai ce am picat testul, la propriu. Va voi povesti la final. A, era sa uit - nu se dau premii!! :)
Il bati pe umar, si ii zici, mai in gluma mai in serios, "Dragule, Iisus vede." Daca tot nu s-a oprit, ceri ajutor. Mi se pare normal asa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2014, 23:30:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Il bati pe umar, si ii zici, mai in gluma mai in serios, "Dragule, Iisus vede." Daca tot nu s-a oprit, ceri ajutor. Mi se pare normal asa.
Asta, cu "Iisus vede" imi aduce aminte de un banc, pe care am sa vi-l spun pe un topic adecvat.
Lasand gluma la o parte, subscriu la aceasta varianta de raspuns, in concordanta cu Matei 18:15-18.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.11.2014, 23:42:40
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Va propun urmatorul test cu o singura varianta de raspuns:

Esti in biserica si observi un ins care sustrage bani din cutia milei. Ce faci?

a) ii dai milostenie
b) il opresti prin viu grai si ceri si altora ajutor
c) iti faci de lucru in zona, foarte aproape de el, sperand ca se va opri
d) te rogi pentru el
e) te straduiesti sa nu-l judeci si iesi din biserica
f) (alta varianta - specificati-o)

Va rog sa argumentati raspunsul ales!

Cred ca va fi interesant si instructiv. Eu una tocmai ce am picat testul, la propriu. Va voi povesti la final. A, era sa uit - nu se dau premii!! :)
f)pui tu in cutia milei ce a luat el, si mai pui si in plus(partea ta) in cutia milei, si ii mai faci si milostenie celui care a furat, deoarece "cine pe saraci ajuta pe Dumnezeu il imprumuta".In felul asta ii ajuti si pe cei de la care persoana respectiva a luat banii dar o ajuti si pe persoana respectiva (care este tot ca cei pentru care erau banii)

Last edited by oaie_cugetatoare; 03.11.2014 at 23:47:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2014, 01:14:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Va propun urmatorul test cu o singura varianta de raspuns:

Esti in biserica si observi un ins care sustrage bani din cutia milei. Ce faci?

a) ii dai milostenie
b) il opresti prin viu grai si ceri si altora ajutor
c) iti faci de lucru in zona, foarte aproape de el, sperand ca se va opri
d) te rogi pentru el
e) te straduiesti sa nu-l judeci si iesi din biserica
f) (alta varianta - specificati-o)

Va rog sa argumentati raspunsul ales!

Cred ca va fi interesant si instructiv. Eu una tocmai ce am picat testul, la propriu. Va voi povesti la final. A, era sa uit - nu se dau premii!! :)
Aș face ce m-a lumina Dumnezeu în clipa aceea. În niciun caz n-aș aplica un comportament programat sau un principiu rigid.

O asemenea împrejurare îmi aduce aminte de un moment petrecut acum mulți ani într-o mănăstire care mi-a rămas întotdeauna ca o santinelă a memoriei atunci când se arată, de după vreun colț al gândirii, ispita judecării aghirofiliei clerului.

Mă aflam în biserică și mă tot uitam după pangar, când zăresc într-un ungher discret o masă cu ceva lumânări, lucrușoare de tipul "suvenir mănăstiresc" și colportaj modest, iar lângă acestea un bol cu bani, nici foarte mulți dar nici puțini. Cum nu aveam bani mărunți, mă uit după tăicuțul călugăr responsabil cu pangarul improvizat și nu-l găsesc. Dau roată biserica și văd la una din cele două strane "cântătoare" un monah afundat în lectură (sau rugăciune???), așa, ca pentru sine. Mă apropii tiptil ca să nu deranjez, oprindu-mă la o distanță respectuoasă cu îndeletnicirea părintelui și aștept să fiu văzut fără să-mi semnalizez prezența în acest scop. Nici nu aștept prea mult, până când ochii monahului se desprind de literele cărții și mă fixează cu un aer cald-întrebător. Îmi cer scuze pentru deranj și îl întreb cum aș putea să schimb niște bani. Simplu, îmi zice, te duci la boldul ăla și îți schimbi banii. Vizibil șocat de "soluție", emit un "mulțumesc" bâlbâit dau să fac stânga-împrejur în direcția pangarului cu autoservire, dar începe să mă zgândăre dracul iscodirii și-l întreb: dar așa procedați întotdeauna cu toți care intră în biserică?. Da, răspunde părințelul, noi suntem călugări și nu se cade să vindem ceva în sfânta Biserică, întrucât Mântuitorul nu ne-a poruncit să vindem nimic pentru folosul nostru, în afară de avuția personală în scopul exclusiv al milosteniei. Încurcat de logica stranie a argumentului primit, bag la înaintare motivul suspiciunii și neîncrederii, valabil cu asupra măsură în lumea din care veneam eu. Monahul mă liniștește, asigurându-mă că în mănăstirea aceea calcă numai oameni buni, ceilalți preferând alte locuri decât mănăstirile. Dar nu mă las și înaintez o ultimă anticipare-concluzie-provocare: probabil sistemul funcționează până se întâmplă ca vreodată să fiți serios păgubiți...Nu, îmi zice părintele, noi știm și avem încredere că primim cât avem nevoie, iar dacă un om oarecare ia din banii aceia înseamnă că are mai mare nevoie de ei decât noi și tot Dumnezeu îl ajută astfel să iasă dintr-un necaz. Dar acestea sunt lucrări tainice, noi nu ne gândim la ele și nu stăm la pândă să le descoperim. Treaba noastră e să ne îndeletnicim cu rugăciunea și cu milostenia, că pe toate celelalte le primim îmbelșugat așa cum ne încredințează Mântuitorul. Ne-am luat rămas bun cu zâmbete diferite pe chip, al lui discret și binevoitor, al meu perplex, ilustrând, cred, destul de bine lecția pe care am primit-o în ziua aceea.

E adevărat că mănăstirea nu era tocmai la drumul mare și, fiind mai greu accesibilă, turiștii ocazionali și pelerinii de la confort I ( adică aceia care nu-și chinuie mașinile dragi și ușor idolatrizate în afara asfaltului impecabil, iar de mersul pe jos se feresc ca de boală) dădeau mai rar pe pe-acolo.
Probabil cineva care gândește cum gândeam eu atunci poate să spună că minunata detașare de griji și profund duhovniceasca lipsă a prezumției de vinovăție în întâmpinarea aproapelui, reliefate în experiența relatată anterior, sunt valabile numai în "pustie". Nu știu. Ce știu însă este faptul că am primit atunci o lecție inductivă de creștinism autentic care îmi păzește, uneori, mintea de judecarea pripită a unor abuzuri aparent evidente.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 04.11.2014 at 01:35:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2014, 08:26:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta, cu "Iisus vede" imi aduce aminte de un banc, pe care am sa vi-l spun pe un topic adecvat.
Lasand gluma la o parte, subscriu la aceasta varianta de raspuns, in concordanta cu Matei 18:15-18.
Exact la banc ma gandeam :))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2014, 11:28:55
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Va propun urmatorul test cu o singura varianta de raspuns:

Esti in biserica si observi un ins care sustrage bani din cutia milei. Ce faci?

a) ii dai milostenie
b) il opresti prin viu grai si ceri si altora ajutor
c) iti faci de lucru in zona, foarte aproape de el, sperand ca se va opri
d) te rogi pentru el
e) te straduiesti sa nu-l judeci si iesi din biserica
f) (alta varianta - specificati-o)

Va rog sa argumentati raspunsul ales!

Cred ca va fi interesant si instructiv. Eu una tocmai ce am picat testul, la propriu. Va voi povesti la final. A, era sa uit - nu se dau premii!! :)
N-are cum sa ia bani de acolo... Cutia milei e incuiata si are doar o mica fanta prin care se introduce banul pt milostenie.

Si daca, totusi, cutia nu e incuiata si eu (desi m-as mira...) vad cum cineva sustrage bani, primul impuls ar fi:
Al doilea impuls ar fi:
... dar fiind in biserica nu as da curs acestor impulsuri si as face ce stiu eu ca ar fi facut un crestin adevarat adica:
L-as mustra discret, cu blandete, si as pune eu bani in locul celor sustrasi. Apoi le-as sugera celor din consiliul bisericesc sa incuie cutia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2014, 13:04:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil o asemenea scena m-ar lasa fara cuvinte. Una e sa stiu cum se procedeaza corect si alta e sa intuiesc ce patimi m-ar vor lupta in momentul acela. Daca as fi cuprinsa de trufie, l-as mustra zdravan si i-as arata ca , iata, el a gresit. Daca ar fi o biserica in constructie, as face acelasi lucru dorind sa apar averea bisericii. I-as explica apoi ca ar fi putut cere sau cersi daca are nevoie de bani. Sunt cam zgarcita si nu suport sa-mi ia nimeni nimic fara sa-mi ceara. Deci n-as putea suporta sa ia nimeni nimic nici de la biserica.

Daca as avea o stare duhovniceasca buna si as fi stareta manastirii, ehei! As proceda ca la carte! Daca sunt pusa sa pazesc averea bisericii, o pazesc si gata. Milostenii fac din banii mei, nu din ai bisericii. Acesti bani ar trebui contabilizati si impartiti cu un rost, nu cum il taie capul pe fiecare. Stiu ca nu e un raspuns grozav, dar, daca tot nu se dau premii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2014, 15:42:19
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Multumesc participantilor! :)

Jos palaria celor care au dovedit o judecata sanatoasa (un NU hotarat furtului sau Doamne, lumineaza-ma!) Insa e bine sa tragem invataminte si din greselile altora.

Acum, sa va povestesc patania mea.

Intr-o dupa-amiaza de duminica, am intrat intr-o biserica si m-am asezat intr-o strana sa ma bucur de liniste. Stateam asa, gura casca, cand mi-a atras atentia comportamentul unui barbat. Doar dupa ce a repetat gestul am inteles ce facea - extragea bani din cutia milei avand o unealta in acest sens. O data, de doua ori, de trei ori ... dupa fiecare extragere, mergea si se inchina pe la icoane.

Mi-am zis: Doamne, numai de asta n-aveam nevoie acum! M-am gandit sa-i dau bani, dar era o falsa milostenie; m-am gandit sa ma asez chiar langa cutia milei, ca era acolo o ladita, dar n-am facut-o. M-am ridicat si am plecat.

Am iesit cu sufletul greu, as fi zis dezamagita. Si ma straduiam sa nu judec, sa-i gasesc scuze si sa-mi imput ca nu stiu eu de cata pocainta o fi in stare apoi omul acela. Am zis totusi sa-i spun si parintelui duhovnic iar gandul asta, ca trebuie sa-l intreb, mi-a revenit succesiv desi in mod normal l-as fi dat uitarii.

Spre surprinderea mea, parintele a fost foarte vehement si mi-a spus ca trebuia sa fac ceva, sa spun altora, sa nu-l lasam asa, sa-l dam pe mana politiei (din exprimare, deja nu mi se mai adresa doar mie ci noua, tuturor!). Mie nu-mi venea sa cred, il suspectam ca ma pune la incercare. Cum parinte, nu trebuia sa nu-l judec, sa..?! NU! Se fura din biserici nu de nevoie ci din cauza patimii. Mi-a povestit si cum unei doamne i se furase geanta cu multi bani chiar din biserica noastra, 10.000 lei pe care ii avea la ea pentru operatia copilului. Inainte de a merge la spital, venise cu copilul in biserica sa se roage, a lasat geanta nesupravegheata si s-a trezit fara ea. Ce mahnit era parintele...

Si am inteles ca nu dezamagirea ma apasa ci constiinta, ca am fost o lasa si n-am facut nimic sa-l opresc. Ca am aere din pateric, chiar daca imi lipseste intelepciunea si dreapta socoteala. Am inteles ca sunt o prefacuta si proasta pe deasuprea.

Poate multi dintre voi nu veti fi de acord si veti ridica din sprancene, dar eu mi-am invatat lectia!
Data viitoare, voi lasa ipocrizia la o parte si voi lua atitudine!

Ca sa vezi, in timp ce eu credeam ca m-am straduit sa fac ce trebuie (sa nu judec, sa nu pun omul intr-o lumina proasta aratand cu degetul pacatul), in realitate m-am facut partasa la pacatul lui dupa cum a tinut sa-mi spuna chiar parintele "te-ai facut partasa la pacatul lui!". Si mi-a zis apoi ca trebuie sa ma duc la biserica respectiva sa-i spun si preotului de acolo ce am vazut.

Retineti faptul ca parintelui nu i-am dat prea multe detalii, i-am spus doar ca am vazut pe cineva furand din cutia milei intr-o biserica, ca nu am facut nimic si l-am intrebat cum ar fi trebuit sa procedez.
Asa ca nu mai poate fi vorba despre o situatie particulara ca cea prezentata mai sus. Sa nu ne facem deci iluzii ca am avea vreo scuza sa toleram astfel de fapte!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2014, 16:02:51
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Acum, că ai descris mai în detaliu cum au stat lucrurile, respectiv că omul avea o unealtă în scopul de a extrage banii, deci că premeditase și era hoț, mi se pare evident că părintele duhovnic are dreptate.

Situația este similară cu cea în care, în autobuz, vezi pe unul că bagă mâna în buzunarul cuiva.
Este inadecvat să te gândești atunci că acolo este creștinește să aplici principiul nejudecării.

A nu judeca în sensul spus de Mântuitorul are o conotație morală: nu-l osândesc pe altul pentru păcatul lui, nu-l disprețuiesc, nu îl urăsc, nu mă scârbesc de el, dacă sunt preocupat de ale mele și îmi dau seama că pot să stau mai prost decât el în privința virtuții. Dar este bine ca păcatele să le numim cu numele lor, pe care, cel puțin temporar, îl împrumută și omul care se asociază cu acel păcat. Poți să-i faci un bine cuiva spunându-i că dacă fură este hoț și că își pierde mântuirea dacă nu se îndreaptă și nu-și repară greșeala (în Legea Veche trebuia să înapoieze împătrit ceea ce a furat) sau dacă nedreptățește pe cineva, sau de curvește ș.a.m.d. Fără a ne asuma, prin aceasta, vreun ascendent asupra lui, fără a ne socoti pe noi mai buni.
Reply With Quote
Răspunde