Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2009, 14:16:30
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi

Menora evreiască instalată la 11 decembrie în parcul Ștefan cel Mare din Chișinău a fost doborâtă la pământ de către un grup de enoriași ortodocși.
Cititi stirea: http://www.unimedia.md/?mod=news&id=15171

Cred ca vina pentru asemenea tulburari o poarta autoritatile.

Cum sa dai autorizatie sa pui o menora evreiasca intr-un parc ce poarta numele lui Sf. Stefan cel Mare, intr-o tara ortodoxa?

Miroase a spaga... sau a prostie
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2009, 14:32:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu se face asha ceva , urit gest.Sunt dezamagit.Am vazut cum a zis cineva acolo, cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?Asha nu.Fiecare are dreptul sa-si manifeste simbolurile religioase , in plus ca simbolurile evreiesti in mare masura sunt primite de la Dumnezeu, si umbra a lucrurilor viitoare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 14:47:25
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit Doamne ajuta

Nu cred ca ar fi acceptat ca o troita sa se construiasca in fata unei sinagogi eu cred ca ca a fost o provocare urata
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.12.2009, 20:50:02
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu se face asha ceva , urit gest.Sunt dezamagit.Am vazut cum a zis cineva acolo, cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?Asha nu.Fiecare are dreptul sa-si manifeste simbolurile religioase , in plus ca simbolurile evreiesti in mare masura sunt primite de la Dumnezeu, si umbra a lucrurilor viitoare.
Dezamagit de ce? Ce cauta menora-ul ala acolo? A fost o clar o insulta la adresa poporului crestin-ortodox, care a reactionat prompt!

Dezamagit ar trebui sa fi de "constructia satanica dedicata holocaustului"!
Dezamagit ar trebui sa fi de minciunile despre holocaust din cartile cenzurate de aia de "sus".

Dar stai c'am uitat... tre' sa fim "toleranti", in spiritul "libertate, egalitate, fraternitate".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2009, 21:57:04
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Foarte bine
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2009, 22:17:34
Vasileios Vasileios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?
La Ierusalim monahii si monahiile dar si crestinii ortodocsi sunt loviti cu pietre si scuipati in fata de catre evrei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2009, 22:46:57
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Asa zic si eu

Eu cred ca mai mari comunitatii evreiesti sunt de vina pentru ce s-a intamplat. Cred ca in mintea lor a fost ideea de a testa limita pana la care se poate merge si cat de mult pot fi tolerate actiunile care aduc atingere comunitatii ortodoxe. Sar toti sa ia gatul ortodocsilor, vezi Doamne sunt extremisti; dar de ce au fost provocati? Au mizat prea mult pe relatiile lor si pe oamenii meduze (gelatinosi) care sunt in randul inaltilor ierarhi... Niste lasi, fricosi si oportunisti.... Cum au fost si in 1986 la daramarea Bisericii Sfanta Vineri...
Citat:
În prealabil postat de Stefann Vezi mesajul
Nu cred ca ar fi acceptat ca o troita sa se construiasca in fata unei sinagogi eu cred ca ca a fost o provocare urata
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 14.12.2009 at 22:49:09.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2009, 22:49:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul

Cum sa dai autorizatie sa pui o menora evreiasca intr-un parc ce poarta numele lui Sf. Stefan cel Mare, intr-o tara ortodoxa?

Miroase a spaga... sau a prostie
Intr-o tara ortodoxa avem si piata Charles de Gaulle de linga Blvd Primaverii. Acum ce facem? construim numai biserici catolice in zona numai ca sa-l cinstim pe de Gaulle? care ma gindesc si acum daca a facut ceva pentru tara asta! Din cite stiu eu raspunsul este : NU A FACUT ABSOLUT NIMIC!

...acum zic si eu ca miroase a spaga si SIGUR a PROSTIE si linguseala pe linga francezi.
Dar de ce ne mai miram?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2009, 23:08:02
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Faza este ca in curand o sa dea in noi si ne vor intepa,iar de vom riposta ne vor face antisemiti ori rasisti dupa caz.

"-Nu suntem rasisti,doar ne aparam Ortodoxia noastra.
-Hai ma ca toti ne rugam la acelasi Dumnezeu,in secolul XXI mai umblati cu religii... "

Intrebarea este cati vom accepta sa fim considerati rasisti/antisemiti pentru credinta... .

Aici "cine se face prieten cu lumea,se face vrajmasul lui Dumnezeu."
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2009, 23:23:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Dezamagit de ce? Ce cauta menora-ul ala acolo? A fost o clar o insulta la adresa poporului crestin-ortodox, care a reactionat prompt!

Dezamagit ar trebui sa fi de "constructia satanica dedicata holocaustului"!
Dezamagit ar trebui sa fi de minciunile despre holocaust din cartile cenzurate de aia de "sus".

Dar stai c'am uitat... tre' sa fim "toleranti", in spiritul "libertate, egalitate, fraternitate".
Insulta e clar ca fost si oamenii au reactionat...

Eu cred ca ar trebui sa le respectam mortii, nu numai ai lor ci ai tuturor. La fel cum au fost persecutati evreii, la fel au fost si romanii, si rusii, si tiganii, chiar si nemtii de catre rusi. Fiecare popor ii cinsteste cum crede. Inainte sa ne aruncam cu "etichetari" asupra altora ar trebui sa facem si noi la fel cu mortii nostrii... sa cinstim, sa-i apram, si sa le aratam copiilor nostrii ca libertatea s-a castigat greu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ortodox la slujba evreiasca fanietta Iudaismul 51 26.08.2016 14:34:19
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 22:39:48
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 23:40:12