Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2010, 22:34:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Daca tu asta vezi, raspunsul meu este da.
Multumesc pentru SINCERITATE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2010, 22:37:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multumesc pentru SINCERITATE !
Cu placere...oricand, eu nu sunt decat sincera si nu mint, am maturitatea necesara sa imi asum responsabilitatea pentru tot ce fac si spun.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2010, 12:06:32
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Eu toata viata am suferit din cauza aceste boli. La mine este pe fond ereditar, mama este supraponderala. Daca in adolescenta am reusit s-o mai tin cat de cat in frau, atunci cand am ramas insarcinata, corpul meu a luat-o razna. Si nu mancam cat pentru doi, asa cum se zice. Sunt multe alte cauze care determina obezitatea: un corp care nu arde grasimile, nu elimina apa din tesuturi, stresul, factorul ereditar, etc.
E nevoie, intr-adevar de multa vointa ca sa slabesti. Dar cel mai mult e nevoie de sprijinul celor din jur. Niciodata nu va slabi un om daca nu are parte de afectiune, de sprijin moral si mai ales material. E totusi costisitor sa slabesti, atunci cand tii o dieta adecvata.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2010, 13:44:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb DIETA + SPORT + V O I N T A = secretul siluetei

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Eu toata viata am suferit din cauza aceste boli. La mine este pe fond ereditar, mama este supraponderala. Daca in adolescenta am reusit s-o mai tin cat de cat in frau, atunci cand am ramas insarcinata, corpul meu a luat-o razna. Si nu mancam cat pentru doi, asa cum se zice. Sunt multe alte cauze care determina obezitatea: un corp care nu arde grasimile, nu elimina apa din tesuturi, stresul, factorul ereditar, etc.
E nevoie, intr-adevar de multa vointa ca sa slabesti. Dar cel mai mult e nevoie de sprijinul celor din jur. Niciodata nu va slabi un om daca nu are parte de afectiune, de sprijin moral si mai ales material. E totusi costisitor sa slabesti, atunci cand tii o dieta adecvata.
Nu este costisitor sa slabesti, ci este nevoie doar de o vointa de fier.

Aveam un program stresant, lucram de dimineata pana seara, nu mancam altceva in timpul zilei decat biscuiti, covrigei si cafea (in pauze, si toate astea ingrasa). Ajungeam seara tarziu acasa, uneori dupa ora 22 si... ce faceam? Ghici? Ma bagam in frigider. Si azi asa, maine asa etc. Veneau mult asteptatele vacante, dar cum ele picau taman de Pasti si de Craciun, tot de papa bun erau legate.

La un moment dat, cand am vazut ca pantalonii nu mai vor sa tina cu mine, ca fustele si ele s-au obraznicit, mi-am zis ca nu e de glumit. Am cautat pe internet sfaturi de la nutritionisti, pentru ca nu aveam bani sa platesc consultatii personalizate. Asa ca am studiat si am mers pe deductii logice. Am ales pana la urma urmatorul regim, deloc costisitor:

- cereale cu iaurt (un pumn de cereale)
- fructe diverse in cantitati la discretie
- legume de toate soiurile, tot la discretie
- piept de pui (o portie cat palma dreapta)
- piept de curcan ( o portie cat palma dreapta)
- peste ( o portie, de doua ori cat palma dreapta)
- maximum doua felii de paine pe zi
- iaurturi
- fructe de mare
- cotlet de miel (o portie cam 100g)
- cotlet de vitel ( o portie cam 100g
- apa plata, cel putin 4 litri pe zi (ajuta enorm la eliminarea grasimilor)

SI SPORT !!! In prima zi, simteam ca dupa 100 de metri acolo mi-e mormantul. Apoi incet, incet am ajuns sa alerg ca fluturasul si 5 km. Dar in timp, si ZILNIC! In 17 luni am schimbat garderoba de doua ori, am ajuns de la 52 la 42. Multumesc, Doamne, ca m-ai intarit sa lupt!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2010, 14:03:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cineva recomada pentru slabit pestele slab - salau, stiuca, lin, pastrav. Dar sunt multi care nu au bani nici de hamsii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2010, 15:18:45
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Eu toata viata am suferit din cauza aceste boli. La mine este pe fond ereditar, mama este supraponderala. Daca in adolescenta am reusit s-o mai tin cat de cat in frau, atunci cand am ramas insarcinata, corpul meu a luat-o razna. Si nu mancam cat pentru doi, asa cum se zice. Sunt multe alte cauze care determina obezitatea: un corp care nu arde grasimile, nu elimina apa din tesuturi, stresul, factorul ereditar, etc.
E nevoie, intr-adevar de multa vointa ca sa slabesti. Dar cel mai mult e nevoie de sprijinul celor din jur. Niciodata nu va slabi un om daca nu are parte de afectiune, de sprijin moral si mai ales material. E totusi costisitor sa slabesti, atunci cand tii o dieta adecvata.
Intr-adevar factorul ereditar este cel mai periculos dar eu nadajduiesc ca nimic nu este imposibil daca ai vointa. Depinde mult de noi dar si de cei din jur, exact cum ai spus si tu.
Imi amintesc ca am avut o colega in facultate care avea o boala rara a obezitatii (asta am aflat-o mult mai tarziu pe discovery cand am urmarit un caz aproape identic cu al ei). Din pacate insa ea nu stia de aceasta boala pentru ca in Romania este imposibil sa o depistezi cu aparatura si doctorii de aici (mentionez ca nu toti doctorii sunt incapabili dar cei capabili sunt putini si nu intotdeauna ai sansa sa intri pe mana unui profesionist). Ideea este ca fata asta mergea adesea la spitalul Parhon pentru analize...de mancat nu manca mult dar se ingrasa enorm si incepuse sa aibe probleme cardiace. Durerea mare a fost ca in spital a fost supusa unui regim ingrozitor iar ea in 2 saptamani abia a slabit cateva sute de grame si atunci toate cadrele medicale au jignit-o foarte urat si au zis ca mananca pe ascuns...dar nu era adevarat....si atunci a avut si o cadere pshica...de aceea este important si mediul din jur pentru acesti oameni.

La TV dupa multi ani am vazut un caz asemenator cu o tanara din America si dupa multe cercetari i s-a descoperit ce are si este o boala extrem de rara, dar nu retin exact numele. In urma unui tratament adecvat a reusit sa stopeze inaintarea ingrasatului si sa isi revina cu sanatatea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2010, 15:31:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Eu cred insa ca pentru a tine in frau aceasta boala nu este greu daca ai vointa (cu exceptia unor situatii extreme). Fiecare dintre noi stim ca miscarea si alimentatia vie (fructe, legume) in cantitati normale nu te ajuta sa te ingrasi, poate nici sa slabesti dar macar sa te mentii la o greutate cat de cat normala.
Acum depinde si de noi, cu cat esti mai comod cu atat sansa ta este mare sa o iei razna. In loc sa iti cumperi zilnic covrigelu si sa iti faci cafeaua...mai bine iti pregatesti de seara pentru pachetul pt job ceva sanatos de mancare si iti iei o sticluta cu apa cu lamaie la tine...dimineata pui ceasul sa sune mai devreme si asa poti sa mergi pe jos 30 min spre job...deci teorie exista...numai noi sa o aplicam.
De asemeni trebuie stiut ca in corpul uman exista o glanda endocrina (hipofiza sau epifiza, nu mai retin exact) care secreta o substanta ce ajuta organismul la slabit...problema este ca dupa 35 ani aceasta glanda isi inceteaza functiile, motiv pentru care omul este bine sa isi educe organismul inca din tinerete cu un mod de viata sanatos, pentru ca mai tarziu sa nu fie nevoie decat sa-l intretina.
Este exact cum procedezi cu educatia la copii...daca nu o faci la timp pe urma este mai greu sa il formezi...cu atat mai mult cand este adult.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2010, 18:30:05
emma c's Avatar
emma c emma c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2010
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Smile

Deacord cu tine "ïubirea", si eu am avut in trecut multe kilograme (85kg),aratam precum un dulap, mi-a trebuit o vointa de fier(pe care toti o avem, numai ca o ignoram si spunem ca suntem neputinciosi) sa ajung la 58kg si de vreo doi ani ma mentin. Dar....plec de acasa mai devreme si cobor 2 staii de metrou inainte de scoala si asa fac 30-35min de mers pe jos/cam 3-4 ori sapt, scarile din bloc sunt ale mele.....7 etaje de sanatate de urcat (liftul nu este pt mine,numai daca am ceva bagaje) si de mancare nu mai spun.....am pus sanatatea mea inaintea asigurarilor de sanatate(cu tot meniul lor). Ne este de foarte mare ajutor sprijinul celor de langa noi, dar fara trezirea si vointa noastra,nu o sa reusim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.07.2010, 00:04:15
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Apa este f. importantă pentru sănătate. Aproximativ doi litri de apă ar trebui băuți în fiecare zi (mai ales vara). Din păcate mulți o neglijează.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2010, 14:20:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Se mai intampla si altfel.
Varsta si hormonii...
Erai slab, sau macar normoponderal inainte si peste 40 ani iei in greutate si nu mai poti da jos. Se lipeste orice de tine.
E usor sa spui:nu mananci si faci sport.
Am fost socata sa vad colegii mei de facultate (in poze), cum arata acum. Schimbari f.mari. In pozele din facultate eram slabi si amarati.
Cred ca ceva se intampla cu organismele noastre si nu inteleg ce. La femei ar fi si nasterile, desi multe nu depun nimic la nastere, ba mai si slabesc...Nu stiu.

Si da, stresul si depresia, singuratatea. E nevoie si de dragostea si intelegerea oamenilor.
Altfel: urci etaje, faci miscare, tii regim, dar la o adica te apuca tristetea si incepi sa rozi ciocolata si dulciuri plangand...(pe afara sau in suflet). Si iar se pun kg....
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare