Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.10.2019, 22:25:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Demetrius

...
Daca vreti sa puneti o rugaciune si pentru mine apreciez mult
Astazi toata biserica ne-am rugat pentru tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2019, 23:12:20
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Multumesc demetrius si bucuriepedrum
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.10.2019, 04:24:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Multumesc demetrius si bucuriepedrum
Multumesc si eu ca multumesti, pentru ca asta te implica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2019, 22:32:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mi-ar placea foarte mult sa-mi recomandati moduri prin care anihilam aceasta patima.
Din punctul meu de vedere, singura forma de a "anihila" aceasta patima este mariajul, pentru ca prin acest mod iti canalizezi toata dorinta ta sexuala (sau "energie sexuala" - cum vrei tu sa o numesti) in relatia cu sotia ta. Tocmai de aceea Sfantul Pavel spunea: "din cauza desfrânării, fiecare bărbat să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său". (1 Corinteni 7,2)
Nu intamplator, casatoria a fost prima taina instituita de Iisus... pentru ca prin intermediul ei majoritatea oamenilor au sansa de a se mantui si totodata de a-si manifeta sexualitatea... doar putini oameni au chemare spre celibat sau monahism.

Un alt mod prin care poti diminua (dar nu a elimina complet) aceasta tentatie este sa iti tii mintea ocupata. Daca esti elev/student ar fi bine sa te axezi pe invatat sau sa te implici intr-o organizatie caritabila (sunt o gramada de astfel de ONG-uri) sau daca nu esti student - ar fi bine sa iti gasesti un loc de munca - asta in cazul in care nu ai deja unul. Sau sa practici un sport, du-te la alergat sau la sala; iar daca ai prieteni, profita de faptul ca ii ai si iesi cu ei la fotbal/baschet/volei. Sportul e benefic la orice varsta. Repet, trebuie sa-ti tii mintea ocupata. Imi aduc aminte ca profesoara mea de religie din liceu mereu ne spunea ca "atunci cand nu ai ce face, iti da diavolul ce sa faci".

Nu mai mentionez faptul ca trebuie sa te rogi, fiindca demetrius si bucuriepedrum deja ti-au zis deja despre asta.

Last edited by bluester; 15.10.2019 at 22:34:59.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2019, 05:16:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, singura forma de a "anihila" aceasta patima este mariajul, pentru ca prin acest mod iti canalizezi toata dorinta ta sexuala (sau "energie sexuala" - cum vrei tu sa o numesti) in relatia cu sotia ta....
Tocmai versetul pe care l-ai dat tu (1 Corinteni 7,2) confirma, chair asa cum scrie in el, ca mariajul intretine aceasta patima, sau o consuma(o satisface).
De fapt, apostolul Pavel, a dat acest sfat celor care n-au citit versetul de dinainte, sau nu sunt de acord(nu se pot abtine):

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)

I-am prezentat acest verset unui amic, l-a citit,... la recitit,... s-a uitat luuung la mine si mi-a zis: -"Nu inteleg".
Acelasi lucru(1Cor7,1) le-a spus Tatal lui Adam si Eva.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu intamplator, casatoria a fost prima taina instituita de Iisus... pentru ca prin intermediul ei majoritatea oamenilor au sansa de a se mantui si totodata de a-si manifeta sexualitatea... doar putini oameni au chemare spre celibat sau monahism.
Cum crezi tu ca se mantuiesc cei care au patima desfranarii(si si-o mai si manifesta in casatorie!)?

9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,(1Cor69)

Daca Iisus ar fi instituit cununia prima taina, atunci, ca s-o intareasca, El Insusi S-ar fi casatorit, nu crezi? Dar El ce ne spune?

50. Și știu că porunca Lui este viața veșnică. Deci cele ce vorbesc Eu, precum Mi-a spus Mie Tatăl, așa vorbesc.(In12,50)

Deci, oare ce I-a spus Tatal lui Iisus sa ne vorbeasca noua despre casatorie?

De la Adam incoace toti avem chemare spre monahism(1Cor7,1), dar prea putini ascultare (aceeasi ascultare ca Adam).

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Un alt mod prin care poti diminua (dar nu a elimina complet) aceasta tentatie...
De ce a nu elimina complet? Ca nu cumva s-ajunga in imparatia cerurilor?

12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19,12)

Am confirmarea ca tentatia sexuala se transforma in mare putere duhovniceasca prin straduinta, inchinare si tenacitate.
E drept ca e mai usor sa te mentii imaculat daca din copilarie ai fost invatat sa te feresti de tentatii; lui Adam doar i s-a spus la maruritate sa nu guste si... "a cazut"(in greseala) ca n-a invatat din copilarie sa se abtina.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.10.2019 at 07:15:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2019, 10:03:21
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.(1Cor7,1)
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De la Adam incoace toti avem chemare spre monahism(1Cor7,1), dar prea putini ascultare (aceeasi ascultare ca Adam).
E un indemn, nu o porunca ! La fel si versetul pe care l-am dat eu este tot un indemn, nu o porunca. Sunt indemnuri pentru ca unii din noi suntem facuti pentru a fi casatoriti, altii sunt facuti pentru singuratate - iar Dumnezeu respecta acest lucru si nu vrea sa impuna casatoria unuia care vrea sa fie celib si nici nu impune celibatul unui individ care vrea sa se casatoreasca.
Nu tuturor le-a fost dat sa devina monahi, iar Mantuitorul zice clar acest lucru:
"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat." (Matei 19, vers 10,11)

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum crezi tu ca se mantuiesc cei care au patima desfranarii(si si-o mai si manifesta in casatorie!)?
Nu am zis sa-si manifeste sexualitatea cu alte femei, ci doar cu sotia sa. Desfranare inseamna atunci cand iti manifesti sexualitatea nefiind casatorit SAU cand iti inseli sotia (adulter). Presupun ca Marcel-Ionut nu este inca insurat. Prin urmare, decat sa-si manifeste sexualitatea cu iubita lui (facand pacat), mai bine ar fi sa se casatoreasca cu ea si sa primeasca binecuvantarea lui Dumnezeu si a Bisericii - pentru ca relatiile intime din cadrul casatoriei nu sunt pacat.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca Iisus ar fi instituit cununia prima taina, atunci, ca s-o intareasca, El Insusi S-ar fi casatorit, nu crezi? Dar El ce ne spune?
A intarit-o prin faptul ca prima minune din activitatea Sa mesianica a fost in cadrul nuntii din Gana Ganileii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2019, 13:13:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Despre bârfă e vorba, despre bârfete, bârfemei, bârf-pofte pe care le cerei mereu să le împlinești crezând că consimțirea la bârfă te înalță și te face mare în ochii lumii, în ochii necredincioșilor cosmopoliți și exclusiviști, în ochii neputincioșilor râvnitori să poată orice vor mușchii lor. Inflația cererilor pentru viol consimțit, pentru profitul bârfei, asta se află ascuns în suflet și omul semeț, dându-se victimă, se frustrează ca s-o ceară mereu fie direct fie amestecat. În loc să acuzi pe unul și pe altul că are paiul în ochi cerând să-ți dea voie să-l scoți mai bine ți-ai scoate bârna necredinței din ochiul cel drept. Ori de câte ori te uiți la o femeie ca s-o poftești spre pofte, spre profit, tot de atâtea ori l-ai înțepat în cap pe Hristos direct în inima ta lepădându-te de înțelepciune pentru fermecătura păcatului, pentru profitul și ''slava'' bârfei. Ea cere mereu schimbarea dar pe dos căci vine din trădarea iubirii sfinte pentru orice profit și se arată supărată, furioasă, nemulțumită, revolută mimând nedreptatea când defapt e ipocrizie și fățărnicie.

E vorba deci despre bârfă și despre inflația de cereri ale credinciosului smintit pentru a satisface și a împlinii cererile bârfei care în mod justițiar absurd parcă te înalță cerând mereu schimbarea... schimbarea pe bază de trădare... adică ceri și vrei să schimbi ceea ce e bine în rău în loc să lași binele așa cum e și să schimbi ceea ce e rău în bine.

În loc să consimți bârfa mai bine ai consfinți Credința!.. în Cuvânt! Amin!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.10.2019 at 13:23:02.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2019, 07:04:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
"Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat." (Matei 19, vers 10,11)
Nu toti pricep lucrul acesta, ci cei carora le este dat sa priceapa.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
E un indemn, nu o porunca ! La fel si versetul pe care l-am dat eu este tot un indemn, nu o porunca. Sunt indemnuri pentru ca unii din noi suntem facuti pentru a fi casatoriti, altii sunt facuti pentru singuratate - iar Dumnezeu respecta acest lucru si nu vrea sa impuna casatoria unuia care vrea sa fie celib si nici nu impune celibatul unui individ care vrea sa se casatoreasca...
In Imparatia lui Dumnezeu nu e democratie, e Teocratie, in care Cuvantul lui Dumnezeu se implineste.
Asadar indemnul este porunca si nu ai de ales, caci oricum se va implini, si daca vrei(preferabil), si daca nu vrei.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
A intarit-o prin faptul ca prima minune din activitatea Sa mesianica a fost in cadrul nuntii din Gana Ganileii.
Minunea transformarii apei in vin la nunta din Cana Galileii nu a transformat nunta in taina cununiei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.10.2019 at 07:31:06.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.10.2019, 14:51:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Excelent a spus-o bluester: o minte si un trup ocupate tin departe deviatiile mentale si dubioseniile fizice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.10.2019, 15:50:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Iubirea de sine e defapt întunericul răutății în care n-ai să mai poți face nimic bun. Credinciosul smintit o confundă cu iubirea dar nu e Iubirea ci e cel mai mare dușman al ei și al tău, cel mai feroce, cel mai urâcios și crud. Fiara asta roșie te ia și te păcălește de te duci singur la desfrânare și ''mărire'' având impresia că va fi vorba de îmbunătățire.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare